Ginko Bilim Kitapları

Somut bir iki örnek söyler misin?

1 Beğeni

Gözüme çarpanlar;

• Piramitleri uzaylılar yaptı
  • Aya gidilmedi
  • Antik uzaylı mimarisi
  • Aşı karşıtlığı
  • Bermuda üçgeni
  • Ekin çemberleri
  • Sahte fosillerle evrim karşıtlığı
2 Beğeni

Haberleri hiç, sosyal medyayı çok takip etmediğim için bunların çoğunun sorun olduğunu bile görmemiştim :slight_smile:

1 Beğeni

Diğerleri neyse de aşı karşıtlığı yaygınlaşıyor, bu aptallık 1-2 yıldır bizim ülkemize de bulaştı. ABD’de çok yaygın ve geçen yıl artan kızamık vakaları nedeniyle ABD için ciddi problemler olmuştu.

Aşı’nın ne olduğunu bilmem kaç yaşına gelince sosyal medyadan öğrenince insanlar ne olacak ki :smile:

Vay bizim vücudumuza mikrop mu enjekte ediyorlarmış diye başlamıştır :slight_smile: Bir de çok aşı uygulaması var özellikle yenidoğan çocuklar 6 yaşına gelesiye kadar bir sürü aşısı var.

Bak bizim ufaklık daha 2 yıl da neler olmuş :slight_smile:

1 Beğeni

Biz bunu 80’den sonra önemli ölçüde çözdük ama bu tarz şeyler dünyada çok hızlı yayılıyor ve aslında bu durumla Tıp ile ilgisi olmayan kimi gazetecilerin de etkisi var. Örnek Soner Yalçın.

Ender Hoca’nın bu konuyla alakalı bir açıklaması var.

3 Beğeni

Soner Yalçın doktorlarda okusun falan diyordu. Ben de şaşırmıştım bu adam tıp adamlarının bulamadığı ne buldu acaba diye demek buymuş :slight_smile:

Bence Türkiye için konuşmak gerekirse sorunların en büyüğü ve karşıtlığın oluşmasının en büyük nedeni dış güçler argümanı. Aşıları kendimiz üretebilsek çok sorun olacağını zannetmiyorum. Ama dışardan gelince büyük ilaç firmalarıyla alakalı çıkan söylentileri de duyunca insanlar güvenmiyor.

1 Beğeni

Bazı ilaçlara güvenilmemesi normal, kabul ediyorum bunu. Özellikle psikiyatri ile ilgili “şeker” gibi ilaç dağıtılmasını ben de doğru bulmuyorum ama aşı aynı şekilde değerlendirilmemeli. Bu aslında Ender hocanın dediği gibi toplumsal bir suç, çünkü salgın hastalıklarda sen kendini koruyor olsan bile başkası bunu yapmadığında senin için de tehlike teşkil edebilir.

1 Beğeni

Bence insanlar aşıya değil (en son salgın vakalarında ülkemizdeki yetkililer güven vermeyen açıklamalar yapmıştı, aşı yurtdışı kaynaklı bir sorun varsa bizle ilgili değil gibi) yetkililere güvenmiyor. Biri çıksa (tabi eğer gerçekten bu şekildeyse) ‘‘aşılar yurtdışından da gelse bizim tarafımızdan kontrol ediliyor içinde hastalık için zayıflatılmış mikroplar ya da işte bileşimi neyse bunun dışında başka bir etki yapacak kimyasal, bakteri vs yok’’ şeklinde konuşsa en azından dedikodular son bulur. Ve insanların pek çoğunun kafasındaki soru işaretleri gider. Ama nedense spekülasyonu yapılabilecek her alanda bu tür açıklamalar olmasına rağmen böyle önemli konularda açıklama yapılmıyor ya da ben bilmyorum, görmüyorum çok takip etmediğimden.

Ek: Bak mesela bu ara dişlere florür uygulaması gündemde sanırım. En azından okula giden çocuğu olanlar duymuştur. Bakanlık gelip okullarda dişlere florür uygulaması yapıyor, bunun içinde velilere izin kağıdı yollayıp izin istiyor. Bu uygulama yanlış falan diye kampanya başlatılmıştı tartışıyordu veliler Avrupa’da bunun yanlış olduğu kabul edilip vazgeçildi bu uygulamadan diye. @alper

1 Beğeni

Olabilir, etkileri orta ve uzun vadede kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir ama yine de buna yanıt verebilecek, çözüm sunacak ya da iyi doğru olan neyse yerine onu koyacak ilgili bilimsel kurum ve bilim insanları olmalı, gazeteciler ya da sosyal medya değil.

2 Beğeni

Kitaplığımın en değerli üyelerinden Ginko Bilim kitapları.

