Gelenekselcilik vs E-Kitap

E-kitap bana hiç bir zaman ilgi çekici gelmedi. Çok klasik olacak ama evet o kağıdın kokusu olacak, o sayfaları çevireceksin, o kitap kitaplıkta duracak. Aramızda ciddi olarak E-kitap arşivine geçen arkadaşlar var mı.? Ayrıca bu yıl içerisinde kağıt fiyatlarına gelen zamlardan sonra e-kitap satışları ne derece artar, e-kitap sektöründe bu zamlar yüzünden büyük sıçramalar yaşanır mı.?

4 Beğeni

E-Kitap, Türkiye’de sadece korsan üzerinden Türkçe bir arşive ulaşabileceğiniz bir araç. Resmi yollar ile orijinal bir biçimde güncel e-kitap yayınlanmıyor doğru düzgün. Yayınevlerinin çoğu, korsana düşmesi kolay olduğu için ve ya maliyetinin/satış fiyatının basılı kitap ile neredeyse eşit olması sebebiyle e-kitap çıkarmıyor diye düşünüyorum. Örnek olarak Zülfü Livaneli-Huzursuzluk - Ekitap:10,50 TL/Karton kapak kitap:11,90 TL. Bu sebeple günümüzde gerek zam, gerek ise başka bir nedenle Türkiye’de e-kitap satışlarının yaygınlaşması ve artması gibi bir durum pek söz konusu olamaz diye düşünüyorum.

Ancak e-kitap okuyucu satışları artabilir. Bu durumda da okuyucular Türkçe içerik için mecburen korsana yönelmesi gerektiği gerçeğiyle yüzleşecek ve beraberinde büyük çelişkiler yaşayıp, pişman olacaktır. Çünkü korsan üzerinden ulaşabileceğiniz e-kitaplar, başka kullanıcılar tarafından kitap üzerinden fotoğraf-tarama yoluyla kopyalanıp, bazı programlar ile otomatik bir şekilde metin haline dönüştürülmüş epub,mobi,pdf formatında dosyalardır. İçlerinde bir çok hata, eksik, sıkıntı bulunabilir.

Şahsen bu kadarını araştırmadan, etmeden büyük bir hevesle e-kitap okuyucu almış sonrasında ise elimden çıkarmak zorunda kalmıştım. Çünkü edebiyatta korsana tamamen karşıyım. Yolda satılan seyyar kitapçılardan kitap almak nasıl çoğumuzu rahatsız ediyorsa, e-kitap da buna alternatif olmamalı diye düşündüm. Bazı e-kitap okuyucları, her yazarın sadece kitabının okunmasını istediğini, hangi yollar ile okunduğunun önemsiz olduğunu düşünüyorlar. Ben çok yanlış buluyorum bunu. Olur da bir gün yurtdışındaki gibi güncel kitaplar e-kitap halinde de satışa çıkar ve basılı halinin üçte biri fiyatına satılırsa tercih edilebilir.

4 Beğeni

Ben de kağıt fiyatlarındaki artış güncel kitap ile e-kitap arasındaki fiyatı 3/1 seviyesine getirebilir diye düşünmüştüm ama tabi yayınevlerinin bu fiyat politikasını gütmesi e-kitap mı daha kârlı yoksa basılı kitap mı tercihinden sonra belirleyecektir.

İthaki, İş Bankası, Yky, Can, İnkılap gibi yayınevleri e-kitap yöntemine geçseler direkt Kindle alır ve e-kitap arşivine geçerim ama ülkemizde doğru düzgün e-kitap yayınlanmıyor. Piyasadaki e-kitaplar genellikle korsan olduğunu için bir anlamı olmuyor. İlerleyen zamanlarda Amazon Türkiye’nin bu işe bir el atacağını düşünüyorum.

