Gündem

100 yıl boyunca, Atatürkten sonra doğru düzgün bir kimse bu vatana hizmet etmedi, hizmet edene de öldürdüler.
Buradan apaçık gözüküyor ki bu memlekette kendi siyasi çıkarları dışında bu vatana hizmet edecek bir şahıs yok denecek kadar az. Olanların ya bunun altına girecek cesareti yok olanlarında o şahıs hakkında millet tarafından gözüktüğü manzara dönek siyasetçi.
Buradan siyasetçilerim beceriksizliği ve halkın bilgisizliği yüzünden bu ülke geçmiş yıllarından ders almayarak daha kötüye giderek yaşamaya devam edecek.

2 Beğeni

Bunca zaman gizli kapılar ardında görüşüp kısır günü mü yaptılar? Altılımasanın kısır döngüye gireceği belliydi. Çünkü birilerinin güdümünde siyaset bu kadar oluyor.

Mutlaka izleyin !

Yayın tarihi 4 Şub 2023

Meral Akşener’in hareketini samimiyetsiz buluyorum. Kılıçdaroğlu’nun aday olacağı zaten büyük oranda belliydi. Aylardır bunu masaya yatırmayıp sustu (kamuoyuna açıklama yapmadığı için böyle varsaymak durumundayım), siyasi geleceği için Babacan ile Davutoğlu ile aynı masaya oturan kişi “millet için falan” masalı okumasın boşuna. İki ay kala böyle bir açıklama yapmak safi şekliyle “kötü niyetli” olmaktır bence. Kılıçdaroğlu aday dayatması yeni değil sonuçta.

Az önce Mustafa Destici, Akşener’i Cumhur ittifakına davet etti. Belki seçim öncesi olmaz ama seçim sonrasında bunun olacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Meral zaten başından beri kazanacak adayı seçeceğiz diyordu. Son basın açıklamasında da anketlere göre hareket etmek istediğini (ekrem veya mansur) ama kılıçların adaylığı dışında başka adaylık konuşulmadığını söyledi. Siyasiler için kendi fikirsel çıkarımızı doğrulamak adına yapılan tüm yanlış bilgilerin bu foruma yakışmadığını düşünüyorum ve sizin bilinçli veya bilinçsiz açıklama yaparken dikkatli olmasını rica ediyorum.

Asıl İki ay kala aday açıklamak kadar kötü bir stratejik hataya düşmeleri halk için “kötü niyet”. Bildirgelerindeki, açıklamalarındaki saçmalıklar, yapılamayacak vaatler bir köşeye konsa bile. Kılıçlar zaten başarılı bir siyasetçi değil. Katıldığı seçimlere bakılabilir. Sırf kaybedecek bir adayı sunup kazanamayınca halkı suçlamak ise kimseyi haklı çıkarmıyor. 2014 adayı seçimlerinde neler yaşadığımızı ben hâlâ hatırlıyorum.

Eğer kılıçlar koltuk sevdasını ve şahsi çıkarlarını köşeye alamıyorsa kazanmayı da düşünmüyor demektir. Onca kaybettiği seçim sorumluluğunu ise hâlâ alamıyor, benim için baştakinden hiçbir farkı yok. Bu zor dönemlerde ellerinde tüm imkân varken kaybetmeye oynamalarını asla affetmeyeceğim. İnsanlar kendilerini yırttı aday olmasın diye. YETER! Neyin ne olduğu ise gayet belli hâlâ anlayamayan varsa zaten hükümet değişse bile bu her bakımdan batma süreci düzelmeyecektir.

6 Beğeni

Ben mi yanlış hatırlıyorum diye tekrar bakayım dedim sonuçlara. 11,000,000 oy fark atmış Erdoğan. Pek az değil gibi hocam sanki. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun 2014’te %38,44 oy aldığı düşünülürse baya kötü bir performans olduğu söylenebilir.

1 Beğeni

Benim mantığım en başından beri koca ülkede yalnız üç kişi vardır ve bunlardan biri illa aday olmak zorundadır, düşüncesinin yanlış olduğu yönündeydi. Kim aday olursa benim desteğim ona olacaktır, sizin mantığınızi akılcı buluyorum. Tek adayla gidilmeli ve ilk turda güçlü bir zaferle cikilmaliydi. Ayrıca bu kadar korkunç bir deprem felâketi yaşanmışken bunları bize konuşturduklari için yazıklar olsun.

