Hak Ettiği Değeri Görmediğini Düşündüğünüz Eserler?

Kesinlikle Lovecroft’un eserlerini ve Ursula K Le Guin ablamızın tüm eserleri diyebilirim. Ama ben birinci gruptayım herkes okumasın kıymeti kalmaz :slight_smile:

Tolkien in türkçeye cevrilmedigi icin bilin.meyen serisi Middle Earth 12 kitap

1 Beğeni

Beren ile Lithien kitabındaki ön sipariş yoğunluğundan sonra belki düşünülebilir artık.

Ben pek olası görmüyorum. Beren ile Luthien 300 - 400 sayfalık bir kitap, 12 ciltlik külliyatla bir değil. Bir de 12 kitabın çevirisi yıllara yayılacak, o sırada insanların seriyi takip etme hevesini sürdürmesi de lazım. Üstüne bazı kitapların hiçbir çevirisi yok, sadece İngilizce basılmış. Bu durumda kimse yüklenmez bence böyle bir çabayı.

Zaman Çarkı ve Diskdünya gibi uzun seriler basıldıktan sonra bir gün bunlar da basılır diye düşünüyorum ben. Orasını zaman gösterecek. :slight_smile:

1 Beğeni

Enginlik serisinin hakettiği ilgiyi hem okur hem de yayıncısı İthaki tarafından gösterilmediği düşüncesindeyim.

Toplam 9 kitap (7 kitap yayınlandı. 8. kitap Aralık’ta çıkacakmış) ve 6 novelladan İthaki sadece 3 kitabı yayınladı.

5 Beğeni

@KiNG_of_The_CiTy @Agape @malady

Arkadaşlar benim bildiğim bu kitapların çoğu yarım kalmış notlar vs. diğerleri de ortadunya hakkında yazılmış akedemik çalışma niteliğinde yazılar. Hatta Christopher Tolkien bunların üzerinde bir daha çalışıp kitap sayısını 12’den 8’e falan indirmeye çalışıyordu. Bu yüzden basılmasına izin vermiyormuş. Kaldı ki benim görüşüm çevrilse okunmayacağı. Bitmemiş Öyküler çevrildi ama kim doğru düzgün okuyabildi? Ben okuyamadım.:relieved:

6 Beğeni

Ben de bu şekilde biliyorum. Tolkien yüzüklerin efendisindeki bazı olayların 3-4 farklı versiyonunu yazmış, karakter isimlerini değiştirmiş. Tabii bunlar yazım sürecinde olağan şeyler. Bu cilt cilt kitaplarda bu tür notlar çokça var. Murat Sönmez youtube kanalında bahsetmişti bu kitaplardan, roman gibi okunacak kitaplar değil gibi görünüyor.

1 Beğeni

Bunu buraya bırakıyorum. Çok keyif aldım gerçekten. Özelikle üçüncü kitaptan itibaren her sayfa ayrı bir macera. Yetmiş tane olsa okurum.

Ay şunları gördüm ve çıldırıyorum. :smiley: @Asli_Dagli Umarım adamın bahsettiği çizimler bunlar değildir. Eğer bunlarsa neden bizde yok diye isyan edeceğim.

8 Beğeni

Ben sanırım masanın altına girip biraz ağlayacağım. Bu çizimlerin çıktısını filan alıp alnımıza yapıştırsak bence olur. Canım Fablehaven!

1 Beğeni

Şimdi sıra Percy Jackson ve Peregrine okumayanlara “cebren” ve hileyle okutmakta. Buna hazır mısın? :expressionless:

2 Beğeni

Önce bir ben okuyayım. :smiley: Sonra büyü yaparız. :rofl:

1 Beğeni

Cengiz AYTMATOV - Beyaz Gemi

hem yetim hem öksüz, ufacık bir çocuğun, öz akrabalarının ötekileştirmesiyle boşlukta kalışı, dedesinin çabası ve ortak kaderleri. 4 seneden fazla oldu ama hala tadı damağımda bir kitap.

6 Beğeni

Mark Lawrence kitapları ve Southern Reach Üçlemesi.

5 Beğeni

Jeff VanderMeer‘in Southern Reach Üçlemesi’ne başlamayı düşünüyorum bir süredir tavsiye eder misiniz.

1 Beğeni

Tavsiye ederim en sevdiğim eserlerdendir.

1 Beğeni

Ortaokulda okudum, arkadaşıma verdim hiç geri dönmedi, gittim tekrar satın aldım tekrar okudum.

Lisede almışım bu notları :slight_smile:

2 Beğeni

Cenk Enes Özer’in iki kitaplık SÜLEYMAN serisinin bizim kültürümüzden çıkmış kaliteli fantastiklerden olduğunu düşünüyorum.

Birinci kitapta hafif mizahi bir şekilde dünyasını anlatıyor. İkinci kitaptaysa asıl hard fantasy başlıyor ve Anadolu’da bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen zamanlarında geçen çok güzel bir hikaye anlatılıyor.

“Çok övüldüğü halde size hitap etmeyen kitaplar” başlığının tersi olarak düşünebilirsiniz. Diğer kitapların gölgesinde kalan, sizce daha fazla övülmesi gerektiğini düşündüğünüz kitaplar hangileri?

Örnek vermem gerekirse, İhsan Oktay Anar’ı çok severek okumuştum. En çok da Puslu Kıtalar Atlası bilinir ve övülür ama bence Amat, Atlas’tan daha iyi bir kitap. Hem anlatış hem de konu olarak en azından bana daha ilgi çekici gelmişti.

Var mı sizin daha fazla bilinmesi / övülmesi gerektiğini düşündüğünüz kitaplar?

2 Beğeni
1 Beğeni