Gelenekselcilik vs E-Kitap

Şu da yazıyor yukarıda :slight_smile: Siz kelimenin negatif olduğunun farkında değilsiniz sanırım ya da farklı bir kitleden bahsediyorsunuz ki bunu tam anlamıyla başaramadığınız için ben üstüme alınıyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Neden anlaşamıyoruz? İlk yazdığınız argümana yazdığım yanıt gayet net. “Gösteriş meraklısı” demenin negatif olduğunu bilmeme ihtimalim var mı? Zaten eleştirmek için kullanıyorum bu kelimeleri. Tekrar edeyim:

1. Kitapları gösteriş olarak taşıyanlar var.
  2. Kitap okuyan herkes gösteriş meraklısı değildir.

Neden üstünüze alınıyorsunuz? Benim sizle ne gibi bir problemim olabilir? Hangi gruba giriyorsunuz nereden bileyim?

Bu konu çok gereksiz uzuyor. Ne dememi istiyorsanız söyleyin onu yazayım, belli ki ben beceremiyorum.

1 Beğeni

Bir şey demenizi istemiyorum ki, aksine bana kalırsa da gereksiz uzadı. Yalnızca en başta gösteriş kelimesini kullandığınız mesajlarınız belli ki bende negatif bir izlenim uyandırmış. Çünkü

Burada daha sonraki argümanınızda ‘herkes’ gösteriş meraklısıdır demiyorum demenizin aksine oldukça genel şekilde yazmışsınız, hatırladığım kadarıyla başka bir başlıktaki yorumuz da bende aynı hissiyatı uyandırmıştı. Keza gizlilik x gösteriş düşünceniz de yine iyi bir izlenim vermedi bana ama bu tartışmanın daha fazla uzamasına gerek yok kimse birbirini anlamak istemediği için :slight_smile:

1 Beğeni

E-kitabın avantajlarını, ilk defa kitap okuyacak kişiler bu ikilemde kalsaydı kesinlikle değerlendirirdi. Basılı kitap okumanın zevkini almamış olsaydım muhakkak e-kitap okurdum. Globalleşen dünyada (:slight_smile:) insanlık artık doğallığa geçiş yapma yollarını arıyor. Nerede doğallık orada güzellik :slight_smile: demem o ki kitap okumak çok güzel bir eylem. Hele de basılı olarak okunursa… Herkese iyi geceler…

2 Beğeni

Türkiye’de bu karşılaştırmanın yapılması pek mantıklı gelmiyor bana. Çünkü birbirinin alternatifi değiller. Basılı olarak neredeyse istediğiniz her kitaba bir şekilde ulaşabiliyorsunuz orijinal olarak. Türkçe içerik konusunda neredeyse yeni kitapların e-kitaplarını bulmak imkansız. O yüzden Türkiye’de e-kitap olayı internetten kitaptan çekilmiş PDF indirip o şekilde korsan kullanmaktan ibaret. İngilizce okuyabiliyorsanız Kindle ve Amazon işi epey kolaylaştırıyor. Türkiye fiyatlarına göre Amerika mağazası pahalı kaçsa da VPN falan bir şekilde başka ülke Amazon’larından uygun fiyatlara yeni çıkan kitaplara ulaşmak mümkün.

Durum böyle olduğu için yukarıda da gördüğümüz üzere konu dönüp dolaşıp korsan mı orijinal mi tartışmasından kurtulamıyor.

Ekleme;
Dil konusunu tartışma dışında bırakırsak da iş bence hayat standardınızda bitiyor. Evden çalışıyorsanız ya da sabah 9 akşam 5 gibi düzenli bir mesainiz yoksa basılı alıp okumak sizin için olmazsa olmaz gibi gelebiliyor. Hayatınız yollarda geçiyorsa ve toplu taşıma kalabalığı çekiyorsanız basılı kitap mantıklı değil. Metrolarda görüyorum adam bir o tarafa deviriyor kitabı bir öbür tarafa sanderson okuyor. Kitabın parçalanmamış yeri kalmamış. Kitap okuma eylemi eziyete dönüşüyor öyle olunca. Uzun kitap okuyamadığımı farkettim ben öyle olunca alıyorum evde duruyor senelerce.

