Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Bu ay benim için iyi geçti. Okuduğum kitaplar arasından en çok Alaycı Kuş’u beğendim. Soruşturma da bence okuması keyifli bir kitaptı, merak uyandırıcıydı. Dune Rahibeler Meclisi ve Uzaktan Kumandalı Kız beklentimin biraz altında kaldı. Genel olarak okuduğum kitaplardan memnun kaldım diyebilirim.

32 Beğeni

Bu sene 4-4-4 gidecek gibiyim.

20 Beğeni

Forum üyeleri için iftar vakti gibi bu başlık. Kiminin sofrası rengarenk, kimi çok zengin kimi de benim gibi karın tokluğuna açıyor iftarı.:sweat_smile:
Neyse, nazar etmiyorum okursam benim de olur.

Diskdünya’da işler her zaman sarpa sarıyordu ancak bu sefer bağzı sakallı Siirbaz’lar kahraman rolüne bürünüp kendilerinden beklenmedik işler peşine düştü. Tek anlam veremediğim şey evrendeki zaman çizgisi. Eğer kitapların çıkış sırasına göre alıyorsa zaman, bu Havamumu Nine nerelerde?
Puanım: 8

Yaban Kazı beklediğimden akıcıydı ancak o son, nasıl yani? Anlatıcının romanın bir kahramanı olması ama herkesin duygularına kadar anlatması rahatsız ediciydi, kendisini oraya koymasına gerek var mıydı bilemedim.
Puanım: 5

Martı’ya Uçmayı Öğreten Kedi çevrilirken alkol kullanan maymun detayı sansürlenebilirdi. Çocuk edebiyatının denetlenmesi gerektiğine inanıyorum. Detaycılık olarak gelebilir, abartıyor olabilirim ama beni rahatsız ediyor.
Puanım söylediğim detaydan bağımsız olarak: 8

Diğerleri eh işte, öyküleri sevdim ama söyleyecek bir şeyim yok. Topluca puanım: 6

27 Beğeni

Bunlar da benimkiler.

29 Beğeni

Bu ay ev arama ve onun yarattığı kafa doluluğu nedeniyle hafif kitaplar okudum hep.

30 Beğeni

Şubat Ayı:

Mart Ayı:

29 Beğeni

31 Beğeni

Pandora’s Star’a yanlış hatırlamıyorsam Ocak ayının ortalarına doğru başlamıştım. Araya bir sürü çizgi roman, tarih kitabı, öykü vs. girdiği için bu ayın başında anca bitti :slight_smile: Diğerini bu ay içinde okudum :slight_smile:

31 Beğeni

Bu ay en beğendiğim kitap Bir Mars Destanı oldu. Bir de masal kitabı okuyorum ama onu sonraki aya bitiririm. :smiley:

27 Beğeni

Nisan Ayında Okuduklarım // 22 Kitap

38 Beğeni

8 Kitap

17 Beğeni

Bu ay kötü geçti. İnce Memed 3’ü yarın bitiremeyeceğim, bir dahaki aya sarktı.
Okuduklarım

Dinlediklerim

20 Beğeni

Ek: 4 cilt Limit / 1 cilt Breaker
Zamanımın büyük çoğunluğunu uzak doğuda geçirdim. Çok keyifliydi.

25 Beğeni

Mart ayında da çok okuyamayınca bu ay güzel geri döndüm diyebilirim.

41 Beğeni

Ramazanda değişen yaşam tempom dolayısıyla kitaptan ziyade çizgi romana ağırlık verdiğim bir ay oldu.

Kitaplar:

En son lisede ve ingilizce-ingilizce sözlükten çokça faydalanmıştım. Herhalde ilk defa bir sözlük okudum ve çok keyif alarak yaptım bunu. Çok güzel bir çalışma ve baskı olmuş. 19 baskı yapmış bu arada. Elimde bir kaç tane Ahmet Taşağıl kitabı mevcut ve ilk okuduğum en yeni kitabı oldu. Soru cevap tarzında Pelin Çift ile birlikte hazırlanmış. Osprey Büyük Komutanlar serisini fiyatlarından dolayı 10. kitap ile bırakmıştım aslında. Ama duramadım ve Horation Nelson’u alıp okudum. 2 tane daha yeni kitap var seride. Uygun fiyata denk getirdikçe alacağım. Azrail Koşuyor kötü çeviri ve redaksiyonu ile bile okutuyor ama keşke önsözü baştan okumasaydım. Kral kitabın sonunu direk söylüyor maalesef önsözde. Robot serisi 3 - Şafağın Robotlarına da başladım ama henüz %20sindeyim.

Ana akım Amerikan çizgi romanları/comics - Marvel / DC

1985’i yıllar önce dijitalden okumuştum. Güzel bir hatırlama oldu. Aynı şekilde Bullet Points’i ve Loki’yi de beğendim. SS çok kaliteli çizer kadrosu ile çok iyi çizimlere sahip ama hikaye olarak aynı All New Wolverine gibi vasat.

Bağımsız/Diğer Amerikan çizgi romanları/comics

Dev Avcısı ve özellikle Die’ı beğendim. Klaus keyifliydi ama çok üst düzey bir iş değil. Marcy’den daha çok beğendim yine de. Kızıl Ana hikaye ve çizimler gerçekten insanı geriyor. Son cildinin çıkmasını bekliyorum bir an önce. Snake Eyes ise okunmasını geçtim yayınlanmasına bile gerek olmayan bir çizgi roman diye düşünüyorum. Hikayeden keyif almak için G.I.Joe evreni üzerinde bilgi sahibi olmak, mevcut durumları, karakterleri bilmek gerekiyor bence. 3. sınıf G.I.Joe filmleri gibi vasat bir hikaye - macera içeren vasat bir çizgi roman.

