Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Bu ay sadece bir kitap okudum.

Tek İsim, Tek Kader - John Green & David Levithan

12 Beğeni

Bu ay pek okuyamadım. Sadece 3 kitap okuyabildim.

1. Burma Günleri (George Orwell)
  2. Kahire Modern (Necib Mahfuz)
  3. Papazın Kızı (George Orwell)
19 Beğeni

Verimsiz bir ay.

• Son Av - Jean Christophe GRANGE
  • Delibo - Murat UYURKULAK
18 Beğeni

Bu ay finallerle geçtiği için hedeflediğimden daha az kitap okuyabildim. Yoğun bir dönem olduğu için de ince kitaplar tercih ettim.
İlk olarak Elfdiyarı Kralı’nın Kızı’nı okumuştum. Fantastik bir öykünün yanında inanç ve gelenekler konusunda manalar çıkartılabilecek bir eserdi ama ortalarında kendini çok tekrar ettiğini hissettim. Daha kısa olsaymış daha iyi olurmuş.
Sonra Lovecraft’ın Karanlık Kitaplık’tan çıkan eserlerini okudum sırayla. İlk defa Lovecraft okumuş oldum ve aşırı çok sevdim. Bu kadar seveceğimi düşünmemiştim yani. O yüzden doğum günüm yaklaştığı için hediye olarak Alfa’nın derlemelerini istedim hemen :sweat_smile: :sweat_smile:.
Uzun zamandır Borges okumak istiyordum. Gerçekten de isminden bu kadar bahsettirmeyi hak eden bir yazarmış. Kısacık öykülerine sığdırdığı derin anlamlara şaşırdım kaldım. Ficciones daha iyi olmakla beraber iki eseri de çok iyiydi.
Bir ara da Arkhe dergisinin Antik Çağ’ın Gizem Kültleri başlıklı 13. sayısını okudum. Uzun zamandır takip edecek dergi arayışı içindeydim, bu dergiyi keşfedince çok sevindim. Okurken de oldukça keyif aldım.
Bugün de yine okumakta çok geç kaldığım başka bir eser olan Fahrenheit 451’e başladım. Yarın bitirip bu ayı böyle kapatacağım. :upside_down_face:

22 Beğeni

Bu ay yine foto atmayacağım çünkü çok az kitap okudum.:upside_down_face: Ayın ilk iki haftasında Afrikalı Leo’yu bitirdim. Kurgu otobiyografi temelinde tarihi bir serüvendi. Endülüs’ten Fas’a, Fas’tan Mısır’a, Roma’ya kadar gezdik. Açıkçası bu tip tarihi kurgular tam benim tarzım. Bu kitaptan sonra ise Ursula’dan Karanlığın Sol Eli’ni okudum. Tek kelimeyle muazzamdı. Ursula yine enteresan bir dünya yaratmış ve oraya da Hain’den bir elçi göndermiş. Bana da arkama yaslanıp keyifle okumak kaldı. Son olarak okuma hedefime yetişemeyeceğimi anlayınca 60 sayfalık Bilinmeyen Adanın Öyküsü’nü okudum. Kısa ama hiç fena değildi. Saramago’ya başlangıç için bir ön hazırlık oldu. Bu ay böyle geçti. Umarım önümüzdeki ay daha fazla kitap okuyabilirim.

12 Beğeni

Frank Herbert - Dune 5/5
Daniel Chamowitz - Bitkilerin Bildikleri 4/5
Jules Verne - Buzullar Arasında Bir Kış 4.5/5 Yarım puanı hikayenin çok kısa olmasından kırıyorum. Tadı damağımda kaldı :slight_smile:
Steven L. Peck - Kısa Bir Cehennem Ziyareti 4.5/5

Genel olarak çok güzel kitaplar okudum. Hepsini şiddetle öneririm. :slight_smile:

17 Beğeni

Haziran 2020

Bu ayki okumalarım çeşitli nedenlerden dolayı çok dağınık oldu. Ay başında başladığım bir kitabı tıkandığım için yarım bırakmak ve Sandman’e başlamak durumunda kaldım. Sandman’de yarım kalınca bu ayı boş geçmemek adına fotoğraftaki kitapları okudum. Özetle kitaplar arasında seksek oynadığım bir ay oldu.

