Fırtınaışığı Arşivi | Spoiler'lı Tartışma

Bu sorularin hepsini bende soruyorum farzedin.:joy: Ayrıca Dalinarda ki Heyecan durumu bir sprenden ya da başka bir güçten dolayı mı yoksa tamamen doğal bir durum mu ? Garaz’ın hemen gitmesine bende bir anlam verememiştim. Kesinlikle Garaz’ın Dalinara bireysel müdahalesini engelleyen bir durum var. Bir bağ dediğiniz gibi. Burada da aklıma Dalinarin Gecegozcusu ziyaretinde Terbiyenin onu bizzat ziyaret edip bir bağ kurduğu geliyor aklıma. Şeref ölünce acaba Dalinar ile bir bağ mi kurdu aklıma saçma sapan durumlar geliyor.

Dalinardaki ve diğer herkesteki Heyecan durumu anladığım kadarıyla Yaradılmamışlardan biri olan Nergaoul ile alakalı. Savaşı bitiren şeyde Dalinar’ın onu kabullenmesi tuzağa düşürerek mücevherin içine hapsetmesiyle olmuştu. Bölüm başlarındaki Urithiru mücevher arşivi notlarında ondan bahsediliyordu.

Terbiye ile bir bağ kurduğunu düşünmüyorum ama Terbiye öngörüsüyle Dalinar’ın hatıraları ne zaman geri alması gerektiğini ve bunun onun güçlenmesine vesile olduğunu düşünüyorum.

Garaz Dalinar’ın Şeref’in güçlerine ulaşması onu korkutmuş olamaz değil mi :thinking:

3 Beğeni

Bence tam olarak son dediğiniz oldu, çünkü Dalinar alemleri birleştirdiğinde Garaz ısrarla “biz seni öldürdük!” Diyordu.
Bence ilk sorunuzun cevabı şöyle: Jasnah Shadesmar’da Roshar’ın asıl sahiplerinin parshendiler, yani Şafakezgicileri olduğunu öğrendi ve o bölümde tartışırlarken de insanlara bu gerçeği söylemesi gerektiğini savunuyordu, Spreniyse bunun insanları geçen seferki gibi yıkacağını düşünüyordu ancak Jasnah bir fırsat bulamadan Taravangian gerçeği ortaya sürdü bile.
Diğer sorularınız konusunda ben de emin değilim.

2 Beğeni

Çok mantıklı. Tam olarak uyuyor zamanlamasıyla beraber dediğiniz gibi.

Şimdi konuyu baştan okumaya başladım da konunun başında birisi Hoid’in Elhokar’ın sprenini kurtardığını yazmış. Elhokar ölürken ilk ideali söylemişti. Bu da bir diğer soruma cevap olmuş oldu :slight_smile:

1 Beğeni

Dalinar konusunda Elend kendi sorusuna dogru cevap vermis bence. Bende aynisini dusunuyorum. Dalinar bizzat kendisi yeminkapisini acip firtinaisigi sacabiliyor. Boyle bir olayin daha once olmadigini da bildigimize gore Garaz onun Seref gucunu tekrar topladigini sanip kaciyor. Garaz Serefin ilk sahibini yokettiginde ona yardim eden baska bir Shard vardi (Bavadin-Autonomy).

Ayrica @callandor 3. ozel spren Sbling-Kardes ozellikle Garaz ile ilgili olmak zorunda degil. Diger dunyadan bildigimize gore Shard’larin guclerinin etkilisimiyle 3. durumlar ortaya cikabiliyor. Mesela Sissoylu dunyasinda iki Shard’in ayri ayri oldugu gibi ortak bir metali de var. Elantrisin gezegeninde iki Shardin gucu birlesip ortak bir buyu olusturuyor(Dor).

