Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Tiffany okuyan biri :star_struck:

@alper Bey tek başına Türkiye ortalamasını yükseltiyor yalnız.

5 Beğeni

@alper 'i ortalamadan çıkartsalar kişi başına yıllık okunma oranı 20 sayfa çıkar herhalde. :joy:

4 Beğeni

Kitabı alan zamanında geri iade etseydi seri çoktan bitmişti de işte :smile: Diskdünya favori serimdir ama Tiffany serisine başlamayı düşünmemiştim, forumda sizin yorumlarınızdan sonra başladım iyi ki de başlamışım :smiley:

2 Beğeni

Yaşar kemal okumaya ince memed le başlayarak sert bi başlangıç yaptığıma inanıyorum ikinci cilde başlamadan başka kitaplarını okumak istiyorum bu aralar okuduklarınızdan hangilerini tavsiye edersiniz

2 Beğeni

Hocam naptın sen ya? Kitap okumak dışında başka bir şey yapıyor musun :smile: Senede bu kadar kitap okusam yeter ya.

3 Beğeni

Alfa karar almış Erdo serisi basacak neredeyse senin dediğine bak :joy:

@Agape en kısa zamanda düşmeni bekliyorum :joy:

@ohyespatates zaten senelik atıyor bu 2010-2011 sezonu :slight_smile:

4 Beğeni

Yanlış saymadıysam 48 kitap. :roll_eyes: Kabaca günde 1.5 kitap diyebiliriz. İnceler okunur da o koca koca kitapları nasıl deviriyorsun bir köşede onu düşünmeye gidiyorum. :joy:

İş güç ve sorumluluklar minimum düzeyde olunca elbette bu kadar hatta daha fazlasını okumak mümkün.

Fotoğraflara bakınca içim açılıyor ve daha çok okuma hevesi geliyor. Konuyu açmamdaki nedenlerden biri de buydu işte. @Agape’nin de dediği gibi görseller epey işe yarıyor, oturup inceliyorum tek tek.

Üşenmeyip çekip atan herkese teşekkür ediyorum. Henüz atmamış olanlardan da bekliyoruz.

10 Beğeni

@Agape bak bana sataştı. Ben üşenerek attım bana teşekkür etmedi :joy: Bana boş yorum saçma sapan gönderi dedi :joy:

6 Beğeni

Bu durumda sana ceza veriyoruz. Bu ay 30 kitap bitirmen kararlaştırıldı. Yoksa kurbağa olacaksın.

@DenaroForbin Güzel başlık gerçekten ben memnunum. Belli başlı kişiler dışında okuyanlardan yorum gelmiyordu. Şimdi en azından üç beş cümle duyuyoruz ve daha çok öğreniyoruz. :blush:

5 Beğeni

En tanınmış kitabı ile başlamışsınız. Romanlarını okumaya aynı “topraklardan” devam edeceksiniz, öncelikle Dağın Öte Yüzü serisi, Akçasazın Ağaları, Kimsecik ve Binboğalar ile devam edebilirsiniz.

Akçasazın Agaları iç hesaplaşma ve betimlemelerin çok detaylı ve yoğun olduğu bir seri belki okurken sıkılabilirsiniz ama bitince okuduğunuzdan pişmanlık duymazsınız. Dağın Öte Yüzü serisi ise bence İnce Memed’ten daha güzel bir seri.

Romanları dışında röportajlarını da okumanızı öneririm, Böylece Yaşar Kemal’in romanlarında nelerden beslendiğini de okuyabilirsiniz. Örneğin Teneke isimli kısa romanı / öyküsüne temel oluşturan hikayeyi Bu diyar baştan başa 4 kitabında görebilirsiniz.

:slight_smile:
Vakit çok olunca, yapacak daha iyi bir işim de yok, en iyisi olarak kitap okumak kalıyor bana .

@DenaroForbin Örnegin Türk Amerikan savaşını balkonda hiç yerimden kalkmadan 5-6 saatte okudum, biraz yanmışım :slight_smile: Yine örneğin Yılmaz Güney’in Arkadaş kitabı senaryo ve 1, - 2 saatte okunabilir.

Bazen tüm gün yapacak bir şey olmayınca, okumak öğretici, güzel ve hoş zaman geçirten bir uğraş oluyor.