4 Beğeni

KK adaylığını desteklemiyorum ama ne olursa olsun Meral Akşener’in hareketini asla doğru bulmuyorum. Büyük Birader vs. KK karşısında Büyük Birader’i destekliyorum demek istiyor benim için.

Sonuç olarak başarı ile yürütülebilecek bir seçimi 6 kişi el ele rezil etti.

Hakkım kimseye helal değil. Olan biz garibanlara olacak. Depremde vefat eden kişilerin vebali bu duruma gelmemizde azıcık bile olsa emeği geçen herkesin elindedir.

Büyük Birader göbek atıyodur bu durumu izleyip. Meral Akşener buna fırsat verdi.

Not: Konuda bir arkadaşım malum kişiye Büyük Birader demiş. Çok hoşuma gitti o yüzden bende kullandım. :smile:

2 Beğeni

Yaptığının onurlu bir davranış olduğunu düşünüyorum.
Şahsi çıkarlar altılı masada Türkiye’ye tercih edildi. Yüzde bir bile oy alamayan partiler milletin sözünü dinlemeyerek milletin kaderiyle oynaması şüphesiz saçmalık abidesi.

5 Beğeni

Büyük muhalefet ittifakı kuruyorlar, 1 yıldan uzun süredir oturup konuşuyorlar. Şimdi anlıyoruz ki, daha önce hiç aday konuşmamışlar.

Daha da önemlisi adayı nasıl belirleyeceklerini konuşmamışlar.

Meral Akşener’in anlattığından anlıyoruz ki Saadet Partisi KK’nın adaylığını öneriyor ve diğerleri okey diyor. Meral Akşener’e “istiyorsanız siz imzalamayın, biz 5’imiz imzalayalım” diyorlar.
Abi bu nedir ya?

Masa kurulduğunda ilk belirlenecek şey nasıl karar alınacağı değil midir? Bu belli olmadan masanın ne önemi var? Nato, BM Güvenlik Konseyi ve AB’de kararlar oy birliği ile alınıyor. Olması gereken de bu. Eğer biz bir birliğiz, ortağız diyorsanız oy birliğiyle karar almak zorundasınız. Siyasi ittifaklarda da bu böyledir.

KK şu an çok başarılı görünüyor, Akşener’i nefret objesi haline getirdi. Akşener’in hatası da 1 yıldan uzun süre o masada oturması bence. Kararların oy birliğiyle alınması gerektiğini daha ilk başta söylemeliydi ve madem KK’nın adaylığına karşı o zaman bildiriye de imza atmamalıydı.

Hiçbir sorun yokmuş gibi davranıp, sorunlar üzerine konuşmayınca, yok sayınca böyle oluyor işte büyük bir patlama ve yıkıcılık ortaya çıkıyor. Tıpkı toksik ilişkiler gibi.

5 Beğeni
2 Beğeni

İÇİNİZDE HERHANGİ BİR SİYASİ PARTİNİN;

1 DEN FAZLA

MİTİNG, GÖSTERİ YADA EYLEMİNE BİZZAT KATILMIŞ

Veya

BİR SİYASİ PARTİYE RESMİ OLARAK ÜYE KİŞİLER BU MESAJA BEĞENİ ATABİLİRLER Mİ?

(Şahsen merak ediyorum,Lütfen bu ozelliklerden biri yoksa beğeni atmayiniz)

5 Beğeni

Ben bu konuda Meral Hanımın haklı olduğunu düşünüyorum. Sonrasında zamanı ve tonunda hata mı yaptı acaba diyorum ama Kemal Bey bu işi 2 yıldır oldu bittiye getirmeye çalışıyor.

Sav çok doğru. Bu seçime kazanacak bir aday ile gitmezsek Turkiye Cumhuriyeti’nin ruhuna el Fatiha diyeceğiz.