Balık ve Olta kitabı baştan sona oturup okuyabileceğimiz bir kitap değil. Balık türleri, hangi balık hangi bölgede bulunur ve yemler hakkında çeşitli bilgiler içerdiği için ara ara açıp bakıyorum. Hobi olarak balıkçılıkla uğraşan ya da uğraşmak isteyenler için ideal bir kitap.

Birde sıcaklar iyice bam güm şeklinde başladığı ve dikkatim çabuk dağıldığı için eskisi gibi oturup, odaklanıp kitap okumam epeyce zorlaştı. Artık hayırlısı diyip bu ayı böylece kapatıyorum.

20 Beğeni

Bu ay Büyünün Rengi ve Silo’yu okudum. Siparişlerle kolileri doldurdum yine. Aklım hâlâ dolduramadıklarımda

7 Beğeni

Bu ayki okuduklarım :blossom: tek bir fotoğrafta paylaşamadım kitaplardan ikisi yanımda olmadıgı için, hatta Hobbit’in kendi çektiğim fotografı da yoktu ben de bu güzel kapağı koyayım dedim:) herkese iyi okumalar :metal:t2:

26 Beğeni

Bunlar Haziran ayında okuduğum kitaplar :blush:

27 Beğeni

Lavinia: Ursula K. Le Guin’den okuduğum ilk kitap oldu. Çok güzel bir dille yazılmış, destanların yorumlanmasını ( bu türe ne denildiğini bilmiyorum) sevenlerin kesinlikle seveceğini düşünüyorum. Yerdeniz’e başlamak artık şart oldu. Sonra ise yazarın tüm kitaplarını okuyacağım.

Dune: Bilim-kurgu türünden okuduğum en fazla 6 kitap vardır, pek fazla sevdiğim bir tür değildir. Ama Dune kesinlikle mükemmeldi. En sevdiğim kitapların arasına girdi. Kitapla ilgili ne desem az kalır, kitabı okumaya başlayınca bölümlerin nasıl geçtiğini anlamadım. Çok güzel bir deneyimimdi. Bence kitaba sahipseniz düşünmeden başlamalısınız.
Sağlıcakla kalın. İyi günler.

20 Beğeni

Haziran hızlı başladığım bir aydı ama Passos bütün hızımı kesti. Şu anda da 1919 la cebelleşiyorum. Bitmediği için Temmuz listesine girecek.

22 Beğeni

Askerlik dönüşü kitap okumaya karşı biraz soğuğum. Geçer diye bekliyorum ama hiç bir değişim yok. Kendimi zorlaya zorlaya okuyorum, Nefes ve diskdünya hariç diğer kitaplardan pek tat almadım o yüzden. Çok okumak gibi bir derdim olmadı hiç, ama bir kitabı da elimde en fazla bir hafta dolaştırıyım istiyorum.

25 Beğeni

Bu ay okuma hızım yüksek olsa da genel olarak hem finaller hem başka işlerden dolayı yoğun bir ay olduğu için zaman zaman okumayı savsakladım ve sonuç olarak pek memnun kalmadığım bir tablo ortaya çıktı.

