Hâlâ Eskimediğini Düşündüğünüz Oyunlar


(Okan Akıncı) #1

Siz de benim gibi eskiden oynadığı oyunları daha çok seven, günümüzdeki oyunlardan aynı tadı alamayanlardansınız bu başlık altında toplanalım. Sevdiğimiz efsaneleri analım.

Yaşlanmaya başladığımdan mıdır bilinmez ama günümüzdeki oyunlara bir türlü alışamadım. Son birkaç yılda yapılmış pek çok oyun bana hitap etmiyor. Eskiden oynadığım oyunlardan ise büyük keyif almaya hâlâ devam ediyorum.

Birkaç oyun sayayım:

Need for Speed - Most Wanted: Her ne kadar NFS Underground 1 benim için müzikleriyle efsane olsa da Need for Speed serisinin en sevdiğim oyunu Most Wanted’dır. 2012 versiyonu değil, 2005 versiyonundan söz ediyorum. Şu oyundaki heyecanı, hız hissiyatını hiçbir yarış oyununda alamadım.

Fifa 2002: Aslında Fifa 99 da diyebilirdim. İkisi de benim için efsanedir. Belki yeterince gerçekçi değildir ama gerçekçi olmak için eğlenceden taviz veren oyunlardan da değildir. Sonraki futbol oyunlarına bir türlü ısınamadım.

GTA - Vice City: Serinin sonraki oyunlarına hiç ısınmadım ama GTA Vice City bence çok ama çok keyifliydi. Türkçe yamasıyla birlikte efsane oluyordu.

Call of Duty 4 - Modern Warfare: Serinin bu oyunundaki heyecanı çok sevmiştim. Çok az kişinin olduğu alanlarda bile öyle bir çatışma yaşanıyordu ki cehenneme düşmüşüz gibi hissettiriyordu.

Cm 01-02: Maxim Tsigalko der ve köşeme çekilirim.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Sahi ya, neden günümüzde böyle güzel oyunlar yapılmıyor?


(Kittysmew) #2

Okuduğum gibi aklıma gelen Age of Empires serisi oldu.

Hâla aç oyna aynı mutluluk! :star_struck:


(Okan Akıncı) #3

Birinci oyunu bayağı oynamıştım. O çağ atlama sistemi benim için çok yeni ve çok büyük bir özellikti. Oyunun içindeki birimlerin zekâsı çok düşüktü. Karşı karşıya gelen iki birim birbirlerine bir türlü yol veremezlerdi ama bu o oyunu o hâliyle sevmiştik.


(M. Ihsan Tatari) #4

Ne zaman bu konu açılsa aklıma ilk Sanitarium gelir benim de :slight_smile: Grim Fandango, Monkey Island ve Broken Sword gibi daha pek çok klasik macera oyununu da katabilirim buna.


#5

Assasin’s Creed II benim için en unutulmazlar arasında. Genel olarak zaten seriyi seviyorum ama ikinci oyunun yeri apayrı. Onun dışında GTA Vice City ve San Andreas’ı da tekrar tekrar sıkılmadan oynarım. Max Payne 2 yine aynı şekilde efsanedir gözümde. Hatta ah keşke bir remastered versiyonu çıksa da oynasam diye çok düşünmüşümdür.


(Okan Akıncı) #6

Max Payne 2’yi hiç oynamadım ama birincisi hatmetmişimdir. Çok güzel oyundu.

Bu arada bir zamanların FPS oyunları da benim için efsanedir. Counter Strike, Quake Arena 3, Team Fortress 2 harika oyunlardı. Battle Royale saçmalıklarını bir türlü sevemedim. Bu eskiler güzeldi.

CS’de tünele 4-3 olarak tanımladığımız silahla daldığımız günleri hatırlıyorum. Ne günlerdi be.


(Erdem) #7

Artık ne kadar oynadıysam 4-3 gözümde canlandı.

Diablo 2 de güzeldir, eskimez.


