Ginko Bilim Kitapları

Yaşayan Dinozor - Avian Kuşların Evrimi ve Atalarının Serüveni - Pedram Türkoğlu

Dinozor… Bu kelimeyi duyduğumuzda aklımıza kertenke­le benzeri, korkutucu ve kana susamış yırtıcılar gelmez mi? Peki ya size bunun o kadar basit bir kelime olmadığını söyle­sem? Üstelik kuşların da dinozor olduğunu öğrendiğinizde, onlara olan bakış açınız değişir mi?
Yaşayan Dinozor, Türkiye’de bu alanda yayımlanmış ilk eser olarak literatüre geçmektedir. Kitabın amacı, çocuklu­ğumuzdan itibaren beyazperdede karşımıza çıkan dinozor imgesini, bilimsel çalışmalar ışığında anlaşılan ve araştırıl­maya devam edilen dinozorla değiştirmektir. Kitapta, güncel bilimsel gelişmeler ışığında dinozorların gerçek görünüşleri, tüyleri, anatomileri ve kuşlarla akrabalıkları, bunların yanı sıra Jurassic Park efsanesi, kuşlar ile memelilerin evrimi ve daha birçok konu işleniyor.

2 Beğeni

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tonguç Rador’un bu kitabı evrensel fizik sabitleri, kütleçekim, genel görelilik, kuantum alan kuramı, nedensellik ve yapay zekâ gibi başlıklarda kısa ve özlü yazılardan oluşmaktadır.

Yıllardan 1919, aylardan Mayıs. 1. Dünya Savaşı biteli henüz altı ay olmuş. 20. yüzyılın en uzun sürecek güneş tutulmalarından birini izlemek ve düşman ülkenin bilim insanı Einstein’ın yakın geçmişte önerdiği kütleçekim kuramını sınamak için İngiliz Arthur Eddington Afrika yakınlarındaki Principe Adası’na teleskoplarını İzmir’in işgalinden iki hafta sonra kuruyor…

1 Beğeni

Brian Garvey - Biyoloji Felsefesi kitabının iç sayfaları var mı? İnternet sitesine baktım ama bulamadım.

Brian Garvey - Biyoloji Felsefesi

2 Beğeni

Kitap içeriği çok kaliteli duruyor. Elimdekileri eritip bu seriye başlayabilirim.

Daha Tübitak eski basım kitaplarını ne toplamayı bitirdim nede okumayı. Ara ara bu seriye de konu başlığı önüme geldikçe bakıyordum. Artık toplamaya karar verdim. Bu seri içinde kütüphanede yer ayırmak gerekecek.

Nobel fizik ödüllü Freeman J. Dyson “Güneş Genom İnternet” isimli kitabını okuyorum. Kitap 1999’da yayınlanmış, dilimize galiba geçen yıl çevrildi.

1999^'dan öncesinde 21. YY için en önemli olarak şu 3 teknolojiyi görmekteymiş:

• Genetik mühendislik
  • Yapay zeka
  • Uzay yolculuğu

1999’da ise bu düşüncesinde değişikliğe gitmiş. YZ ve uzay yolculuğunun önemli olmaya devam ettiğini ancak bu ikisini listesinden çıkardığını yeni listesinin

• Genetik mühendislik
  • Güneş enerjisi
  • İnternet olduğunu söylemekte.

Yapay zekanın internet büyüdükçe internetin içerisinde kendine bir yol çizeceğini düşündüğünü eklemiş.

Uzay yolculuğunu listeden çıkarmasını ise bu alanda yapılan çalışmaların pahalı olduğunu, çok daha ucuz olmasının yüzyılın ikinci yarısında sonra olabileceğini ve fayda maliyet nedeniyle sürdürülebilir olmadığını Apollo Ay projesi ile örneklendirerek uzay çalışmalarının 20 yıl yerinde saymasını gerekçe göstermiş.

25 yıl kısa bir zaman ama yine de ikinci listesi ile öngörülerinde - beklentilerinde şimdilik yanılmamış gibi gözüküyor.

1 Beğeni