Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Bir Bedenin Gerçeği için yorumunu göremedim. Ondan da bahsedebilir misiniz :slight_smile: ? Polisiye delisi anneme hediye etmiştim. İthaki editörü Emre kitap için “True crime türünde. İnsan okurken saçını başını yoluyor bu kadarı da gerçek olamaz diye” demişti.

1 Like

Ben kitabı bir sitede gerçek olayları anlatan kitapların tanıtıldığı bir sayfada görüp, okumaya karar vermiştim. Kitabı anlatmak biraz zor, çünkü anlatılanlar gerçek ve gerçek olması nedeniyle anlatılanlardan insan çok daha fazla etkileniyor.

Kitap gerçek 2 olay/suç üzerine yazılmış.

Birincisi bir çocuğa karşı işlenen suç, ikincisi anlatıcıya/yazara karşı çocukken aile içi işlenen bir suç.

Yazar çocuğa karşı işlenen suçu anlattığı bölümlerde mahkeme dosyaları, avukat, şerif departmanı ve tanık ifadelerinden yola çıkarak anlatmış. Kendine karşı işlenen suçu kendi tanıklıklarıyla anlatmış.

İşlenen suçlarla ilgili bazı cümleleri, bazı yerleri okumak zordu. Galiba gerçek olaylar olduğunu bilmem okuduklarımdan daha çok etkilenmeme neden oldu.

Okuduklarıyla insanı mutsuz eden bir kitap.

Sonradan Ekleme:

Bu gözümden kaçmış, evet hem çocuğun katili ile ilgili hem de kendi yaşadığı ile ilgili yazar özellikle çocuğun katili olan adamın daha doğmadan anne ve babasının yaşamını,katilin çocukluk, gençlik, okul, iş, özel hayat gibi yaşamını irdeleyerek katilin çok önceden suç/suçlar işlemeden engellenebileceğini, rehabilite edilebileceğini, iyileştirme belki baskılanabileceğini de irdeliyor.

2 Likes

Yaza göre okumaya ayırdığım vakit azaldı, bu fotoğraf ortaya çıktı. Neyse kitaplardan kısaca bahsedeyim.

Halikarnas Balıkçısı - Aganta Burina Burinata

Kahramanımızın çocukluğundan yetişkinliğine kadar geçen sürede yaşadıklarını, hissettiklerini ve hayallerini gözlemliyoruz. Babası, amcası, büyük babası gibi denizci olmanın hayaliyle yanıp tutuşan kahramanımız, ailesinin tüm engellemelerine rağmen hayaline kavuşur. Kavuşur, kavuşur da bir şeyler eksik kalır… O eksiğini tamamlamak için kavuştuğu hayalinden vazgeçer ama işler hiçte beklediği gibi olmaz.

Steven L. Peck - Kısa Bir Cehennem Ziyareti

@Agape ’ nin önerisiyle okuduğum bu kitabı çok ilginç buldum. Keyifliden ziyade düşündüren ve kendini okutturan bir kitap oldu benim için. Kendimi o cehennemde düşünmeden edemedim. Kısaca sonsuzluktan bahsederken dikkatli olun demek istiyorum…

Kemal Ateş - Kendi Diliyle Kavrulmak

Bu kitabı yanlış hatırlamıyorsam @alper okuyup paylaşmıştı, sağ olsun. Okuduğuma memnun oldum. Kitap dilimizde sık yapılan yanlışlardan bahsetmekle kalmayıp dilimize yapılan yanlışları da gözler önüne seriyor.

Selçuk Şirin - Yetişin Çocuklar

Hocanın diğer iki kitabını da okuyup çok beğendiğim için bunu da okumak istiyordum. Sonunda okumuş oldum. Bu kitap aslında çok daha önceden yazılmış. Yazılmış da hocanın çocuğu olunca teorinin yanına pratiği de eklemek gerektiğini fark etmiş. Bu yüzden tekrardan yazılıp karşımıza gelmiş.(Bu arada çocuğum falan yok :smiley: ) Eğitimle ilgili olanlara, çocuğu olan veya bekleyenlere tavsiye ederim.

