Ginko Bilim Kitapları

Türkiye’de bir yayın evinin bilim yayıncılığı yapmasını önemsediğimden okuma rehberi bölümüne Ginko Bilim kitaplarının da olması gerektiğini düşündüm…

Richard Dawkins Gen Bencildir kitabının giriş kısmında;

Bu kitap, bir bilim kurgu kitabıymışçasına okunmalıdır. Kitap hayal gücüne hitap etmek üzere tasarlandı. Fakat bir bilim kurgu kitabı değildir: Bilim kitabıdır. Basmakalıp olsun veya olmasın, gerçek hakkında tam olarak hissettiğim şey “gerçeğin kurgudan daha garip” olduğudur.

dediği gibi Bilim kitapları bize gerçekleri anlatmakla yetinmeyecek aynı zaman da hayal gücümüzü de etkileyecekler.

Alfa ve Say yayınlarının bilim kitapları dışında bir yayın evinin, Ginko Bilim’in bilim yayıncılığını önemsiyorum ve Bilim kurgu sevenlerin olduğu bir forumda bilim / popüler bilim kitapları için de okuma rehberi kategorisinde olması gerektiğini düşündüm.

GİNKO: Günümüzde varlığını sürdürmeyen Dinozorlar çağından bir ağaç.

Ginko Bilim Kitapları

1. Albert Einstein - Yaşamımdan Notlar
  2. Margulis - İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası
  3. Steve Jones - Neredeyse Bir Balina
  4. Steven Rose - 21. Yüzyılda Beyin
  5. Çağrı Mert Bakırcı - Evrim Kuramı ve Mekanizmaları
  6. Peter Atkins - Kimya (Kısa Bir Giriş)
  7. Charles Darwin - Türlerin Kökeni
  8. Lynn Margulis - Doğanın Doğası
  9. Hilary Rose - Nörobilim Zihnimizi Değiştirebilir mi?
  10. Leonard Susskind - Kozmik Manzara
  11. Davide Cali - Düşman
  12. Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı (Hazırlayan: Çağrı Mert Bakırcı)
  13. Claude K. Dubois - Akim Koşuyor ( Ginko çocuk)
  14. Stefan Beuse - Ay’daki Keçi ya da Anı Yaşamak (Ginko Çocuk)
  15. Victor J. Stenger - Tanrı ve Çoklu Evren
  16. Gezegen Willi - Birte Müller ( Ginko Çocuk)

yasamaomdan%20notlarisyankar neredeysebalina 21yuzy%C4%B1l evrimkurami

nor%C4%B1bilim kimya doganindogasi kozmikmanzara dusman

evriminisifgi turlerimkokeni akim aydakikeci Tanr%C4%B1%20ve%20%C3%87oklu%20Evren

resim

ginko%20yakinda

Yeni kitap geliyor @alper hocam. :slight_smile:

Arada 2-3 kitap daha çıktı ama onlar Ginko Çocuk olduğu için eklemiştim.Alfa Bilim ve Ginko Bilim kadar Metis Bilim kitapları da çok güzel ve bilgilendirici, belki Metis Bilimi de eklersiniz diye bekliyorum okuma rehberine. En son 36. Kitap çıktı galiba Metis Bilim’den…

Forumda konuları Serhat kardeşim açıyor zaten. Ben sıralı tam listeyi excel olarak iletirim burada konusunu açar. :slight_smile:

(Serhat) #6

Açarım kardeş. Yeter ki liste olsun. :grin::grin:. (Ama konuları benle sınırlamamak lazım. :joy::joy: Herkes açabilir.)

Emeğe saygı :joy:

Haftasonu listeyi teslim etmiş olurum sana. :wink:

Yeni Kitap

https://www.kitapyurdu.com/kitap/tanri-ve-coklu-evren/495870.html&publisher_id=9455

Tanrı ve Çoklu Evren ’in amacı, uçsuz bucaksız evrenimizin hâlihazırdaki resminin ve çoklu evrenlerin büyük olasılığının, insanlar gökyüzüne bakıp orada ne olduğunu sordukları ilk andan itibaren bin yıllar içeresinde nasıl geliştiğini göstermek. Kitapta doğaüstü yaratılışa dair antik düşüncenin, sonunda tamamen doğal süreç­lerle açıklanabilir hale gelen şeyi anlatmak üzere nasıl doğduğu inceleniyor.
Hikâye zorunlu olarak uzun. Bu nedenle okuyucudan sabırlı olup kronolojik ilerlemeyi; insanlığın kozmosa bakışını, yukarıda gök­ler ve aşağıda sular olan düz bir Yeryüzünden her biri yüz milyar yıldıza ve yaşamı sürdürebilir sayısız gezegene sahip yüz milyar galaksiye, ardından da sınırsız ve sonsuz bir çoklu evrene doğru genişlemesini adım adım takip etmesi istenmekte.
Tanrı ve Çoklu Evren sizi çoklu evrenler, sonsuz şişme, kuantum kütle çekim ve Tanrı kavramlarını keşfedeceğiniz bir yolculuğa çı­karıyor. Bu kitap gerçeklik algınızı değiştirecek.”
—Dr. Peter Boghossian, A Manual forCreating Atheists ’in yazarı
“Dünya akıllıca ince-ayarlanmıştır diyenlere en iyi cevabı bu kitap veriyor. Aynı zamanda harika bir kozmoloji özeti var.”
—Guy P. Harrison, Think: Why You ShouldQuestion Everything ’in yazarı
“Victor J. Stenger kozmoloji ve evrenin kökeniyle ilgili son bilim­sel kuramları herkesin anlayabileceği bir dille açıklıyor ve Tanrı kavramının bunlarla ilişkisini sorguluyor.”
Demos Kazanas, NASA, Goddard Uzay Uçuşları Merkezi

Yeniler yolda. :slight_smile: