Gündem

Tamam.
Bu ‘tamam’ istediğin kadar haklı ol. Bu senin düşündüklerinin mantıklı olduğu anlamına gelmiyor. At gözlükleriyle hayatına devam etmek istiyorsan ‘Tamam’ devam et demek için diyorum. Yoksa dediğin gibi çok tez çürütülür.

1 Beğeni

Cumhuriyetle ve aslında Osmanlı döneminde başlayan modernleşme ile hesaplaşma hissiyatı geniş bir kitlenin içselleştirdiği bir şey. Daha önce de vardı ama bu iktidar bunu mutlak iktidar gücüyle sistematikleştirdi. Bir arada yaşasak da aslında gerçek anlamda bir arada yaşama iradesi olmayan iki toplum var adeta ülkede. Kritik noktalarda Kürt düşmanlığı ve ezilmişlik pompalaması ile daha da kutuplaştırılıyor kinci-dinci kesim. Modernizmin hediyesi millet-ulus kavramı bizde hala Osmanlıdaki gibi dinsel anlamda kullanılıyor. 100 yıllık Cumhuriyet geçmişine rağmen gerçek anlamda bir vatandaşlık kültürü oluşturamadık. Laiklikle ister istemez boşalan dinsel alan benzer büyüklükte kutsallık atfıyla milliyetçilikle doldu, ki bu milliyetçilik vatandaşlık ekseninde eşitliği getiren Cumhuriyetin karşısında. Bugünkü iktidar denklemlerinde de bunu görüyoruz maalesef. İnsan kalitemiz günden güne düşüyor. Okuyalım, iletişim içinde olalım, dayanışalım, düşündüğümüz gibi yaşama gücünü yayalım.

4 Beğeni

Dün doları 13,5’tan bozanlar şu an 1 TL’den fazla ucuza geri alabiliyorlar. Arkasında merkez bankası olan para birimi Coine döndü iyice.

2 Beğeni

İcra işlerine bakan bir büroda arkadaşım çalışıyordu. Üç yıl önce bir sohbetimizde bana büronun ayın üçüncü haftasında bir milyon cirosu olduğunu söylemişti. Dün yaşanan kur dalgasında da 100 bin yeni milyoner olduğu söyleniyor.

Diğer bir tarafta çok büyük bir çoğunluk ömrünü ev, araba kredilere ipotek etmiş durumda. Bu kredi boyunduruğu altında, işsizlik korkusu ile içinde olduğumuz duruma gereken tepkiyi vermekten çekiniyoruz.

İşin sonu kaybedecek bir şeyi olmayanların tepkisine kalacak, o tepki de bir şekilde sönümlenirse bireysel ama toplu bir içsel yıkım gelebilir; sönümlenmez de insanlar tepkisini ortaya koyarsa bu defa da şiddetli olaylar izleyebiliriz.

Bilmiyorum ben mi abartıyorum ama felaketin kapısına dört kurşun sıkılmış gibi hissediyorum. Hepimizin bir çıkış kapısına ihtiyacımız var. Milyonlarca insanın umutsuzluğu her şeye gebe olabilir. Bu umutsuzluk, çaresizlik gerçekten korkutucu.

Halkın tüm diyalog kurma çabaları, halimizi görün yakarışları deli saçması açıklamalarla karşılık bulunca ortada geriye iletişimin en barbar hali kalmaz mı?

5 Beğeni

1994 devülasyon zamanına döndük sanırım.

2 Beğeni

Sosyal medyaya bakıyorum yine saçma sapan boş boş tartışmalarla gündem kapatılmış. Yok Jahrein neden Mansur Yavaş’a tivit attı, yok niye geyler Kürtler ekonomi protestolarında bayrak açtı gaktı guktu. Bir işi beceremiyoruz, şu günlerde tartışacağımız konuşacağımız şeyler böyle malakça şeyler olmamalı. Ama kime ne anlatıyorsun.

1 Beğeni

Organize mitingler düşünülüyor, ilk miting Mersin’de.

1 Beğeni

Eğer erken seçim olmayacaksa ki olmayacak gibi duruyor, bence erken mitingler yanlış bir hareket. Bizim millet gelişmiş, modern, demokratik bir ülkede olsa hükümeti istifa ettirecek kadar büyük skandalları ciddi ciddi ertesi gün unutuyor. 2021’de verilen vaatleri, söylenen sözleri 2023’deki seçimde hatırlamalarının imkanı yok. İstersen 10 sene boyunca her gün miting düzenle, malum kesimin seçimden iki gün önce kendi yarattığı bir mağduriyetle ya da kafaya atılan bir paket çayla değişiyor malesef herşey.

7 Beğeni

Dikkat, video kadına şiddet ve küfür içermektedir.

1 Beğeni

Son paylaştığım gönderi neden kaldırıldı?

1 Beğeni

Merhaba,

Videonun içeriğinde olan şiddet ve küfür sebebiyle forum olarak yasal bir sorun yaşayıp yaşamayacağımıza karar veremediğimizden geçici olarak kaldırdık. Video öncesine uyarı koyulmasının uygun olacağını düşündük.

4 Beğeni

Akşam bizimki gene açıklama yapacakmış. TRT de 22.00 da ekonomiye dair. Dolar Euro ne varsa kapmalı… Akşam dans dans dans…

3 Beğeni

Geçmiş olsun o zaman yarın sabah güzel haberlerle uyanacağız. :slight_smile:

1 Beğeni

image

Patlamış mısırını, pardon dolarını alan gelsin yayına :grinning_face_with_smiling_eyes:

4 Beğeni

Prompter’a yazdıklarını twitter’dan yayınlasalar da akşama kadar beklemesek.

18 Beğeni

Ve çoban sonunda kavalını çıkarır.

4 Beğeni

Bugün hiç bakmadım, acaba dolar ne kadar olmuş dedim. 13,41 ne ya? Şaka gibi, sekmeyi yeniledikçe dolarda oynama oluyor. Her şey çok korkutucu bir boyut almaya başladı. Yakında Big Brother sözlerini de duyarız. -_-

3 Beğeni

Ged henüz bir şey olmadı adsfdsfasdf, geliyor fırtına…

1 Beğeni

10 dakika kaldı yayın başlamadan önceki durumu paylaşalım…

2 Beğeni

Erce abi, zaten manen ve madden bizden bir şey kalmadı. Eğer hayırlı bir şey olacaksa herkes sussun. Oluşacak manzarayı görmeye kalan umutlarım yetmeyebilir. @_@

2 Beğeni