Fırtınaışığı Arşivi | Spoiler'lı Tartışma

Sanırım tekrar okumam lazım, oldukça ayrıntı unutmuş gibiyim.

Adolin konusunda yazarın verdiği ipuçlarına bakarak kendi kılıcını uyandırma ihtimali olduğunu düşünebiliriz.

Taravangianın pes edip düşmanla anlaşması sanırım insanlığın bir kısmını kurtarmak için kalanını feda etme ile alakalı. Sonuçta Garaz o gezegene insanlarla beraber gelmiş.

Tam olarak Garaz tarafında olmasa da Nale de parshendi tarafında. Bu durumda 2 tarikat Garaz ordusuna calisacak.

Gecekanı tam olarak spren değil dolayısıyla Szeth klasik tarikatlardan değil. Ona bazı güçler sağlıyor olması da lazım.

Kaladin neredeyse parezirhi yapacaktı ama olmadı.

Dalinar bir bagdökümcü ama onun finalde yaptığı sey daha önce hiç olmamış. Şeref paresinin güçlerini kullanıyormuş gibi geldi bana

2 Beğeni

Garaz’ın Dalinar ile olan bağlantısı hakkında ne biliyorsun? Neden ona bu kadar samimi davranıp rica minnet konuşuyor. Dalinarı tek kalemde harcayacak gücü var. Birde neden her işini başkalarına yaptırıyor Garaz ? Çivit ise Viviennanın kendisi değil mi? Eğer o ise Savaşkırandan 20 küsür yıl gibi sonrasını konu alıyor Rosharda ki olaylar. Yoksa dikeysellik ile yapılan yolculukta zaman mekan mi değişti?

1 Beğeni

Garaz Dalinarı kendi şampiyonu yapacaktı. Dalinarın eski hali ve hafızası yerine gelince yaşayacağı anı şok onu yeteri kadar çökerteceği için makul bir plandı Garaz adına ama Cultivation/Terbiye daha ileri görüşlü olduğu için Dalinarın hafızasının yavaş yavaş geri dönmesini sağladı. Bu sayede Garaz, Dalinar ile onun en zayıf anında değil, kendi ile barışık ve en iradeli bir zamanda karşılaşmış oldu. Dalinar gecegözcüsüne gittiğinde Terbiyenin bizzat müdahil olması derin bir plana işaret ediyordu. Bence bu planın tüm aşamalarını da daha görmedik. Garaz neden bir şampiyona ihtiyaç duyuyor orasını bilmiyorum. Belki Gezegene geldiklerinde 3 pareyi bağlayan bir çeşit zorunluluk vardır.

Çivit dediğiniz Kholinardaki sınır muhafızı kumandanı olan farklı parekılıcı taşıyan kadınsa evet o Vivenna. Savaşkıran ile Fırtınaışığı arasında bende daha fazla zaman vardı diye hatırlıyorum. Öğrendiğime göre Fırtınaışığı Savaşkırandan sonrakı kitap olarak planlanan Gecekanından sonra geçiyormuş.

3 Beğeni

Aklıma takılan son olarak Renarin durumu kaldı? Neredeyse Jasnah öldürüyordu. Ama sonradan vazgeçti, parlayan olmadığını söyledi, spreninin corrupted olduğunu söyledi ama sonradan hiçbirşey olmamış gibi daldılar olaya.

Sprenleri etkileyen bir Unmade var sprenimsi bir varlik ( Türkçesini bilmiyorum), Renarininkini de geçit sprenlerini de bozan o. Corrupted olsa da kurtarılamaZ değil sanırım. Renarin hala parlayan yani. En bozuk parlayan bence hala kişilik bölünmesi yaşayan uyuz Shallan :slight_smile:

3 Beğeni

Shallanda çok şarj yiyor ya.:sweat_smile::grin: Alemde tek gerçek Adolin. Tek başına kaç düello kazandı, Eshonaiyi savaş formunda yendi, Sadeasın kelime oyunlarına gelmedi çekti emaneti soktu gözüne ve daha niceleri. Bu seride en büyük power upı hak eden tek kişi Adolin.

