Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Ömrümü yemedin belki ama bir ayımı yedin Anna Karenina. 4 kitap ühü :cry:

30 Beğeni

22 Beğeni

14 Beğeni

Mayıs ayını iki kitapla kapatıyorum. Doğu Öyküleri kitabının yorumunu inceleme başlığına yazmıştım. Herkese iyi forumlar.

14 Beğeni

Mart

Deadpool: Samurai.
Deadpool her haliyle güzel. Japon kültürüne hemen de ayak uyduruyor kahramanımız.
Writer: Sanshiro Kasama
Artist: Hikaru Uesugi
Status: Ongoing
Plot: Deadpool lands in Tokyo with a bang! Several bangs in a row, actually. Plus a few slashes, a thud, a fwoosh or two, and finally, a huge kaboom! What could possibly go wrong when Iron Man invites Deadpool to the Samurai Squad of the Avengers? After all, Deadpool is just in it for the money… and the trip to Japan. This is fine, right?

Malazan
Başlığına yorumlarımı yazmıştım mart ayında. Çok güzeldi. Devamını hala sabırsızlıkla bekliyorum, mayıs ayında bekledik ama gelmedi.

Nisan

Claymore
150 bölümden oluşan aksiyonun hiç hız kesmediği acıklı sonla biten muazzam bir manga. Umarım basılı halini de görürüz. Favori karakterim kötülerden de olsa Batının Riful’u. Animesi de muazzam olmasına rağmen çok tırt bir sonla bitmiş esasen.

Mayıs

Ubik
Bu kitap PKD’nin daha önce okuduğum iki kitabının karışımı gibiydi. Ölüm Labirenti ve Kozmik Kuklalar. İyi ve kötü varlıklar açısından KK’a benzerken, diğer her şeyiyle Ölüm Labirenti kitabına benziyordu konu olarak. Kitabın bana sordurduğu soru belki bizler de birer karakteriyiz bir kitabın ve kitap okundukça varız. Bu tarz sorgulamaları sayısız kez okumuşsunuzdur sanırım. Ben farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. 4 Mayıs Zafer kutlamalarını izlerken Putin’in üzerinde de battaniye vardı. Kitapla direkt alakalı bir durum. Kitabı henüz okumayanlar artık bu bağlantıya dikkat eder umarım. Bu arada Ubik sosunu kimyonla kullanınca etkisi biraz daha artıyormuş @alper.

Elantris
Ters köşelerle dolu, sıkılmadan okuduğum bir kitaptı. Malazan sonrası biraz hafif geliyor aslında ama ben toplasam 4-5 fantastik okumuşumdur hayatım boyunca. O yüzden güzel bir başlangıç kitabıydı. Zaten yazar kendisi de kitabı fantastiğe yeni başlayanlar için tavsiye etmiş, daha katmanlı bir şeyler arayanlar için Fırtınaışığıarşivi kitaplarını tavsiye etmiş. Galiba yaptığım tek hata her bölümün başındaki Aon’ların anlamına bakmadan okumamdı.

