George Orwell Kitapları

Alfa Orwell yeni kitap.

“Papazın Kızı” ciltli baskısı da çıkmış.

Opera Anlık Görüntü_2021-02-26_125714_www.alfakitap.comOpera Anlık Görüntü_2021-02-26_140909_www.alfakitap.com

3 Beğeni

Alfa Hayvan Çiftliği gibi 1984 ciltli baskı için de kağıt tercihi olarak şamua kağıt benzeri bir kağıt tercih etmiş. Diğer ciltli Orwell kitaplarında normal kitap kağıdı tercih edilmiş.

Birçok yayınevinden çıktı maalesef karar veremedim. 1984 ve Hayvan Çiftliği dışındaki eserleri için çeviri/editörlük açısından düşünüldüğünde hangi yayınevini önerirsiniz? Toplamayı düşünüyorum yavaştan

Telif düşmeden önce yayınlayan eski yayınevlerini tercih ederim.

Yeni

İrem Uzunhasanoğlu çevirisi ile Timaş Yayınları’ndan Hayvan Çiftliği:

Alfa “Nefes Almak İçin” ciltli baskısı da çıkmış. Alfa’nın daha önceki duyurusuna göre “Burma Günleri” ve “Wigan İskelesi” kitapları kaldı.

1 Beğeni

Yavaş yavaş orwell toplamaya başlayacağım o yüzden çeviri hakkında sormak istiyorum. Tek kurşun hakkım var öyle bir kitabı iki veya üç yayınevinden alamayacağım bana çeviri açısından alfa daha iyi gibi geldi ithaki bazı kitapları çeviri sorunları orwell içinde varsa buna canım sıkılır onun için piyasada ki en iyi çeviri hangileridir ? Alfa ciltli almayı düşünüyorum hayvan çiftliği yky almıştım o yüzden 1984 içinde yky düşünüyorum diğerlerini sizce hangi yayınevinden alayım?

Yanlış hatırlamıyorsam @KubilayK 1984 için üç yayınevinden bir çeviri kıyaslaması yapmıştı. Ona bakabilirsiniz. O kıyaslamada olmayan Eksik Parça yayınlarına da bakabilirsiniz, çevirmeni Ülker İnce.
Ekleme: Linki buldum.

3 Beğeni
6 Beğeni

images (5)

1984’ü Ülker İnce çevirisiyle okudum. Ne bekliyordum bilmiyorum ama beklentimi karşılamadı bu çeviri. Gücüm yeterse çevirisi üzerine bir yazı yazmak istiyorum.

Romana gelirsek:

Yazıldığı döneme göre müthiş bir öngörü, eskimeyecek bir başyapıt. Ama roman mı yoksa uzun bir makale mi bilemedim.

Yazarın “anlatmak istedikleri” romanda büyük harflerle belirginleşince onu bir sanat eseri olarak algılamak zor geliyor bana.

Sanat eseri, sanatçının göstermek istediklerinin ötesinde çağrışımlara izin veren, onu deneyimleyenin zihninde genişleyen bir anlam barındırmalıdır. Ama 1984 anlatmak istediklerinin net bir biçimde kafanıza girdiğine emin olmak istiyor.

Hikâyenin, dilin ve ayrıntıların tadını aldığım kısımların daha fazla olmasını isterdim. Hikâye, siyasi düşünceye kurban edilmiş.

Orwell bir propaganda metni yazmış, roman değil.

Ama muhteşem bir metin.

Ve bir de kapak meselesi var. 1984 de Kafka’nın Dönüşüm’ünün kaderini yaşıyor. O göz illa ki yer alıyor kapakta. Halbuki kitapta kapağa taşınacak müthiş görsel bir sahne betimleniyor:

Geleceğin nasıl bir şey olacağını görmek istiyorsan bir insan yüzünün üzerine basan -sonsuza kadar basan- bir çizme getir gözünün önüne.

7 Beğeni

Totalitarizm eleştirilerinin işlendiği yazılardan oluşan bir derlemeymiş.

1 Beğeni

Alfa Orwell çevirilerinin 8. kitabı Burma Günleri ( ciltli baskıda yakında yayımlanır)

Galiba Alfa’nın duyurduklarından sadece Wigan iskelesi kaldı basılmayan.

2 Beğeni

Alfa’nın çıkacağı duyurusunu yaptığı Orwell kitaplarından “Wigan İskelesi Yolu” kitabı da Sibel Alaş çevirisiyle çıktı.

Henüz “Burma Günleri” ve “Wigan İskelesi Yolu” kitaplarının ciltli baskıları çıkmadı.

Opera Anlık Görüntü_2021-06-15_103235_www.alfakitap.com

5 Beğeni

Anonim Yayıncılık’ta Orwell bastı. Onu da ekleyebilir misiniz?

Jack London ve Orwell bir elmanın iki yarısı gibi. Orwell’ın Jack London hayranlığı ve şu devasa 1984 ayakkabısı Demir Ökçe’nin aynısı. Ne de olsa insan iki ayaklıdır biri Demir Ökçe’dir diğeri 1984’tür.

Tabi sadece distopik anlamda ikiz kardeş değiller. London’ın Uçurum İnsanları ile Orwell,ın Paris ve Londra’da Beş Parasız eserleri de aynı anadan doğma gibidirler. Her iki yazarın birbirine benzer olayları yaşaması, sadece düşünce değil eylem insanları da olması bu iki yazarı birbirine daha da yakınlaştırıyor.

2 Beğeni
2 Beğeni

Arkadaşlar sizce Can mı İthaki mi? Tüm kitaplar için. Hayvan Çiftliği ve 1984 kitapları iki yayınevinin de var bende. Diğer kitaplarını hangi yayınevinden alayım?

Alfa baskılarından “Burma Günleri” ciltli baskı da satışa açılmış. "Wigan iskelesi Yolu " ciltli baskı dışında duyurusu yapılan Orwell kitaplarından satışa açılmayan kalmadı.

Bu 9 kitap dışında diğer kitaplarda çevrilecekmiş.

2 Beğeni