Forum seviyesinin gitgide düşmesi

7 Beğeni

24 Beğeni

Ne çelişki ama…

2 Beğeni

Son zamanlarda çok saçmasapan ve edebiyatla alakası olmayan başlıklar açılıyor. Örnek olarak en az 50 tane yazardım ama başlığı başlatan arkadaşlara ayıp olmasın istiyorum.

1 Beğeni

Tartışılan her şey kitaplarla ilgili olduğu için ben katılmıyorum. Kitap değilse de film-dizi gibi kültürel şeylerden bahsediliyor, seviye kime göre ve neye göre düşük?

5 Beğeni

Muhtemelen yazdığımı sansürleyecekler ancak bence forum yöneticileri zayıf kalıyor. Her hafta bir konuda konuyla alakasız tartışmalar dönüyor. Maşallah herkes çeviriden, editörlükten çok iyi anlıyor. Bazı insanlar yayınevlerinin avukatı gibi ölümüne savunuyor, eleştiriden rahatsız oluyor. Doğal olarak eleştirenlere de cevap veriliyor tartışma çıkıyor. Bazı insanlar da sürekli bi’ eleştiri havası, hiçbir şekilde memnun olmuyor. Tabi benim eleştirim bunları yapan arkadaşlara değil bunlara izin veren yöneticilere. Forumda belli başlı konular var. Konu başlığı tartışma, eleştiri olursa orada konuşulabilir. Ama farklı bir konu başlığından sayfalarca alakasız mesajlar bence kaliteyi düşürüyor. Yöneticilerden daha fazla takipte kalıp dikkat etmelerini, uyarmalarını bekliyorum.

Forumun kalitesinin düşmesinin bence diğer bir sebebi ise yaşları kaç olursa olsun gözlemlerime göre forumdaki birçok insanın kitap alma hastalığı var. Sürekli alıyorlar. Aldım, paylaştım, kitabın çıkmasını bekliyorum, almalı mıyım bla bla muhabbetler. Okuyan, yorumlayan sayısı oldukça az.

Not: Kimseyi hedef almadım, kimseyi düşünerek yazmadım. Genel tespitlerimdir.

4 Beğeni

Eskiden tartışmalara müdahale ediliyordu. Ama @mit ve @Firtinakiran denetmenliği bıraktı @agape’nin de foruma eskisi kadar sık giremediği dönemler oluyor. Denetmen saysı artarsa dediğiniz sorun çözülür.

6 Beğeni

O zaman birinci geleneksel denetmen alımı başlasın. :smirk: :frog:

1 Beğeni

Bilemiyorum. Zamanında "yazmak"la alakalı başlıklar açmıştım. İyi bir tartışma ortamı oluştuysa da yazmakla uğraşan kişilerin azlığını fark ettim. Daha sonra bu tip başlıkların pek önemsenmediğini gördüm (hatta “Birçok kişinin olduğu bir diyalog nasıl yazılır” gibisinden bir başlık dahi açtım). Normaldir, diyorum. Herkes yazmakla uğraşmak zorunda değil.

Forumu daha da edebileştirmek (kendi çapım kadar) için zamanında bunu denedim, tutmadı. Başka ne yapılmalı, emin değilim. Örneğin @Agape’in fantastik macera öyküleri buna örnek, kendisi yazdığı gibi bizi de yazmaya teşvik ediyor.

Edebi derken ben bu açıdan olaya yaklaştım. Onun dışında yeterince kitap muhabbetinin döndüğüne eminim, sadece eğlence içerikli konular kalabalıklaşmaya başladı. Şahsi gözlemim bu yönde.

4 Beğeni

“Birçok kişinin olduğu diyalog” aslında çok güzel bir calismaymis. Bir romanda örneği varsa üstünde çalışmak isterim ama şu anda aklıma gelmiyor.

2 Beğeni

Üstüne bir çalışma yapmadım :slight_smile:. Diğer yazarlara danışmıştım bu durumu ama etkileşim ortamı olmuş olsaydı ben de kendi yöntemlerimi söylerdim elbette, yazmaktan uzaklaşmış olmasaydım. O zamanlar aklıma takılmıştı. Bol karakterli DnD tarzı maceralar buna örnek. Ya da “mercenary company” denilen fantastik bir birliği anlatan yazılar. Aynı sahnede birden çok karakterin bulunması, desem daha anlamlı olur.

Bunları bilmiyordum. Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

1 Beğeni

Genelde gözlemlediğim o diyaloglar sırayla ve 2-3 kişi arasında oluyor. On iki kızgın adamda olduğu gibi sürekli konuşan, farklı zamanlarda farklı yogunluklarda konuşan 10+ kişinin diyaloğu nasıl yazılırdı diye kafamdan bir geçirdim de, çok zor olsa gerek.

Aaaa neden aklıma gelmedi bak. Agatha Christie, On Küçük Zenci.