Aslan Asker Şvayk
Uzun zamandır almayı düşünüp bir türlü uygun indirim bulamadığım için alamadığım kitabı bir forumdaşımızın kinddle’dan okuduğunu görünce pdf olarak indirdim ve okudum. Daha sonra kitap halini de ekleyeceğim kütüphaneme. Kitaba gelirsek Hasek ustaca yazmış kitaba adını veren Şvayk karakterini. Ahmak olarak damgalanıp askerlik yapamaz diye çürüğe ayrılan Şvayk’ın 2. Dünya Savaşına katılma yolculuğunu ve oradaki maceralarını okuyoruz. Açıkçası yer yer Şvayk hiç de aptalca hareket etmiyor, aksine yeri geldiğinde safça görünen cevaplar vererek çok esaslı eleştirilerde bulunuyor gittiği yerlerdeki sisteme ya da kişilere. Şvayk’ın kendi ağzından dökülenler de bunu doğruluyor. ——Şvayk bütün bunları Teğmen’in gözlerinin içine öylesine içtenlikle bakarak söylemişti ki, tokadı patlatmak üzere olan Teğmen geri dönüp koltuğa oturmuştu: “Yahu Şvayk, sen gerçekten bu kadar alık mısın?” Şvayk, olanca ciddiliğiyle, “Evet, Komutanım,” diye yanıtladı. “Çok haklısınız. Bahtsızlık küçüklüğümden beri yakamı bırakmamıştır. Hep bir şeyleri düzeltmek, insanlara iyilik etmek isterim, ama sonunda mutlaka bir terslik çıkar, hem kendi başıma iş açarım hem de herkesin başını derde sokarım."——
Aslında tüm bunları Şvayk bilmeden, tüm iyiniyetiyle yapıyor ama bu kadar iyisini ancak böyle saf birisi yapabilir. Yani buraya bir profesör koysak da bu eleştirileri, dokundurmaları ya da doğruları onun ağzından söyletsek belki de bu kadar vurucu etki göstermeyebilir. Ayrıca Hasek çok iyi gözlem yapmış. Aralarda Şvayk’a anlattırdığı deli saçması gibi görünen kısa hikayelerle tempoyu bir an olsun düşürmüyor. Çeviri konusunda da çevirmen çok iyi yerelleştirmiş Hasek’in üslubunu. Çok fazla güldüğüm yer oldu hem Hasek’in üslubuna, anlattıklarına hem de çevirmenin bu üslubu bize aktarma şekline.

Vakıf, geç kalınmış bir başlangıç. Geç kalınmış ama ayrıntısı az bir başlangıç kitabı. Biraz yüzeysel bir giriş kitabı. Serinin diğer kitapları ile bu durumun kaos haline gelip Asimov’un bu kaostan düzen çıkardığına eminim.

Ayın devam edenleri; Orconomics (chapter1 bitti) ve Duma Key’i (%10 bitti) telefonu elime aldıkça okuyorum.
Rick and Morty mart ayından beri 15. fasikülde kaldı. Oysaki Kuizats Haderah olmuştu en son Morty. Yoğunluk başa bela doğrusu. Neyse acelem yok ingilizce okuduğum eserlerde.

Herkese şimdiden keyifli bir haziran ayı dilerim.

12 Beğeni

10 Mayıs’a kadar okuduğum kitaplar… Birtakım olumsuzluklar nedeniyle iki haftadır pek kitap okuyamadım.

Okuduklarım arasında en çok etkilendiğim iki kitap; Arkadaşım Dahmer ve Kurt oldu. Elric, Kelt Masalları, Uyanış ve Öldüren Şaka da keyifliydi.

25 Beğeni

Elric serisi nasıl, önerir misin?

1 Beğeni

Witcher seviyorsanız beğenirsiniz bence. Bu konuyu asıl @_Ged’e sorun :grinning: Ben ona danışmıştım.

2 Beğeni

@_Ged Acil danışmaya bekleniyorsunuz.

Elric güzel bir seri. Ana karakterin melankolik ruh hali edebi olarak etkileyci. hikayenin geçtiği evren fantastik açılardan tatmin edici, orta karar bir wow dünyası gibi hayal edilebilir. Hikayeler yeri geliyor tekrara düşüyor ama okunmaya değer. Felsefe açısından güzel işlenmiş soruları var yer yer. Çoklu evrenler teması var. Kaos ile yoğrulan evrende, düzen ve kaos arasında sabit bir iyi kötü yerine zamansal olarak değişen bir iyi kötü kavramı var. Romandan çok çizgiroman olmayı hakeden bir seri. Zaten var da çizgiromanları ama ülkemizde yok sanırım. Bir ara dijitalleri elime geçmişti ama nereye kaldırdım hatırlamıyorum. İthaki baskısını okumak biraz yorucu olabilir. Seri bittikten sonra ne okudum ben be demiyor insan ama Elric’in melankolisi için bile okunur. Yaradılıştaki ironiye dair yaklaşımı da çok hoşuma gidiyor yazarın. Micheal abimiz 'off sıkıldımbu tutucu fantastik yazarlardan marjinal olucam ben demiş ve sıradışı Elric doğmuş. Evin için Melnibölni Elric! Melnibölni Elric! (Bir diğer gezinme şeklim de Ölüm Yadigarları son sohnede Voldemort’un sesiyle Harry potter öldüüü demesi) diye gezinmesi de zevkli. İsmi çok hoj xd