Rıfat Ilgaz’ın Bacaksız serisi çocuk kitabı ama bence yetişkinlerde mutlaka okumalı. Ben bu seriyi belki onlarca kez okudum, 5 kitabı yetişkin bir okur yarım gecede okuyabilir.

4 Beğeni

Dışarıda mı çıkmıyorsun? Misafir falanda mi yok ? :slight_smile: Birde okuduğun onca kitabı sildirmek zor olmuyor mu? :thinking:

1 Beğeni

Modern hayatta misafir mi kaldı @Buyici arkadaş, cafelerde vb yerlerde buluşup, asansörlerde vb yerlerde hal hatır soruyoruz.
Dışarı çıkmadığım günler oluyor, hele şu sıcaklarda :slight_smile:

Bu doğru bir akış açısı değil, Okuduklarımızdan öğrendiklerimiz bizim kişisel bilgi, tecrübelerimiz vb şeylerin toplamı kadardır. 30 yaşında okuduğumuz bir kitap veya mutsuzken okunan bir kitap bir başka zaman, bir başka yaş ve hatta bir başka şehirde farklı bir anlam taşıyabilir.

Ursula K. Le Guin Boşa Geçirecek Vakit Yok kitabında, bir hikayenin, bir kitabının çoğu zaman yazarın bile aklına gelmeyecek anlamlar taşıyabileceğini ve okurun dil, kültür, yaşanmışlıklarının hatta yaşadığı şehrin bile bunu etkileyeceğini söyler. Ben “sindirmek” kelimesine kitap okuma eylemi için yüklenen anlamı çok doğru bulmuyorum.

Nesnel doğruların, insanın toplumsal pratiğinden geldiğine inanan bir insanım, kitap okuma eylemi hoş vakit geçirtme eylemi olduğu kadar, kendi doğru ve yanlışlarımızı da onaylatma eylemidir. Bugünden yarına bizi değiştirmez daha uzun sürelerde birikimle değiştirir bizleri.

14 Beğeni

@alper Kitap okurken kendinize süre koyuyor musunuz? En az 4 saat okumalıyım vb.bir diğer sorum kitap okumaktan sıkıldınız zamanlar oluyor mu? Bunaldım bu ay kitap falan okumayacam dediğiniz zamanlar.
Çok soru soruyoruz kusura bakmayın.:grinning:

2 Beğeni

Ben bu konuda biraz farklı bir fikre sahibim açıkçası. Eğer insan okuma eylemini seviyorsa bence istediği kadar okuyabilir. Zaten kitap kaç sayfa olursa olsun hafızanızda yüzde 10luk kısmı bile kalmıyor belki de. Yani okuduğum her kitabı detaylı hatırlayayım istiyorsanız çözüm sindirerek okumak değil az okumak, böylece unutmazsınız. Bence bu insanların genel yanılgısı: bir kitabı okuyup somut bir fayda beklemek. Kitap yazıldıktan sonra büyük oranda yazarının kontrolünden çıkan bir ürün ve kişiye olan katkısı da @alper 'in söylediği gibi kişiye de bağlı bir hale geliyor.

2 Beğeni

:slight_smile:

Evet bazen sıkıldığım oluyor, ay değil de belki 1-2 gün okumak istesem de okuyamıyorum, Zaman sınırı koymamı gerektiren bir durum bir kaç senedir genelde olmuyor ben de zaman sınırı koymuyorum, yorulursam, sıkılırsam okumayı bırkıyorum.

Bazen günlerce yapacak işim olmuyor, son 3-4 yıldır iş ve diğer şeylere ayrılacak zamanlar bana kalıyor ben de TV, film vb pek izlemediğimden, amaçsız gezinmeyi sevmediğimden kitap okuyorum. Hep böyle devam etmeyebilir ama şimdi en azından büyük bir boşluk var ben de yapmayı en çok sevdiğim eylem ile bu boşluğu tamamlıyorum.

Okul ya da dışarıda iş olsa veya evlilik, çocuk vb olsa forumda olan diğer arkadaşlar gibi bende çok zaman ayıramam.