2 Beğeni

18 Beğeni

Türkiye’de e-kitap o kadar gelişmiş değil. kendi adıma nereden e-kitap alınacağını 2 site dışında bilmiyorum legal olarak. D&R ve Google Kitaplarda satılıyor galiba ama orada da basılı kitap ile aynı fiyata satılıyor neredeyse tüm kitaplar. Bence bilerek yapıyorlar e-kitap yaygınlaşırsa korsan da yaygınlaşır ve ulaşması daha kolay olur. Korsan olmasa bile kitabı paylaşmak çok daha kolay olur. Kaldı ki bir de üstüne kitap okuyucu almak zorundasınız gözlerinizi yormamak için. O da 600 küsür lira en az.

İllagal olarak ise ömrüm boyunca okuyamayacağım kitaba sahibim zaten ama kindle benzeri bir aletim olmadığı için uzun kitapları okumak tam bir işkence. Ben çoğunlukla yeni çıkan bir kitap değilse oradan inceleyip alıyorum. İngilizce kitapları da torrentte ve bazı sitelerde bulmak çok kolay. İngilizce içeriklerde hiç bir sorun yaşamıyorsunuz ancak Türkçe olanların bir kısmı sıkıntılı. Bazılarına da öyle emek verilmiş ki basılı kitapta olan hataları düzeltmiş adamlar. buna e güzel örnek Zaman Çarkı serisini Son_Silahsor kullanıcı adında biri paylaşıyordu eski kitaplarım adlı sitede aynı emeği İthakideki editörler vermemiştir. Kaldı ki bu adam bedavaya yapıyordu.

Kendi şahsi kanaatime gelince gelince basılı kitap okumak biraz nostaljik biraz da kitap okuduğunu hissediyor insan. E-kitapta ise sanki telefondan makale öyle köşe yazısı vs okuyormuşum gibi hissediyorum. Bir de ben dijital bir şeye para verince hiçbir şey almamışım gibi hissediyorum. Sanki havaya vermişim parayı gibi geliyor.Diğer yandan ise e-kitaplar büyük kolaylık çünkü Zaman Çarkı ve Kral Katili Güncesi gibi eserler metroda otobüste okunamıyor. Bileği yoruyor ve kol kası yaptırıyor adama. Evde bile ben yatarak kitap okumayı seviyorum ve Bu kitapları havaya kaldırıp okumak zamanla kolunuzun yorulmasına sebebiyet veriyor. Bence e-kitap gelecek her ne kadar wattpad içerik olarak çok kötü olsa da gelecekte sistem o yöne kayacak ama biz görür müyüz bilmem. Görsek bile şuan ki çocuklar çok saygısız hep bilgisayar başında diyen dedeler gibi bizim zamanımızda kitap kağıda basılırdı kokusu vardı vs diye söyleniriz herhalde.

3 Beğeni

Daha önce o tabletlerden birini almayı düşündüm en ucuzu 200 küsür lira. Dedim ki ben bu alete bu parayı verene kadar kaç kitap alırım, böyle de e-kitap serüvenim sona erdi. E-kitap olarak sadece çizgi roman okuyorum telefonumdan.

Her şeyi geçtim ben okuduğum- okuyacağım kitabı kütüphanemde görmeyi, sevdiklerime hediye etmeyi, okumaları için ödünç vermeyi, yıpranmış sarı sayfaları ve kapakları seviyorum. E-kitapların ruhu olduğunu düşünmüyorum ancak bir kolaylık olabilir.

4 Beğeni

Kağıt kokusu falan umrumda değil. Önemli olan aldığım zevk ve bana kattıklarıdır.

Bir an önce e-kitaplar çok uygun fiyata satılmaya başlanmalı ve böylelikle e-kitaplara yönelmeliyiz şeklinde düşünüyorum. Taşıma derdi de olmaz böylelikle.

Ben de tablet var ve tavsiye etmiyorum. Çizgi roman okumak için iyi de kitap açısından çok da iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Kindle cihazlarda gözü yormayan teknoloji varmış. Sadece kitap okumak için alınacaksa kindle almak daha mantıklı.