4 Beğeni

:sweat_smile::joy: Bu serinin fanlarından biri olarak herkese söyleyebileceğim tek şey “Okuyun, okutun. :smiley:” Konusunda ve çeşitli başlıklarda zaten bu konuyu çokça konuştuk. @Howl da zaten çok güzel açıklamış.

5 Beğeni

image
İkna olmadım.

Biz okurken dokuz liraydı kitaplar o zaman okuyun okutun demek kolaydı. Şimdiki fiyatlarla her satır arasından bir ejderya fırlamasını, sekiz katmanlı dokuz köşeli beyin yakan senaryoları, alt metnin alt metni vardır atreidas tarzı çetrefillikler, hem kötü karaktere tav olayım hem de iyi karakterin ikna edici bir mentalitesi olsun anlayışında karakter dinamiği bekliyor insanlar. Yok artık öyle üç lira beş köfte kargo da ücrestsiz nasıl olsa okuyun okutun demek xd

1 Beğeni

Asimov’un Robot serisini bitirmiş oldum. Çok beğendiğim bir seriydi. Artık Vakıf serisinde kaldığım yerden devam edebilirim.

29 Beğeni

Rahatsız etmeyeceksem bir sorum var: Robot serisi Vakıf serisinden önce mi okunmalı? Sizin böyle seçmenizin bir sebebi var mı?
İnternetten hızlıca bir baktım, Robot ve Vakıf serileri birbirinden bağımsız, fark etmez deniliyor.

Bu ay çok kötü geçti. Sadece 3 kitap okuyabildim.

23 Beğeni

MAYIS '22 ;

• Will Elliot - Pilo Family Circus
  • Richard Matheson - I Am Legend
  • Jeff Smith - Bone Cilt 4&5
  • Thibault Damour - Kuantum Evreninin Gizemi

Arada birkaç hikaye ve tarih kitaplarından bölümler de var. İyi bence ya yeter :slight_smile:

18 Beğeni

E-kitap olarak okuduğum birkaç kitap daha var; Virginia Woolf/Mina Urgan, Yanık Sular/Carlos Fuentes, Çılgın Palmiyeler/William Faulkner, Doğum Günü Mektupları/Ted Hudges, Moskova’da Yanlış Anlama/Simone de Beauvoir

Bu ay çok dolu geçti, çapraz okumalar yaparak ilerledim. Sonuç beni çok mutlu etti. Diğer hobilerime daha az zaman ayırarak kendimi okumaya verdim. Farklı türlerle çapraz okuma yapmak hem hedeflediğim kitap sayısına ulaştırdı hem de daha konforlu bir okuma sağladı, benim için. On yedi kitap ile ayı kapatmışım, Kum Tefrikaları belki ay sonuna kadar bitmeyebilir. Sakin sakin, tadını alarak okuyorum. Deniz Feneri’ni başka bir yayınevinden okumak istediğim için yarım bıraktım.

26 Beğeni

Merhaba Vakıf Evreni Okuma Rehberi gibi detaylı bir konu var forumda

2 Beğeni

Merhaba. Aşağıda @Srbs nin yanıtladığı gibi, ben o listedeki şekliyle okuyorum. Sonsuzluğun Sonu’ndan başladım, Vakıf 1-4 okudum. Ben Robot ve Robot serisi şeklinde devam ettim. Sadece Nemesis’i okumadım. O da hem bulunmuyor hem de çok alakalı bir kitap değil diye söylenmişti.

4 Beğeni