Gündem

Valla bu savaşın ana sebebi:

ABD ortadoğudan çekilmişti, Rusya Suriye’de istediğini alan tek devletti. ABD’nin yeniden başlaması gerekiyordu.

Biden Trump karşısında oy kaybediyordu. Netenyahu’da kendini tek adam konumuna getirdiğinden yeni yasalarla hergün halkıyla cebelleşiyordu.

İran şii olarak İsrailden sonraki ikinci hedef. Haliyle ABD ambargosu ile kaybedilen bir güç var karışıklık olur da taraflar birbirini kırarsa o da bölgede kendini bir üst lige atar. Hamas’ın da

Kısacası taraflar ve kişiler için ortam müko!

ABD’ nin Ortadoğu’dan çekildiği falan yok. Irak da bile işgalden bu yana olan mevzilerini koruyor. Daha iki gün önce Irak da ABD güçlerine yönelik dronlarla bir saldırı gerçekleşti.

ABD Felluce direnişinden bu yana kent merkezlerinden çekildi, havaalanı ve şehir dışı üslerinde barınıyor. Suriye de desen önemli bir bölgeyi hem kendi askerleri hem PYD denilen oluşum ile kontrol ediyor. Pek çok yerde ülkede üsleri de hala duruyor. Hürmüz de zaten ya kendi gemileri ya da ortagı İngiltere dolaşıp duruyor. Kısacası bir yere oynadığı yok, yerinde duruyor.

Bilmiyorum ama sanki çok az bilgi ile çok fazla büyük resim çiziyor gibiyiz. :slight_smile: Bazen / çoğu zaman her şey göründüğü gibi olabilir.

Şu gemilerle ilgili İsrail’in Hedaş Cephesi ve İsrail Komünist Partisi’nin İsrail ordusunun kurmaylarına dayandırak yaptığı bu gemiler neden burada tartışmaları var. Bölgede her ülke Türkiye dahil o gemileri kendisi için tehdit olarak gördü / görüyor ama belki de İsrail’in iç cephesinde tartışılan Gazze de olan savaşı uzatmak, Hizbullah’ı “dizginleyip”, Gazze’yi yanlız bırakmak için gelmiş olabilirler. Göreceğiz. :slight_smile:

Sonradan ekleme:

Harici bugün yayınladı, konu ile alakası var diye paylaşıyorum.

Harici Hizbullah politbüro ütyesi ile kısa bir söyleşi yapmış bağlantısını aşağıda paylaşıyorum.

Bu kadarda olmaz. İyicene abarttılar.

1 Beğeni

3 Beğeni

Uluslararası siyasete forumda ilgi olduğunu bildiğim için şu yazının çevirisi yapılmış onu paylaşmak istedim.

Asıl mesele, kâğıt üzerindeki IMEC fikrinin nasıl gerçeğe dönüştürülebileceği. IMEC’in ABD’nin Ortadoğu’daki eski jeopolitik böl-yönet stratejisine dayandığı aşikâr. Fakat Batı’nın Ortadoğu’daki hakimiyeti, önümüzdeki çok kutupluluk çağında sömürge dönemi araçlarıyla yeniden canlandırılamaz.

Öncelikle, Türkiye, İran ve Mısır kendi başlarına bölgesel güçler ve onları marjinalize etmeye dönük her türlü teşebbüse direnilecektir. Aynı şekilde, Suudi Arabistan ya da BAE’nin ABD-İsrail komplosuna kanarak, Suriye ya da Yemen gibi bölgedeki “sıcak noktaları” çoktan yatıştırmış olan İran ile uzlaşmaktan vazgeçmeleri de mümkün değil. İsrail’in Filistin’deki acımasız işgali devam ettiği sürece Suudi-İsrail resmi ilişkilerinin de bir anlamı kalmayacaktır. M. K. Bhadrakumar - Indian Punchline - 18 Eylül 2023

2 Beğeni

İran ve Rusya’nın neden bu kadar ağır tepki verdiğini (Gazze işgali) şimdi daha iyi anlıyorum. İran’ın tarihsel misyonunu göz önüne alırsam onu anlarım da Rusya hiçbir döneminde bu savaşa bu kadar ağır tepki vermemişti. IMEC sebebiyle imiş. Tek sebep elbette bu değildir, Ukrayna Savaşı’nın yükünü azaltmak için de yapıyor olabilir.