2 Beğeni

Adoline bir kıyak gerektiğini kabul ediyorum ama oda parlayan olursa Kholin henadani fazla güçlü oluyor. Her üyesi parlayan

1 Beğeni

Cephandrius ve mektuplaştığı kişi arasında bu konuya değiniliyor aslında. Birbirlerinin nüfuz alanına girmeme ve birebirde savaşmamaya yönelik bir antlaşma gibi. (bu durumda Garaz’ın, Şeref’i nasıl yok ettiği sorulabilir. Bunun cevabı Sissoylu serisinde veriliyor. Aslında yok etmek gibi bir şey yok, gücün transferi var sadece, yani shard’lar yok olmuyor, yok olan sadece Yolen gezegeninde Shard’ları ilk ele geçiren 16 kişi. Ki Garaz’ın Rayse olduğunu biliyoruz. Belliki mektuplaşan Cephandrius ve diğeri de bu 16 kişiden ikisi (mi?). Ve tabiki sevgili Hoid’imiz de 17. kişi) notlarımdan hatırladığım kadarıyla bu kişilerden 4ü şu an ölü (Uli-Da, Aona, Skai ve Şeref’i taşıyan kişi) tabiki sadece kişiler ölü, Shard’lar ise yoluna devam ediyor. Şeref’in ölmesi denilen durum ise kendi gücünü paylaştırmış olmasından kaynaklı. Ki bunun önemli bölümü 10 Elçi’nin güçlerini kapsıyor. Yani Jezrien’in özel bir bıçakla öldürülmesi konusu bu açıdan çok kritik. Rayse Şeref’i gerçekten öldürmenin bir yolunu bulmuş olabilir.

Cephandrius ve mektuplaştığı kişi arasındaki diyaloglarda en önemli kısım ise şu bence. Cephandrius’un mektuplaştığı kişi sanki herkesin üstünde (bir tanrı-kral gibi) bir dille konuşuyor. Cephandrius’u hizmetkarlarım dediği kişilerle eşdeğer tutup, beni ikna edebilirsen amaçların konusunda belki de yardımcı olurum diyor. Cephandrius ise Rayse’den(Garaz) sanki altında biri gibi bahsediyor(onun güçlerini sınırladık, gerekirse icabına bakarız gibisinden) ve bu durumda şöyle bir sonuç çıkıyor.
Rayse (Garaz) bir nevi tanrı.
Cephandrius tanrının üstü.
Mektuptaki kişi, tanrının üstünün üstü.
Kafamda deli sorular.

2 Beğeni

Arkadaşlar Talenel’Elin ilk iki kitapta nerede görünüyor hatırlatabilir misiniz?

İkinci kitabın sonunda.

Bu arada Shardları taşıyan 16 kişiden, 6 tanesi ölü.
Devotion(özveri) - Sel gezegeni (Elantris) Aora (öldü)
Dominion(hakimiyet) - Sel gezegeni (Elantris) Skai (öldü)
Preservation(koruma) - Scadrial gezegeni (Sissoylu) Leras(öldü) şimdi Sazed’de
Ruin(harabe) - Scadrial gezegeni (Sissoylu) Ati (öldü) şimdi Sazed’de
Honor(şeref) - Roshar gezegeni (fırtınaışığı) Tanavast (öldü) şimdi elçilerde
Ambition(hırs) - Threnody gezegeni (Shadows for Silence in the Forests of Hell) Uli-Da (öldü)

İşin ilginç yanı Odium ilk önce Sel gezegenine (Elantris) Devotion (Aora) ve Dominion (Skai) yi öldürüyor. Sonra Threnody’de Ambition (Uli-Da) yı öldürüyor, ki Brandon Sanderson’ın verdiği cevaplara göre Odium Yolen’den Ambition’ın peşine düşmek için ayrılıyor. Ancak Ambition ile savaşında ölümcül bir yara alıyor ve Braize gezegenine geçiyor. Burada ne olduysa (başka bir Shard ve Shardholder’a mı yenildi bilmiyoruz) Roshar’a geçiyor ve Honor (şeref) i öldürüyor. Ve Roshar öncesi tüm mücadelelerinde Autonomy (Bavadin) Odium (Rayse) nin yanında ona yardım ediyor. Daha önceki bir röportajda Sanderson Autonomy (Bavadin) in bir kardeşi olduğunu söyledi. Yani Odium (Rayse) ve Autonomy (Bavadin) kardeş olabilir. Roshar mücadelesinin bir yerinde, Odium (Rayse) yenilecek gibi olursa Autonomy (Bavadin) ortaya çıkabilir. Böyle Odium’un dört Shard ve Shardholder’ın katili olduğunu öğreniyoruz.

Bunlara bakarken çok enteresan iki bilgiye daha denk geldim.
1- Hoid’in bir akıl hocası varmış.
2- Shardholderlardan biri insan değilmiş.

Daha konuşacak çok şey var.
Beş Alim’ler kimler?
Silverlight nerede?
İre ordusu nedir, kimlerdir?
İyita, Khrissalla(evrenin düşmanı) , Vessel, Nazh(Khrissalla’nın kiralık adamı), 17. Shard… Derdiniz ne kardeşim?

