Fırtınaışığı Arşivi

Muhtemelen Coppermind sitesini biliyorsundur ancak bilmiyorsan (ya da bilmeyenler varsa) teori olarak düşündüklerinin doğruluklarını ve referanslarını görebilirsin.

Yazar kitaplarının haricinde imza günlerinde ya da söyleşilerde kozmer ile ilgili çok bilgi paylaşıyor. Ve güncel olarak bu viki sayfasında bilgiler paylaşılıyor.

Ancak gezinirken spoiler yememek için dikkatli olunmalı.

Yazı güzel olmuş. Oathbringer öncesi kısa ve güzel bir hatırlatma oldu. Teşekkürler :blush:.

2 Beğeni

Siteyi biliyorum ama Oathbringer’ı okuyana kadar spoiler yerim diye dolaşmayacağım. Eğer sen dolaşıyorsan soruyorum teorilerimden tutan var mı?

1 Beğeni

Oathbringer’ı kitapçıdan bulup almış olan var mıdır? Kadıköy’de bulma ihtimalimiz konusunda bilgisi olan var mı? Önceden çıkışını beklediğim bazı kitaplar çıkmış olsa dahi iki üç gün sonra gelecek muhabbeti yapıyor bazı kitapçılar. Yarın direkt olarak gidip alabileceğim bir yer arıyorum İstanbul’da.

1 Beğeni

Arkadaşlar spoiler yemek istemeyen bakmasın.

Özet

Öncelikle Vasher teorin doğru. Ve hatta Vivenna ile ilgili kısım da kısmen doğru.

Gecegözcüsü de tıpkı Fırtınababa gibi parelerinin ölmesi dolayısıyla kalan kıymıklar.(orj. Splinter)

17.pareden hoid’i arayan üç kişinin kimlikleri tamamen doğru.(Bu kimlikleri tek başına ortaya koyman gerçekten çok dikkatli bir okuyucu olduğunu gösteriyor bence :slight_smile: )

Hoid’in bir adet Lerasium metali(kişiyi sissoylu yapan metal, Elend gibi)olduğu biliniyor.

Talanel’in şerefkılıcı kayıp.

4 Beğeni

[quote=“Elend, post:317, topic:434”]
17.pareden hoid’i arayan üç kişinin kimlikleri tamamen doğru.(Bu kimlikleri tek başına ortaya koyman gerçekten çok dikkatli bir okuyucu olduğunu gösteriyor bence :slight_smile: )
[/quote]

Demoux’un kimliğini okumuştum aslında :smiley:
Ayrıca 10 Şerefkılıcı var Talanel’in kılıcı yoksa 9 kalır bir tanesi szeth’in elinde 8 kalır ama öbür yedili diyor

1 Beğeni
Özet

Birisi de Nale’in elinde.

1 Beğeni

@Akahige arkadasin linkinde yazsiklarina baktim cok guzel olmus. Tam onikiden vuran teoriler var. Kendisine tesekkur ediyorum. Yaziyi okurken farkettigim bir nokta beni oldukca endiselendirdi.

Bazilarimiz ismi lazim olmayan yayinevinden umudunu kesip seriyi orjinal dilinden okuyor. Scar’in yazisini okurken yazarin kendi hikayeleri icin urettigi bazi ozel terimlerin turkcelerini gormus oldum ve korktum. Kozmer olgularini belirten bu sozler Buyuk harfle yazilir hep (gosterdigi dikkat icin Scar’a tesekkurler) ama bu kelimeler ceviri soz konusu oldugu zaman yoruma acik kelimeler olabiliyor. Sahsen ilk karsilastigimda cevirilerin ne anlam geldigini dusunmem gerekti.

Kozmer cevirilerinin ayni seri icinde bile farkli cevrildigini goruyoruz bu durumda kitaplar nihai olarak bir araya geldiginde birbirine gore baglantisiz kalma ihtimali beni korkutuyor.

4 Beğeni

2 . Kitabı da yarıladım bir şey söylemem lazım… Tamam okuduğumuz en iyi serilerden falan eyvallah da, Brandon abi ne çok boş yapıyor ya… Öff yani.

Oathbringer elime gelene kadar şunu bitirmeye çalışayım.

Kitabın sonu gelince o aksiyondan başını bile hatırlamayacaksin. :sweat_smile:

İlk kitap da öyleydi tamam kötü demiyoruz da 100 sayfa süper hızlı akan sayfa okumak için ben 500 sayfa “her kitapta” girizgâh okumaktan çok azıcık sıkıldım. Kitap çok da güzel namussuz bişey de diyemiyorum ama bir tarafım da bunları söylemezsen bunca yıllık okurluğun boşuna o zaman diyor.

1 Beğeni

E tabi ben okuyali çok oldu ve kitabın ilk yarısında bende çok sıkılıp uzun bir ara vermiştim ama son bölümü deli fişek gibi okudum. En nihayetinde 10 kitaplık serinin 2.kitabi o yüzden haliyle biraz sıkıcı ve gereksiz yerler olacaktır. Benim zayif noktam olduğu için pek umursamıyorum sıkıcı yanlarını.:sweat_smile:

10 kitaplık serinin 3. Kitabını da görecez :slight_smile: her kitapta aynı olmayalım da :slight_smile:

Kitap eline ulaşan incelememiz için fotoğraf atabilir mi?

Zaten hepsi benim teorim değil. Kuşam(İnvestiture)'ın ne olduğunu, Adonalsium hikayesini ve Safgöl
(The Purelake)'teki adamlardan birinin Demoux olduğunu okumuştum.
Eğer siz orjinalinden okuduysanız baltatazıları(axehound) ile ilgili teorim doğru mu?

Buna ben de katılıyorum. Aslında ben 700-800 sayfalık bir eserde son 100 sayfasında aksiyon olmasını doğru bulmuyorum. Oran çok fazla. En azından son 300 sayfanın akıp gitmesi lazım. Bazen insanın içi şişiyor ama bu da moda olmaya başladı. Özellikle bazı karakterlerin bölümlerini okumak işkence gerçekten. Şu son 100-150 sayfa aksiyonunu biraz genişletse fena olmazdı.

Neyse çok bunaldıysan Fablehaven oku. Her sayfa aksiyon ve macera. :sweat_smile:

1 Beğeni

f

1 Beğeni

Aksiyon meraklısı gibi görünmek istemem. Ben durgun yerleri de seviyorum ama bu seride çok fazla gereksiz bölüm var… İnsanın ilk kitapta dikkatini çekiyor, 2. Kitapta rahatsız etmeye başlıyor. 3’te de olursa artık sıkıntı yani. Parlayan sözler’e 5 in altında puan verecek değiliz ama Oathbringer kritik artık. Beklentim çok yüksek.

Fablehaven bilmiyorum valla.

@Faust Abi harikasın. :heart_eyes:

@BiblofilYouTube Ben yazarın tarzının bu olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple de aynı şekilde devam edeceği kanısındayım. Son 100 sayfa için dayanacağız gibi duruyor. :frowning:

1 Beğeni

Bir zaman çarkı olamaz gereksiz uzatma konusunda.:thinking::sweat_smile:

1 Beğeni

Zaman Çarkı’na 14 kitap olarak bakarken Fırtına Işığı serisine de 10 kitap olarak bakmak lazım.

1 Beğeni