Gündem

İsmailağa Cemaati liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı, babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’ ve çocukluğu boyunca tecavüze uğradığını anlatarak şikayetçi oldu. 29 yaşındaki mürit cinsel istismarı ona oyun gibi göstermiş.

5 Beğeni

Meb’in bastığı ve satılmaması gereken bir kitabın satışı yapıldığı içinmiş. Sadece o kitabın satıldığı link erişime kapatılacakmış ama yanlışlıkla tüm site kapatılmış.

1 Beğeni

Normalde bu gibi olaylardan nefret ediyorum zaten ama işin içine dindar olarak geçinen insanlar girince nefretim akıl almaz boyutlara ulaşıyor. Bahsettiğim yalnızca İslam dini ya da dini liderler için değil herhangi bir dinin din adamı veyahut o dine ölesiye bağlı insanların bunu kendi menfaatleri için kullanması çok iğrenç. Umarım bu insan müsveddeleri hem dünyada hem de inançları doğrultusunda gidecekleri yerde gereken cezayı fazlasıyla alır.

6 Beğeni

Ben nefret etmiyorum aksine böyle tiksindirici olaylar kamu oyuna yansıyınca seviniyorum. (Olaya değil, olayın doğurduğu toplumsal etkiye.)

Ne yazık ki bazı insanlar diplerinde kaynayan bir bok çukuru olduğunu o koku yüzlerine vurmadan anlamıyorlar. İşte böyle yüzlerine çarpan pislik kokusu misali olaylar sayesinde de bir şeylerin yanlış olduğunu iş işten geçtikten sonra öğreniyorlar.

6 Beğeni

Katılıyorum. Din adı altında yapılınca çok daha öfkelendiriyor beni, çünkü burada sapıklığa ek olarak korkunç bir ikiyüzlülük de var. Başka bir tabirle münafıklık.

3 Beğeni

Laiklik nedir, neden gereklidir konusuna güzel bir örnek.
Laiklik, sizin çocuklarınızı sizin sapık düşüncelerinizden korur.

Ama günümüz Türkiyesinde laiklik filliyatta kalmadığı için çocuklar bu namussuzların elinde sürekli istismara uğruyor.
Cemaat ve tarikatlar din ile ilgili olduğu için kimse birşey diyemiyor ancak kral çıplak arkadaşlar. Cemaatlerde, tarikatlarda menfaat amacıyla işler yapan suç örgütleridir.

10 Beğeni

Bu durum dine uygun bir durum değildir. Ayetin anlattığı da bu değildir. Lütfen konuşurken, bildiğiniz en azından emin olduğunuz konularda yazın.

2 Beğeni

Kastedilen boşanma öncesi olası gebelik durumunun ortaya çıkması için bırakılması gerekli görülen süre ama bunu bildiğinizi düşünüyorum. Sizin çekmeye çalıştığınız anlamı baz alan varsa da bırakın müslüman olmayı insan olarak bile görmem.

2 Beğeni

Sizden ricam , belirtmiş olduğunuz durumun kaynağini ( video, yazı vb…) paylaşır mısınız?

2 Beğeni

İlgili ayeti araştırdım, bununla ilgili bir çalışmaya baktım. O dönemde ergenliğe eriştikleri halde adet olmamış kadınlardan bahsediyor bu ayet. Güvenilir kaynaklarda böyle. Diğeri doğru değil.

3 Beğeni
1 Beğeni

Yani diyanet içinde bulunduğu topluma göre olayı yorumlayabilir. Eğer Kur’an’ın islamına bakacaksak bu sorunun cevabına en kısa yoldan Nisa 6 suresinden ulaşabiliriz. Pek çok ılımlı çevirmen "buluğ çağı"nı, “evlenme çağı” olarak tercüme etmiş. Ancak kast edileni anlamak çok zor olmasa gerek.

Bilimsel açıdan bakarsak buluğ çağı kız çocukları için 10-11 yaşlarına tekabül ediyor. Yine de not etmek gerekir islama göre bu böyle bile olsa laik bir devletin kurumu olan Diyanet’in bunu zaten onaylamaması gerekir. Bazı şeyler kendi zeitgeistını taşır bu da o olaylardan biri olsa gerek.