3 Beğeni

Zamanın ruhuna kimse karşı gelemez. Taş tabletlerden deri ve papirüslere sonra kağıtlara şimdi piksellere. İleride ben de taş, deri ve piksel diye bir kitap mı yazsam acaba acaba o_O

Kaliteli bir ekitap okuyucu parasını tek seferde çıkarıp veremediğimden henüz gidip kitap alıyorum ama öteki türlü büyük rahatlık olacağını düşündüğümden ekitabı tercih ederim şahsen.

6 Beğeni

Her şey yazılmış, geç kalmışım. Benim eklemek istediğim: gece yatakta veya çalışma masamda kitabı ışığa göre tutmaya çalışmayı sevmiyorum. Sırf ışıkları kapayıp istediğim pozisyonda ekrandaki yazıyı okuyabilme avantajından dolayı bile e-kitabı destekleyebilirim.

7 Beğeni

Bütçeyi kısıtlı tuttuğum için eğer iki tür arasında iyi bir fiyat farkı olsaydı e-kitabı tercih edebilirdim dediğin gibi.

Evet o konuda haklısın, ışığa denk getireceğim diye kitabı iki büklüm oluyorum ben de. Ona ek olarak bana şöyle bir hediye alındı:

Çok kullanışlı olmasa da gene de işimi görmüyor değil :slight_smile:

2 Beğeni

Ben “pili bittiği için, bozulduğu için yada okurken yere düşüp kırıldığı için kitap okuyamama” durumunu mantıklı bulmadığım ve hiçbir zaman da bulamayacağım için normal kitaptan devam ediyorum.

Öte yandan çocuklarıma okumaları için usb stick değil kitaplık bırakmak isterim.

7 Beğeni

Kitaptan okuması zevkli oluyor ama kalın kitaplarda aynı şeyi söyleyemem. Dışarıda okumak falan daha rahat geliyor bana.

En çok başvuru kitaplarının ekitap olmasını istiyorum, çünkü daha sonradan aradığım bir konuyu bulmak çok daha kolay oluyor.

Ekitapları arşiv yapmak da daha kolay geliyor bana ayrıca masrafsız da. Evimin bir köşesinde devasa bir kitaplık bulundurmaksa 1GB lık bir alanda yüzlerce kitabı saklayabilirim.

Nihayetinde e-mürekkep teknolojisi kullanan bir okuyucum varsa ekitabı tercih ediyorum kağıt kitaba göre.

2 Beğeni

E kitap okuyucu olmadığı zaman Telefon, tablet vs ile okuyunca internetin cazip çekiciliği kitap okumaya engel olabiliyor bana göre. Ayrıca kitaplığın görüntüsü bile insanı kitap okumaya teşvik edebiliyor

4 Beğeni

Arkadaşlar e-kitap okuyanlar var mı aramızda? Kitaplara nereden erişiyorsunuz? Fiyatları nasıl değerlendiriyorsunuz? Baskıda olmayan kitaplara ulaşabiliyor muyuz?

1 Beğeni

Ben okuyorum. Genelde ulaşmak sorun olmuyor çünkü ben İngilizce okuyorum çoğunlukla. Ayrıca Kindle Unlimited ile aylık belirli bir ücret karşılığında bu hizmete dahil tüm kitapları okuyabilirsiniz.

1 Beğeni

Ben pek tercih etmiyorum. Ama bazı serileri toplu halde almak pahalıya geldiğinden başvurabilirim.

IMG_20200518_182436
Sağdaki ücretsiz e-kitap uygulaması, soldaki kitapları okumak için ek bir uygulama. İki senedir kullanıyorum, çok da memnunum. Her çeşitten kitap var.

4 Beğeni

Benim bazı nedenlerden dolayı kitaplara erişemediğim oluyor, o yüzden her ne kadar sevmesem de e-kitap okuyorum. Uygulamanın ismini vermek reklama girer mi bilmiyorum, özel mesajla yazarım artık.

4 Beğeni

E-kitaplara paramı veriliyor. Bir yaşıma daha girdim.

2 Beğeni