Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Dostoyevski

“Ben hasta bir adamım… Gösterişsiz, içi hınçla dolu bir adamım ben. Sanıyorum, karaciğerimden hastayım. Doğrusunu isterseniz, ne hastalığımdan anladığım var, ne de neremin ağrıdığını tam olarak biliyorum. Tıbba, hekimlere saygı duymakla birlikte şimdiye dek tedavi olmadığım gibi bundan sonra da böyle bir şey düşünmüyorum. Üstelik boş inançları olan bir insanım, hem de tıbba saygı duyacak kadar…”

Bu başlıkta Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin kitaplarını, onu anlamak için hangi sıralamayla okumamız gerektiğini, sürgün öncesi ve sonrası dönemlerini, etkilendiklerini ve etkilediklerini, kısacası her şeyi konuşup tartışalım. Hatta istek olursa okuma etkinliği de yapabiliriz.

Başlık emrinize amade.

26 Beğeni

Belki de yalnızca Dostoyevski için eserlerinin kronolojik sırasıyla okunması gerektiğini düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

13 Beğeni

Katılıyorum, Dostoyevski’yi kronolojik sırayla okumak tam bir yolculuk deneyimi, her kitap bir öncekinden daha çok etkiliyor.

11 Beğeni

Geçen gün ayrıntı yayınlarının çıkardığı Yeraltından Notlar’ı okumaya başladım. Kitabın başında Ömer Türkeş tarafından yazılmış bir sunuş var. Bu sunuş kısmını okuduğumda sizin dediğiniz gibi kitapların kronolojik olarak okumasını gerektiğini düşünmüştüm. Her ne kadar böyle olsa da bir kaç arkadaşımın örnerdikleri üzerinden devam edeceğim. Belki yıllar sonra kronolojik olarak tekrar okurum.

Gel gelelim Dosto’ya, yazım tarznı çok bağlayıcı bir yapıda ve insanın okudukça okuyası geliyor. Bunun dışında şu an için diyebilecek başka bir şeyim yok, kitabı bitirince tekrar uğrayacağım.

11 Beğeni

İlk kitabı İnsancıklar çok güzeldir, keza ilk büyük roman denemesi Netoçka Nezvanova da. Dostoyevski’nin gelişinin habercisi kitaplar. İnsanı anlamak için Dostoyevski okumak diye bir şey var.

10 Beğeni

İnsancıklar listemde, Netoçka Nezvanova ise bi haber olduğum kitaplarından biriydi. Öğrenmiş ve listeye eklemiş bulundum. Teşeküür ederim.

Buna yorum yapabilmem için en azından Yeraltından Notları bitirmem gerekiyor sanırım.

7 Beğeni

Ben İletişim baskısını ve bulabiliyorsanız Ergin Altay çevirilerini beğeniyorum. Okuma sırası olarak da kitapların çıkış tarihine göre okumanızı tavsiye ederim.

10 Beğeni

İlk kitap için aşırı başarılı bu arada. İnsan yetenek karşısında şaşırmadan edemiyor.
Karakterleri, üslubu, derinliği çok öte, çok enfes.

11 Beğeni

Karakterlerin varoluş sancıları geçirdiği satırları okuyunca ister istemez sen de o buhranı yaşıyorsun. Anlatımı gerçekten müthiş. Hepsi hayatın içinden, her karakteri sanki uzun zamandır tanıyormuşsun gibi.

Gizli kalmış güldürü yeteneğini de Stepançikovo Köyü ve Sakinleri’nde ve Timsah adlı hikayesinde görmek mümkün, tavsiye ederim.

9 Beğeni

Henüz onları okumadım ama hemen listeme aldım şimdi.

7 Beğeni

Seneler önce ilk okuduğum kitabı Ölüler Evinden Anılar idi. İlk kitap olarak başlanmasını tavsiye etmeyeceğim bir kitap. O zamanlar ne yazarın hayatına, ne düşünsel yapısına ne de yazım tarzına hakim olduğum için beni içine çekmesi gerektiği kadar çekemedi. Ancak geçtiğimiz 1 senede Yeraltından Notlar ile Suç ve Ceza’yı okudum ki edebiyata bakış açım değişti.