#8

Singleplayer olarak Beyond, Good & Evil diyebilirim. Yenisini yapıyorlar ama ilk oyunun hala gideri var. Keza Prince Of Persia Sands of Time ve Warrior Within de hala zevkle oynanabilir. Multiplayer olarak Quake 3 Arena ve Unreal Tournamet diyeceğim :slight_smile:


(Yusuf Ziya) #9

Baldur’s Gate :heart_eyes:

Bir de Caesar III :smiling_face_with_three_hearts:


#10

Rome Total War 1 diyip kaçayım. Hala arada sırada döndüğüm bir oyun. (Barbarian Invasion genişleme paketi de dahil.)

Unit collision ayarının olduğu son Total War galiba. Genelde süvari kullanmayı sevmeyen biri olarak söylüyorum, süvari hücumuyla düşmanı havaya savurmanın keyfini başka bir oyunda alamadım. Alabileceğim oyun varsa bilgilendirin lütfen.

Canım çekti şimdi :smiley:.


#12

Hala oynadığıma göre bana göre eskimediğini düşündüğüm oyunlar.

  • Crysis 2
  • Rise Of Nations
  • Stronghold Crusader ve Stronghold Crusader Extreme

(Buyici) #13

Total war serisi özellikle Mediaval 2. Sonra Okami, Sotc, Rachet and clank var. Veeeee en büyük efsane… Red alert 2 Hell March ile birlikte… Az mi 7 brutal devirdim. İnternet cafelerde ne vs atardık hey gidi…


(Ardakan Coşkun) #14

Mafia 2, Max Payne 1 ve 2, Vampire The Masquerade: Bloodlines, bir de Fallout 3 ile New Vegas.


(Emre Can Algül) #15

Eskiden bilgisayarım kaldırdığı nadir oyunlardandı. Bilgisayarımda oynayabildiğim bir kaç oyundan bir tanesi olduğundan dolayı oyunun tüm mekaniklerini çözüp 50 bölümüde bitirmiştir. Arkadaş çevremde bir tek ben sonuna kadar gelmiştim. Ne günlerdi be :smiley:


(Kaan Bulut) #16

Tetris (Dalga geçmiyorum)


#17

Camptain Comic
Prehistoric
Dune 2
Red Alert 1
Dominion


(Erman Akman) #18

Medievil diyorum. Sir Daniel Fortesque :smiley:


(Okan Akıncı) #19

Midtown Madness da güzeldi. Chicago’nun altını üstüne getiriyorduk ve yarışları kazanmaya çalışıyorduk ama çoğu zaman bitiş çizgisine tek parça ulaşamıyorduk.


(Damla) #20

Açıkçası öyle çok bir oyun geçmişim yok Dragon Age serisini bitirdim şimdi de Skyrim oynamaya çalışıyorum ama Dragon Age Origins’de 10 yıl geçmesine rağmen hala oynanabilen oyunlardan.
Başta grafikler yüzünden seriye 2’den başlamıştım sonra hikayeden bir şey anlamayınca human noble hikayesiyle 2 haftada bitirmiştim aradan bir kaç ay geçince mage olarak tekrar oynadım bir kere bile sıkılmadım. Grafikler yer yer kötü ama o atmosfer, grey warden olmanin verdiği gaz, müzikler, ilginç karakterler insanı oyuna bağlıyor.
Oyunda en çok sevdiğim şey verilen seçimler cidden oyunu etkiliyor yoldaşlarınızı satıp güç için elinizi kana bulamak ya da idealleri olan bir kahraman olmak oyuncunun elinde. Diğer karakterler körlemesine Warden’ı takip etmiyorlar yapılanları onaylamadıklarında tepki gösteriyor hatta tamamen çekip gidiyorlar. Oyun tamamen dövüş yeteneklerine bağlı değil Landsmeet’i kazanmak için hitabet yeteneği ve bazı görevleri tamamlamış olmak Ferelden soylularının önceden desteğini kazanmak gerekiyor. Öteki karakterlerin hepsi birbirinden ilginç. En önemlisi kahramanın kaderini belirlemek oyuncunun elinde mutlu son dayatılmıyor.
Ayrıca üç oyundan ne Hawke ne de Inquisitor’u Warden kadar umursamadım.


(Mustafa Yıldız) #21

Day of the Tentacle ve Full Throttle da bu listeye eklenmeli.