3 Beğeni

şöyle cevaplamaya çalışayım…

1. Sorunun cevabı zaten verilmiş.

2- Odium (Garaz)'ın kurduğu bağ şu şekilde. Hatırlarsanız Sissoylu’da insanın zihnini kontrol edebilmek için metallerin teması gerekiyordu. Metal sayısı ne kadar çoksa (4 eşiktir mesela) kontrolde o kadar artar. İnvestiture (Adonalsium kaynaklı büyü) kullanan her insanın zihni, Cognitive realm ile bağlantı kurar, bu da o insanın zihni ile, investiture kaynağı arasında bir dikeyselliğe yol açar. Odium 'da bu dikeyselliği kullanabilmek için, Nergoul’un (9 yaradılmamıştan biri) güçlerini kullanıyor. Roshar’da yaşayan insanların Heyecan olarak duyumsadıkları şey aslında Nergoul’un investiture’ü. Odium bu investiture ile hem Dalinar, hem de Sadeas askerleri ile bağ kurabiliyor. Zaten bağ kurmuş şarkıcılarla ise direkt kendi fırtınası ile.

3- Vivenna tam olarak Vasher’i takip ediyor değil. Vasher, Yesteel’i takip ediyor (5 alimlerden, Vasher dışında yaşayan son kişi). Zaten Vasher, Roshar’da Gecekanı’nı kullanamaz. ya da kullanır ama bu ölümüyle sonuçlanır. Unutmayalım ki Vasher, Roshar’daki Elçi’lere eşdeğer ve hatta biraz üstlerinde sayılabilecek bir investiture kullanıcısı.

4- Hoid’in tamamen kendini ve eski sözlerini ilgilendiren görevleri var. Ve kendi ağzıyla zaten dediki; Bu görev uğrunda, bir dünyanın yok olmasını bile kılımı kıpırdatmadan izlerim… Hoid 8. investiture çeşidine, o spreni yakalayarak kavuştu.

5- Szteh’ten daha neler göreceğiz, neler…

6- Gelelim en önemli yere. Geniş Cosmere incelememde de bu konuya değinmiştim ama burada daha geniş açıklayayım.
En büyük yanlış anlaşılma şurada, Odium Roshar’da değil, Odium Braize gezegeninde ve orada tutsak. Roshar ve Ashyn gezegenlerini sadece zihniyle etkileyebiliyor.
‘‘Beni serbest bırak’’ kısmını çok güzel yakalamışsınız. Orada kastettiği, Tanavast’ın ölmeden önce Odium’u Braize gezegenine mahkum eden büyüsü. Tanavast öldükten sonra kalan tüm kıymıklarını Fırtınababa’ya aktardı ve Fırtınababa’nın şu an bağlı olduğu kişi Dalinar. Yani Dalinar şu an Odium’u serbest bırakabilecek güce sahip. Ve tabiki aynı zamanda kısa süreli de olsa kendi dikeyselliğini oluşturabilecek güce. Orada Dalinar’ın yaptığı şey, 3 alem arasında kendi dikeyselliğini oluşturmaktı, ki bunu şu ana kadar yapabilen kimse yok.
Odium savaş alanında askerlerini kendi haline bırakması konusu ise şöyle. Unutmayalım ki Dalinar, Odium’u bir şampiyonlar dövüşüne ikna etti ve söz kesildi. Bir shard sözleşmesine sadık kalmak zorundadır. Eğer Dalinar’ın karşısında geri çekilmeseydi, kendine yeni bir şampiyon atayıp; Dalinar veya Dalinar’ın seçeceği biriyle dövüştürmek zorunda kalacaktı. (Üstelik Nergoul vasıtası ile 10 yıl boyunca kendine Dalinar’ı şampiyon olarak hazırlamıştı ve o anda elindeki tek şampiyon, ellerinden kaydı) Ki Dalinar’ın o an hem dikeysellikten kaynaklı yoğun gücü, hemde elinin altında bulunan Kaladin, Szeth ve hatta ki hatta Renarin gibi dövüşçüler nedeniyle, savaşın sonu başından belliydi. Yani Odium Roshar’da yenilgiyi tamamen kabullenmek zorunda kalırdı.
Yine burada kaçırılan çok önemli bir bölüm var. Odium ile Travangian arasında geçen bölümde belki de tüm kitaplar arasındaki en önemli bilgi var. Odium bir gelecek gören, üstelik bunu tanrısal düzeyde yapıyor. Ve buna rağmen Renarin’i göremiyor, ne geleceğini, ne de o anını… (Burdan çok ekmek çıkar bize )

