Gölge Dizisi (İthaki Yayınları)

Polisiye çatısı altında klasikler ile modern klasiklerin yayımlanacağı dizide, suç edebiyatının unutulmaz örnekleri ve gölgede kalmış cevherleri yan yana gelecek bir dizi.

@SherlockHolmes kardeşimizin hazırlamış olduğu excel listesi

LİSTE

ÇIKAN KİTAPLAR

1. İçimdeki Katil (Jim Thompson)
  2. Kâbus Sokağı (William Lindsay Gresham)
  3. Meleğin Düşüşü (William Hjortsberg)
  4. Otuz Dokuz Basamak (John Buchan)
  5. Nüfus: 1280 (Jim Thompson)
  6. Ölüm Yapayalnız Bir İştir (Ray Bradbury)
  7. Ormanın Derinliklerinde (Joe R. Lansdale)
  8. Ölü Dağcı Oteli (Boris Strugatski, Arkadi Strugatski)
  9. 13 Numaralı Oda (Edgar Wallace)
  10. Cinayet Defteri (Edgar Wallace)

1 2 3 4 5

6 7 8

EN SON ÇIKAN

9 10

28 Beğeni
10 Beğeni

Kâbus Sokağı kitabının 4 Şubatta filmi de gelecek. Film radarımdaydı, kitabı alalım takibe.

4 Beğeni

Polisiye ise at sepete :slight_smile:

4 Beğeni

İlgi çekici bir seri olacak gibi duruyor. Serilerin sayısı arttıkça, takibi de zorlaşıyor ama ne yapalım, en büyük derdimiz bu olsun. :slightly_smiling_face:

Kitapların konuları sanki pek polisiye değilmiş gibi geldi bana. Polisiye dediğimiz tür, temelde “katil kim” teması değil mi? Sanki seri polisiye değil de, “suç” odaklı olacak gibi.

2 Beğeni

Tam detay bulamadım ama “İçimdeki Katilin” kahramanı "Sheriff Lou Ford " galiba Jim Thompson iki kitabında daha varnış.

" Wild Town" ve galiba "Pop. 1280 "

Bu arada Osman Saidoğlu’da Aziz Üstel demişler. :slight_smile:

https://twitter.com/intihalbomb/status/988337133160222725?s=20
https://twitter.com/intihalbomb/status/988337590272225280?s=20

1 Beğeni

Seri ve bağımsız kitapları görebileceğiniz şekilde kitapları tablo haline getirdim.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PKAZ-R2zihwGinC1Z1PlhQ4-8rxvy0Sa6Hd4palM0I0/edit?usp=sharing

2 Beğeni

https://twitter.com/ithakiyayinlari/status/1490270671456423938?s=20&t=nmNA2CqsXHecE83HN3Yg8g

2 Beğeni

“İçimdeki Katil” i okuyorum. 5-6 sayfalık Stephen King’in sunuş yazısı ile başlıyor ve muhtemelen spoiler var. Ben King’in sunuş yazısını kitabı bitirdikten sonra okurum diye okumadım.

Kitap kara roman dedikleri türden, bu türde kitaplar da katil kim sorusu yerine daha çok olayların akışını, suçu işleyenin psikoljisi ve o suçu işlemesine neden olan dürtüleri okuyoruz.

Jim Thompson’da galiba (yüzeysel baktığım için emin değilim) kara roman türünün temsilcilerinden, en iyi örneklerinden birisi olarak görülüyor.

İçimdeki Katil Central City şerif yardımcı Lou Ford’un hikayesi. Thompson’un doğrudan bir anlatımı var, okuru bir gizem labirentine çekmeden (kara roman türünün bir özelliği olabilir bu) hikayeyi doğrudan anlatıyor.

Kitabın hemen başlarında anlatıcının günümüz dünyasında pek kabul edilmeyecek tanımlarının olduğu ve bunların olduğu gibi aktarıldığı dipnot olarak belirtilmiş. Bence doğru karar. Thomson’un anlattığı dünya, insanlar bu tanımlamalar olmadan aktarılamazdı, yazarın bu anlatımının korunması iyi olmuş.

Kitabın yarısından fazlasını okudum. Kitap muhtemelen akşama biter ama şimdiden yazayım. Kolaylıkla okunan, akıcı bir anlatımı ve okurken bundan sonra ne olacak diye merak ettiren bir hikaye var. Hikayeyi ve yazarın anlatımını beğendim.

12 Beğeni

Bu kitabında bir kaç tane film uyarlaması var.

Yakın tarih olanda bu.

2 Beğeni

Yeni

12 Beğeni

Kitabın güzelliğine :star_struck:

3 Beğeni

Yeni

7 Beğeni

Hadi ya… :slight_smile:
Ben bunu iş kültürden okudum. Başka bir kitabın eklenmesini tercih ederdim.

Seriyi topluyorum neyse ki fiyatı abartılı değil.

5 Beğeni

Ben 2 gün önce kırmızı kedi yayınevinden aldım. Bu seriyi bende topluyom. :sob: :sob:

3 Beğeni

Ben de seriyi topluyorum, şu ana kadar çok keyifli gidiyor seri bence. Umarım böyle devam eder. Bu tarz bir seriye ihtiyaç vardı. :slightly_smiling_face:

İthaki’nin Arşiv ve Gölge serileri hak ettiği önemi görmüyor gibi hissediyorum. Umarım satış rakamları tam aksine gidiyordur.

2 Beğeni

Zannımca uğursuz bir şeyler olacak. :slight_smile:

İkinci bölümün ilk cümlesi “666” diye başlıyor. Kesin uğursuz bir şeyler olacak. :slight_smile:

1 Beğeni

Meleğin Düşüşü - William Hjortsberg

“Meleğin Düşüşü” kitabının galiba daha önceleri bir filmi yapılmış. Bir ara bulur ve denk gelirsem izlemeyi düşünüyorum. Hikaye klasik bir dedektif hikayesi gibi başlıyor ve sayfalar ilerledikçe artan gizemler nedeniyle merak ve keyifle okudum tüm sayfalarını.

Hikaye aslında tipik bir dedektiflik hikayesi olarak başlıyor. Gizemli bir müşterinin talebiyle klasik bir kayıp arama hikayesi olarak başlayan ve hikaye ilerledikçe gizemli cinayetler, vudu ve şeytani ayinler ile klasik bir dedektif hikayesi yerini doğaüstü bir hikayeye bırakıyor.

Özellikle son sayfalarına doğru hikayenin ana kahramanları ile ilgili ortaya çıkanlarla hikaye çarpıcı bir son ile bitiyor.

12 Beğeni
8 Beğeni

Kâbus Sokağı 'nı okuyan oldu mu? Az gittim uz gittim, dere tepe düz gittim hâlâ kitabın ilk sayfalarındayım. :slight_smile: Umarım bir yerlerde hikâyeye dahil olabilirim.

Panayır - sirk hikayesi okuyup da sevdiğim bir kitap oldu mu hatırlamıyorum.

2 Beğeni