Fırtınaışığı Arşivi | Spoiler'lı Tartışma

Cok guzel ozetlemissin iki kitabi. Ikinci kitaptaki tahminlerin onemli bolumu de tutmus. Bu kehanet yetenegini 3. kitap icin de kullanmani rica ediyorum.

Ghostbloods Cosmere capinda faliyet gosteren bir orgut, sanirim o sebeple hakkindaki bilgiler musluktan damla damla geliyor.

Her ne kadar yazar cok farkli bir yol izleyip her ana karaktere bir flashback serisi atfetmis olsa da Oathbringera kadar digerlerini pek sevmemistim. Kaladinin ilk kitaptaki hatiralari soyle boyleyken, ikinci kitapta shallan hatiralari beni hayattan bezdirmisti. Bir kac bolumunu sikintidan atlamis bile olabilirim. Ama Oathbringerda Dalinar hatiralari ne zaman gelecek diye gozum ariyordu, ilerideki bolumlere bakiyordum surekli. Dalinar hatiralari kendi basina muthis bir hikaye.
3. Kitapta bir degil iki Adonalsium Shard’i ile muhatap oluyoruz. Hem Cultivation hemde Odiumu bizzat gormeyi bekliyordum ama ozellikle Odium icin bu kadar icli disli olacagimizi beklemiyordum. Sissoyluda Ruin ile bile bu kadar konusmadik.

Parlayanlarin, Knight Radiantin buyuk sirri sonunda ortaya cikti. Sok edici bir sey ve ilginc olan kitabin finalinden once ogrenilmesi. Final savasini dah dramatik hale getiriyor, sahsen hangi tarfi destekleyecegim konusunda kararsiz bile kaldim. Dunyanin esas yerlileri Singers mi hakli yoksa insanlar mi. Gonul ister ki ortak birseyler yapsinlar ama bir tarafin tanrisi Odium. Belki de insanlari eski dunyalari Ashyn’a (Roshar sistemindeki diger iki yasanabilir gezegenden biri) yollayacaklar belki de toplanip Odiumun gonderildigi Braize’ye gidecekler. Daha var 7 kitap. Omrumuz yeter umarim.

Oathbringerin Dalinardan sonraki iki yildizi, Lift ve Szeth bence. Lift ara bolumlerde tanitilan bir ergen, muhtesem seyler yapmakla mesgul kendisi. Szeth ise basladigi yerin cok tersinde bir konuma geldi. Ikisi de kritik ana karakterlerden biri artik. Buna cok sevindim.

Son kitabin en buyuk sorularindan biri sanirim Dalinar’in artik nasil bir guce sahip oldugu. Adam basbayaa hic yapilmayan birsey yapti. Eski Bondsmitlerin bile yapamadigi, Belki sadece bir Shard (burda kastedilen tanrisal shard) tarafindan yapilabilecek bir sey. Olay Dalinarin Honor olma yoluna girdigi sekilde anlasilabildigi gibi yazarin sonraki aciklamalarina gore yeterli miktarda investiture ( cosmere buyu kaynagi) bir yere toplanirsa alemler arasinda kapi acilabilir.

Bu arada yaramaz gezgin Hoid kendine bi spren yakaladi. Hatta sanirim Elokhari parlayan yapacak spreni yakaladi. Tam firsatci Hoid, ben bu adamin cok da iyi niyetli oldugunu sanmiyorum.

4 Beğeni

Hoid’in amacı gerçekten pek net değil, bu amacın büyüklüğüne göre eylemlerinin sonuçları dünyalar için tehdit oluşturabilir. Büyük bütünlüğün sıhhati için, ufak dünyaları yok oluşa sürükleyebilir. Bu aralar Hoid’in spren toplaması, ayrıca Sanderson’un Hoid’in Freuchemy ile bağlantısının olduğundan bahsetmesi bana sanki kendisinin tüm dünyalardaki büyü güçlerini topladığını ve bunlarla alakalı bir planı olduğunu düşünmeye itiyor.

