Günde Kaç Saat Uyuyorsunuz?

Hafta içi beş… :pencil2: :notebook: :books: Hafta sonu da altı.

1 Beğeni

Nadiren 4 saat. Çoğunlukla haftaiçi 5-5.30, pazar günü 7 saat civarı.

3 Beğeni

Hafta içi beş saat, hafta sonu 11-12 saat.

2 Beğeni

10-12 saat uyuyabilen tek kişi olmadığımı görmek sevindirdi.

4 Beğeni

Kızım sağ olsun 2,5 senedir günde max 5 saat uyuyabiliyorum. 🥲 Çocuk öncesi hayatımda da gece vakti sessizliğini çok sevdiğimden geceleri uyuyamayan biriydim bu yüzden gece uyuyamamak sıkıntı olmuyor ama gece 3-4 gibi uyuyup sabah 8 de uyandırılmak çok berbat bir durum.
Belirli bir düzeni olanlara hayranım. Ama hiç o insanlardan olamadım.

2 Beğeni

Uykuyu uzun zamandan beri vakit kaybı olarak görüyorum. Ama vücut istiyor belli bir süre.
Üniversitede iken 5-6 saat uyuyordum, fakat düzensiz. ilk işe başladığımda vardiyalıydı. Bol mesaisi bir dönem geçirdim. 16saat çalışıp 3 saat uyuyup tekrar işe gidiyordum. Şuan sabit bir saatte çalışıyorum. Her sabah 5:30 kalkıyorum. 5-6 saat uyumaya gayret gösteriyorum. Şu aralar 4:30’a çeksem mi diye düşünüyorum kalkma vaktimi.

Değişken. Hafta içi 2-3 saat ile günü çıkarmaya çalıştığım oluyor. Hafta sonu da 6 7 saat. Her ne kadar uyumak istemesem de vücut istiyor. Okul sıralarında uyuklarken rüya görmeye başladım artık.

akşam 21’de yatar 22’de uyurum. Sabah 4-5 civarı kendiliğinden uyanırım. Şimdi kimse bu saatte yatılır mı demesin, akşamları ne okuyacak ne düşünecek halim oluyor, boş boş bir filme, tv bakmaktansa erken yatıp gün doğmadan kalkmak daha önemli.

2 Beğeni

Şimdi uynarak 9.5 saat uyumuş bulunuyorum. 8 saatten az uyuyabilmek istiyor ve deniyorum ama olmuyor. Saat 12’ye alarm kurdum ama gerçek manada gözümü açamıyorum. Deniyorum ama sanki birbirine yapışmış gibi açılmıyor. 5 ton çekiyor bir anda aşağı doğru. Uyanmayı başarsam da çok daha erken uykum geliyor. Bugün 6 saat uyumuş olsam yarın onun yerine 10 saat uyurum. Uykuyu severim ama vaktim yokken çok kötü bir duruma dönüşüyor benim için.

Bazı arkadaşlarım var günde 3 saat filan uyuyorlar. Hafta içi böyle yapıp hafta sonu fazladan uyuyor ve öyle zorlanmadan idare ediyorum diyorlar ama nasıl mümkün olabilir yani, nasıl alışılabilir? Benim için imkansız bir şey.

Yatakta 6, ayakta 18.
(Gerçekleri inkar ediyorum, her şey rüya.)

3 Beğeni

Bu gruba ben de dahilim. 10 saatten az uyuyanları görünce de şaşırıyorum. Hele hafta sonlarında 12’yi geçiyor. Halsizlik, depresyon, anemi vs. gibi sebeplere bağlayanları da reddediyorum. Her şeyim normal sınırlarda. İnsanın uyumaktan zevk alması suç mu? :joy:

3 Beğeni

Evet, katılıyorum. Uyumayı oldum olası çok sevmişimdir. Keyif alınca başka sebeplere bağlamaya gerek yok cidden. :slight_smile:

3 Beğeni

Fazla uyumaktan kaynaklı sersemlik hali oluşmuyor mu sizde. Bazı dönemler insanın daha çok uyuyası gelir, kadınlar özellikle çok iyi bilir. mevsim geçişlerine daha hassasız malum. O dönemleri saymazsan fazla uyumak letarjiye neden oluyor. Bilim diyor.
Aslında şöyle bir anket düzenlense tüm ömrünü uyuyarak hiç yaşamdan sonlandırmak ister misiniz diye, çok ciddi rakamlarla evet çıkacağına eminim. Nedenleri de çok açık hani.

2 Beğeni

9-10 saatten az bir uykuya kendimi ikna edemiyorum. Ama yarından itibaren bu süreyi 7-6.5 civarına çekmek istiyorum. Gerçi 2-3 yıldır aynı şeyi söylüyorum ama bu sefer olacak.

3 Beğeni

Maksimum 7 saat uyuyabiliyorum, genellikle 5 veya 6. Bipolar ve anksiyete ilaçları kullanmama rağmen asla uykum gelmiyor. 10-11 saat uyuyan insanlara hep imrendim…

7 Beğeni

Uyku ve uyanıklık dönemlerim arasında geçiş dönenim yok, bağımsızlar. Gün içinde de uyuşukluğum olmuyor. Ama her yerde, gürültüde bile mümkün olursa uyuyabilme yapım var.

Onun haricinde letarji bambaşka bir konu. Letarjide hasta sözlü uyaran almadığı müddetçe gözleri kapalı ve uykuya dalmak üzeredir. Kişinin bilinci gidip gelir. Uyanıklık halinde olur bunlar. Letarjiye neden oluyor denemez. Çünkü bu durumun ismi letarjidir. En azından benim bildiğim kadarı. :sweat_smile:

1 Beğeni

Okul zamanı 4 gün 8.15 dersim var ve ona yetişebilmek için İncirli durağından metrobüse binip Cevizlibağ Tramvayına ulaşıp oradan da İÜ-Laleli durağına yolculuk yapmak ki bu 1 saatimi alıyor ki bunun için en geç 7’de kalkmam lazım ki genelde ki kalkamayıp 9 gibi giderim derse.Bu tempodan dolayı 12’de uykum gelip ki hani bayıluıyorum uykudan 7-8 saat uyuyabiliyorum.

Ben yaklaşık 13-14 yıldır gün içerisinde aralıklarla 2 veya 3 kez ile toplamda ortalama 7-8 saat arası uyuyorum.

Askerde biraz zorunluluk nedeniyle bunu yapıyorduk sonrasında alışkanlık oldu.

1 Beğeni

Çok detaylı bildiğim konular değil, öyle üstünkörü okumuştum letarjiye neden oluyor diye. Fazla uyuyunca sersemlik hali oluyor hep bende, kendi yastığı bile olmadan uyuyamayan biriyim ben. Sizdeki de iyiymiş gürültüde uyumak…

1 Beğeni

Allah bereket versin yeterli. :baby_chick:

2 Beğeni