Twitterda orda burda zengin veya yurtdışında olup, tuzu kuru olup, kaybedeceksek bile Kemal Bey ile kaybedelim diyen zavallılara tahammülüm kalmadı. Çünkü seçim akşamı Aziz Nesin sözleri paylaşıp kendi zevki sefalarına geri dönecekler. Benim veya çocuklarımın kaybedecek yılları kalmadı.

Kaybetsek bile muhalefet ederiz diyen salaklar tarikat yurtlarında tecavüz edilen, öldürülen çocuklar için, hakkı yenen milyonlar için hiçbirşey yapamıyorlar. Artan ev araba kira ve gıda fiyatları içinde hiçbirşey yapamıyorlar. Çünkü iktidar toplumdaki korku ve baskıyı öyle bir artırdı ki, enkazdan çıkan insanlar bile hapse atılmaktan korkuyor.

Bu iktidar ülkeyi cehenneme çevirmişken hala anketlerde öne geçemeyen adam seçimde kaybedince yanındaki yandaşları halkı suçlayacak.

7 Beğeni

Akşener’in yaptıklarını mantıklı buluyorum.

Niye?

KK uzun süredir aday yapın beni diye tutturup, isim konuşulmadığı zamanlarda bile kendi ismini ön plana çıkarıyirdu hep. Kaldıki aday yapılmazsa yerine tercih edilenle anlaşacağının garantisi de yok. Chp’ye bu konularda hiç güvenmiyorum. İnce’ye yapılanlar ortada.

Akşener de 2 ay kalaya kadar bırakılan aday konusunda anlaşmazlık çıkınca mecburen açıklama yaptı. Yapmasaydı olur muydu? Bilemiyorum. Bence açıklamayı şu sebeple yaptı. Halka durumu izah edip anketlerde ön plana çıkan isimleri doğal kahraman haline getirip dip dalgası yakalamaya çalışmış olabilir. Yani bakın sizin istediğinizi aday yapmak istedim, yapmadılar, adayınıza sahip çıkın. Bir nevi mağdur yaratıp oradan da artı puan almaya çalışmış olabilir.

Zamanlama konusu

Aylarca kazanacak aday diyerek çizgiyi çekmişti zaten, isim konuşulmadıysa sebebi diğer 5 üyedir, kendini her fırsatta ön plana çıkaran KK’dır. Tek başına şunlar aday olsun diye tuttursaydı bu seferde her fırsatı değerlendiren masa dağılıyorculara malzeme üretmiş olacaktı. Bence diğer 4 liderin yapamadığını yaparak iyi bir iş yaptı. Diğerleri aman tadımız kaçmasın diye KK dayatmasını kabul ettiler. Bunu mecliste çoğunluğu partisi alırsa test etmiş oluruz.

4 Beğeni

Akşener’i haksız buluyorum. 6 kişi bir karar için bir araya gelmiş ve 5 kişi Kılıçdaroğlu demişse eğer çoğunluğa uyulmalıydı ve gönülsüzce de olsa destek vermeliydi ve kaybederse o zaman diyeceğini demeliydi. Bu şekilde ağır sözlerle ve 5 kişiye dayatma yapan asıl kendisi olmuyor mu? Bu arada kazanacak aday diye bir şey yoktur. Çalışarak adaya kazandırılır. Öyle ise o zaman bu aday kesin kazanır, çalışmamıza gerek yok deyip yan gelip seçime gidelim desinler :slight_smile:

Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu CHP belediye başkanları. Onlara hadi aday siz olun, oradan ayrılın demek kadar komik bir şey yoktur. İmamoğlu zaten ceza aldı mahkeme kararıyla. Yani 2 başkanda aday olmasını riskli görüyorum. Bir kere belediyeleri ellerinden kaybedebilirler bu da kötü olmaz mı?

1 Beğeni

Size verecekleri cevap şu olacaktır “vatan elden gidiyor ne belediyesi!” veya “belediyeyi düşünmenin zamanı mı?”

Oysa ki 10 yıldan fazla süredir gidiyor bu ülke elimizden ve bunu diyenler ne yaptılar biliyor musunuz? Tatil beldelerine akın ettiler, oy kullanmadılar “oy kullanmak neyi değiştirir” dediler. Benim hatırladığım kadarıyla 3 kritik seçimin kaybedilmesine sebep oldular. Referandumlarla ülkenin canına okunurken, şezlonglarda uzanmak daha tatlı geldi onlara. %48-49 gibi hayır oylarını gördük.