Yine de bu ayın en güzel yanı okuduklarımın hepsini son derece beğenmem oldu. Lovecraf’ın romanlar derlemesi özellikle Innsmouth Üzerindeki Gölge ile “iyi ki almışım” dedirtti, yine de ilk 3 hikayenin temposu belirli bir aşamaya kadar biraz yavaş geldi bana. Benden kaynaklı mı bilmiyorum ama Lovecraft edebi üslup açısından okuması pek de kolay olmayan bir yazar gibi geldi. 7/10
Witcher serisinin oyunlarını oynamadım, dizisini de öyle böyle beğenmiştim ama kitapları şimdiye dek çok güzel ve inanılmaz akıcı ilerliyor, fantastik anlamda da son derece doyurucu. 8,5/10
Carmilla da güzel, tek oturumda okunacak, gizemli ve ilgi çekici bir hikayeydi. Vampir öyküleri sevenlere ve biraz tempo kazanmak isteyenlere öneririm. 8/10
Aşk ve Gurur ise filmini belki de yüz kez izlememe rağmen son derece keyifle ve heyecanla okuduğum bir kitaptı. Karakterleri daha iyi tanımak ve olayların detaylarını görmek isteyenler için tavsiye edebilirim, onun haricinde genel olarak İngiltere taşrasında geçen klasik bir aşk-nefret hikayesi, o yüzden herkes için ilgi çekici olmayabilir. 8/10

31 Beğeni

Son 6-7 aydır çizgi romanlara ayırdığım zaman gözle görülür derecede arttı.Haziran ayı bu yönden mayıstan da güzel bir ay oldu.
Lucifer serisi beklentimin üstünde akıcı ilerliyor,gayet beğendim.Halloween Lullaby serisi son aylarda en beğendiklerimden birisi oldu,akıcılık,hikaye,çizimler gerçekten çok güzel.Kesinlikle tavsiye ederim.
Black Paradox ise aynı Ghost World gibi beklentimin altında kaldı yinede okunabilir seviyedeler.
Benim için bu ayın en sevdiğim kitapları Akira 1, Gigantomachia -ki keşke devamı olsaydı serinin,Berserk kadar sağlam olabilirmiş bende o izlenimi uyandırdı…- Hayvan Çiftliği ve Reines de sang - Tseu Hi serisi oldu.Bu dördü birbirinden güzel.Özellikle Akira’nın büyüklüğü ve baskı kalitesi,Hayvan Çiftliğinin o eldeki kaliteli hissi ve Tseu Hi’nin entrikaları harika.Tseu Hi beklentimin çok çok üstünde güzeldi,tatmin oldum.
Bu şekilde 1 ayı daha kapattım umarım temmuzda Lovecraft Bütün Hikayeleri bitirmek nasip olur :kissing_closed_eyes:

22 Beğeni

Zaman ne çabuk geçiyor, geldik yine bu konuya :see_no_evil:

Okuma performansım tam istediğim gibi olmasa da ortalamayı yakaladım en azından.
Okuduğum kitapları (Postacı dışında) beğendim, kendi türlerinde güzel örneklerdi.
Doğu Yücel hak ettiği ilgiyi görmeyen yazarlarımızdan bence, Ahmet Ümit’in de kurgusu ve zekası zaten malum ama bu kitabında bilgi birikimine hayran olmamak elde değil.
Jane Eyre kitabına başladım ama bitmedi, gelecek ayın listesinde yerini alır artık ne yapalım.

30 Beğeni

28 Beğeni

25 Beğeni

Haziran’a Zaman Çarkı - Kaos Lordu ile güzel bir başlangıç yapmıştım. İlk hafta 300 sayfa okuduktan sonra işteki yoğunluktan dolayı iki hafta kitap okuyamadım. Sonrasında ise Harry Potter serisine başladım ve iki kitabını okudum. :roll_eyes:

19 Beğeni

Ay Zalim Bir Sevgilidir’i koysam mı koymasam mı diye çok düşündüm ama 150 sayfa için temmuza koymaya kıyamadım. 300lerdeyim ve bugün bitiremeyeceğim kesin. Ne olduğunu bilmediğim matematik ölçümleri vs beni zorluyor okurken onun dışında su gibi akıp gidiyor.

Kumarbaz dışındaki tüm kitaplar çok iyiydi. Aslında niye böyle düşündüğümden emin değilim, Aleksey Ivanoviç hoş bir karakterdi ve Dostoyevski’nin yazarken karaktere kendinden bir şeyler kattığı belliydi. Bazı bölümlerde gülümsemiştim de. Olaylar hızlıca sonuca bağlandığı için - ya da Polina’dan ötürü-sevmemiş olmam muhtemel.

24 Beğeni