Yakın zamanda tamamen e-kitaba geçme kararı aldığım için benim açımdan değerlendirecek olursam. Fiyat olarak yukarıda dediğim şekilde dil sorunumuz yoksa bir şekilde alabiliyorsunuz kitabı buradaki fiyatlarına. Ya da işte güncel seri okuyorsanız ithakinin vs son zamanda bastığı kitaplar telifsiz zaten. Bunlar public domain olmuş durumda telifsiz eserler. Project https://www.gutenberg.org/ bunları ücretsiz her formatta yayınlıyor. E-kitap da olsa imla, indexleme sorunları oluyor malum. https://standardebooks.org/ bunlar da Gutenberg’im yayınladığı kitapları elden geçirip tekrar sunuyorlar indekslemesini, son okumasını editlemesini yapıp. Bu şekillerde temin edebiliyorsunuz. Ayrıca yolda kalın kitap okuyabiliyorsunuz. Kindle özelinde konuşacak olursam aldığınız kitaplar Amazon hesabında kayıtlı zaten hepsini birden cihaza indirmek gerekmiyor. İsterseniz okudukça teker teker indirip silin. Kaç yıllık makine bir performans sorunu görmedim o yüzden. Kindle’ı almadınız yayınına Amazon Kindle android/ios uygulamasından kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Telefonum da şarjı bitti diyelim. Amazon web reader üzerinden bilgisayarda da devam edebilmek mümkün.
Okurken beğendiniz kısımların altını çizme huyunuz var diyelim. Hiç kullanmadım ama beğendiniz satırı highlight edip ayrı bir dokümana alabiliyorsunuz Kindle içinde otomatik hangi sayfadan, hangi satırdan alındığın da kaydı tutuluyor.
Kitapta dizgi, imla sorunu var diyelim. Normalde yayınevine kargolayacaksınız da yenisi gelecek. E-kitap dünyasında yayınevi kitabı güncellediği zaman otomatik en son versiyonuyla değişiyor cihazınızda.

Özetle basılı kitap daktilo gibi, bakımını yapacaksınız. Yanınızda taşıyamazsınız. E-kitap bilgisayarda yazı yazmak gibi. Kaderleri de bu şekilde olacak bence gelecekte. Yine kemik bir kitle kalacak basılı arayan kalan herkes e-kitaba geçmişken. Ya da o yılları görür müyüm bilmiyorum ama bir noktada dünyadaki ağaç popülasyonunun da kritik seviyeye azalacağını düşününce basılı kitap tarihin tozsuz ama dijital sayfalarına gömülecek.

Çok sonradan ekleme;
Yabancı dilinizi geliştirmek istiyorsanız ya da ingilizce bilip başka bir dil öğrenmek istiyorsanız Kindle önerebilirim bu arada. Aletin içerisinde sözlükler var. Türkçe henüz girmedi, girer mi girmez mi bilinmez ama şöyle çalışıyor. Belli bir seviyede İngilizceniz var diyelim. İngilizce kitapta bilmediğiniz bir kelimeye geldiniz. Üzerine basılı tutuyorsunuz. Çıkan pencerede bir tarafta o kelimeye dair ingilizce Wikipedia sayfasından açıklayan bir özet çıkıyor. Diğer tarafta İngilizce-ingilizce sözlükten bir açıklama metni çıkıyor. Kelimeyi öğreniyorsunuz böylece. Ya da başka dilde okuyorsanız Almanca vb. Yine İngilizce-Almanca sözlük şeklinde kelime öğrenebilmek mümkün. Amazon bu özelliğe word-wise diyor. Orijinal satın almış olmanız gerekiyor bunun için kitabı ve kitabın bu özelliği desteklemiş olması gerekiyor. Çoğu kitapta desteklediğini gördüm, Amazon sayfasında da görünür bir yerde yazıyorlar zaten oradan da bakabilirsiniz.