Buradan merak edilen sorularla ilgili yaptığım çalışmaya göz atabilirsiniz.

5 Beğeni

Yazınızın içinde çok önemli bilgiler edindim. Teşekkür ederim açıklamalarınız için.

Çok net olmasa da verdiğiniz cevaplar tatmin edici.

Aklıma soru takıldıkça rahatsız edebilirmiyim sizi :sweat_smile:

2 Beğeni

Tabiki, memnuniyetle… bir kaç yüz sayfalık Cosmere, bir kaç yüz sayfalık Fırtınaışığı Arşivi ve biraz da Sissoylu notlarım var :slight_smile: bulur bulur cevaplamaya çalışırım.

3 Beğeni

@zaidext
Şimdi düşündükçe aklıma başka sorular da gelmeye başladı.

İnsanların Ashyn gezegeninden Roshar’a sığındıklarını öğrendik. Tanrılarının da Odium(Garaz) olduğunu öğrendik. Bu durumda;

1)Şeref paresi o zaman Roshar halkının paresi olmuyor mu? Bu durumda İnsanlar nasıl oldu da yerli halkına karşı Şerefin güçlerini kullanabilir duruma geldi?

2)İnsanların kendi dünyalarını parlayan güçleri ile yıktıklarına göre bu güçler Garaz’dan mı geliyor. Şerefin Şerefspreni yarattığını vs bildiğimiz için Parlayanların güçlerini Şereften aldıklarını düşünüyorum.

3)Elçilerin ilk başta güçlerini Yokelçilerle savaşmak için Garazdan aldıkları sonra Şerefle yaptıkları anlaşma ile güçlendirdiklerini okuduk. Bu durumda benim aklıma Garaz’ın iki halkı birbirine düşürüp sonra da kendi halkına karşı Şafakezgicilere dönmesi şüpheli geliyor. (cümleyi tam olarak toparlayamamış olabilirim.)

4)Peki Roshar’ın asıl pareleri Terbiye ve Şeref Şafakezgicilerin ilk baştaki tanrılarıysa neden Parshmenler daha sonradan Garaz’a dönüyor?

Ya da ben bu olayı tam olarak kafamda oturtamadım.

2 Beğeni

Belkide insanlar Garazdan kaçtılar. Garazda onları kovaladı.:joy::thinking: Şaka bir yana Garaz insanların tanrısı olduğu kesin mi ?

Bu arada Roshara kacan insanlarin esas gezegeni ashyn’da hala insanlar yasiyor be hasta olunca büyü gucu kazanmak gibi garip bir sistemleri var.

2 Beğeni

Gerçekten mi ? Ben aynı Dalgabağlama sistemini kullandıklarını ya da dünya bozulduğu için büyü kullanamadıklarını düşünmüştüm.

1 Beğeni

O zaman bu durumda kendi dünyalarını yıkmalarına sebep olan güç dalgabağlama olamaz öyle değil mi???