Yeraltından Notlar bütün edebiyata yeraltını tanıtmasının yanında; kirli, hin ve insanı oluşturduğu o pis kovuğa iten, çok ilginç bir kitap. Kısa bir kitap olmasına rağmen sürekli kendisiyle bir diyalektik içinde olan depresif ve isterik bir karakterin iç dünyasına sizi hapsediyor ve kitap çabuk bitmesine rağmen o iç karakterin boğucu havası yüzünden sanki o kısa hayatı siz de yaşamış gibi hissediyorsunuz.

Velakin Suç ve Ceza… Ah o Suç ve Ceza. İnanılmaz bir deneyimdi benim için. Kitabı okuduğumda bir hafta kadar yutkunurken güçlük çektim. Karakterin girdiği buhran o kadar içime işledi ki bir ara sürekli Raskolnikov’un kitabın sonlarına doğru yaptığı itirafları düşünüyordum. Kitap bittikten sonra sonsözde kitabın hikayesinin yalnızca 2 hafta sürdüğünü öğrenince şok oldum. Kitap resmen içindeki zamanı sündürüyor, sizin algınızla oynuyor. Yeraltından Notlar’da yaptığı şeyi burada çok öte bir yere taşımış Dostoyevski. Yaşadığınız dramın o ağırlığı sizi sanki yaşlandırıyor. Kitabı iki haftada okumama ve kitabın hikayesi iki hafta sürmesine rağmen ömrümden bir parçayı Suç ve Ceza’ya bırakmışım gibi hissediyorum. Yaptığı onca aksi harekete, işlediği o büyük günaha rağmen, Raskolnikov’u o kadar iyi anlıyorum ki, Suç ve Ceza bende derin bir iz bıraktı gerçekten. Kesinlikle okumanızı, özellikle dönemin felsefi akımlarını bilerek, Dostoyevski’nin yaşamından haberdar olarak ve en önemlisi hissederek okumanızı çok tavsiye ediyorum.

Şu anda da Beyaz Geceler okuyorum ama kısa olmasına rağmen biraz aksattım. Bitince onun hakkındaki görüşlerimi de girerim.

14 Beğeni

Bu videoyu atmazsam olmaz:

6 Beğeni

Suç ve Ceza ile Karamazov Kardeşler, Dostoyevski’nin düşünce serüveninde vardığı noktayı gösteren iki iyi örnek. Suç ve Ceza’da ilk defa bu kadar ifade ettiği düşüncelerinin Karamazov Kardeşler ile son noktasına vardığını görüyoruz. Bu yüzden bu iki kitabı çok önemli buluyorum. Özellikle “Büyük Engizisyoncu” bölümü tek kelimeyle muazzam.

10 Beğeni

Karamazov Kardeşler için kendimi hazır hissetmeyi bekliyorum. Suç ve Ceza’dan kroşeyi yedik…

8 Beğeni

Ben bir ara fırsatını bulup Ecinniler’i okumak istiyorum, Dostoyevski’nin tenkit yeteneğinin zirvesi, en iyi siyasi romanlardan birisi. Kitaptaki bir karakterine tecavüz suçunu işlettirdiği için pişmanlık yaşadığını yazmıştır hep.

8 Beğeni

Hesabima gore listenin tamami 8800 sayfalik bir yekun tutuyor.

6 Beğeni

Sadece Suç ve Ceza’sını okuduğum büyük yazar. Eser beni oldukça etkilemişti o nedenle bir kez daha okumuştum. Ruh halimi sarstığından dolayı diğer kitaplarını çok okumak istememe rağmen bir türlü elim gitmiyor. Fakat bir gün tüm eserlerini okuyacağım inşallah.

6 Beğeni

Suç ve ceza kitabını 3 sene önce okudum. Çok begendim. Sonra tekrar muhakkak okuyacağım. Son yıllarda okuduğum makale, köşe yazısı ve kitaplarda Karamazov Kardeşler’ e o kadar atıf yapıldığını gördüm ki okunacak kitaplar listemin başında geliyor.

5 Beğeni

Ömrüm boyunca fantastik eserler okumuş biri olarak geçtiğimiz hafta Suç ve Ceza’yı okuma isteği doğdu içime bir anda ve başladım. İşten fazla vakit bulamasam da okuduğum zamanlarda psikolojik buhranın içine sevk ediyor ve bu durumdan çıkmak epey vakit alıyor. Şimdi listeme Yeraltından Notlar’ı ekledim. Kısa süre içinde Suç ve Ceza’yı bitirerek Yeraltından Notlar’ı okumak istiyorum.

6 Beğeni

Sıra Netoçka Nezvanova’da.