Yeni çıkan 2 kitabı da aldım idefix ne zaman gönderirse o zaman gelecek :slight_smile: “Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı” kitabını Ginko’nun diğer markası Kor’dan almıştım. Ginko baskı ile Kor baskı aynı olduğu için yeniden almadım. Son olarak hepsini henüz okumadım. :slight_smile:

9 Beğeni

Metis Bilim’den alacağımı aldım. Alfa Bilim’de alacaklarım var hala onları bu ay alırım, sonra Ginko ile ilgili çalışma yapacağım :slight_smile: Ama ben seçiyorum, yeni bir şey öğrenmeyeceğimi düşündüğüm ve ilgi alanım dışında olanları almıyorum.

1 Beğeni

Yeniler:

4 Beğeni

@alper Bey foruma dönüşünüzün şerefine mi bunlar?

1 Beğeni

:slight_smile:

Baktım kimse ilgilenmiyor gidip paylaşayım dedim. :slight_smile: Aslında öğlen “çaktırmadan” foruma giriş yaptım, ilk mesaja çıkan ve çıkacak kitapları eklemiştim.

2 Beğeni

İyi yapmışsınız yahu özledik sizi.

3 Beğeni

Ginko 3 yeni kitap satışa açıldı.

4 Beğeni

Ginko bilim yeniler.

İnsanlığın uzaya erişimin potansiyeli giderek artarken, uzay bilimlerinin altın çağının eğişine yaklaşıyoruz. Yeryüzünün Ötesi masumca teknolojik hayallerden ibaret değil; temellerini insanlığın yaratıcılığı ile maceracılığının yanı sıra uzay yolculuğunun önünde engel oluşturan Challenger faciasından bu yana NASA’ya güçlük çıkaran– bürokratik, politik ve bilimsel gerçekler üzerine kuruyor. Yazarlar, ezber bozan araştırmalarıyla ikna edici bir şekilde insanlığın Güneş Sisteminde, Yeryüzünden gelecek destek olmaksızın yaşama umuduna ilişkin en gerçekçi (ve heyecan verici) konumun Mars değil Satürn’ün azottan bir atmosfere ve mevsimler ile sınırsız ve kolay ulaşılabilir enerji kaynaklarına sahip uydusu Titan olduğunu ileri sürüyorlar.

“İnsanlı uzay uçuşu meraklarının yazdığı öteki kitaplardan son derece farklı… Titan’da yaşama fikri de dâhil olmak üzere, insanlığın uzaya neden gitmesi gerektiğiyle ilgili gayet inandırıcı fikirler sunarak alışılmışın dışına çıkıyorlar… ‘Dışarıda bir yerlerdeki’ gerçekçi gelecek olasılıklarıyla ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.” -Homer Hickam, The Wall Street Journal

“Yeryüzünün Ötesi, olası bir gelecek ile uzay araçları, robotik ve uzay tıbbı konusundaki gerçek ilerlemelerle bir araya getiriyor. Yazarlar temkinli devletler ile fazla hevesli girişimciler arasındaki çekişmeleri çözümlüyor ve ikisinin sonunda ilerletici bir birliktelik oluşturabileceği sonucuna varıyor.” -Nature

“Yaratıcı… Yeryüzünün ötesinde yaşamaya farklı bir bakış.” -Financial Times

“Gezegen araştırmalarına ait açıklamalarla kolay anlaşılır bir dille yazılmış kitap, çevre ve uzay başlıklarıyla ilgilenen okurlara hitap ediyor.”-Library Journal

“Yazarlar, uzay kolonilerine ilişkin öngörülü bir yaklaşım ile mevcut gerçekleri başarılı bir şekilde birleştiriyor.” -Kirkus Reviews

https://kidega.com/kitap/yeryuzunun-otesi-373611/detay

“Korelasyon nedensellik değildir.” Yüz yıldan uzun süredir bilim insanlarınca atılan bu slogan, nedensellik üzerine konuşmayı neredeyse yasaklı hale getirdi. Bugün, bu tabu artık ortadan kalkmıştır. Turing ödülü sahibi Judea Pearl ve meslektaşlarının başlattığı Nedensellik Devrimi, yüz yıllık akıl karışıklığını yerle bir ederek, nedenselliği –nedenler ve sonuçlar araştırmalarını– katı bir bilimsel temel oturttu. Kendisinin çalışmaları, basit şeyleri, sözgelimi kaldırımı ıslatanın yağmur mu yoksa fıskiye mi olduğunu nasıl bildiğimizi ve zor soruları, sözgelimi bir ilacın bir hastalığı tedavi edip etmediğini nasıl yanıtlayabileceğimizi açıklıyor. Pearl’ün çalışmaları yalnızca bir şeyin başka bir şeye neden olup olmadığını anlamamızı sağlamakla kalmıyor, olmuş olabilecek dünyaları keşfetmemizi de sağlıyor. Bize insan düşüncesinin özünü ve yapay zekânın anahtarını sunuyor.