1 Beğeni

Merhabalar, soru gördükçe mutlu oluyorum :slight_smile:

1- Evet aslında doğru, şarkıcıların (parshendi, parshmen v.b.) tanrıları Honor (Şeref) ve Cultivation (Terbiye) idi… İnsanlar Ashyn gezegenindeki olaylar neticesinde Roshar gezegenine sığınmacı olarak geldiler(Haliyle yanlarında tanrıları Odium’u da getirdiler). Honor şarkıcılara, insanları Shinovar’a yerleştirmelerini emretti, hatta Cultivation’da orayı insanlar için daha yaşanabilir bir hale getirdi. (Daha yeşil bir doğa, fırtınalardan korunma v.b.) Ancak Yüzüklerin Efendisi’nde dediği gibi, ‘‘insanoğlu tamahkardır’’. İnsanlar bir süre sonra yayılmacı bir politika izleyip, şarkıcıların ellerindeki topraklara saldırmaya başladılar. Daha bu dönemde ıssızlıklar yoktu. Brandon Sanderson bu kısımları net açıklamasa da burada bir takas gerçekleşti, tanrılar arasında. Takasın sonunda Honor insanların, Odium şarkıcıların tanrısı oldular, Cultivation ise kendi köşesine çekildi.

2- İşte burası çok kritik bir bölüm. Kendi incelememde bu bölümü bilerek çıkardım, çünkü Roshar incelememe saklıyordum. Senin gibi arka arkaya bu kadar güzel sorular soran biri olmasa bunu buraya asla yazmazdım açık söyleyeyim.
Durum şöyle: Ashyn’i şimdi çoğunluğu çorak ve yaşanmaz hale getiren iki şey var. Biri tropik bir fırtına, ancak bu zararın çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Ashyn’i, insanlar kendileri, bilerek ve isteyerek yok ettiler. İnsan toplulukları Ashyn’den ayrılmadan önce bir Dawnshard kullandılar. (Dawnshard’ı burada detaylı anlatmayacağım, o kendi incelememe kalsın) Kısaca şöyle anlatayım; Nasıl Honor’un yarattığı Şerefkılıçları varsa, bir de bir başka birinin yarattığı (Bu kesinlikle Odium değil, hatta şu ana kadar bildiğimiz 10 sharddan biri de değil) Dawnshardlar var. Bunlardan bir kaç tanesi insanların elindeydi. (Hala da öyle) Hatta Shallan bu Dawnshardlardan biriyle ilgili bilgi bile verdi kitapta. Hatta ve hatta Day of Recreance’a neden olan şey aslında bu Dawnshard’ın öğrenilmesidir. Hadi yeri gelmişken en önemli bilgiyi de vereyim. Bu Dawnshard o kadar önemli ki, Honor, Odium’u yenebilmek için bu Dawnshard’a ihtiyaç duyuyordu. Hatta Dalinar vizyonlarında, Dalinar’a bunu gösterdi. Daha fazla anlatmayayım, bunları kazıp çıkarmak aylarımı aldı benim :slight_smile: He bu arada Dawnshard’ları kılıç olarak düşünmeyin, daha çok antik yadigarlar.
Kendimi bir türlü tutamıyorum :slight_smile: Brandon, Oathbringer’da gözümüze soka soka, bu yadigarlardan çok önemli birini tanıttı aslında, bir diğerini de kullandırdı… Şöyle söyleyeyim, o kısmı okurken hepimiz şöyle düşündük; ‘‘Bu adam buraya bunu koyduysa, kesin bu işin altından bişey çıkar’’

3- Burası tam olarak böyle değil. Heralds (Elçiler) ve Fused (Kaynaşıklar) takastan sonra yaratıldılar.

4- Odium (Garaz) onlara intikam önerdi.

Bu arada Ashyn ile ilgili @yafeshan ın verdiği bilgi çok doğru. Hala orada investiture var ve hastalık ile bulaşıyor. Ashynies’ler büyüye hastalık neticesinde geçici süre ile (hastalık bitene kadar) ulaşabiliyorlar.

7 Beğeni

Dawnshard dediğiniz moash’ın Jezrien’i öldürmesi için kullandığı sarı hançer gibi olan silah mı?

Bu kadar bilgiyi ard arda patlatıp önemli kısımları yazınıza saklayacağınızı söyledikten sonra o yazıyı bir an önce okumak istiyorum. Ne zaman paylaşmayı düşünüyorsunuz?

