Fırtınaışığı Arşivi

Sissoylunun 2.kitabının piyasada olmamasından dolayı bir türlü okuyamadım birde boyut değişeceği vsvs. Sissoylu yu okumadan Fırtınaışığı Arşivi ni okusam bir sorun olur mu?

Olmaz tabi. Bir insan evladının Fırtınaışığı serisini okumadığı her an onun için zarardır benim gözümde. :slight_smile:

2 Beğeni

images

11 Beğeni

Kemerlerimi bağladım mı bakayım… Heh tamam hazırım uçuşa… Görüşürüüüz :smile:

7 Beğeni

3 geldi :slight_smile:

1 Beğeni

Keske hayirli olsun diyebilsem. Hayir boykota devam.

Ingilizce ogrenin, hem orjinal dilinde sevdiginiz kitabi okumaya calismak dili gelistirmek icin cok faydali. Tecrube ile sabittir.

5 Beğeni

So nu na ka dar ka tı lı yo rum

Paylasmadan edemedim :upside_down_face:

2 Beğeni

fırtaışığı ve sissoylu arasında bağlantı var mı ki fırtınaışığına başlamadan sissoylu serisini bitirmek gerekiyor mu?

Gerekmiyor. Hangisi istersen yapıştır geç. Zaten bir yerinden girersen Cosmer evrenine, çıkışı bulamazsın.

Cosmere evreninde geçer seriler, farklı gezegenlerde farklı büyü sistemleri ile. Az çok bağlantı vardır ama ayrı ayrı olarak da okunabilir. Bu bağlantıları yakalamak için biraz dikkat etmek gerekiyor, bazı bağlantılar da direkt yazarın kendisinin soru cevaplarda falan verdiği bilgiler.

Fırtınaışığı halen daha yazılıyor. Sanderson okurken yapılması gereken(bence) hikayesi bitmiş olanları öne almak. Önce Elantris, çünkü net bir şekilde yazarın en zayıf kitabı, güzel yönleri olsa da. Sonra gene tekil bir kitap olan Savaşkıran veya bir hikayeyi bitiren Sissoylu ilk üçlemesi(İlk İmparatorluk-Kuşatma(Aslı Miraç Kuyusu idi, Akılçelen farklı çevirdi)-Çağların Kahramanı) okunabilir. Ondan sonra ister Fırtınaışığına, ister ilk üçlemeden 300 yıl sonra geçen ikinci Sissoylu üçlemesine(gerçi dörtleme oldu, bir kitap ara kitap gibi, dörtlemenin son kitabı bekleniyor) geçin fark etmez. Tabi bu biraz tercih meselesi. Fırtınaışığı yazarın yazdığı en detaylı, en büyük eser, onu okuyayım ben ilk derseniz de sıkıntı yok. Çok büyük rol oynamasalar da(en azından şu anlık veya bizim görebildiğimiz kadarıyla büyük rol) bazı karakterlerin gezegenler arası yolculuk yaptığı biliniyor ve tabi Fırtınaışığında diğer serilerde gözüken karakterler var, satır aralarında gizlenen. Ama dediğim gibi çok büyük etkileri yok şimdilik(Fırtınaışığı ilk iki kitap için konuşuyorum).

3 Beğeni

çok teşekkür edirim…

İlk kitabın yarısındayım ama şunu paylaşmazsam olmaz…

https://www.instagram.com/p/B1KPbbPnsC1/?igshid=jeym5r7n1rey
Paylaşan syfa da davar :slight_smile: Baya güzel denk gelmiş

Kralların yolu bitti. Spoylersiz Goodreads review burada

1 Beğeni

Muhteşem olmuş, bu gece detaylı okuyacağım.

Edit: Okuduğum kadarı ile ben Fırtınaışığı serisi hakkında hiçbirşey bilmediğimi öğrendim. :sweat_smile: Uzun zaman oldu ilk iki kitabi okuyali. Hiç yapmadığın bir şeyi yapıp, 3.kitaptan sonra sissoylu, ardındanda 4.kitap çıkana kadar seriyi bir kere daha okuyacağım.

Edit: Bence bir sözlükte eklemelisin. Karakterler, büyüler, mekanlar… Çünkü en kritik nokta şuan isimleri hatırlamak gibi geldi yazını okurken.

3 Beğeni

Yarın düzenleyip eklerim öneri için teşekkürler

2 Beğeni

Gerçekten ellerimi kaldırıp bağırdım heyecandan :smiley: Bende Vasher in geleceğini düşünüyordum fakat hiç burada olacağı aklıma gelmemişti. Diyalogları daha detaylı okumam gerektiğini fark ettim. Yazar bu kadar düşünürken benim direk geçmem haksızlık gibiymiş. Ve evet bir sözlük mükemmel olurdu. En çok unuttuğum ve merak ettiğim Gecegözcüsü nerede ortaya çıkıyordu?

Ve çok teşekkürler. Mükemmel olmuş, gerçekten. :+1::+1::ok_hand::ok_hand:

3 Beğeni

Daha gecegözcüsü ortaya çıkmadı ama yanına gidip bir şey istiyordun o da istediğin şeyi verip yanına da bir lanet veriyordu. Mesela taravangian’ın laneti her gün zekasının değişmesi dalinar’ın laneti karısını unutması gibi

2 Beğeni

Bir ara yazarın twist sevdasından dolayı Dalinar’ın isteğinin karısının kendisinden silinmesi olabilir mi acaba diye düşünmüştüm. Tabi karısı direkt silindiği için neden sildirdiğini bile hatırlamıyor olabilirdi. Ama Dalinar’ın lütfumu ve lanetimi biliyorum demesi beni bu teoriden uzaklaştırmıştı. Neyse Oathbringer çıksın da görelim ne neymiş.

4 Beğeni

Oathbringeri okunduktan sonra tekrar göz gezdirmek gerekiyor bütün seriye belli oldu.

2 Beğeni