Osman Nuri Koçtürk - Yeni Sömürgecilik Açısından Gıda Emperyalizmi

Lakabı Tarhana Osman olan gıda uzmanı Osman Nuri Koçtürk. Ben kendisini Soner Yalçın’ın Saklı Seçilmişler adlı kitabında tanımıştım. Saklı Seçilmişleri okumuşsanız bunu okumanıza gerek yok diyebilirim. Çünkü bu kitap ne kadar güzel, etkileyici ve önemli bir çalışma olsa da 1966’ da yazılmış. Bu yüzden kullanılan veriler eski. Bu konuya ilgi duyuyorsanız(bence duyulmalı) Saklı Seçilmişler’ i okumanızı tavsiye ederim. Bunun yanı sıra kendisini tanımanızı biraz araştırmanızı tavsiye edebilirim.

9 Likes

Benim de bu aylık okumalarım bunlar. Biraz az okuyabildim bu ay. Kısaca değinecek olursam;

Kader kılıcı, Anlatımını sevdim, keyifli ve akıcı kısa hikayelerden oluşuyor, sırada asıl hikaye var.
Bir kadının yaşamından 24 saat, hikaye güzel ama hikayeye çok da fazla bir şey katmayan uzun bir girişi var.
Utopia, zamanına göre ileri bir bir düşünceye sahip More’un ideal ülkesi. Kitabın sonundaki ikinci bölüm incelemesi incelemeden çok özet olmuş. Sonunda More’un hayatın da olması güzel.
Novus, uzaylıar tarafından iletişime geçilen insanlarla ekminezi terapisi yapılarak net hatırlayamadıkları anılarından oluşan bir derleme.

7 Likes

Civa için yorumlarınızı alabilir miyim? Stephenson çok merak ettiğim ama Anathem adlı eserini bir türlü bitiremediğimden gözümün korktuğu bir yazar. Kitabın ne gibi güçlü yanları, ne gibi eksik yanları var acaba?

Kitabı 17 gün sonra bugün sabaha karşı okumayı tamamladım. İlk 400 sayfayı benim okumam çok yavaş ilerledi. Bunun nedeni bazı detaylara takılmış olmamdı. Örneğin Kraliyet Cemiyeti için birkaç kelimeyle ne olduğu anlaşılabilir, belki yeterli olurdu ama modern bilimin doğuşu sırasında önemli bir topluluk olması nedeniyle daha fazlasını öğrenmek istedim. Buna benzer nedenlerle okuma sürem uzun oldu.

1600’lerin ikinci yarısı ve 1700’lerin ilk çeyreğinde geçen tarihsel gerçek olaylar, kişiler, toplumsal, siyasal, bilimsel gelişmeler ve bazı tarihsel gerçeklikler içerisine yerleştirilmiş kurmaca karakterler var. Kitap sonrasında Kraliyet Cemiyeti, dönemin bilimsel, felsefi gelişmeleri özellikle Newton ve Leibniz (Avrupa kralları yürüyen ansiklopedi derlermiş) tartışmaları, çatışmaları, mektuplaşmalarıyla ilgili daha çok şey okumak isteğim var.

Barok 3’lemesinin ilk ciltti olan Civa 3 kitaptan oluşuyor

    1. Kitap - Civa
    1. Kitap - Vagabondlar Kralı
    1. Kitap - Odalık

Vagabond serseri, avare, sokakta yaşayan anlamında kullanıyormuş.

Kitap tarihsel kurgu ve bazı karakterler tarihi gerçek kişiler, bu karakterleri okurken aynı zamanda dönemin siyasal, bilimsel, ticaret, toplumsal, ekonomi, savaşları, salgınları, hastalıkları, düşün dünyası gibi birçok farklı detaylar kitaplarda geçiyor.

Çok tasvir sevmeyenler belki bazı sayfalarda sıkabilir. Genel anlamda ben ilk ciltti beğendim. Beni okurken sürekli bir merak ve arayışa iten, yeni başka şeyler öğrenmeye zorlayan kitapları severim.

Hikayenin akışı bazı yerlerde oldukça durağan, bazı yerlerde ise bir sonraki sayfayı çevirmek için sabırsızlandım. Özellikle 2. Kitap ve 3. Kitap ilk kitaba göre daha fazla olay ve gelişme yaşanıyor. İlk kitaba göre daha akıcı ilerliyor. 2. Cilt Karışıklık’ı okumadan önce biraz ara vermeyi düşünüyordum ama merak ettiğim bir yerde kaldı :slight_smile: o nedenle çok ara vermeden 2. Ciltte başlarım gibi gözüküyor.