Yazılanın aksine ben Çin’in çok daha bir büyük endişenin içerisinde olduğunu düşünüyorum, daha geçen hafta bu bölgeye 6 savaş gemisi gönderdi Çin ama ne hikmetse bizim medyada yer bulmadı bu haber.

1 Beğeni

https://twitter.com/ZAMajans/status/1716014347082719462?t=oPfr0QpYaZzNMQlfmQfU1g&s=19

O kadar güzel bir video ki içimin yağları eridi. Darısı emlakçı ve müteahhitlerin başına. :pray:t2:

3 Beğeni

Türkiyede emlak diye bir sektör yok. Emlakçı da yok. Ne paranızı korur ne satış-kira aşamasından sonra hukuksal bir destek verebilir ne hakkınızı hukukunuzu bilir. Ancak bana birden geldi ikiden satacak enayi bulayım zihniyeti emlakçılıksa hepimiz emlakçı olabiliriz. Müteahhitler yüzünden zaten mezunu olduğum bölüm inşaat mühendisliğini yapmıyorum o konuya hiç girmiyorum. Çocuğumun sınıfında hep ruslar var diye sitem eden bir müteahhit tanıdığım var yine kendisi savaş zamanı apart daire satışlarından havadan on milyon euro vurdum diye böbürleniyordu. Eomer’in de dediği gibi ahlak bu toprakları terk etti.

3 Beğeni

Yabancı medyada Kibbutzlarda (İsraildeki komün yerleşim yerleri) olanlarla ilgili çok haber okudum neden Türk medyasında hiçbir şey yok diye düşünürken sonunda bir tane geldi:

Tarkan 'ın yaptığı 100.yıl marsı…
Kendi içerisinde güzel eline sağlık, ancak bana “100.yıl coşkusu” nu çok hissettiremedi. Klasik deyim ile “bi onuncu yıl marşı değil”

1 Beğeni

Geçenlerde “Beğendiğiniz Marşlar” başlığında paylamıştım. Bence şu ana kadar yapılanlar arasında en iyisi bu.

4 Beğeni

Evet, bu dinlediklerimin en iyisi. :clap::clap::clap:

1 Beğeni

5 Beğeni

Vali bakımı yapılmış diyor, öyle ise bakımı yapan firma hakkında suç duyurusu yapmalı.

1 Beğeni

Çoşku yok! Tarkan’in tarzı da çoşkulu şeylere uygun ama …

Yine de böyle bir çalışma yapılmasını takdir ettim. Fazıl Say’ın yaptığından çok daha iyi oldu bu arada.

1 Beğeni

Ehh yani! Şu sanatçılar metal müzikten ilham almalı bence. Daha fazla çoşku, harekete ihtiyacımız var. 100 yıl bu, her sene kutlanmıyor.

Bakımı yapan firmayı da ayarlayan kişi yurt müdürüdür sanırım, nasıl oluyor bu işler bilmiyorum ama ortada büyük bir İHMAL var. Bedelini de masum insanlar ödüyor. Bu ülkede şans eseri yaşadığımızı bir kez daha anlamış bulunuyoruz.

1 Beğeni

Metal deyince devlet erkanı,siyasi parti başkanları ve paşaların eşlik etmesi gözümde canlandı. :slight_smile:

Bu marşın muhtemelen mehter versiyonu da güzel olur.

1 Beğeni

Buram buram CCCP koktu be… :smile::face_with_peeking_eye: