George Orwell Kitapları

George%20Orwell

BİYOGRAFİSİ

George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair (d. 25 Haziran 1903, Bihar; ö. 21 Ocak 1950, Londra),[1] 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasındadır. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı ve bu romanda yarattığı Big Brother (Büyük Birader) kavramı ile tanınır. Eserlerinde yer alan netlik, zeka, sosyal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totalitarizme karşı duruşu onun imzası niteliğindedir.[2][3]

Orwell’in hayatı, sonradan yazılarını etkileyecek olan deneyimlerle doludur. Burslu okuduğu Eton Koleji’nden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burma’da bulunmuş; kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.

Gençlik döneminde Fransa’da bulunmuş, türlü mesleklerde çalışmış, para sıkıntısı gerek yazarlığa başlamadan önce, gerekse ilk yapıtlarını kaleme aldığı yıllarda yakasını bırakmamıştır.
(Kaynak: Wikipedia)

ÇIKAN KİTAPLARI (Kitaplar Türkiye çıkış tarihlerine göre sıralıdır.)

1. CAN YAYINLARI
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984
  3. Aspidistra
  4. Boğulmamak İçin
  5. Burma Günleri
  6. Papazın Kızı
  7. Paris ve Londra’da Beş Parasız
  8. Wigan İskelesi Yolu
  9. 1984 Kutulu Özel Baskı (Kırmızı ve Siyah Olarak 2 Renk Çıktı)
  10. Hayvan Çiftliği Ahşap Kutulu Özel Baskı
  11. Selam Olsun Katalonyaya
  12. Bir İdam

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12

2. SEL YAYINLARI
  1. Savaş Günlükleri (Günlükler 1)
  2. Savaş Öncesi Günlükleri (Günlükler 2)
  3. Savaş Sonrası Günlükleri (Günlükler 3)
  4. Balinanın Karnında
  5. Daliden Karakurbağasına Bazı Düşünceler
  6. Edebiyat Üzerine
  7. Faşizm Kehanetleri
  8. Kitaplar ve Sigaralar
  9. Neden Yazıyorum

1 2 3 4 5

6 7 8 9

3. İTHAKİ YAYINLARI
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984
  3. Wigan İskelesi Yolu
  4. Papazın Kızı
  5. Rahat Bir Nefes İçin
  6. Paris ve Londra’da Beş Parasız
  7. Katalonya’ya Selam
  8. Balinanın Karnında
  9. Yoksullar Nasıl Ölür
  10. Edebiyat Üzerine
  11. Neden Yazıyorum
  12. Kitaplar ve Sigaralar
  13. Bırak Serpilsin Aspidistra

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13

4. EVEREST YAYINLARI
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984

1 2

5. REMZİ KİTABEVİ
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984

1 2

6. DOĞAN KİTAP
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984
  3. Boğulmamak İçin
  4. Yoksullar Evi

1 2 3 4

7. KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984

1 2

8. REN KİTAP
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984

1 2

9. EKSİK PARÇA YAYINLARI
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984

1 2

10. ALFA YAYINLARI
  1. Hayvan Çiftliği
  2. Paris ve Londra’da Beş Parasız
  3. Nefes Almak İçin
  4. Katalonya’ya Selam
  5. Papazın Kızı
  6. Aspidistra

1 2 3 4 5

6

11. AYRINTI YAYINLARI
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984

1 2

12. KORİDOR YAYINLARI
  1. Hayvan Çiftliği (Bez Ciltli)

1

13. İLGİ KÜLTÜR SANAT YAYINLARI
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984

1 2

14. İLETİŞİM YAYINEVİ
  1. Hayvan Çiftliği
  2. 1984

1 2

EN SON ÇIKAN

13

33 Beğeni

İlk iki kitabı okudum.Kitapta ki yaşanan olayların 60-70 yıl önce yazıldığı görünce şaşırıyor.Geleceğe mi gidip geldi bu adam :scream:

3 Beğeni

Harika yazar. Şu an Burma Günleri’ni okuyorum. Karakter ve dönem anlatımları süper. Bundan sonra okuma sırasında bir diğer Orwell kitabı Aspidistra var.

3 Beğeni

Hayvan çiftliğini okumuştum. Okunacak çok kitap var. Diğer kitaplarını da sıraya koyuyorum yavaş yavaş 1984 kitabına öncelik vereceğim.

