Ginko Bilim Kitapları


#1


Türkiye’de bir yayın evinin bilim yayıncılığı yapmasını önemsediğimden okuma rehberi bölümüne Ginko Bilim kitaplarının da olması gerektiğini düşündüm…

Richard Dawkins Gen Bencildir kitabının giriş kısmında;

Bu kitap, bir bilim kurgu kitabıymışçasına okunmalıdır. Kitap hayal gücüne hitap etmek üzere tasarlandı. Fakat bir bilim kurgu kitabı değildir: Bilim kitabıdır. Basmakalıp olsun veya olmasın, gerçek hakkında tam olarak hissettiğim şey “gerçeğin kurgudan daha garip” olduğudur.

dediği gibi Bilim kitapları bize gerçekleri anlatmakla yetinmeyecek aynı zaman da hayal gücümüzü de etkileyecekler.

Alfa ve Say yayınlarının bilim kitapları dışında bir yayın evinin, Ginko Bilim’in bilim yayıncılığını önemsiyorum ve Bilim kurgu sevenlerin olduğu bir forumda bilim / popüler bilim kitapları için de okuma rehberi kategorisinde olması gerektiğini düşündüm.

GİNKO: Günümüzde varlığını sürdürmeyen Dinozorlar çağından bir ağaç.

NOT: Kitapların isimlerine tıklayarak, kitapların bir kaç sayfasını ve içindekiler sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Ginko Bilim Kitapları

 1. Albert Einstein - Yaşamımdan Notlar
 2. Margulis - İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası
 3. Steve Jones - Neredeyse Bir Balina
 4. Steven Rose - 21. Yüzyılda Beyin
 5. Çağrı Mert Bakırcı - Evrim Kuramı ve Mekanizmaları
 6. Peter Atkins - Kimya (Kısa Bir Giriş)
 7. Charles Darwin - Türlerin Kökeni
 8. Lynn Margulis - Doğanın Doğası
 9. Hilary Rose - Nörobilim Zihnimizi Değiştirebilir mi?
 10. Leonard Susskind - Kozmik Manzara
 11. Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı (Hazırlayan: Çağrı Mert Bakırcı)
 12. Victor J. Stenger - Tanrı ve Çoklu Evren
 13. Charles Darwin - İnsanın Türeyişi
 14. Charles Darwin - Seksüel Seçme
 15. Anthony Zee - Kütleçekim: Ağır Bir Konu Üzerine Kısa Gezinti
 16. Sean B. Carroll - Serengeti Yasaları

Ginko Bilim Kitap Kapakları

yasamaomdan%20notlarisyankar neredeysebalina 21yuzy%C4%B1l evrimkurami

nor%C4%B1bilim kimya doganindogasi kozmikmanzara evriminisifgi

turlerimkokeniTanr%C4%B1%20ve%20%C3%87oklu%20Evreninsan%C4%B1n_tureyisiseksuel_secmekutlecekim

serenget%2Cyasalari
Ginko Çocuk

1 Claude K. Dubois - Akim Koşuyor
2. Stefan Beuse - Ay’daki Keçi ya da Anı Yaşamak
3. Birte Müller - Gezegen Willi
4- Will Gmehling - Bizim Evin Halleri
5. Daniela Kulot- Sevgi Nereden Gelir
6. Davide Cali - Düşman (*)
7- Benjamin Tienti - Salon Salam
(*) Düşman kitabı aslında çocuk kitabı değil ancak yayın evi “yaşsız kitap” listesinden çocuk kitapları içerisinden yayınladığı için Ginko Çocuk listesine ekledim.

Ginko Çocuk Kapakları

akim ) aydakikeci !resimsari_zemin sevgi

dusmansalon-salam-kapak-Kopya


#2

ginko%20yakinda

Yeni Çıkan Kitaplar ve Tanıtım Yazıları

https://www.kitapyurdu.com/kitap/tanri-ve-coklu-evren/495870.html&publisher_id=9455

Tanrı ve Çoklu Evren ’in amacı, uçsuz bucaksız evrenimizin hâlihazırdaki resminin ve çoklu evrenlerin büyük olasılığının, insanlar gökyüzüne bakıp orada ne olduğunu sordukları ilk andan itibaren bin yıllar içeresinde nasıl geliştiğini göstermek. Kitapta doğaüstü yaratılışa dair antik düşüncenin, sonunda tamamen doğal süreç­lerle açıklanabilir hale gelen şeyi anlatmak üzere nasıl doğduğu inceleniyor.
Hikâye zorunlu olarak uzun. Bu nedenle okuyucudan sabırlı olup kronolojik ilerlemeyi; insanlığın kozmosa bakışını, yukarıda gök­ler ve aşağıda sular olan düz bir Yeryüzünden her biri yüz milyar yıldıza ve yaşamı sürdürebilir sayısız gezegene sahip yüz milyar galaksiye, ardından da sınırsız ve sonsuz bir çoklu evrene doğru genişlemesini adım adım takip etmesi istenmekte.
Tanrı ve Çoklu Evren sizi çoklu evrenler, sonsuz şişme, kuantum kütle çekim ve Tanrı kavramlarını keşfedeceğiniz bir yolculuğa çı­karıyor. Bu kitap gerçeklik algınızı değiştirecek.”
—Dr. Peter Boghossian, A Manual forCreating Atheists ’in yazarı
“Dünya akıllıca ince-ayarlanmıştır diyenlere en iyi cevabı bu kitap veriyor. Aynı zamanda harika bir kozmoloji özeti var.”
—Guy P. Harrison, Think: Why You ShouldQuestion Everything ’in yazarı
“Victor J. Stenger kozmoloji ve evrenin kökeniyle ilgili son bilim­sel kuramları herkesin anlayabileceği bir dille açıklıyor ve Tanrı kavramının bunlarla ilişkisini sorguluyor.”
Demos Kazanas, NASA, Goddard Uzay Uçuşları Merkezi

Seksüel Seçme - Charles Darwin

Doğal seçilim hayvanlara rakiplerinden kaçma ya da onları öldürme konusunda yardım ederken, eşeysel seçilim, hayvanların hayatta kalmalarına değil ancak üreme başarılarını artırmaya yarayacak özelliklerin gelişmesine yardım eder. Bu kitapta Darwin, doğal seçilimden farklı olarak, üremenin türlerin oluşumu ve değişimi üzerine etkilerini incelemektedir. Cinsiyetler arası farklar, bu farkların ve ortak karakterlerin yaşamın hangi dönemlerinde ortaya çıktığı, bunlara nelerin sebep olabileceğini örneklerle anlatıyor. Ayrıca antropolojik gözlemlere de yer verilmiş olan bu eserde, farklı kültürlerde beğenilerin de nasıl değiştiği gösteriliyor. KİTABA GÖZ ATIN

İnsanın Türeyişi - Charles Darwin

İnsanın Türeyişi , Charles Darwin’in 1859’da yayımlanan Türlerin Kökeni kitabından sonra insanın evrimi kuramını konu edinen ikinci kapsamlı eseridir. Bu kitapta bir tür olarak insan, yani insanın bedensel ve zihinsel bakımdan öbür hayvanlarla evrimsel ilişkileri incelenmektedir. Bu yapıtın başlıca ereği, birincisi, bütün öbür türler gibi insanın da kendinden önce yaşamış bir biçimden türeyip türemediğini; ikincisi, insanın gelişim yolunu; üçüncüsü, insan ırkları arasındaki farkların önemini incelemektedir. KİTABA GÖZ ATIN

Kütleçekim: Ağır Bir Konu Üzerine Kısa Gezinti - Anthony Zee

Doğanın dört temel kuvvetinden biri olan kütleçekim belki de en anlaşılmaz fakat en içli dışlı olduğumuz kuvvettir. Tanınmış fizikçi Anthony Zee, anne karnında olduğumuz zamanlardan bugüne her daim farkında olduğumuz kütleçekim üzerine kısa bir giriş niteliği taşıyan bu kitabında, Albert Einstein’ın genel görelilik kuramını merkezine alıyor. Einstein’ın uzay zamanın dalgalanabildiği şeklindeki cesur önermesinden ilham alan Zee, kütleçekim dalgalarıyla başladığı yolculuğuna uzay zaman bükülmesi, karadelikler ve Hawking ışıması ile devam ediyor. Zee kitabında kütleçekim kuramının gidebildiği yere kadar gidiyor ve okurları kuantum kütleçekiminin uzlaşmazlığı ve karanlık madde ile karanlık enerjinin gizemiyle baş başa bırakıyor.

Serengeti Yasaları - Sean B. Carroll

Yaşam nasıl işliyor? Doğa, Afrika savanında ya da okyanusta doğru sayıda zebra ile aslanı ya da balığı nasıl üretiyor? Vücudumuz, organlarımızda ve kan dolaşımımızda doğru sayıda hücreyi nasıl üretiyor? Ödüllü biyolog ve yazar Sean B. Carroll Serengeti Yasaları kitabında, son derece basit ama bir o kadar da önemli soruların cevaplarını aramış öncü bilim insanlarının öykülerini anlatıyor ve onların keşiflerinin hem bizim hem de bağlı olduğumuz gezegenin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Financial Times’ ın (FT. com) 2016 yılı için seçtiği en iyi bilim kitaplarından biri.”

Nature. com ’un 2016 yılı için seçtiği en iyi 20 bilim kitabından biri.”

“Phi Beta Kappa Topluluğu’nun 2017 yılı Bilim Ödülü için son listesindeki kitaplardan biri.”

Kerem Cankoçak Ginko bilimden çıkan kitapları inceliyor.


#3

Yeni kitap geliyor @alper hocam. :slight_smile:


#4

Arada 2-3 kitap daha çıktı ama onlar Ginko Çocuk olduğu için eklemiştim.Alfa Bilim ve Ginko Bilim kadar Metis Bilim kitapları da çok güzel ve bilgilendirici, belki Metis Bilimi de eklersiniz diye bekliyorum okuma rehberine. En son 36. Kitap çıktı galiba Metis Bilim’den…


#5

Forumda konuları Serhat kardeşim açıyor zaten. Ben sıralı tam listeyi excel olarak iletirim burada konusunu açar. :slight_smile:


(Serhat) #6

Açarım kardeş. Yeter ki liste olsun. :grin::grin:. (Ama konuları benle sınırlamamak lazım. :joy::joy: Herkes açabilir.)


#7

Emeğe saygı :joy:

Haftasonu listeyi teslim etmiş olurum sana. :wink:


#9

Yeniler yolda. :slight_smile:


#10

Kapaklar görünmüş.


#13

#14

#15


#17