Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Forumda aktif olan hemen herkes çok farklı alanlarda çok kaliteli kitaplar okuyor. Birçok konuda paylaşılan mesajlardan bunu fark etmek mümkün. Düşündüm ki 1 aylık süreçlerle herkes okuduğu kitapları/çizgi romanları fotoğraflayıp paylaşsa güzel olabilir.

Yeni aldığımız kitapları üst üste koyup çekiyoruz da ay sonunda okuduklarımız için neden bunu yapmayalım ki? Hem birbirimizin neler okuduğunu topluca görmüş oluruz ve motive kaynağı olur hem yeni kitaplar keşfederiz hem de güzel bir sohbet ortamı olur.

Kendimi motive etmek için severek yaptığım bu eylemi sadece yakın arkadaş gruplarımda paylaşıyordum. Sosyal medyama taşımayı düşündükten sonra da neden ilk önce forumda başlatmıyorum diye düşündüm.

Hatta sosyal medyayı aktif kullanan ve bunu yaymak isteyen arladaşlar #kayıprıhtımokuyor heştekini de kullanabilir.

Dileyen herkes katılabilir. Başlangıç içinse haziran ayı uygundur sanıyorum

İlk taşı çok okuyanımız atsın o halde.

Mesela 1 kitaba ara verdiği esnada araya 28 kitap sıkıştırıveren @Ufuk gibi.

Veya ben daha 2. kitaptayken 17. kitabını falan okumuş olan @alper gibi.

Ya da ayda aşağı yukarı 52 çizgi roman okuyan @Husey gibi.

Not: Okuduğum kitaplara uzak bir konumda olduğum için ben şimdilik haziranı paylaşamayacağım.

17 Beğeni

“Eleştiri” ile alakalı başlığımızda genelde resimler atılıyor, şahsen atmasam da internetten okuduğum kitabın kapağını atıyorum ama aynı şey midir, bilemedim.

Ne olursa olsun güzel bir düşünce.

2 Beğeni

Evet o başlıkta yorumlar yapılıyor ve ben de çok yararlı buluyorum. Aslında buradaki amaç yorumdan ziyade tüm okuduklarımızı üst üste koyup fotoğraflamak.

Kitap fotoğraflamayı seven bunu gösterişten ziyade bilgi paylaşmak amacıyla yapan biri olarak ay sonunda ortaya çok güzel görüntülerin çıktığını biliyorum. Ki o görüntüleri daha da güzelleştirmenin kendi ellerimizde olduğunu bilmekse paha biçilemez bir duygu.

2 Beğeni

Bir araya toplayıp fotograflamak biraz zahmetli olduğu için başlığa dahil olmayacaktım ama ismim etiketlenince katılmamak olmaz.

1000 Kitap üzerinden kontrol ettim Haziran ayı içerisinde okuduklarım.

Fotoğrafda nereye koyduğumu bulamadığım Boşa Geçirecek Vakit yok ve paketlediğim çizgi romanlar eksik.

Fotoğrafda olmayanlar;

• Elveda Güzel Vatanım - İttihatçıların Yükselişi
  • Başkomiser Nevzat- Tapınak Fahişeleri
  • Başkomiser Nevzat - Çiçekçinin Ölümü
  • Başkomiser Nevzat - Davulcu Davut’u Kim Öldürdü?
  • Boşa Geçirecek Vakit Yok - Ursula K. Le Guin
36 Beğeni

Açıkçası ben başlığı gördüm ve kitaplar için Goodreads’i açtım. Ama sonra @alper’in de dediği gibi uğraşmam etrafı karıştırmam gerekeceği için (bir de evde en ufak sese uyanan iki adet henüz tanımlayamadığım canlı olduğundan) vazgeçtim :slight_smile:

Ama yakalanınca paylaşacağız artık. Yalnız 28 kitap olayı bu gidişle yanlış anlaşılırken efsane olacak. Ara verince 28 değil, Mahşer’i okurken ki süreçte mesela 30 günse bu süre, o sürede Mahşer’i ara ara okurken yanında başka kitaplar da okudum.Mahşer bitesiye kadar ki sürede toplam 28 kitap :slight_smile: Ben zaten genelde tek bir kitabı alıp o bitesiye kadar onu okumam. Eş zamanlı olarak 2,3 ya da duruma göre 4 (genelde farklı tarzlarda) kitap okuyorum.

