Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

İçerinin Haritası çok kötüydü hiç beğenmedim. Lise yarışmasında yazılmış olsa kabul edilebilir ancak üst seviye bir eser değil kesinlikle. Örneğin Mehmet Yaltırık’ın hikayelerinin çok gerisinde. Kızıldereli kültürüne özel ilgi duyuyorsanız okuyabilirsiniz aksi halde hiç tavsiye etmiyorum. 1/5

Seçilmiş Kişi bu ayın süprizi oldu. Beklentimin çok üzerinde bir eser. Romantizm temalı genç yetişkin distopyası beklerken Cesur Yeni Dünya esintili ve oldukça karanlık bir eserle karşılaştım. Hikaye ve evren çok karanlık, okuduğum en sert distopya evrenlerinden birisi olabilir. Seriye devam edeceğim. Tabii şunu da ekleyim, evren ve hikaye karanlık olmasına rağmen genç yetişkinlere hitap edecek rahatsız etmeyecek bir üslupla yazılmış. Buna rağmen kitabın içerisinde +16 unsurular bol miktarda bulunuyor. 4/5

Demokratik Despotizm oldukça kaliteli bir eser. Alexis de Tocqueville sosyolojinin kurucularından sayılan önemli bir isim. Bu eserde de onun fikirlerinin özetinin özetini okuyoruz aslında. Metodolojisini çok beğendim. ABD’yi incelerken Avrupa feodal yapısından yola çıkıyor, bu çok etkileyici. ABD’de olmayan kurucu kültür unsurunu inceleyerek ABD’nin ne olduğunu anlatmaya çalışıyor. Yani ilk önce ABD’nin ne olmadığını anlamalıyız ki, ne olduğunu ve neden böyle olduğunu anlayabilelim. 1800’lü yıllarda yaşadığını düşünürsek bu çok etkileyici, günümüz Türkiye’sinde dahi bu akıl yürütme ve kıyası yapabilen akademisyen oranı çok düşüktür. 4/5

Şeyler nesneleri odağına alan bir hikaye. Modern insanın nesnelere olan tutkusu üzerinden, anlam arayışını anlatıyor. Genel olarak postmodern edebiyat sevenler bu eseri de sevecektir. Yazarın kendine has bir üslubu olduğunu da söylemeden geçmeyim. 4/5

Dans Dans Dans yorumum da burada;
Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme) - murgul tarafından #9938

21 Beğeni