2 Beğeni

İyi çok güzelde açıkçası pek birşey anlamadım. O zaman detaylı incelemenizi bekleyelim ama merak ettirmeyin lütfen;):thinking::joy:

1 Beğeni

Dawnshard kisminda cikarimlarini merak ediyorum cunku yazar onlarla ilgili pek birsey soylememis simdiye kadar. Moash’in kullandigi hancer dawnshard degilmis en azindan, o sorulmus.

3 Beğeni

Dawnshard (Şafakparesi) ile ilgili viki maddesine ve sonra ilgili Shallan ve Dalinar’ın görüsünde bahsedilen bölümleri tekrardan okudum. Çok net bir bilgi yok ama anladığım kadarıyla Şeref Garaz’ı yenebilmek için bu antik silaha muhtaç olunduğunu söylüyor. Bu konuda @zaidext in açıklamaları takipte kalacağım.

Ancak bu bölümleri okurken Dalinar’a gösterilen görüde Şeref kendisinden insanoğlunun yaratıcı olarak bahsediyor.

Yukarıda açıklanana göre Şafakezgicilerin Paresi Şeref+Terbiye, insanların Paresi Garz iken bir takas sonucu Pareler diğer ırkları destekler duruma geçiyor. Peki neden Şeref kendinden insanoğlunun yaratıcısı olarak bahsediyor?

3 Beğeni

Uzun süredir ilk kez bu kadar zevkle teori ve kitap tartışıyorum. Öncelikle @Elend, @yafeshan ve @Buyici, çok teşekkür ederim.

Gelelim Dawnshards olayına: Öncelikle o kadar güçlüler ki, bir tanrı bile onlardan medet umuyor. (incelemeye saklamadan burada anlatayım) Tanrıları, hatta gezegenleri bile bağlayabiliyor.
Benim şahsi teorim, Dawnshardların, Adonalsium yadigarları olduğu yönünde. Şöyle ki, Adonalsium ruhen 16 parçaya ayrıldı, peki, biliyoruz ki Adonalsium aynı zamanda kanlı canlı bir varlıktı, aynı Honor’un gücünün bir kısmını Fırtınababa’ya bir kısmını ise Elçi’lere bölmesi gibi, Adonalsium’dan ruhunu 16ya {bence 17 gerçi) ama gücünün bir kısmını da çeşitli eşyalara bölmüş olamaz mı?
Niye bunu söylüyorum; Betimleme düşmanı Brandon’ımız Oathbringer’da, Kaladin’e Cognitive’de pazarda gezerken, bir kolye izletti (ki bu hiç Brandon’lık bir hareket değil) bence bu kolye yadigarlardan biri.
İkincisi ve en tehlikelisi ise, Aimia’da bulunuyor. Aşçı’nın sözlerini hatırlayın; “Dünyaları bile yok edebilecek bir sır”
Telefondan yazıyorum, hatalı olabilir, sonra düzeltirim.

5 Beğeni

Ahhh. O bölüm tamamen aklımdan çıkmış. Ruhdökümcü birinin bakış açısından okuduğumuz sahneydi galiba. Yer altındaki mücevherleri arayan denizcilerin tuttuğu ruhdökümcünün amacı neydi acaba o da orada birşey arıyordu? Peki Aimia’dan hep yıkılmış olarak bahsediliyor. Bu teklikeli silah ya da dawnshard dolaylı bir olay mı acaba?

Ben de cevaplarınızla aydınlattığınız için teşekkür ederim😊 .

@yafeshan Moash’ınki değilse nerede kullanıldı biliniyor mu yoksa sadece bir ipucu mu ?

Kitabı okurken bu kadar heyecanlanmamıştım. Bölüm başlıklarını ne kadar dikkatli okusam da dönüp daha iyi okumak lazım. Bu bilgilerin çoğu anladığım kadarıyla bu kısımlarda gizli gizli veriliyor.

4 Beğeni