4 Beğeni

Yazdıklarının çoğundan birşey anlamadım, bu bilgilere nereden eriştiniz?:sweat_smile:

2 Beğeni

Çoğunlukla kitapları derinlemesine okumaktan, ciddi bir kısmı Brandon Sanderson’ın çeşitli mecralarda verdiği cevaplardan, bir kısmıda editörünün (adam Brandon’ın editörü ama bir taraftan da çok sıkı bir teori avcısı) incelemelerinden.
Bu arada bu iş böyle parçalı parçalı olmayacak, müsait bir zamanda derinlemesine bir Cosmere incelemesi yazsam iyi olur.

3 Beğeni

Kitabı Cumartesi gecesi ikinci kez bitirdim, inanılmazdı.
Yalnız tam hatırlamıyorum ama Sissoylu’da insanların Sissoylu olması için Atiyum yutmaları gerekiyordu, burada da Garaz’ın ordusundaki insanlar onlara güç bahşetsin diye bir metal küre yutuyorlar, ametist çıkarıyor gerçi vücudunda, buna bağlı olarak ametist yutuyor olmasınlar? Diyeceğim şu, bir bağlantısı olabilir mi? Bunun dikkatimi çekmesinin iki sebebi var: Biri Sissoylu mevzusu, diğeri de Dalinar savaş kamplarında gezerken askerlerin kendi aralarında küreleri yutarsak güç kazanır mıyız diye konuşmalarına kulak misafiri olup hepsini azarlaması. :joy:
Bu arada, bence ikinci kısımdaki mektupları buraya yazabilirsek üzerine daha rahat konuşabiliriz diye düşünüyorum. Bence kitaptaki en önemli epigraflar onlar çünkü.

3 Beğeni

Sissoyluda Lerasium yutuyorlar Sissoylu olmak icin

Burda ise yuttukları şeyde sanırım garaz/odium spreni var. Bu şekilde onun üzerinden büyü gücüne kavuşuyorlar. Yoksa iki büyü arasında o tip bir bağlantı yok. Teknik olarak bir sissoylu Roshar gezegenine gelip metal yutarak güçlerini kullanmaya devam edebilir ama tam tersi durum biraz karışık.

Mektuplara bütün olarak bakmak çok iyi olur diye düşünüyorum ben de.

1 Beğeni

Süper yakalamışsın. Evet kesin olarak bağlantısı var. Ama az biraz farklı.
Atiyumdaki olay aslında farklı. Şöyle anlatayım.
Bir Shard ölse bile geride kıymık olarak adlandırılan parçalar kalıyor. (Shard’ın gücünün çoğu Cognitive Realm’de kalıyor ama bir kısmı gerçek dünyada) Sissoylu’da insanları sissoylu yapan şey ise Preservation Shard’ının taşıyıcısı Leras’ın kaynakta kalan parçaları(kıymıklar/Lerasium). (üstelik kan bağıyla geçebiliyor, zayıflayarak olsa da) Atiyum ise yakılan metallerden. Garaz’ın yaptığı ile Sissoylu’da benzerlik olansa; gözsüzlere çakılan çiviler. Bunun açıklaması da var. Notlarım yanımda değil ama açıklaması yaklaşık şöyleydi. Bir Shard’dan kaynaklı edinilen yatırımlar(büyüler diyelim), bilişsel aleme açılan bir gedik yaratır insan beyninde, dünyalara özgü çeşitli edinicilerle bağ kurulduğunda(Scadrial’de metal, Roshar’da spren), bu beyin kontrole açık hale gelir. Örneğin Odium’un veya Honor’un Dalinar’ı bir şekilde etkileyebilmeleri gibi. Bununla ilgili açıklamada da Odium ve Honor ile Heyecan (ki kendisi yarı-tanrı-spren’lerdendir) arasında özel bir bağ olduğu yönünde. (notlarım ofiste, ulaşınca daha detay açıklamasını yaparım)

Evet mektuplar da çok kritik bilgiler var. Şöyle açıklarsam daha net anlayarak okuyabilirsiniz mektupları.
Cephandrius, Hoid’dir.
Yazıştığı kişi ise Frost. Halen Yolen’de yaşayan (Adonalsium parçalandığı zamandan beri) ve orayı terketmeyi düşünmeyen bir ejderha.
Adonalsium’un parçalanmasında Hoid ile beraber orada olan ama 16 Shard’ı sahiplenmeyen kişilerden biri. Önceki mektuplardan anlaşıldığı üzere, kendini ve Hoid’i bu konuda suçlu görüyor.