3 Beğeni

Gösterdiğiniz kaynak değil ki, sözcü gazetesinin malum İslamiyet’e yaklaşımı belli. Aslında benim derdim, bu gibi hassas konularda hassas davranmak gerektiği. Bu yüzden önyargılarla değil, bilerek araştırarak konuşmak. Yoksa ağzı olan konuşuyor. Ortada binlerce yalan dolan bilgi dolaşıyor.

2 Beğeni
1 Beğeni

İnsanlar (bunu yapanlara insan bile denmez) uygun buluyor diye İslam’da da böyle mi olacak? İslam’ı onların yaptığına bakıp da yorumlamak çok yanlıştır. İslam’ı Müslümanlar’dan (bunu yapanlar Müslüman olamaz zaten) değil bizzat Allah kelamı Kuranı Kerim ve Peygamber efendimizden öğrenmek gerekir.

Zaten görüyorum ki bu dediğinizle araştırmadan kendi bildiğiniz gibi ya da başkalarından etkilenerek yanlış bir yorum yapmışsınız. Lütfen araştırmadan ya da doğruları bilmeden öğrenmeden yorum yapmayalım.

Bu yazıyı okursanız yaptığınız yorumun yanlış olduğunu anlayacaksınız.

3 Beğeni

6 yaş konusu dine uygun değil diye biliyorum ben de hocalarım; ki bu işlere baya mesai gömdüm vaktiyle hahah. Adet görülmesi gerekir. Ha ülkemizde genelde adet görülmeye başlanan 10-14 yaş aralığını ne kadar makul bulursunuz bilemem, tarım toplumu normları vs. bu çok su götürecek bir konu(belki de götürmeli de ama uzatmayayım); ama ortada adamların dahil olduğu sisteme göre bile sıkıntılı sayılan bir durum ve istismar edilen bir çocuk var orası kesin.

6 Beğeni

Foruma genelde çok fazla mesaj yazan birisi değilim ama bu sefer yazacağım.Öncelikle, özellikle gündem başlığında islam ve iktidar yanlısı yorumlarda sizi görüyorum ki olabilir kendi görüşünüzdür ama bu da sizi taraflı birisi yapar.“Zaten görüyorum ki bu dediğinizle araştırmadan kendi bildiğiniz gibi ya da başkalarından etkilenerek yanlış bir yorum yapmışsınız”.Bana görede siz kendi bildiğiniz gibi veya başkalarından etkilenerek yorum yapmışsınız.“Bu yazıyı okursanız yaptığınız yorumun yanlış olduğunu anlayacaksınız” demişsiniz attığınız yazıyı Berrin Sönmez yazmış kendisi bir feminist ve LGBT+ gibi konularda çok modernist birisi.Ama size katıldığım bir yer var İslam’ı müslümanlar’dan değil bizzat Allah kelamı(Allah kelamı olduğu sizin görüşünüz) Kuranı Kerim ve peygamberden öğrenmek gerekir demişsiniz,kesinlikle katılıyorum bencede kurandan ve hadislerden öğrenmek gerekiyor,21.yüzyılda yaşayan gazete duvara yazılar yazan feminist modernist,ılımlı kişilerden değil.
“Peygamber benimle altı yaşında bir kızken nişanlandı. Medine’ye gittik ve el-Haris bin Hazrec’in evinde kaldık. Sonra hastalandım ve saçlarım döküldü. Daha sonra saçlarım büyüdü ve annem, Ümmü Rûmân, salıncakta kız arkadaşlarımla oynarken yanıma geldi. Beni çağırdı, yanına gittim, bana ne yapacağını bilmiyordum. Elimden yakaladı ve beni kapıda bekletti. Soluğum kesilmişti, nefesim yerine geldiğinde biraz su aldı ve yüzümle başımı bu su ile ovdu. Daha sonra beni eve aldı. Evde ensârdan birtakım kadınlar hazır bulunuyordu. Bunlar bana, “Hayır ve bereket üzere geldin, hayırlı kısmet getirdin!” dediler. Annem beni bu kadınlara teslim etti. Bunlar da benim kılığımı, kıyafetimi düzlediler ve Resûlullah’a teslim ettiler. Ensâr kadınları beni Resûlullah’a takdim ettiklerinde ben dokuz yaşında bir kızdım.Sahih-i Buhari”
Eğer sünni bir müslümansanız bu sahih hadisi kabul etmeniz gerekir ama diyorsanız ben mezhepsiz ve hadis inkarcısıyım ya da reformist,evrimci bir müslümanım diyorsanız o sizin bileceğiniz iş.Zaten hadisleri kabul etmiyorsanız islam tarihiyle ve hadislerle işiniz olmayacağı için talak suresi 4. Ayeti olduğu gibi kabul etmeniz gerekir yani ergenliğe giren kadın veya erkek evlenebilir(9-12 yaş civarı).“İçinizden evli olmayanları evlendiriniz.”(Nur, 24/32) mealindeki ayette’de herhangi bir yaş sınırı konulmamıştır. Bu da erginlik çağından önce de evlenmenin mümkün olduğunu göstermektedir.Zaten osmanlıdada böyle uygulamalar mevcuttu."Şeriat kurallarınca İslam’da 18 yaş altında evlilik yasak değildir. Osmanlılar, 1917’de çıkardıkları Hukuk-ı Aile Kararnamesi’nde erkeklerin 12, kızların da 9 yaşını bitirmiş olmaları şartını getirmişlerdir.Ama eğer diyorsanız ki ben sünni bir müslümanım, o zaman “gerçek islam bu değil” “aslında araplarda yaş ergenliğe girdikten sonra sayılıyormuş” gibi bahanelerle kendinizi kandırmanız gerekmektedir.Bu yazıyı yazmamın sebebi kimseyi aşağılamak veya fikrimi dikte etmek değildir.Sadece forumda eğer gerçekse iğrenç bir olay paylaşılmış ve bu haberin altına munzevi kendi fikrini paylaşmış.Ama konu din olunca özellikle islam olunca herkes savunma moduna geçmiş.Bilmeden yazmamak gerek,araştırarak yazın,bu konular hassas gibi şeyler söylenmiş ama herkes her konuda bir fikir beyan edebiliyor ama konu din olunca çok iyi fıkıhçı,tefsirci veya hadis uzmanı değilsek konu hakkında özgürce fikirlerimizi beyan etmemiz yasak oluyor.Din’i diğer konulardan farklı veya hassas kılan nedir?

16 Beğeni

Buradaki kesilme hamile olup olmama kesilmesi Münzevi. Yani yaşı göstermez.

Bu evet küçük yaşta evlenmek Kuran da serbestin örneği değil.
( Bir uygulamanin savunucusu değilim. Kendimi deist olarak nitelendiririm sadece müdahale etmek istedim çünkü 3 kitabında baştan sona okudum. Kur’an hem Türkçe anlamıyla hemde aradan tek tek çekilerek yorumlandığında çok ucu açık bir hal alıyor. Arapça dan Türkçe’ye çevirinin ne kadar sağlıklı olduguna da bakmak lazım. En temel ornegi haksız kazanç anlamına gelen kelimenin faiz olarak çevrilmesi. Burada tekrar belirtiyim bir güzelleme yapıcı ve savunucu değilim. Ama her iki tarafında hataya açık olduğu bir durum)

Kendi reklamimi da bu vesileyle yaparak az ego tatmini gerçekleştiriyor zira uzun, beyin yakan ve zorlu bir süreç oldu :slight_smile:

Kutsal Kitap Okuma Rehberi

2 Beğeni

Şu faiz konusunu açsan da nasiplensek hocam. Ben riba, tefeci faizi (usury diye geçiyor batıda) ile normal faizi (interest) karıştırdığını düşünüyorum günümüz yorumcularının. Bu da şu an uygulanan faiz sebep enfĺasyon sonuç tezini haklı çıkarma çabalarına kaynaklık ediyor. Kur’an’da hangi faizden bahsediyor, din alimleri nereyi kaçırıyor bunu yorumlarken aydınlat bizi.

1 Beğeni