Hangi Dizileri İzliyorsunuz?

İnfinity Train’i izledim. Çizgi film aslında ama buraya yazmak istedim. Bence Cartoon Network’ün yaptığı en iyi şeylerden biri. Çocukları hedefliyormuş gibi duruyor ama aslında çocuklardan çok genç-yetişkin ve üstü yaş grubunu hedefliyor. Küçük çocukların bahsedilen konuları tam anlayacağından emin değilim. Owen Dennis bundan sonra ne çekse izlerim. Dikkat edin bundan sonra diyorum. Çünkü izledikten sonra yeni sezon ne zaman yayınlanacakmış diye bakarken gördüm ki iptal edilmiş. Ratinglere baktım en çok izlenen Max Original dizilerden biriymiş. Hatta yeni sezon onayı alan animasyon Close Enough’tan daha çok izlenmiş! Böyle şey olmaz. Cartoon Network’ün saçma sapan iptal kararlarına çok sinir oluyorum. Çocuk serisi olmaktan uzaklaşıyor diye iptal edilmiş. Şimdiye kadar gördüğüm en saçma iptal kararlarından biri. Gerçi zamanında Samurai Jack’i iptal etmiş stüdyodan bahsediyoruz o yüzden çok şaşıramıyorum.

Biraz da iptali bırakıp diziden bahsedeyim. Tür Bilimkurgu-Psikolojik bence. Rastgele insanlar sonsuz uzunlukta bir trene biniyorlar ve her birine bir numara veriliyor. Numaralar kişinin trendeki eylemlerine göre değişiyor. Neye göre değiştiği veya yolcuların neye göre seçildiği spoiler olur o yüzden söylemiyorum. Her vagon farklı bir temaya sahip ve çıkmak için bir bulmaca çözmeyi gerektiren birer dünya. Her sezon birbirinden farklı yolcuların hikayesini anlatıyor. Bölümler 11 dakika sezonlar 10 bölüm. Yani her sezon bir film uzunluğuna denk geliyor. Dizi değil film gibi de izleyebilirsiniz. Animasyon kalitesi iyi ama daha iyisini de gördüm. Karakterler çok sağlam yazılmış. Her sezon bağımsız olsa da bazı yan karakterler hepsinde var. Kimse iyi veya kötü değil. Kötü gibi tanıtılan karakterler bile saf kötü değil, neyi neden yaptıkları anlaşılıyor. İlk sezon biraz daha çizgi film havasında ama devam sezonlarında bu değişiyor. Hiç beklemediğim kadar sert sahneler vardı. Seslendirmeler aşırı başarılı. Özellikle Ashley Johnson, Lena Headey, Kate Mulgrew ve Kirby Howell-Baptiste’i çok beğendim. Lena Headey’i Cersei Lannister olarak Kirby Howell-Baptiste’i de gelecek Sandman dizisindeki Ölüm olarak tanıyor olabilirsiniz. Ashley Johnson’ı da The Last of Us oynayanlar Ellie’nin sesi olarak hatırlayacaktır. Birkaç bölüm figüran gibi takılan J. K. Simmons hariç diğer seslendirmenleri tanımasam da hepsi işini çok iyi yapmış.

Eğer izleyeceksiniz önceden uyarayım dördüncü sezon bir final gibi bitmiyor. Yani tatmin olmayıp daha fazlasını isteyerek kalacaksınız. Ki ben dördüncü sezonun yapılması planlanan beşinci sezona hazırlık olduğunu düşünüyorum. Biraz ilk sezonun ikinci ve üçüncüye hazırlık olması gibi yani. Zaten iptal kararı geldiğinde beşinci sezonun senaryosu tamamen hazırmış ve çekmeden kalmışlar. Yapımcı-yönetmen-yazar Owen Dennis serinin devamına dair hiç ümidim kalmazsa yayınlarım tarzı bir şey demiş. Umarım yayınlanmaz, çekilir. Kaliteli çizgi filme aç kalmışım resmen. Cartoon Network’ün son yıllardaki saçma sapan çizgi filmlerinden sonra böyle bir işi çıkartabilmeleri şaşırtıcı. Ben Samuray Jack’in yaptığı gibi Adult Swim’e geçerse çok başarılı olacağını düşünüyorum.

Son olarak; psikolojiye meraklıysanız, Doktor Who seviyorsanız, Adventure Time, Regular Show, Gravity Falls benzeri çizgi dizileri beğendiyseniz ve İngilizceniz iyiyse kesinlikle öneririm. Düzgün bir Türkçe altyazı olduğunu sanmıyorum çok popüler değil ama çok aramadım belki vardır. Bence popüler olamamasının en büyük sebebi HBO Max gibi dünyanın çoğunda olmayan bir platformda yayınlanması. Yani henüz Türkiyeden yasal yolla izleme şansınız yok. Ben beklemeyip korsan izledim ama HBO MAX Türkiye’ye gelirse üyelik alırım. Merak edenler korsan izleyebilir. Eğer vpn üzerinden HBO MAX üyeliği alan varsa kesinlikle öneririm.

Yazıyı spoiler vermeden yazmaya çalıştım. Eğer izlemiş olanlar varsa onlarla spoilerlı devam edebiliriz.

7 Beğeni