Edit büdüt: Bu arada Tor çalışanları dahil çok önemli teori avcılarına göre Frost, Nalthis gezegeninde ki Endowment(Edgli). Yani Shardlardan biri. Bu bilgiyi brandon sanderson reddetmiyor da, onaylamıyor da.

4 Beğeni

Ben Frost’un shard almak yerine onlari izleyen 17th Shard yapılanmasının kurucusu olduğunu dusunuyorum. Önceki kitaplardan birindeki mektupta Hoid Frost’un adamlarını kastederek peşini bırakmasını falan istiyordu.

Büyü sistemlerini gezegenden gezegene gecirmek çoğu zaman cok zor ama bazıları normal hâliyle dönüşümlü kullanilabiliyor (nefes - fırtınaışığı). Dönüşümler için bir çeşit hile olarak kullanılabilecek hemalurgy var ki yazar onun çok ilginç şeyler yapabileceği ipucunu vermişti.

2 Beğeni

Kesinlikle haklısın, 17. Shard’ın başında Frost var. Üstelik üyeleri de bir hayli enteresan. 17. Shard bir nevi Cosmere polis teşkilatı.

Five Scholars (beş alimler) olarak geçen ekipten
biri Frost (17. Shard’ı yönetiyor),
biri Hoid,
biri Wanderer (şimdilik bilmediğimiz bir teşkilatı yönetiyor),
biri Khrissalla (Hayaletkanlar ona bağlı olabilir)
ve bir beşinci kişi.

Gerçi ben gerçekten bir 17. Shard olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili süper bir teori var, umarım doğru çıkar.

2 Beğeni

Bu bilgiler hepsi kitaplar harici bilgiler değil mi? Birde kitaplardan bu bilgilere ulaşmamıza daha ne kadar var?

2 Beğeni

Khris icin orijin hikayesi diyebileceğimiz whitesand çizgi roman olarak başladığı ama devamı gelmedi daha. Daha da ilginci Khris’in dünyası Bavadin’in shardinin oldugu gezegen.

Hayaletkanlar aynı Hoid gibi her dunyadan birseyler ve bilgi toplayan karanlık bir örgüt. Garaz ile bağlantılı çıksa hiç şaşırmam.

@Buyici sanırım bu bilgilerin çoğu son kitaplara kadar yine yazardan gelecek.yine de adam kritik bilgileri vermiyor.

2 Beğeni

Dün nihayet bitirdebildim kitabı. Aklıma takılan Bazı sorularım var(kimin yokki :grimacing:)

1)Jasnah kitabın ortalarında sprenine Akıldan öğrendikleri önemli sırrı herkese söylemeliyiz dedi. Spreni ne kadar onaylamasa da Jasnah kararlı görünüyordu. Daha sonrasında bununla ilgili bir konu geçtiğini hatırlamıyorum. Açıkladılar mı ya da yazar bahsetti mi bu konudan acaba?

2)Garaz’ın Dalinar ile nasıl bir bağı var tam anlayamadım. Sanki Dalinar’dan onu serbest bırakmasını istiyor gibiydi. Bu bağ ya da sınırlama Bağdökümcü bağından dolayı mı yoksa tam olarak nereden kaynaklanıyor?

3)Vasher-Vivenna-Gecekanı üçlüsünde neler oluyor. Vasher anladığım kadarıyla Vivennadan gizli bir planlar içinde ve Vivenna da açıkça Gecekanının peşinden geldiğini ve ondan bir haydut, kaçak gibi yakalanması gereken biri gibi bahsediyor. Gecekanını Vasher getirdiğine göre planı ne acaba?

4)Hoid’in Kholinar’da bulunma sebebi Shallan ve ekibine yardım için olmadığı daha büyük birşey için orada olduğunu söylemesi beni ilerisi için ne kadar heyecanlandırsa da kitabın sonunda bir muğlak ile bağ kurması acaba daha büyük amacının bu olduğunu mu düşündürmedi değil. Ama yardıma ihtiyacı olanın yanında olacağına dair yemini daha büyük birşeyler var diyor sanki. Var mıdır bir bilgi?

5)Szeth’in ruhunun tam bağlanamaması konusunda da acaba alemler arası bir yetenek getirecek mi bu durum kendisine? Ve yeri gelmişken başından beri Dalinar’a ve ekibine katılmasını beklemiştim.

6)Sondaki savaşta Dalinar 3. İdealini söyleyip Garaz’a diklendiğinde Garaz çok çabuk kaçmadı mı? O andan sonra daha savaşta görünmedi?

Daha fazla konu var da şimdilik bu kadar yeter :blush:

3 Beğeni