Filmlere ve Dizilere Ait Basmakalıplar (Klişeler)

Resmen üçkağıt yapılmış… :expressionless::buyucu:

2 Beğeni

Sıradaki kurbağa ben miyim yoksa :confounded: Son isteğim çorba değil haşlama olmak.

Elveda Dünya, elveda Rıhtım✍️

2 Beğeni
  • Siz gidin ben onları oyalarım!

• Ben çıkıyorum beni koruyun!

:slight_smile:

3 Beğeni

Yerde yatan yaratığın veya katilin suratının dibine kadar yaklaşır illaki ve bi anda boom! :smiley:

1 Beğeni

Bir iz sürme durumunda vb. yerde görünen kan, sıvı vb. şeylere dokunup iki parmağınızın arasında ovalamasanız veya tatmasanız olmaz değil mi? :smiley:

3 Beğeni

Eskiden Amerika ordusu için savaşmış bir asker ölecekse kendini kahramanca feda eder.

3 Beğeni

Kapana kısılmış ve hayatta kalmak için mücadele veren her grubun içinde mutlaka bir arada tutucu ve kimse ölmesinci vardır. Ama ilginç bir şekilde elini attığı herkes ölür. :smiley:

3 Beğeni

Birinden kaçıp merdivenden tırmanırken o ayak bileğinden illaki yakalanılır. :slight_smile:

2 Beğeni

Eleman elinde silah koridorda, ormanın patikasında vb. elinde silah yaratığı aramaktadır. Biraz ilerledikten sonra yerde, sağda veya solda kan vb. görür. Parmaklarıyla dokunur, elinde evirir çevirir, etrafına bakınırken eline, koluna yukarıdan kan damlar. Yavaşça yukarı baktığında canavar ham yapar. :smiley:

4 Beğeni

Yaratık gibi şeylerden kaçıp bir şeyin arkasına saklanıldığında -genelde ağaç, kaya ya da araba oluyor- yaratığın koklaya koklaya dibine kadar gelip tam bir cm uzağında bi’ ses filan duyup gitmesi.

Bunun bi’ de kafayı çevirip sağ yandan filan göremeyip bi’ oh çekip diğer tarafa bakınca orada “supraise mf” durumj yaşanan versiyonu da var.

4 Beğeni

İki örnek için de bkz: Yüzük Kardeşliği

Dağa veya kayalara vb. tırmanan elemanın ayağını bastığı veya eliyle tuttuğu kaya illaki kırılır, kopar ve eleman tek eliyle asılı kalır.

2 Beğeni

Arada iki kişiyi ayıran bir cam vb. vardır ve bu iki kişi illaki avuç içlerini cama dayayarak dokunma simülasyonu yaparlar. :smiley:

2 Beğeni

Başroldeki karakterimiz ölmek üzere olan arkadaşına kalp masajı yapar, uzun süre tepki almaz. Etraftaki diğer arkadaşı umudu kesmiştir çoktan. Kalp masajı yapan karakterimizin yüzüne acıyarak bakar. Dur artık, bırak diye ısrar eder. Karakterimiz sulu gözlerle ısrarla kalp masajına devam eder, arkadaşı da ağlayarak durması için ısrar eder.

Kalp masajı, göğüse yumruk atma şeklinde devam eder. Ortam aşırı duygusal bir hal alır. “Lanet olsun öldü o, yeter artık” diye ağlayarak karakterimiz yine ısrarla durdurulmaya çalışılırken, kalp masajı sonuç verir, kişi kurtulur.

3 Beğeni

Ne kadar hızlı koşarsan koş, peşindeki katil seni karizmatik bir şekilde yürüyerek yakalar. Hatta bir anda önüne bile çıkabilir.

5 Beğeni

O kişinin gerçekten arkadaşı olduğunu ya da samimi olduğunu kanıtlaması için sadece ikisinin bildiği bir şeyi söylemesi gerekir. :slight_smile:

3 Beğeni

Çoğu zaman bilim insanları faydalı bir buluş peşindeyken ufak bir aksilik olur ve buldukları şeyler felakete dönüşür. Daha sonra araya kurnaz pazarlamacılar girer ve krizi fırsata çevirmeye çalışır. Genel olarak konuyla alakası bile olmayan bir karakter ise bu karmaşanın içinden çıkabilen tek kişi olmayı başarır. :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

4 Beğeni

Boyundaki kolyeyi tutup çekerek koparmak. :slight_smile:

2 Beğeni

O sırada geçmişle olan tüm bağını da kopartmıştır ve kendinden beklenmeyen şeyler yapmaya başlayacaktır. Sıradışı iyi veya kötü biri olacaktır artık.

2 Beğeni

Kafasına aldığı bir şişe, tahta vb. darbesiyle hemen bayılanlar. :slight_smile:

2 Beğeni