İkinci kitaptaki “Unite Them” sözünün tüm krallıkları birleştirmek olduğunu varsaymıştım, üçüncü kitapta gelişen olaylar bunu doğru çıkarmıştı. Acaba diyorum, bu sefer Dalinar’ın düşündüğü gibi ben mi ufak düşünüyorum? Özellikle kendisinin son mücadele meydanında gösterdiği güçten sonra, birleştirmesi gereken şey krallıklar değil de daha büyük ölçekli şeyler mi? Cultivation, Odium, Honor üçlemesinin bir birleşiminden bahsediyorum…

Eğer ki Hoid’in büyük amacı, dağılmış Shardların tekrar bir olması ise, kendisinin bir bütün oluşturmak adına tüm büyü sisteminin mantığını çözmeye çalışması mantıklı görünüyor.

3 Beğeni

Roshardaki Shardlarin birlesmesi teorisi bir suredir geziyor forumlarda. Umarim gidecegi yer orasi degildir cunki iyiden iyiye Sissoyluya benzemis oluyor o zaman. Sissoyluda iki shardi da alabilecek biri ikisine de baglantisi olmasi gerekiyordu. Firtinaisiginda 3 sharda da baglantisi olan kisi bariz Dalinar. Gecmisi tam zamanli odium hizmetiyle gecmis. Sonra Nightwatcher ile gorusmeye gidip bizzat Cultivation ile hasbihal etmis ki sanmiyorum Cultivation her gelene mudahele etsin. Dalinarin ozel oldugunu biliyor. Dalinar farkli biri oldukdan sonra da Honor yolunda yuruyor. Bu kadar hersey belliyken yazar onceki seride yaptiginin benzerini yani bekleneni yaparsa uzulurum.

Unite them ilk dusunuldugu gibi Roshar insanlarini ve hatta yerli Singer/parshendi irkini birlestirmek olabilir, yada belki parcalnmis kendi Shardinin birlestirilmesi de olabilir. Parcalnmis Shard birlestirilebilirse bu sefer cidden ayni kadere sahip diger Shardlarda birlestirilebilir, orn; Dominion, Devotion, Ambition…

3 Beğeni

ah burda ki her şeyi okumak istiyorum ama parlayan sözleri okumadım diye başlık mazlum mazlum duruyor öyle :frowning:

parlayani bile okumadiysan arkana bakmadan kaciver

aynen öyle yaptım önceden bakmanın acısını aldım bir kere bi daha olmaz

Dalinar’ın gücü birleşimin habercisi gibi duruyor. Çok hayal kırıklığı olmaz kanımca. Mühim olan işin oraya nasıl vardığı, sonu gerçekten o kadar da önemli olmayabilir. Seriden alıntı yapayım;

Varacağın yeri seçemezsin ancak gideceğin yolu seçebilirsin. Seçimin budur.

3 Beğeni

Ben Brandon Sanderson’dan daha farklı bir Unity tanımı çıkacağına inanıyorum. Birkaç Shard’ın birleşmesi, özellikle Sissoylu’dan sonra, sıradan geliyor bana. Şu WoB de zaten Dalinar’ın kendisine Unity ismini verdiğini söylüyor. Tabii tahmin edildiği gibi çıkabilir ama benim için de hafif bir hayal kırıklığı olur Dalinar’ın tüm gücü toplaması.

Bir de Mistborn Era 3’de Kelsier’ın olacağını ve Stormlight dördüncü kitap Eshonai’nin olmasına rağmen Kaladin’in de bölümlerinin bayağı yer kaplayacağını okudum mutluyum :smile:.

1 Beğeni

Kaladin ilk 3 kitabi gaspetti hep zaten.Cok sikayetim yok ama gercek bu

1 Beğeni

Shallan’ın gasp etmesinden iyidir. ikinci kitap neydi öyle aman yarabbi ! hele Buz Diyar’ın kıyısından bir yerden Harap Ovalar’a gelene kadar ki kısım. Shallan’ın Çiceği, böceği, resmi derken tükendim bittim resmen.
Zaten başından beri Shallan’a hiç ısınamadım, bir de üstüne aşırı doz maruz kalınca o kısım bitmek bilmedi.
Bir de bir şey soracağım. Eshonai öldü mü? Adolin ile kapışırlarken platoların arasına düşmüştü. üçüncü kitap da akıbeti belli oluyor mu? çok spoiler şey etmeden yanıtlayabilir misin? yafeshan kardeşim.

İstatiksel Analiz kısmı “Unique POV Breakdown” bölümünde kelime sayısı ve kelime sayısı yüzdesi olarak bakıyorum üçüncü kitapta 16.5% Kaladin okumak biraz özletti sanırım o yüzden sevindim.