“Aydınlatıcı… Profesör Pearl, Neden Sorusunun Kitabı’nın sayfaları arasından keşfetmenin hazzı ve öğrencilerine olan gururla sesleniyor… [Kitap] fikirler tarihine ilişkin değerli bir ders olmakla kalmıyor, büyük verinin verebileceklerini ve veremeyeceklerini anlamak için gereken kavramsal araçları sağlıyor.” -New York Times

“‘Korelasyon nedensellik değildir’ bilimsel çekincesinin toplumsal etkileri oldu… Judea Pearl ise, biyolojide, tıpta, toplum bilimlerinde ve YZ’de meyvelerini vermeye başlayan radikal bir matematiksel çözüm sunuyor…” -Nature

“Judea Pearl, verileri yorumlama şeklimizi değiştirme görevini üstlenmiş durumda. Önde gelen bilgisayar bilimi profesörlerinden olan Pearl, araştırmalarını ve fikirlerini akademik kitaplarda ve makalelerde hâlihazırda yayımladı… Pearl, bu tarihe dayanan düşündürücü kitabın yayımlanışıyla aramıza karışıyor ve bize zarif, etkili ve tartışma yaratan bir nedensellik kuramı sunuyor.” -American Mathematical Society

https://kidega.com/kitap/neden-sorusunun-kitabi-373624/detay

3 Beğeni
3 Beğeni

Yeryüzünün Ötesi - Charles Wohlforth, Amanda R. Hendrix

Yazarlar “Yeryüzünün Ötesi” kitabın da 12 başlıkta dünya dışı bir gezegenin kolonileştirilmesine cevaplar arıyorlar. Koloni kurma arayışlarında sorularına iç gezegenler ile başlayan yazarlar özellikle popüler kültürde – bilim kurgu kitaplarında sık sık konu edilen Ay ve Mars’ta bir koloni kurmanın zorluğu hatta imkansızlığı ve kendi kendine yetecek koloniler olmayacakları için gereksizliğini söylüyorlar.
Dünya dışı kolonileşme için dünyamızın uydusu Ay ve Mars’ın kolonileşme için uygun olmadığı düşüncesi nedeniyle gözlerini dış gezegenlere daha doğrusu bu gezegenlerin uydusuna diken yazarlar örneğin Titan ve Europa uydularının kolonileşme için daha gerçekçi ve uygun yerler olduklarını yazmaktalar.

Kitapta benim ilgimi özellikle Astronotların uzayda veya diğer gezegenlerde yaşayacakları fizyolojik, bilişsel ve zekâ ile ilgili sorunlar çekti. Dünya koşullarına uygun bir şekilde evrimleşen insan uzayda bir süre sonra ağırlıksızdık nedeniyle kas kaybı, zekâ gerilemesi ve daha birçok sağlık sorunu yaşamakta. Günümüz şartları ile örneğin Dünyamıza görece yakın olan Mars’a yapılacak insanlı bir yolculuk Astronotların tüm sağlık problemleri yansıra delirmelerine de neden olacak. Uzayda geçecek olan 3 yıllık bir yolculuk insanların kansere yakalanmalarına bile zaman tanımadan yerçekimsizlik, kapalı ortam, karanlık, boşluk, kas kaybı, vücut sıvılarının tersyüz olması vs vs nedenleriyle ölmelerine ya da delirmelerine neden olacak. Buna engel olmak yolculuk süresinin kısaltılması dışında öncelikle çözülmesi gereken iki problem var radyasyon ve yapay yerçekimi. Buna bilim insanların şimdilik akla yakın önerebildikleri tek çözüm ise tıpkı günümüzde Mars için yaptıkları gibi insanlar yerine robotlar göndermek.

Kitapta her bölümde günümüzde yapılanlar ve yapılması düşünülen şeyler anlatılmakta ve her başlık altında “Gelecek” başlığı altında gelecek zaman öngörüleri anlatılmakta. Yazarların mevcut durum ve gelecek öngörüleri ile vardıkları en temel sonuç kolonileşme için en uygun yerlerin dış gezegenlerin uyduları örneğin Titan ve Europa olduğu.

Okuması zevkli, anlaşılması kolay olan kitap için fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi bilimlerin lise düzeyinde bilinmesine bile gerek olmadığını düşünüyorum. Dünya dışı koloni konusunda meraklı olan okurlara kitabı okumalarını tavsiye ederim.
Kitabın son bölümünde Mars kolonileştirme söylemleri ile sık sık medyada kendine yer bulan Elon Musk için şöyle bir eleştirileri var.

Yazarlar, “SpaceX muhteşem başarılar elde etmesine karşın şirketin sahibi Elon Musk, basitçe ifade etmek gerekirse gerçekleştirilemeyecek Mars kolonileştirme düşlerinden bahsediyor.” demekteler. Ben manipülasyon ustası olan Elon Musk’ın bunu bildiğini ancak SpaceX’in özellikle roket çalışmalarını gündemde tutabilmek ve çalışanlarına bir hedef verebilmek için yaptığını düşünüyorum.

3 Beğeni