Gündem

Bir de altta ilginç bir yorum var. Kıyametle ilgili. Sanırım alametlerin gerçekleşip gerçekleşmediğini takip eden bi grup var ve bunlar bugün kıyamet kopsa biz demiştik deyip kına yakacaklar sanki.

2 Beğeni

Dostum Amerika’da yaşanan olaylar ırkçılık. Türkiye’de yaşanan olaylar bölünme. Amerika’da geçmişte yaşanan o olaylar kuruluş dönemindeki çatışmalar. Türkiye’nin şu anda mevcut olarak yaşadığı durum geçmişten gelen bölünme. Yani Amerika’da yaşanan durumlar ile Türkiye’de yaşanan olaylar birbirlerine benzetilemez. Zaten yanlış anlaşılacağımı öne sürdüğüm argümanın farklı noktalara birileri tarafından çekileceğinden farkındaydım. Üslubunuzu da size hiç yakıştıramadım. Bu arada konunun iyice uzamasına lüzum yok. Tadımız kaçmasın ne de olsa bu platform pek fazla bu tarz konuların konuşulacağı bir yer değil. Herkes aynı fikri aynı görüşü benimsemek zorunda da değil. Sonuçta hepimizin yaşadığı hayatlar farklı hayatlar.

2 Beğeni

Çoğu insan bu manzarayı sürekli görmediği için pek alışkın değil ama şehrinizde bu mahallelerden üç dört tane olduğuna emin olun.

7 Beğeni

Nadirkitap ve Kitantik’e erişim engeli gelmiş.
Nasıl bir saçmalıktır anlamadım.

4 Beğeni

Faiş fiyatlar nedeni ile büyük ihtimalle ama kararı biri atabilirse o zaman net bir şey diyebiliriz. Sahaflar yine kendi bacaklarına sıktılar…

1 Beğeni
1 Beğeni

Geçenlerde rekabet kurulu ile davalık olmuşlardı. Vergi veya rekabet kanunu ile igili bir durumdur. Fiyatlarla ilgili olma ihtimali yok. Öyle olsa sahibinden’in 1 dk. açık kalmaması lazım :slight_smile:

5 Beğeni

Katlanamıyorum artık… Birkaç ay öncesine kadar “Eğitimsiz olanları gitsin, kullanabileceğimizi kullanalım” diye düşünüyordum ancak bu sene üniversitemde sayıları artınca bu fikir bile çok pembe gelmeye başladı. Yemek yeme şekilleri, üslupları, toplum içinde davranışları hepsi birbirinden beter. Hadi bunların bazıları her insanda az çok olabilecek şeyler diyorum, kütüphanedeki hâllerine ne diyeceğim? Salondan ayrılmadan yarım saat telefonda konuşuyorlar, bağırmalar, kahkahalar ve başka birçok şey. Okul otobüslerinde en çok onların sesleri, telefon gürültüleri duyuluyor. Uyarılınca anlayacağımızı tahmin ettikleri tek kelime "Pardon"la cevap veriyorlar. Otuz saniye sonra yine aynısı. Eğitimlisi böyleyse eğitimsiziyle nasıl uğraşacağız? Üstelik niyeyse bu sene birdenbire sayıları arttı okulda. Sanırım bu sürecin sonunda terapistlik olacağım.

10 Beğeni

Eğitim - Ekonomi - Adalet
Bu üçü böyle kutsal üçlü gibi bir şey ve ülkede kalitesi ne ise ürettiği bireylerde o denli oluyor. Senin düşüncene ek olarak ben kendimde bir aşağılanma duygusu hissettim. Çünkü nasıl ki bu daha düşüğü biz alınca tiksiniyorsak sanıyorum bu yapının gelişmişliği yüksek Finlandiya- İsveç - Kanada gibi ülkelerde biz de benzer durumda olacağız.

Türk aile yapısında bile şu üçlüden ilk ikisine erişebilmiş ailelerin yetiştirdiği çocuklar çok ayrı konumda. Bir çoğunun kişiliği var. 6-7 yaşında bile yemeğini kendi başına alıp sofraya geçebilen, mantıklı çocuklar. Bir diğer tarafta ise sadece kaba bir uslup ile mal olarak nitelendirebileceğim tipler ortaya çıkıyor. Bu Irk ve Göçten bağımsız bir şey.

2 Beğeni

TMO aynı hafta içinde gelen zam biri salı biri bugün…

Sene başı ne ile karşılaşacağımızı düşünmek bile istemiyorum…

7 Beğeni

Reis duymasın kızar :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

2 Beğeni

Yanında mama taşısaymış o da(!)

6 Beğeni

Nadirkitap açılmış :slight_smile:

1 Beğeni

Köpek düşmanlığı üzerinden örgütlenen sosyopat bir kesim türedi malesef. Belli medya organları hit almak için yalan haber yaparak bu güruhu tuvalet kağıdı gibi kullanıp kullanıp bir köşeye atıyor.

5 Beğeni

Güzel tarafı da o ya zaten. Ülkede kutuplaştırılıp üzerinden prim yapılacak insanlar konusunda devasa bir pazar var. Yahu bu millet Biden - Trump arasında, Ukrayna - Rusya arasında bile kutuplaşabildi, köpek meselesi de ne.

Gündeme dair bir de bu var:

6 Beğeni

İlginç olan Küahyadaki belediyelerin barınak anlayışı bir kamyona doldurup köylere atmak. Yazın benim köye bile yakaşık 30 tane köpeği atmışlar. tabiki bu köpekler fazla yaşamadı. yiyecek falan nereden bulacaklar. Bu olayda sanırım bu tarz bir durumun sonucu. Köye atmışlar köpeleri onlarda insanlara saldırmış.

1 Beğeni

Haber çok ayrıntılı değil. Anladığım kadarıyla ayı öldürmüş sonra da köpekler yemeye kalkışmış. Haberde köylülerin konuşmalarına bile çok yere verilmemiş.

Her türlü ortada ölen bir kadın, köpekleri savunan bir taraf ve köpeklerin öldürülmesini isteyen bir taraf var. Çözüm hariç her şey var.

3 Beğeni

Salı günü bir üniversitede skandal yaşandı ama ülkede sağlıklı bir medya düzeni olmadığı için olay fazla gündem olmadı. Bir profesör, bir kadın akademisyenin odasını basarak tehdit ve sözlü tacizde bulunduğu için polis tarafından gözaltına alındı! Herif, “benim olacaksın, yoksa seni işsiz bırakırım” diye tehdit etmiş, bazı eşyaları da kırmış. İstanbul Üniversitesi, bu adam hakkında soruşturma başlatıldığını duyururken, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi de kendisinin geçici olarak görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Böyle bir rezilliğe imza atan profesör Bülent Arı kimdir? Yandaş, AKP destekçisi oluşuyla bilinir kendisi. Belki hatırlarsınız, 6 yıl önce televizyona çıkıp “en makbul vatandaş, cahil olandır. Okumuş adam çok tehlikelidir. Okuma oranı arttıkça beni hafakanlar basıyor. Trafikte de zaten hep üniversite mezunları kuralları çiğniyor” filan diye zırvaladığı için doğal olarak büyük tepki görmüş ve ertesi gün üniversitedeki rektör yardımcılığı görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Bunun bu kadar saçma sapan konuşabilmesi, tamamen ideolojik sebeplerden kaynaklanıyor. Cahil kesim, AKP’nin ucuz oy deposu olduğu için, hele ki dinî semboller ve hamasî milliyetçilik üzerinden kolaylıkla manipüle edilebildiği için cahilleri çok severler bunlar. Açıkçası, koyun gibi güdebilecekleri bir halk isterler. Düşünmeyen ve sorgulamayan bir halk yaratabilseler değmeyin keyiflerine… Burada daha açık konuşalım. Aslında bu tiplerin esas karın ağrısı, “laiklik” ilkesidir. Osmanlı, Abdülhamit hayranı filan olmalarının, Atatürk’ten, Cumhuriyet’in kazanımlarından hiç hazzetmemelerinin esas sebebi de, Osmanlı’yı bir şeriat devleti olarak bilmeleri, Atatürk’ü de şeriatı ilga eden adam olarak görmeleridir. Bu düşüncelerini çok açık olarak dile getiremiyorlar, lafı hep geveliyorlar, hepsi bu… Nihai siyasal amaçları, teokratik (kalıplaşmış din ilkelerine dayalı) devleti tesis etmek, kendilerini de resmen dinin temsilcisi olarak ilan ettikten sonra, tam itaatkar hale getirilmiş halkı sonsuza kadar yönetmek. Bu sistemde, düşünen ve okuyan insan zaten asla hoş görülmez ve “tehlikeli” addedilir.

Üniversite yöneticileri, AKP iktidarı döneminde tamamen partizanlardan müteşekkil hale gelmiş durumda. Bilim yapmak, bilim adamlığı filan hiç kimsenin umrunda değil. Yandaşsan, ölümüne reis’çi isen önün açılıyor ve hiç kapanmıyor bu yeni düzende.

Bu öyküde önemli bir ayrıntı daha var. Aynı sene içinde (2016 yılında), televizyonda böylesine kepaze fikirlerini dile getiren Bülent Arı’yı, her nedense taltif etmeye karar vermişler ve bu skandal açıklamalarına rağmen YÖK Denetleme Kurulu’na üye atamışlar, iyi mi? Cahilliğe methiyeler düzen ve eğitimli kesimi aşağılamaya çalışan bu çakma profesörden çok memnun kalmış olmalılar YÖK’ün başındaki reisçiler. Okumanın, eğitimin çok zararlı olduğuna her zaman inandığını söyleyen bir adamı, hiç utanmadan onurlandırmaya kalkmışlar.

Salı günkü olayla ilgili linkler:

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/okuma-orani-arttikca-beni-afakanlar-basiyor-demisti-kadin-ogretim-gorevlisinin-odasini-basti-gozaltina-alindi-2007210

https://www.birgun.net/haber/kadin-akademisyeni-tehdit-etmisti-prof-dr-bulent-ari-hakkinda-sorusturma-baslatildi-411888

https://www.diken.com.tr/egitim-senden-kadin-akademisyenin-odasini-basip-tehdit-eden-prof-bulent-arinin-serbest-birakilmasina-tepki/

6 yıl önceki olayla ilgili videolar:

3 Beğeni

fiyatlar çok yüksekti, ondan mı acaba? Giderek de yükseliyordu hani. Takipte olduğum bir kitabın fiyatı 700 tl kadar artmıştı. O gün bu gündür siteye girmiyordum.

1 Beğeni

Yeter.

2 Beğeni