8 Beğeni

Sonuna kadar katılıyorum :slight_smile:

Kitaplar okunsun da, isteyen kitabı eline alsın okusun, isteyen e-kitap okusun isteyen de dinlesin. Yeter ki kitaplar okunsun :slight_smile:

Kindle’ın “Vocabulary Builder” (anlamına baktığınız kelimeleri kaydedip daha sonra flashcard olarak tekrar edip öğrenebilme) ve “Word Wise” (zor kelimelerin üstünde İngilizce açıklama, eş anlam vb.) özellikleri İngilizce açısından büyük fayda sağlıyor.
Ayrıca zor serileri okumak adına X-Ray özelliği de kitaptaki, serideki karakterlerin nerelerde geçtiğini, geçmişinin ne olduğunu(ya da bizim hakkında ne bildiğimizin) bilgisini veren bir özellik. Zaman Çarkı serisi örnek verilebilir zira karakter sayısı bakımından uç bir örnek.

Bu özellikler (Vocubulary Builder hariç, o cihazın kendisinde var) çoğu kitapta var ama tek tük olmadığı da oluyor. Konuda tek şikayetim dolar bazlı olduğundan fiyatların tuzlu gelmesi. Genelde kitaplar $8-$10 civarı ve türk lirasıyla fazla oluyor haliyle. Onun dışında gayet güzel bir sistemi, okuma kolaylığı var. Benim kullandığım cihaz Kindle Paperwhite 2 ve içinde kabaca 1200 kitap barındırabiliyor. Fiyatlandırma uygun olsa, Türkçe kitap da bulunsa basılı kitap karşısındaki avantajlarından dolayı insanlar daha çok tercih eder diye düşünüyorum. Ağaçlar konusunda dediğinize katılıyorum ve böyle bir teknoloji varken, üstüne fiziksel kitap fiyatları da tuzlu iken e-kitaba geçilmesi gerek. Uzun vadeli iyi bir okuyucu, e-okuyucu fiyatını bile amorte edebiliyor. Hem yayınevleri için de rahatlatıcı olabilir.

2 Beğeni

E-kitap ve sesli kitaplar engelli vatandaşlarımız için çok büyük önem arz ediyor.(Örneğin e-kitaplar için yazı puntosunu, ekran parlaklığını değiştirmek mümkün.) E-kitap veya sesli kitaplar bizim için belki alternatiften öteye geçmiyor ancak engelliler açısından durum böyle değil ne yazık ki.
Ayrıca uygulanabilirlik açısından ülkemizde yapılacak şeyler var:
Yurt dışında Amazon’un hem sesli kitaplar, hem de e-kitaplar için peyderpey satın alma seçeneği yanında abonelik sistemi de mevcut (Spotify ve Netflix gibi). Ülkemizde sesli kitaplar açısından bu tarz abonelik sistemleri hayata geçirildi: Storytel ve Audioteka gibi. E-kitaplar için de benzer bir abonelik sistemi olursa fiyatlandırma açısından daha makul bir ortam oluşabilir. Arz-talep dengesi daha öngörülebilir olur.

3 Beğeni

Bazen sırf kavga etmiş olmak için konuştuğunuzu düşünüyorum.

Şu forumda “… hırsızdır.”, “… cahildir.”, “zeki insanlar …nın en iyisi olduğunu bilir.” vb. mesajlar görmekten çok sıkıldım.

Din tebliğinde bulunur gibi kendi düşüncelerinizi, zevklerinizi başkalarına tebliğ etmeye çalışmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz merak ediyorum.

Çocuklukta kalması gereken davranışlar sanki…

8 Beğeni

Resmi olarak desteklenmiyor Türkçe ancak çok rahat bir şekilde kendiniz Türkçe sözlük ekleyebiliyorsunuz. İnternette bir sürü rehber var bu konuda. Ben de birini takip ettim ve sorunsuz çalışıyor şu anda.

Kobo için de kendim en-tr sözlük derlemiştim (compile), biraz uğraştırdı ama çalışıyor. Yıllardır onu kullanırım ama Kobo için formatın epub olması gerek, mobi olunca sözlük çalışmıyor.