11 Beğeni

Çocuk olsun da görelim beyefendi :joy: Masal kitabı veriyorum resimlerine baksın da rahat bıraksın diye. Bende seninki gibi resimsiz istiyorum bunlardan istemiyorum diyor. Onu verincede 5 dk sonra sıkılıp oyun oynayalım diyor :joy:

11 Beğeni

Neyse ki öyle bir “bela” yok bende. :slight_smile: bu arada şu saat oldu bugün tek cümle kitap okumadım. Bir kaç haber bir de forumda yazılanlar dışında bir şey okumak gelmedi içimden :slight_smile:

2 Beğeni

Temmuz ayında okuduklarım (!)
Kendimden utanmam lazım sanırım :roll_eyes::no_mouth:

40 Beğeni

Kökler tek kitap. Rahatlıkla okuyabilirsiniz.

2 Beğeni

Geç oldu ama olsun, Temmuz ayında okuduklarım.

Üç Silahşörler kitabını çok sevdim 750 sayfa olmasına rağmen 2-3 günde bitti. Silahşörlerimiz Fransa’ nın iki kutuplu yönetimi altında oradan oraya savruluyorlar. Heyecan hiç bitmiyor, sürekli merak içerisinde kalıyorsunuz.

Benjamin Franklin kitabını 2 yıldır rafta bekletiyordum, bu türde okuduğum ilk kitap oldu. Hacmi ve yapısından dolayı ağır ilerliyorsunuz ama bu çok da önemli değil. Sindire sindire okuduğunuzda şahsın çok ilgi çekici biri olduğunu anlıyorsunuz. Feyz alabileceğiniz pek çok nokta bulmak mümkün.

Kumsalda kitabını okuduğunuzda, savaşların (nükleer silahlar) dünyamızı ne hale sokabileceğine kısa bir bakış atıyorsunuz. Hiç alakan yokken, bir kaç ahmak yüzünden ölümü beklemek nasıldır? Aşırı radyasyondan ölmeden önce intihar etmek de bir seçenek tabi. Peki ya intihar edemeyecek durumda olan sevdiklerimiz?

Zorba hakkında söyleyecek çok bir şeyim yok. Akıcı ve okuması keyifli bir kitap oldu. Yemek israfı hakkında konuşulan ufak bir kısım da aklımda kalmış.

Muhteşem Gatsby akıcı bir kitaptı, sonu üzücüydü. Bu nasıl bir ihanettir be! R.I.P

Seksen Günde Devri Alem kitabını ilk kez okudum (malesef öyle) ve çok sevdim. Kitabın başından sonuna heyecan hiç dinmiyor. Siz de benim gibi bu zamana kadar okumamışsanız acele edin.

Şimdilik burada bırakıyorum, daha sonra diğer kitaplar için de bir iki kelam ederim.

Devam ediyorum.

Bir ömür nasıl yaşanır? Bu kitabı gerçekten sevdim. Dikkate değer çok bilgi ve tavsiye var lakin siz de benim gibi yaşınızı almışsanız biraz ümitsizliğe kapılabilirsiniz. Bunları bir kenara bırakırsak yaşınız ne olursa olsun yaşamdan keyif almanın önemini fark edeceksiniz. Bunların yanında kitap,film,klasik müzik, seyahat rotası önerileri mevcut. Bu listeleri internette de bulabilirsiniz.

Koku enteresan bir kitaptı. Gayet akıcı bir şekilde ilerliyor. Benliği kokulardan başka hiç bir şeyle ilgilenmeyen bir insan(insan diyesim gelmiyor). Kokuların ustası. Kendine yakışır bir son veriyor.

Parçalanma ise daha önce alışık olmadığım bir ortamda geçiyordu. Bu yönüyle çok enteresandı. Karakterimizin hırslarına odaklandığımız sırada, odak noktamız bir anda misyonerlere kayıyor. Sonrası ikisi arasındaki tek taraflı savaş. Velhasıl güzel kitaptı.

Rutinini değiştir hayatın değişsin, uyku sorunuma daha detaylı yaklaşmama yarar diye aldığım bir kitaptı. Kendisi biraz son yılların hint, yoga akımından boş bir kitaba benzese de öyle değil. İşin o kısımlarına dikkat edip etmemek size kalmış. Bunun dışında benim en çok ilgimi çeken kısmı, uykunun vücudumuzun iç saatiyle olan ilişkisi oldu. Bu saate uyabilmek için şu an yaptığınız pek çok şeyden fedakarlık yapmanız gerekiyormuş. Ben henüz kendi hayatımda uygulamadım ama düşünüyorum. O kaliteli uykuya ihtiyacım var. Uyku neydi, unuttuk be abi.

Devamı sonra.

24 Beğeni