Kitap ve E-Kitap Farkları

Herkese merhaba.

Konuya dair başka başlıklar olduğunun farkındayım ama şunu okuyunca yeni bir başlık gerekir diye düşündüm:

Harika bir yaklaşım. Ben de elimden geldiğince yukarıdaki öğüde uyarak her iki tarafın da artı ve eksilerini derlemeye çalıştım. Sonuçta hiçbirimiz bu piyasadan para kazanmıyoruz ve bir diğerine ispat yapınca elimize bir şey geçmiyor. O yüzden bu konuyu merak edenler için rehber olması açısından beraber bir liste yapalım istedim.

Aşağıda derlediklerim var. Eklemek, çıkarmak veya değiştirmek istediklerinizi yazarsanız güncellemesini yaparım. Gerek yok derseniz yöneticiler gereğini yapar zaten :slight_smile:

E-Kitap

1. Satın alma :İstenilen anda istenilen kitabın satın alınabilmesi, basılı kitaptaki gibi kargo veya gidip alma derdinin olmaması
  2. Taşıma: 1000 sayfalık hele ki ciltli bir kitabı taşımak çok zorken 1000 adet kitabın okuyucuda taşınabilmesi. Hayatınızın her anında yanınızda onlarca kitabın olması
  3. Okuma: Oturarak, yatarak, otobüste, metroda kısacası her yerde okuması çok kolay. Basılı kalın kitapları okumak işkence olabiliyor. Özellikle yatarak veya toplu taşımada okuyanlar için
  4. Işık: Karanlık ortamlarda (mesela elektrik gidince) okumaya devam edebilme (Kitaplar için de bazı aparatlar var ama performansları düşük bence)
  5. Hatırlama: Hangi kitapta hangi sayfada kaldıysanız otomatikman ordan devam edebilme özelliği. Kitaplarda ayraç koyma ya da sayfa katlama gibi yöntemler uygulanmalı
  6. İstatistik: Kaç saat okudunuz, hangi tür kitaplar tercih ettiniz gibi istatistiklerin tutulması
  7. Gizlilik: İnsanların okuduğunuzu bilmesini istemediğiniz kitapları her yerde okuyabilme
  8. Sözlük: Özellikle yabancı dilde kitap okuyanlar için sözlük uygulaması inanılmaz kolaylık sağlıyor
  9. Güncellik: Kitabın güncel versiyonu çıkınca otomatikman güncellenmesi
  10. İşaretleme: Kitaplar üzerinde aldığınız notları hatırlama kağıdı olmadan tekrar bulmanız işkence. E-kitaplar ise size tüm notlarınızı rahat bir şekilde gösteriyor ve istediğiniz sayfaya otomatikman gidebiliyorsunuz
  11. Ek uygulamalar: X-ray, Vocab Builder, Word Wise gibi yardımcı uygulamalar çok rahatlatabiliyor kullanıcıları
  12. Engelli kullanıcılar: Görme engelliler için sesli kitaplar nimet. Ayrıca punto ve parlaklık değiştirme özellikleri de çok önemli
  13. Arama: İstediğiniz kelimeyi veya metni arayabilme imkanı

Kitap

1. Maliyet: E-kitap okuyucusunu satın alacağınız fiyata 50’ye yakın basılı kitap alabiliyorsunuz. Bu durum insanları ister istemez korsana yönlendiriyor.
  2. Fiyatlandırma: Ülkemizde maalesef e-kitap fiyatları basılı kitap fiyatlarına çok yakın. Öyle olunca ne gerek var, basılı kitap alırım, hiç değilse kütüphaneme koyarım diye düşünüyor insan
  3. Kitaplık/Kütüphane: Evinizde olabilecek en güzel dekor olan kitaplık için basılı kitap gerekiyor. Kitapları alıp karıştırmak, yerine koymak, yeniden düzenlemek ruhu dinlendiriyor
  4. Psikolojik Etkenler: Kitaplara bakarak geçmişteki anılarınızı canlandırabilirsiniz (az önce denedim, oluyor :slightly_smiling_face: )
  5. Göz yorgunluğu: Her ne kadar okuyucular e-mürekkep teknolojisi ise böyle bir sorun yaşatmasa da, telefondan okuyanlar için göz ve baş ağrısı bir süre sonra kaçınılmaz
  6. İkinci el: Kitapları ikinci el olarak ya da bekletip değerlendikten sonra satabilirsiniz. E-kitaplarda böyle bir pazar yok
  7. Görsel Şölen: Kitapların göz önünde durarak ruhu beslemesi
  8. Sayfa takibi: Kitapların sonuna doğru yaklaşırken ve özellikle kalın kitaplarda sağ tarafta kalan yapraklar azaldıkça heyecanın artması ve kitabın sonunda kat edilen yolun maddi olarak görülerek mutlu olunması