Kitabın okunmasını önerir miyim? Evet, öneririm belki okuması zor bir kitap, muhtemelen herkes okurken aynı okuma keyfini almayacak ve sıkılacaktır.

Bu demek istediğimi doğru ifade edebilir miyim bilmiyorum. Bir kurgu kitabında hikayenin dışında okuduklarıyla aynı zaman da başka şeylere, bilmediklerine başlangıç yapan okurlar için keyifli bir okuma serüveni olur.

Çok aklımda olanları yazabilme, ifade etme yeteneğim yok. Başka aklıma gelen belirgin bir şey olursa bu mesajıma ekleme yaparım.

Civa’nın arka kapak yazısı kitabı çok güzel tarif ediyor. Okumaya karar vermek için arka kapak yazısı da karar vermenize yardımcı olabilir.

11 Likes

Buna çok takıldım. Bilinen bir İngilizce kelime olmakla birlikte onu aynen bırakıp, Vagabondlar Kralı gibi eğreti bir hale getirmeleri beni rahatsız etti. Eğer burada Vagabondlar’ın tarihsel bir yeri varsa o zaman lafımı geri alıyorum. Değilse gerçekten çok çirkin.

Yorumunuzla birlikte anladım ki Neal Stephenson ününü hak eden bir yazarmış. Kendisini henüz hiç okumadım. Ancak bu seriyi yazmak için yaptığı tarihsel araştırmaların derinliğini, sizin de bir okur olarak paralelde yaptığınız araştırmalarla anlamış oldum. Bu nedenle ayrıca teşekkür ederim.

3 Likes

Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Stephenson’un öyle bir yanı var, evet. Anathem’i okurken yazarın felsefi anlamda kurmaca karakterler üzerinden çeşitli düşünürlerin fikirlerine sıksık başvurduğunu ve bunların gerçek tarihte hangi filozoflar olduğunu merak edip araştırdığımı hatırlarım. Burada da aynı mevzu sanırım bilim tarihi için geçerli.

2 Likes

Kurgu içerisinde bazı karakterler için Vagabond hanedanlığı şeklinde ifadeler var. Tarihsel gerçekliği var mı? bilmiyorum. Bununla ilgili arama yaptığımda Türkçe bir şey bulamadım.

Kore dizisi varmış, onun dışında bir bilgi bulamadım :slight_smile:

2 Likes

Ay sonu geldi , dökülün bakalım.

4 Likes

Ben genellikle polisiye oluyorum ev ile iş arası günlük 3 saat metroda kitap okuyabilirsem aylık kitap sayısı 20 filan oluyor okuyamazsam 10 civarı
Birde çizgiroman alıp okuyorum onları saymıyorum

Arkadaşım kitap fotoğrafı paylaşır mısın?

3 Likes

Facebook var mı Ufuk :smiley:

5 Likes

Yok, sosyal medyayı senin üzerinden takip ediyorum. Sende resimle yazı paylaşıyorsun. Bari iki klavyene dokun foruma direkt yaz. O ne öyle :slight_smile:

@Agape ayrıca büyücüyü çirkin gösterdiğin için kurbağa sence kim olabilir tahmin et :joy:

1 Like

Sinerji yaratıyorum böylelikle :smiley:
Yenilikler sunuyorum.

1 Like

Yenilik mi? :slight_smile: Taş devrindeki adam yazı ve fotoğraf makinesini aynı anda bulsa şu hareketi yapmaz :joy:

2 Likes

Sayın denetmenim @Agape Ufuk arkadaşımız derste çok konuşuyor. :grimacing:

3 Likes

Biz senin karalanmış yazını okumak zorunda mıyız? Lütfen başlık kurallarına uyalım.

@Ufuk Cadı da çok gerçekçi olmuş. Aynı ben. :sweat_smile:

Ayrıca daha ay sonuna 3 gün var. 3 günde 10 kitap okunur. En azından @alper okur. :sweat_smile:

4 Likes

@erdo 'ya daha 4 gün var, günde 100 sayfa bile okusan 400 sayfa okunur diye yazacaktım, @Ufuk 'un tarafına yeni silahlar vermeyeyim diye yazmadım. :slight_smile: Ama madem @Agape sen yazdın o zaman ben de yazayım :slight_smile:

3 Likes

Ben bugünü saymayarak dinlence bile vermişim. :sweat_smile:

3 Likes