Sonra da kalkıp dediler ki “ülke halkı cahil”, “ülke halkı akıllanmaz”… Apolitik duruşunla sen sebep oldun buna. Oy vermek değiştirmiyor bir şeyi diyenler bugün kazanacak aday vurgusu yapıyor…

Ben mi? Kime oy vereceğime henüz karar veremedim. Ama kime vermeyeceğimi iyi biliyorum.

1 Beğeni

Özetle süreçte hepsi haksız.

En baştan CHP ve iyi parti haricinde diğerlerinin masada işi yoktu. Uzun süreli hafızanızda sorun yoksa ya da daha dün siyasetle ilgilenmeye başlamadıysanız açıklamaya gerek yok.

Masa kurulalı onca zaman olmuş, en önemli gündem maddesi seçimi kazanacak aday belirlemek ama son ana kadar beklenmiş. Muhtemelen bunun nedeni de seçimi kesin kazandık sonrası için nasıl paylaşım yaparız pazarlıkları.

Akşener çıkışı çok sertti, daha uygun bir dille gündemi bu kadar sarsmadan yapılabilirdi.

Geçmiş seçimler için hatırlatma olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun ne kadar nokta atışı yaptığını görebilirsiniz. Ekmeleddin ve Abdullah Gül adaylığından son anda dönülmesi. İnsanlara böyle adayları dayatarak nasılsa oy verecekler diye oyları garanti gözüyle görmenin sonuçlarını hala anlamamışlar.

Evet, biz neyin değişmesi gerektiğini biliyoruz ama belli bir kesim için o kadar kritik bir seçim değil.

Ekleme: bu seçim kaybedilirse Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın belediyelerin başında ne kadar durabilir belirsiz.

3 Beğeni

Atatürkçü sol düşünce yaklaşık olarak bu ülkede yetmiş yıldır iktidarda değil, devlet yönetiminden ki devlet kuruluşunda önemli rol almalarına rağmen uzak tutuldular . Çok önemli aydınlar, yazarlar , şairler, bilim insanlari çıktı aralarından kimisi öldürüldü , kimisi hapse atıldı, kimisi sürgün yedi.Sahte üretilen ve cahil insanların Kenan evreni CHP li falan zannettiği tarih anlayışına deginmiyorum. Bizim bir düşüncemiz var ve çok uzun zamandır taviz veriyoruz herşeyde. Ben Kılıçdaroğlu’ nun dürüst bir bir insan olduğunu biliyorum sadece gereğinden fazla naif ve sönük kalıyor,muharrem inceye oy verdim ama tavırlarından hiç hoşlanmadım . Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş belediye tesislerinde içki satışına korkan adamlar yâda gönülleri razı gelmeyen düşünün ikisinde turizm kenti olmaktan bahsediyor ve aklınıza gelsin katar 'in dünya kupasında stadta içki içilmesine izin vermediği için aldığı eleştirileri, ki ben onlara oy verdim azınlıkta olsa bende bir yurttaşım ve benim haklarımida korumak zorundalar. Ben Tayyip Erdoğan’ın kölesi ve kulu olduğum bir rejim altında yaşamak istemiyorum artık, çocukluğum, gençliğim bu zorba yönetim altında geçti, değerlerine hakaret edilerek, aşağılanilarak. Ali İsmail Korkmaz diye bir çocuğu zamaninda sokakta iki bağırdı diye döve döve öldürdüler, kimse ceza falan almadı. Depremde insanlar devletin gerekli önlemleri almayisindan, yeterince hızlı gelememesinden, gerekli denetimleri yapmamasından donarak, susuzluktan acılar içinde vefat ettiler. Biz kimseye taviz vermek zorunda değiliz, bizim liderimizde yok çok uzun zamandır belki de.

1 Beğeni

KK hiçbir şey yapmadan bu mevzudan kazançlı çıkmayı başaracak.

1 Beğeni

Tek diyebileceğim şey budur :rofl:

1 Beğeni