E-kitap okuyucudaki altını çizme ve bütün çizdiklerinin notlar altında toplanması, istediğin zaman buna kolayca erişebilme imkanı harika. Basılı kitapta bırakın altı çizili kısımları bulmayı, bir daha eline almıyorsun bile. Elbette çöp olmuyor ama kitaplıkta duran, kimseye vermeye kıyamadığın bir süs oluyor, günden güne eskiyen, yıpranan. E-kitap okuyucu da bu göz atma son derece pratik olduğundan tekrar tekrar gözden geçirmek mümkün.
Sözlük olması yine çok iyi, normalde telefondan sözlük açmak gerekiyor ve zaman kaybı, konudan kopma…
Oda dolusu kitabı minicik bir kartta saklaması…
e-ink teknolojisi kitaba yakın bir his sunuyor, ışığı olması gece okumaları için çok iyi.

Yalnız ülkemizde basılı kitaplarla kafa kafaya giden komik fiyatlar ve istediğin kitabı bulamıyor olmak neticesinde hala kullanılabilir değil.
Ayrıca basılı kitaplarımız kaliteli kağıtlara da basılıyor değil ki tercih sebebi olsun, koku filan denmiş yapmayın. Özel basımlar, ciltliler vs anlarım ama karton kapak kitapların hiçbir çekiciliği yok.

2 Beğeni

Elbette zevkler için bir şey diyemeyiz ama kitap kokusu benim de hiç anlamadığım bir konu. Kuşe kağıt için bir şey diyemem de şu sarı sayfalar (saman kağıt mı deniyordu?), bildiğin çok kötü kokuyor :sweat_smile:

Ekleme: Şöyle bir bakındım internete de ekşide güzel bir yazı gördüm:

bunun da *** çıkardılar. kitap kokusunu seviyorum diyen birinin hakikaten kitapsever birisi mi yoksa instagram kahve-kitap kombincisi mi olduğunu anlamak güç.

Aslında benim gösteriş falan diye eleştirdiğim bu yukarıda anlatılan ve benim de sıkça gördüğüm, ilgi peşinde koşan, kitapları amaç değil araç edinen kombinci kitle. Onlarca var bunlardan. Ama buraya yazınca buradaki insanları eleştiriyor gibi oldum sanırım ki hiç öyle bir niyetim yoktu :slight_smile:

2 Beğeni

E kitap olayından nefret ediyorum. Umarım ülkemizde yaygınlaşmaz. Kitabın görselide, kokusuda rahatlatıcıdır ve insanı mutlu eder. Ben bazen kitaplığıma bakarak meditasyon yaparım. Çevremdeki insanların zehirli tavırlarını unutturuyor. Kitabın masumiyeti ve sessiz arkadaşlığı içimi ısıtıyor. E kitap bunları yapamaz. Ruhsuzdur, bayağıdır, masumiyeti hissettiremez. Bir tanedir ve hiç bir yere yakışmaz. Bir kitabı uzun süre okuyup arasına ayraç koyarak verdiğimiz an mutlu hisseder ve o kitaptaki kahramanının yerine koyarız kendimizi kısacık bir süre. Ama o kısacık hayal süresinde en mutlu insanız belki de. Ben kitap seviyorum ve öylede kalacağım.

6 Beğeni

5-6 aydan beri kitapları İngilizce okuyorum. Basılı kitaplar dili öğrenmekte olan okur için sadece işkence. Telefonu aç, tercih ettiğin çeviri uygulamasına kelimeyi yaz, telefonu kapat. Aynı işlemi tekrar tekrar yapmaktansa elektronik bir cihazda çeviriye, anlama bakmak daha kolay oluyor. Ülkemizdeki fahiş fiyatlardan dolayı akıllı telefonumdaki Apple Books uygulamasını kullanıyorum. İçerisinde sözlük olduğu için işimi bir hayli kolaylaştırıyor. Ben de isterim kitaplığım kitaplarla dolsun ama işime gelmiyor. Hem de İngilizce basılı yayınlar çok pahalı.

3 Beğeni

Bende kindle olmasına rağmen kullanmadım. Ekrandan bir şeyler okumaktan hiç hoşlanmıyorum. Gün boyunca yeterince ekrana bakıp bir şeyler okuyorum zaten. Gözlerim çok fazla yoruluyor.

Ben daha çok basılı kitapları seviyorum tercihim ciltli kitaplar çünkü kolay kolay yıpranmıyorlar. İstediğiniz pozisyonda okumanıza olanak sağlıyorlar. Ayrıca kitabı koklaması, biraz okşaması(sevmesi) gibi şeyleri de seviyorum. Kağıdın dokusunu hissetmeyi seviyorum.

