Gölge Dizisi (İthaki Yayınları)

Ben şu an okuyorum. Panayırdan çıkacak hikaye dolandırıcılığa doğru akacak.

2 Beğeni

Kâbus Sokağı - William Lindsay Gresham

Canavarların nereden geldiklerini mi bilmek istiyorsun? İyi dinle - Onları bulmazsın. Onları yaratırsın.

“Grindle’a bir hayalet musallat olmuştu. Tulumlu bir hayalet”

Kitap sırf bu cümle ile biten bölüm nedeniyle bile benden övgüler aldı.

Kitabın ilk 70-80 sayfasını okurken ne hikaye ne hikayenin aktarımını sevmedim ve bu nedenle kitap elimde 7-8 gün süründü. Geriye kalan sayfalarını ise neredeyse bir solukta okudum.

Yukarıda kitaptan paylaştığım cümlenin olduğu “Kader Çarkı” başlıklı bölüm bana yazarın Komünist olduğu düşüncesini verdi ve kitabı okuduktan sonra yazar hakkında araştırma yapınca bu kitabı yazdığı dönemlerinde öyle olduğunu gördüm. Toplumsal adaletsizliği siyahi bir karakteri üzerinden anlatan yazar tıpkı komünist manifesto’nun ilk cümlesinin bir benzerini bu bölümün son cümlesi olarak kullanıyor.

“Grindle’a bir hayalet musallat olmuştu. Tulumlu bir hayalet”

Gresham’ın İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçi tarafta sağlık görevlisi olarak geçirdiği 15 ay içerisinde aynı yerde görev yaptığı bir başka sağlık çalışanın Gresham’a anlattığı karnaval hikayeler ile Kabus Yolu fikri oluşmuş. Amerika’ya döndüğünde de kitabını yazmaya başlamış.

Kabus Yolu gezici bir karnavala katılan Stan’ın yükseliş ve düşüşünün hikayesidir, Stan karnaval’da kendini geliştirir ve karnavalda çalışan Molly ile karnavaldan ayrılır ve kendi gösterisini bir kiliseye dönüştürerek yapmaya başlar.
Hikayede her bölümün başlığı bir tarot kartının ismi ile aynı.

İlk sayfalarda kitabı okumakta zorlansam da hikayenin çok büyük bir bölümünü beğendim.
Kitabın iki ayrı film uyarlaması varmış, okuduğum kitapların filmlerini genelde izlemediğim için muhtemelen bu uyarlamaları da izlemeyeceğim.

9 Beğeni

Buralar sessiz kalmış ses edeyim. :slight_smile:

Aslı Dağlı çevirisiyle

4 Beğeni

1976’dan beri ilk kez Woolrich romanı geliyor. Bu yazarın romanlarını dilimize hep takma ismi ile, William Irish adı altında yayınlamışlar. Akba’nın bastığı “Bire on vardı”, “korkunç geceler”, “ortadaki adam” ve “sonsuz vals” romanlarını okumuştum, hepsi de çok iyiydi.

Bride Wore black Truffaut tarafından sinemaya uyarlandı ve Jeanne Moreu oynadı. Bire On Vardı ise Memduh Ün tarafından sinemaya uyarlandı; Fatma Girik oynadı.

Harika bir seçim olmuş.

Yazar ve Türkçedeki kitapları için : Cinairoman.com

2 Beğeni

Mavi Bradbury’leri ne zaman göreceğiz acaba?

1 Beğeni

Daha önce yaptığım listeyi farkında olmadan silmişim.

Seri ve bağımsız kitapları görebileceğiniz şekilde kitapları tablo haline getirdim.

Güncel liste:

1 Beğeni
6 Beğeni

2022’de adı geçen mavi kapaklı kitapları bunlar olsa gerek Bradbury’nin. Bakalım Bradbury polisiyede nasılmış.

2 Beğeni

270 sayfalık kitaba 100 TL etiket fiyatı…

4 Beğeni

9 Beğeni
6 Beğeni

Zaman böyledir… Onaramadığı şey çok azdır, zamanın onaramadığını ya unutursun ya da belli zamanlarda ortaya çıkarmak üzere bastırsın…(S.107)

Ormanın Derinliklerinde - Joe R. Lansdale

Joe R. Lansdale’in “Ormanın Derinliklerinde” adlı romanı salt bir gerilim ve gizem öyküsü değil. aynı zamanda ahlaki çatışmalar, ırkçılık, yoksulluk gibi toplumsal sorunları da ele alan bir eser. Roman, dönemin ırkçılık ve ayrımcılık sorunlarını vurgularken, aynı zamanda insan doğasının karmaşıklığına, adalet ve adaletin yerine getirilmesine dair düşünceler de sunar.