Flashback’leri olmasa Dalinar’dan fazla yüzdesi olan Shallan’ı şiddetle kınıyorum :rage:. Şaka şaka, her ne kadar en sevdiğim karakter olmasa da Shallan’ı da sevip anlamaya çalışıyorum :grinning:. Hatta kendimce bir beklenti içindeyim Shallan’dan, umarım bu beklentim dönüp bana tokat gibi çarpmaz.

1 Beğeni

Shallan’a gicik olmak konusunda cok iyi anlasiyoruz sanirim. 3. kitapta shallan yine cok ama hala kendini sevdiremiyor. Yazar shallana cok buyuk isler hallettiriyor ama sonuc degismiyor.

@Rosales
spoiler sayilmaz ama

Özet

Oluyor. Anladigimiz kadariyla onun flashback kitabi yerine kardesi Venli’yi izleyecegiz. Haliyle o hikayede bol bol Eshonai de olacak.

4 Beğeni

Yapma ya! ben Eshonai’nin üstünde Pare zırhı olduğu için belki kurtulur, diye ümit etmiştim. gerçi platoların arasındaki selden kurtulması mümkün değildi ama üzüldüm, Adolin’e söylediği sözlerde (meğer son sözleriymiş) sonuna kadar haklıyıdı.
Yazık oldu, Eshonai bence fazlasıyla potansiyeli olan bir karakterdi. kardeşi Venli’ye de gün doğdu. ama ondan Eshonai ayarında bir karakter çıkar mı(?) emin değilim.
Şu an fark ettim de ben Eshonai karakterini ne kadar çok sevmişim yahu :smiling_face_with_three_hearts:

1 Beğeni

Ben kesin olarak öldü kelimesini bekliyorum. Gerçi Szeth de ölmüştü / ölmüş gibiydi?? :thinking: Belli olsa da kim vurduya gitti sanki :confused:

1 Beğeni

Kesin bilgi: Eshonai öldü. Yazar da birçok soru cevap esnasında kesin bir şekilde onayladı bu gerçeği, umut yok maalesef ancak uçuk hayran teorileri var Oathbringer’dan sonra :joy:.

1 Beğeni

Nedennn :sob:
teşekkürler bu arada

1 Beğeni

Evet üzücü bir haber, soruyu soran kişinin de tepkisini dinlemek isterseniz deyip link verecektim ama Oathbringer spoilers varmış o yüzden kesip resmini koyayım:

2 Beğeni

Oathbringer okumamislar dikkatli olsunlar bu baslikta lutfen.

Eshonai oldu fakat bu sonradan verilmis bir karar. Szeth de aslinda olmus kalcakti ama degismis. Ileride Eshonai icin planlanan seyleri kardesine yaptiracak yazar. Oathbringerda bunun ilk adimlarini goruyoruz zaten.
OB spoileri
Yazar bir keresinde Eshonai surgebinder olacak demis ama artik ogrendik ki kardesi Venli olacak. Kendine bir spren buldu bile. Bu spren Kaladin-Adolin-Shallan grubunun Shadesmar turunda tanistiklari kaptan sprenin kizi sanirim.

Gecen gun kendimi kaybedip yine OB sayfalarinda gezindim. Adolinin kilici, ciddi ciddi uyanicak gibi duruyor. Bu Kholin ailesi cok baskin olmaya basladi. Yakinda Navaniyi de parlayan olark gorursek sasirmam.

3 Beğeni

Guzelim seride Brandon un tek anlamadigim bir hamlesi var. Kaladin ve Shallan arasinda neden böyle bir etkilesim olusturdu, onlari yakinlastirdi? Chasm sahnesi olsun diger sahneler oathbringerdakiler de dahil, gecmislerinde yasanmisliklardaki benzerlikler felan. Kaladin kitabin sonuna dogru duygularini biraz acikliyor ama yetersiz bunca olaydan sonra. Gelecekleri yoksa neden aralarinda enerji yaratti anlamis degilim…

4 Beğeni

Az kaldı, çok az kaldı. Ama bu sefer 4.kitap yine fiyasko bir süreç izlerse, kesinlikle ingilizcesini okuyacağım. Deh çüş, deh çüş ilerlerim artık.