1 Beğeni

Geleneksel olduğum belki de tek konudur kitap. E-kitap okuyunca kendimi kitap okuyormuş gibi hissedemiyorum. Dikkatimi toplayamıyorum, ekrandan bir şeyler okumak gözümü çok yoruyor. Derslerim için gönderilen materyalleri bile çıktı alıp okurum mesela. Ayrıca kitaplık sahibi olmak da özellikle evde küçük çocuk varsa kesinlikle olumlu etkisi olan bir şey. Ek olarak kitaplıkta duran kitaplar o kadar da çabuk eskimiyor, babamdan kalan kim bilir kaç yıllık kitaplar duruyor rafımda. Sararıyorlar biraz ama illaki aramızda eski kitap seven de vardır. Mesela ben severim. Herhangi bir şey konusunda romantizm yapmayı hiç sevmem ama bu “kitap kokusu” olayı benim için de hoş bir unsur. Bir de eskiden okuduğum kitaplara bakınca kitabı okuduğum sıra hayatımda olup bitenler de gözümün önüne geliyor, bir nevi anı görevi görüyorlar. Toplu taşımada çok kitap okuyan biri olarak da şunu söyleyebilirim ki havada karada kitap okuyabiliyorum. İş çıkışı saatinde bile o kargaşadan etkilenmeksizin ayakta sayfa çevire çevire kitap okuduğum oldu. Tabii kitapların yıpranmaması için dikkat ediyorum ve şimdiye kadar öyle bir problem yaşamadım.
Zaten iki seçeneğin de zarar görme ihtimali var. Biri eskiyor ya da yırtılıyorsa teknolojik aygıtın da düşüp bozulması gibi bir ihtimal var. Tabletin yenisini alabiliyorsan kitap da okunmayacak duruma geldiyse yenisi alınır. Sonuçta ikisinin de artı ve eksi yönleri var. Kim hangisini tercih ediyorsa da eksi yönüne bir çare buluyor illaki. Birinin daha iyi olduğunu ispat etmek yerine neden tercih ettiğimizi belirtmek yeterli bence, en azından ikisi arasında kalanlar için yardımcı oluruz.

7 Beğeni

Cihazlar pahalı. Türkçe e-kitap’lar da yaygın değil. Meraktan bir sitede baktım fiyatlarına, basılı kitaptan daha pahalı olanlar vardı. Şimdi bir cihaza iki bin lira civarı yatırım yapıyorsan, bunun bir şekilde geri dönüşü olmalı ama maalesef yok. Geri dönüşü olsun diye, korsana yönlendirdiğini de düşünürsek bir soruna çözüm üretmiyor. Cihaz fiyatları uygunlaşır, e-kitaba ulaşım kolay olursa, basılı kitaptan bir eksiği kalmaz. O zaman kişisel zevk meseleleri önemli olur.

Şahsen kafayı yastığa vurup, karanlıkta kitap okuyabilmek cazip, taşıma kolaylığı cazip.

5 Beğeni

M.Ö. 3000’li yıllar:

-Yav kardeşim kağıt da neymiş, yazıyı taşa oymadıktan sonra bir anlamı yok. O taşın kokusu, ortaya çıkan tozun burnunu tıkaması… Mis!

12 Beğeni

O zaman yıl 2038
Sibernetik 3 boyutlu lensler de neymiş.
E okuyucuyu koklayacaksın böyle. Huzur bulacaksın. :grinning:

5 Beğeni

E kitabın büyük bir kolaylık sağladığı su götürmez bir gerçek ama her eseri bu şekilde bulamıyoruz. Ben hakka girmemek için kitabı satın alıp bi kenara koyuyorum yolda giderken ya da yatakta yatarken e-kitabını okuyorum. Eğer rahat bir zamanımdaysa kitabın kendisini de okuduğum oluyor tabii. Kendimce böyle bir çözüm buldum ne kadar doğru bir şey tartışılır ama en azından hak konusunda içim bir nebze rahat ediyor.

1 Beğeni