Hikaye, Amerika’nın Doğu Teksas’da “Büyük Buhran” dönemi sırasında geçmektedir. Romanın arka planında, bu zorlu dönemde iyice yoksullaşan insanlar, Ku Klux Klan, ırkçılık ve adalet arayışı gibi dönemin gerçek olayları ve Teksas’ın yerel gerçekliği de okuyucuları aktarılmaktadır…

Romanın ana karakteri ve anlatıcısı olan 13 yaşındaki Harry Collins, annesi, babası ve kızkardeşi Tom ile birlikte yaşadığı çiftliğin yakınlarında bir gün ormanda ceset bulur ve Harry’nin dünyası altüst olur.

Hikaye ve karakterlerin derinliği kadar kitap da özellike ayrıntılı bir çevre tasvirlerini de çok beğendim. Joe R. Lansdale, okuyucuyu 1930’ların Doğu Teksas’ına gerçekçi bir şekilde taşıyarak, dönemin zorluklarını ve çelişkilerini de yansıtmaktadır.

En çok beğendiğim tasvirlerden birisini aşağıya alıntıladım

“…sonunda geçti. Yağmur dindi, kara gökyüzü çatlayarak açıldı, arkasındaki mavi, sıcak ve şanlı altından güneş göründü. Öyle ısındı ki hava cehennem kadar sıcak, Arap kumları gibi kuruydu; çamurlar katılaştı, toprağın üstünde iyileşen yara kabukları gibi topaklandı.

Gece gökyüzünü tutan kara çuval patlayıp açılıyor, içinden yıldızlar fışkırıyor ve siyah kadife semalarda ürkek hayvan gözleri gibi ışıldıyordu.

Nehrin kükremesi geçti, yerini bir mırıltıya bıraktı, karnı mısır ekmeği ve fasulyeyle dolu, hâlinden memnun, uyuyan bir adam gibi. Toprak kıyıdan nehre akmaz oldu, tekrar katılaştı ve nehir yeni sınırları içinde rahat rahat akmaya başladı. gökyüzü ona hiç kötü davranmamış gibi mesuttu. (S246) “

Roman da gerilim ve gizem unsurlarının dışında ayrıca güçlü bir sosyal yorum da bulunmakta. Lansdale, dönemin ırkçılık ve ahlaki değerleriyle ilgili çatışmaları hikayenin içerisinde ele alır. Harry’nin etrafındaki dünyada tanık olduğu sosyal adaletsizlikler,ırkçılık ve ekonomik zorlukları da okura etkili bir anlatımla aktarmakta.

Hikaye, akıcı ve sürükleyici bir tempoyla ilerlemekte ve okuyucuyu- en azından beni- kitap boyunca merak ve gerilim içinde tuttu. "Ormanın Derinliklerinde"yi tarihi atmosferi, etkileyici karakterleri ve karmaşık hikayesiyle, gizem,merak unsurlarını sürekli korumasıyla ve özellikle de yazarın çevre tasvirlerini çok beğendim.

7 Beğeni
6 Beğeni
7 Beğeni

Son 3 kitabı almamıştrım, Amazon vesilesiyle onları da almış oldum.

1 Beğeni

Mr. J.G. Reeder Series

1- Room 13 (13 Numaralı Oda)
2 - The Mind Of Mr J.G. Reeder (Cinayet Derfteri)
3- Terror Keep
4- Red Aces
5- The Crook in Crimson
6- Mr. J G Reeder Returns

2 Beğeni

Ve sonunda sayfa 71’de Mr. Reeder ile tanışabildik. :slight_smile:

1 Beğeni

Vay be…

13 Numaralı Oda’nın finalinde ortaya çıkanı hiç beklemiyordum. :slight_smile: Hikaye güzel, okuru sıkmayan ve akıcı bir yapısı var.

Özellikle çarpıcı finali ile 10 üzerinden 8 puan aldı benden. :slight_smile:

:slight_smile:

Umarım diğer dört J.G Reeder kitabı için İthaki bizi çok bekletmez.

4 Beğeni

Polisiye mi gerilim mi?

1 Beğeni

Bu dizinin kitapları gibi bu da daha çok suç ve gizem türünde olan kitaplar gibiydi.

Mr. Reeder serisinin iki kirabını daha önce Parantez de basmış.

2 Beğeni