3 Beğeni

Bu tip şeyleri incelemeyeli bayağı oldu, yine de örneklendirmede bulunduğunuz için teşekkürler :slight_smile:. Buram buram özgünsüzlük kokan bir fantastik maceram için sormuştum bu soruyu zamanında (Battle Brothers diye bir oyundan etkilenmiştim, artık oynamıyorum.).

Olsun ilk beşi veya onu hiç özgün olmasın. Dert değil. Kötü şeyleri de yazıp onlardan kurtulabilirsiniz. Sonra geriye iyiler kalır. Sonrakiler özgün olmaya başlar.

2 Beğeni

Bu seviye meselesi neymiş diye girdim,sizin yorumlarınızla kahkaha attım. :joy: :joy:

:joy:

Bu tarz seviye tartışmalarını başlatanları görünce aklıma nedensizce şu geliyor; “Zirvedeyim bebeğim seni duyamıyorum. :sunglasses:

4 Beğeni

Zirvedeki yalnızlığım ve ben sinsi sinsi tartışmaları okuyup gazozumuzu yudumluyoruz. :clinking_glasses:

3 Beğeni

Ben bu tarz konuları sessize alıyorum. Bomboş konular, kimse kusura bakmasın. Ben çoğu sitede yöneticilik yaptım. Bütün forumlarda olur böyle konular, kullanıcı aradığını bulamaz. Hemen kaliteden dem vurur. O dönemlerde ki yazılarımı görseniz, benim adıma siz utanırdınız. Ben buraya üye olduktan sonra yazım kalitem çok gelişti. Yaşı, benim yaşımın yarısı olmayan insanlardan çok güzel şeyler öğrendim. Harika insanlarla tanıştım ve tanışmaya devam ediyorum. Asla satın almayacağım kitapları burası sayesinde sevdim ve okumaya başladım gibi daha sayamayacağım kadar çok şey kattı burası bana.

Giden çok kaliteli insanlar var bunun farkındayım ancak, bahsedilen olay bu değil. Kişilerin kendince kurdukları seviye ile alakalı. Benim şimdiye kadar gördüğüm en iyi forumlardan birisi burası. Edebi olarak bakarsam da en iyisi. İnsanlar birbirine saygılı, hakaret etmiyorlar. Küfürlü konuşmuyorlar. Denetmen arkadaşımız çok iyi birisi. Ayrıca konuşulan konuların %99’u kitap, dizi ve film üzerine. Bu kalite, kime ve neye göre düşük? İmla kurallarına uymadan mesaj yazıyordum eskiden. @Agape sağ olsun, daha iyi yazmam konusunda ilgi gösterdi. Yazım kalitem şimdide pek iç açıcı değil ama gelişim görülebiliyor. Önce dilimizi düzgün kullanalım, sonra kaliteden bahsedelim.

iyi geceler diliyorum.

17 Beğeni

Uzun süredir yazmıyordum. Siz yazdıktan sonra ilham geldi sanki :slight_smile:. Üzerine aşırı düşmekten kaçınıyorum artık, böylesi daha sağlıklı.

1 Beğeni

Söğüt gölgesi altında oturup yıllarca çay içip de, ağaç kuruyunca “söğüdüm kurudu vay ben öleydim” demeyin. O ağacın gelişmesini, kurumamasını istiyorsanız sulamanız gerek.

Yani senelerce geri planda kalıp, işinize yaradığı gibi kullanıp, hiçbir katkı sağlamayıp, artık eskisi gibi sizin çıkarlarınıza ya da isteklerinize göre bir forum olmaktan çıkınca o kadar yıl sonra gelip “Ay forum çok bozdu bee” demek bana boş geliyor.

Önceki tartışmalarda da söyledim, bir değişiklik istiyorsanız siz de o değişim için biraz çaba sarfedeceksiniz, Pasif-Agresyon yapmaya gerek yok. Her şeyden şikayet edip, hiçbir şey yapmamak genel sorunumuz zaten.

Neymiş efendim edebiyat başlıkları azalmış, yahu şikayet eden arkadaşlar kaç tane edebiyat başlığı açtınız? Ne kadar katkı sağladınız bu konuda? Hangi konuyu edebiyata yönlendirmeye çalıştınız? İnsanlara edebiyatın hangi yönünde katkı sağladınız? Anasayfadaki haberlere bakın. 4-5 kişi bildiğiniz kendilerini parçalıyorlar haber oluşturmak için. Kim katkı sağlamak için uğraşıyor ? Bu adamlara destek olmaya çalıştınız mı mesela?

Ama cidden kendimi anlatmaktan yoruldum. Bu da sanırım foruma karşı epey soğuttu beni. Bir süre forumdan uzak kalacağım, belki geri dönmem bile. Hatta bu iletiyle banlana da bilirim. Sağlık olsun.

18 Beğeni