Fasiküler

Conan sayı 11 çok keyifliydi ve çok can alıcı bir yerde bitti. Marmara çizgi bir süredir iki sayı birden çıkarırken bu kez tek sayıda bırakınca, hikayenin devamı için biraz daha beklemek durumunda kalacağız. Spider-Man 101 Morbius’un, 129 ise Punisher’ın ilk kez gözüktüğü sayılar. Marmara Çizgi klasik seri olarak bu tarz özel sayıları yayınlıyor arada sırada. Punisher hikayesi tam iken Morbius’un hikayesi yarım kalıyor. Marvel Action başlığı altında yayınlana Spiderman ve Avenger fasikülleri ise daha genç -çocuk- kitle için, çerezlik olarak okudum.

Manga! - Fumetti!

Genelde manga okumuyorum - bir kaç tane okumuşumdur sadece. Tam macera veya az sayılı mangalara ufaktan başlayayım diyerek Öldür Yeter ve Korku Kesitleri’ni okudum. Öldür Yeter’in fimini izlemiştim, her ne kadar birebir olmasa da konuyu biliyordum. Korku Kesitleri ise zaman zaman rahatsız edici öyküler içeren güzel bir hikaye derlemesi olmuş.
Fumetti dediğimiz İtalyan ekolü çizgi romanları okumayalı belki yirmi yıl olmuştur. Renkli olduğu için aldığım iki Zagor ile Yıldırım Örer tarafından çizilen Sally’i okudum. Zagor’un hikayelerini çok beğenmedim. İki kitap da tam macera ama geçmişte geçen maceralara atıfta bulunuluyor. Zaten 200 küsürüncü sayılar ama orijinal numaralandırmada 600 küsürüncü sayılara denk geliyorlar!
Sally’de Yıldırım Örer’in çizgileri çok başarılı. Çok uzun yıllar önce, eski Alfa yayınları Conan çizgi romanları içinde Conan Tarzan’a karşı hikayesini okuyup çizgilerini çok beğenmiştim kendisinin.

33 Beğeni

25 Beğeni

Mart, 2022:

Nisan, 2022:

36 Beğeni

Bayağı yoğundum.

Kapaklar

30 Beğeni

Mart ayının ilk yarısı verimliydi ama iki haftadır başladığım hiçbir şeyi bitirmek gelmiyor içimden.

Kraliçeyi Kurtarmak 10/9

Çocukken Haritada Kaybolmak en sevdiğim kitaplardandı, bunu da aynı şekilde sevdim. Çocuk kalanlar ve çocuğu olanlar için tavsiyemdir.

Ucube Kocakarılar 10/100

Serinin her kitabını ayrı sevdim. Sevmeye devam edeceğim. Tereddütsüz, sorgusuz sualsiz alınmalı okunmalı. Hatta aldırmalı ve okutulmalı. Yeni basılacan kitap illüstrasyonlu imiş. Serinin yarısını almıştım ama yeni kitabı hemen sipariş vermek için parmaklarım karıncalanıyor.

Yabancı 10/10

Çarpıcı ve akıcıydı. İlk cümleden içine alıyor zaten. Karakterin psikolojik durumu tahlillenseydi sıkıcı olurdu ama birinci ağızdan yaşadıklarını tasvir etmesi insanın hem kanını donduruyor hem de kendini sorgulatıyor. Acaba dedim okurken, toplumsal kuralların ne kadarını kabul edip benimseyerek uyguluyoruz. Etik ve ahlak çerçevesine sığmak toplumda kabul görmekle mi ilgili sadece?

Mutlu Prens 10/6

Hikaye kültürü olan biri değilim. Benim için kısa hikayeler uzun soluklu kitapların yorucu temposunda bir dinlenme sağlıyor. Ancak bu sene daha çok hikaye okumaya başladım ve sanırım giderek bir yerlerden ısınıyorum.

Tepenin Laneti 10/8

İki puanı serinin kendi içindeki kitaplarla olan kıyaslamadan kırdım. Bence kurgusu basitti. Olayları kitabın yarısında çözdüm, diğer beş kitapta böyle olmamıştı. Ama yine de bu seri, türün içinde en yukarılarda bana göre.

Arkadaşlığın Matematiği 10/7

Gerçek hayat hikayesi olması, başka ülkelerde okul kavramının nasıl şekillendiğini anlamak açısından tercih etme sebebim oldu. Kitabın yarısı matematik problemlerini, bu yüzden o kısımları atladım. Yazarın okul hayatını daha çok anlatmasını isterdim, puanımı ordan kırdım.

30 Beğeni

Nisanda yoğun olduğumdan çok okuyamadım. Bir de Elric’e başladım birkaç kitabı birarada okuyorum.

Okuduklarım içinde Silver Surfer, Caveman, Lanet, Enki Bilal kitapları en beğendiklerimdi diyebilirim. Mart ayında çok fazla bilim kurgu klasiği okuduğumdan bu ay, İçimdeki Katil ve Sekiz Dedektif’i okuyarak türe ara vereyim dedim. Tenten serisini de yavaş yavaş bitirmeyi amaçlıyorum.

Okuduğum kitaplar, keyifliydi. Umarım bir sonraki ay daha çok okuyabilirim.

34 Beğeni