Fotoğrafda olmayan paketli üst taraflara kaldırdığım ya da saklamak istemediğim için artık elimde olmayanları ekliyorum.

10 Kasım Yas Günü
Tütüncü Çırağı
Kara Kara Kapkara

19 Beğeni

@Ufuk @alper 6 ayda okuduğum kitabı 1 ay da okumuşsunuz. :smile: Ben genelde günde 1-2 saat kitap okuyorum. izin bu okuma hızınızın bir sırrı var mı?

9 Beğeni

Herhangi bir hızlı okuma tekniği biliyor musunuz yoksa olağan sürede mi okuyorsunuz merak ettim. Bu arada fotoğrafta pencerenin görüntüsü güzel ambiyans katmış.

5 Beğeni

Hızlı okuma ile ilgili teknik bilmiyorum. çok hızlı okuduğum da söylenemez. Evet, Fotoğraf aslında benim de hoşuma gitti, Minare ilk bakışta daha uzakta gibi anlaşılıyor.

@Tansael Galiba aklımı meşgul edecek bir şeylerin olmaması ve gün içerisinde en büyük zamanı kitaplara ayırıyor olmamdan dolayı…

8 Beğeni

Ben kitap okumaya biraz ara verdim ya,tek tük belki hoşuma gidelleri okuyacam çizgi romanlarda dahil.:)Bir buhran yaşıyorum sanki :joy:

2 Beğeni

Her ne kadar adım geçmemiş olsa bile ben de paylaşmak isterdim ama küstüğüm için paylaşmıyorum. (İşin aslı Haziran ayında okuduklarım İstanbul’da😅) Neyse artık yazayım… :roll_eyes:

Haziran:

Narnia Günlükleri:

1. Büyücünün Yeğeni
  2. Aslan, Cadı ve Dolap
  3. At ve Çocuk
  4. Prens Caspian
  5. Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu
  6. Gümüş Sandalye
  7. Son Savaş

1. Doktor Jeykll ile Bay Hyde
14 Beğeni

Forumun çok kitap okuduğunu düşünüyordum ama bu kadarını da beklemiyordum.:grinning: :grinning:

7 Beğeni

Yılın ilk yarısı böyle geçti bende :slightly_smiling_face:

…:: OCAK ‘19 ::… (7 Kitap)
⁃ Umberto Eco - Gülün Adı
⁃ Philip K. Dick - Gökteki Göz
⁃ Joseph Campbell - Kahramanın Sonsuz Yolculuğu
⁃ Babil Yaratılış Destanı Enuma Eliş (İş Bankası Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)
⁃ Vladimir Bartol - Alamut
⁃ Edgar Allan Poe - Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü
⁃ Beowulf (Yapı Kredi Yayınları)

…:: ŞUBAT ‘19 ::… (5 Kitap)
⁃ Roberto Bolano - 2666
⁃ Jules Verne - Buzlar Sfenksi
⁃ Cixin Liu - Üç Cisim Problemi
⁃ Oscar Wilde - Dorian Gray’in Portresi
⁃ Vladimir Sorokin - Tipi

…:: MART ‘19 ::… (4 Kitap)
⁃ Alexandre Dumas - Monte Cristo Kontu
⁃ Gabriel Garcia Marquez - Kırmızı Pazartesi
⁃ Bram Stoker - Dracula
⁃ Andrew Marr - Büyük Dünya Tarihi

…:: NİSAN ‘19 ::… (4 Kitap)
⁃ Homeros - İlyada
⁃ Graeme Macrae Burnet - Kan İzlerinin Peşinde
⁃ Stephen King - Hayvan Mezarlığı
⁃ Marco Polo - Dünyanın Hikaye Edilişi