2 Beğeni

1984, Hayvan Çiftliği, Burma Günleri’ni okudum ve şu an Aspidistra’yı okuyorum. Galiba aralarında en beğendiğim Aspidistra olacak. Harika gidiyor.

3 Beğeni

Orwell’e saygım her geçen gün biraz daha artıyor. Büyük bir yazar olmasındaki yolu en iyi aralayan eserlerden birisi sanırım “Paris ve Londra’da Beş Parasız”. Aynı zamanda kendisinin yayımlanan ilk kitabı. Kendi yaşadıklarını çok vurucu bir şekilde dökmüş satırlara.

5 Beğeni

Yeni kitabı ön siparişte: Edebiyat Üzerine.

4 Beğeni

Orwell karargâhına bir alıntı bırakmak istiyorum.

Tuhaf ama çağımızın yaşamak için bütünüyle kötü bir çağ olmadığını bana hatırlatan şey, ne modern mühendisliğin başarıları ne radyo ne sinematograf ne yılda yayımlanan beş bin roman ne de Ascot’taki (geleneksel bir at yarışı) ya da Eton-Harrow maçındaki kalabalıklar, aksine -özellikle de, savaştan önce çocukluğumda kimi zaman gördüğüm biçimleriyle- işçi evlerinin içinin hatırasıdır. (Wigan İskelesi Yolu. Çev, Levent Konca)

2 Beğeni

Hayvan Çiftliği’nden başlamayın okumaya maalesef ben bu hatayı yaptım. En iyisini ilk okudum ve 1984’e devam edemedim gerek beklenti sebebiyle, gerek de okurken sinirden her yerimin karıncanması da bir sebep olsa da. Hayvan Çiftliği’ni en sona bırakırsanız daha iyi olur.

Ben de hep ön hazırlık olsun diye Hayvan Çiftliği ile başlayıp 1984 ile devam edilmesini önerirdim.

Valla bendede tam tersi oldu galiba :joy: hayvan çiftligi ilk orwell kitabımdı ve onu okuduktan sonra orwell’in bütün kitaplarını okuma hevesi oldu bende ve şuan her kitabı ayrı keyif veriyor. 1984 ile hayvan çiftligi aslında birbirini tamamlayan eserlerdi, zorluk vermesi garip geldi

2 Beğeni

Bilmiyorum ya çok bunaldım 1984’te. Yazarla alakası yok aslında klostrofobik hissettim okurken.

4 Beğeni

Baskıcı bir dünyayı anlattı, tabi bunalırsın. Ben bitirdikten sonra herşeyi artık kabullenen adama çok üzüldüm :roll_eyes:

2 Beğeni

Sen bide Paris ve Londra’da Beş Parasızı oku, hayattan nefret edersin o zaman :joy::joy:

İnsanın tekrar tekrar okuduğu, aklının demirbaşları arasında yerini alan ve hayata bakışını değiştiren kitaplar vardır; göz atıp asla baştan sona okumadığı, bir oturuşta okuyup bir hafta sonra unuttuğu kitaplar da.

George Orwell

5 Beğeni

Bana kalırsa Hayvan Çiftliği en başarılı kitabı değil. 1984 ile en çok benzeşen ve ünlü iki eserinden birisi sadece. Çok başarılılar o ayrı. Ancak diğer eserlerinin de bunların yanında hiç altta kalır yanı yok. Hatta bazıları daha iyi. O yüzden 1984 veya Hayvan Çifliği Orwell’e giriş için gayet uygun kitaplar.

Ayrıca evet. Hayvan Çiftliği en naif olanı sanırım. Genel olarak yazarın kalemi rahatsız edici ve vurucu.

17 18

Orwell’ın 1984 kitabı iki farklı renk kapak ve ciltli özel baskısı ile geliyor. Kapaklar bence çok güzel olmuş.

Kitapçılarda satış fiyatı 95 TL . Ancak dijital platformlardaki indirim oranları ile bu fiyat düşecektir.

7 Beğeni

İşte alınmaya değer bir baskı.

2 Beğeni

Gerçekten baskıyı bende çok beğendim. Ama almadan önce mutlaka bir kitapçıda bakıp öyle almayı düşünüyorum. Dışı kadar içide kaliteli mi bakalım diye. :slight_smile:

1 Beğeni

Biraz İllüstrasyon olsa içinde hiç fena olmaz

1 Beğeni