Şimdilik böyle. Katkılarınızı bekliyorum :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

KİTAP:

• Kütüphanenize bakıp, herhangi bir kitabı yerinden almak ve biraz karıştırıp özenli bir şekilde yerine geri koymak mükemmel bir his. Hele ki kapak uçlarının hassas olması nedeniyle ayrıca bir dikkat gerektiren oyun gibi :slight_smile:
  • İnsan beyni, göz önünde olan şeylerden daha çok etkilenir ve daha çok benimser. Bundan dolayı karşımızda duran güzeller güzeli kitap kapakları, setler ve ayraçlar ruhumuzu yeterince tatmin eder.
  • Kitabın sonlarına doğru gelirken katettiğiniz yolu
    canlı olarak görmek yine çok güzel bir his
    KRuhsal yansımalarından bahsettim)
    (çünkü kitabın daha çok maddiyat alanındaki avantajlarını yazmışsınız)

E-KİTAP:

3 Beğeni

Önceki konudan derlemeye çalıştım. Benzerleri vardı yazdıklarınızın ama atlamışım sanırım. Bunları da psikolojik etkenler altına eklerim :slightly_smiling_face:

Edit: Eklendi :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

E-kitap alacak olsam en fazla beş lira veririm. Daha fazlasını verecek zihinsel irade gücüne henüz erişmedim. Elimde tutamayacağım bir şeye 7-8 lira vermem.

3 Beğeni

Fiyatlandırmada buna değindim, eklenmesini istediğiniz bir yer varsa oraya ekleyeyim.

Bu arada Amazon’da Kindle Unlimited diye bir özellik var. Aylık belirli bir ücret karşılığında (ilk ay ücretsiz) bu hizmete dahil olan kitapların tamamına erişebiliyorsunuz ama kütüphane gibi ödünç usulü çalışıyor. Üyeliğiniz biterse erişemiyorsunuz. Ben şu anda onu kullanıyorum. Ayda 2-3 kitaptan fazla okuyorsanız ve istediğiniz kitaplar da Unlimited olarak sunuluyorsa harika bir seçenek oluyor.

Gerçi 10 dolar 70 tl yapıyor, yine az değil ama yabancı kitap fiyatlarını düşünürsek çok kaliteli ve ucuz bir hizmet gibi görünüyor.

2 Beğeni

Bu durum çok saçma geliyor bana. Neden böyle, hiçbir fikrim yok. Bundan birkaç sene evvel “How to self publish your fantasy novel?” (Fantastik romanınızı doğrudan basım yoluyla nasıl basarsınız?) türünde makaleler incelemiştim. O zamanlar etraf 2 dolar ve alt fiyatta satılan fantastik romanlar epeyce fazlaymış misal.

Gerçekten nedenini bilmiyorum, bilen biri yardımcı olursa sevinirim. Yalan yanlış ithamlarda bulunmak istemem.

Forumda birkaç kişi bu konu hakkında daha önce yazmış, araştırma yaparken denk gelmiştim. Onlar e-kitapların da kendilerine göre maliyeti var (yazılım, drm gibi) diyordu.

Bir de tabi kopyalanıp korsan yollarla paylaşılma ihtimali daha yüksek olduğu için sanırım böyle bir yol izlemiş olabilirler. E-kitap yok demiyorlar ama fiyat o kadar yüksek ki büyük çoğunluk basılı kitap tercih ediyor otomatikman. Tabi bunlar benim varsayımlarım. Konuyla ilgili bilgisi olan yazarsa daha iyi olur :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

E-kitaplarda Arama yapabilme özelliği listeye eklendi.

e-Kitap’ın Faydaları:
1)Kağıt kitaba göre ucuz ya da ücretsiz.
2)Telefondan okunabiliyor, istediğiniz her an pratik bir şekilde kitap okuyabiliyorsunuz.
3) Depolama kolaylığı. 221 kitaplık arşivimi aynı anda bilgisayar, tablet, telefonumda saklayabiliyor ve anında ulaşabiliyorum.

4 Beğeni