…:: MAYIS ‘19 ::… (7 Kitap)
⁃ Frank Schatzing - Sürü
⁃ David Runciman - Politika
⁃ Alan Moore & Dave Gibbons - Watchmen
⁃ Edward Lucas White - Lukundoo
⁃ Tim Hamilton - Fahrenheit 451
⁃ George Orwell - Hayvan Çiftliği
⁃ Leonid Andreyev - Kızıl Kahkaha

…:: HAZİRAN ‘19 ::… (5 Kitap)
⁃ J. R. R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi 1-2-3
⁃ Elizabeth Kolbert - Altıncı Yok Oluş
⁃ Gılgamış Destanı (İş Bankası Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)

14 Beğeni

Gılgamış destanını nasıl buldun? Yıllar önce okuyup, fantastik edebiyat merakımı aşılayan kitap olmuştur. 12 13 sene önce okumuştum ama o zaman beni çok etkilemişti. Halen çoğu yeri aklımdadır.

2 Beğeni

Haziran’da

City of Blades
Dungeon Eternium
City of Miracles
Hyperion
Fall of Hyperion

8 Beğeni

Gılgamış Destanı bana göre, çocukken okursanız masal, gençken okursanız fantastik bir macera, yetişkinken okursanız derin felsefi bir yapısı olan inanılmaz bir öykü.

Tabletlerin bir bölümünün kırılmasına rağmen hikayenin bütünlüğü bozulmamış. Ayrıca Gılgamış’tan sonra (okuması kolay olmayan bir kitaptır) Joseph Campbell - Kahramanın Sonsuz Yolculuğu (Hero With A Thousand Faces) okursanız Gılgamış’ın da içinde bulunduğu mitolojik öykülerdeki felsefi derinliği çok daha iyi kavrayabilirsiniz.

8 Beğeni

Buyurun, benim de böyle…

21 Beğeni

Ben hızlı okuduğumu düşünmüyorum. Hatta bazen çok oyalanıyorum özellikle kurgu dışı kitaplarda. Zaten alışık olmayan birisi hızlı okumaya çalışırsa okuduğundan kopuyor bir şey anlamıyor.

Günlük ayırdığım vakit daha fazla olduğu için sanırım çok okuyorum.

Ek: Bir de bu benim biyolojik yapımla ilgili de olabilir ama gene de paylaşmak istedim. Eğer uyku düzeniniz bozuksa :slight_smile: yani gece uyanık kalabiliyorsanız, geceleri ev ve çevrede sessizlik hakim olduğu için hem de kendimi daha rahat hissettiğim için gün içine göre çok daha kopmadan ve hızlı okuyabiliyorum.

6 Beğeni

Haziran için;
Kızıl Kahkaha - Leonid Andreyev
Efsuncu Baba - Hüseyin Rahmi Gürpınar
Ejderhalar Kitabı - Edith Nesbit
Eric - Terry Pratchett
Üç Sahtekar - Arthur Machen
Maymunlar Gezegeni - Pierre Boulle
4.48 Psychosis -Sarah Kane
Bing Bang Boing - Douglas Florian
The Complete Book of the Flower Fairies - Cicely Mary Barker
Kumsalda - Nevil Shute
İrikıyım Timsah - Roald Dahl
The Invasion (Animorphs) - K. A. Applegate
Stoner - John Williams
Reading Zindanı Baladı - Oscar Wilde
Küçük Özgür Adamlar - Terry Pratchett
Dünya Okulu - Salman Khan
Belki de Neşe - José Saramago
Ölü Dalgıcın Sonbaharı - Onur Selamet
Gökyüzü Dolu Şapka - Terry Pratchett
Hadi, Yarın Görüşürüz - Wiliam Maxwell

Temmuz ayı için de dün itibariyle Stephen King - O ve Pratchett - Kış Ustası’nı bitirdim (Tiffany Sızı serisine son gaz devam). Bugün Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’na başladım.

17 Beğeni

Dünya tarihi kitabını nasıl buldunuz? Genel dünya tarihi kitaplarından bir farkı var mı?

1 Beğeni

Şöyle bir farkı var, insanın evrimi ile giriş yapıyor ve genelde Tarih kitapları Avrupa merkezli bir bakış açısı vardır bu kitapta ise yazar Avrupa merkezli bakış açısının dışına çıkmış.

3 Beğeni