Hangi Dizileri İzliyorsunuz?

İzlemediyseniz Hannibal’ı öneririm, içerisinde olan psikolojik tahliller harika. İşleyişini çok seviyorum,cinayet, soruşturma ve psikolojinin en iyi harmanlandığı dizilerden biri ve Hannibal Lecter zaten başlı başına Mads Mikkelsen ile harika :drooling_face:

8 Beğeni

Bende katılıyorum ve Westworld izlemenizi öneriyorum mükkemmel oyunculuklar,klişe bir konuyu harika işleyişi,mükemmek sinematografi.

4 Beğeni

İnternette şu küçük kısa klibe denk gelince Quantum Leap’ e başladım. Tam dönem bilimkurgusu. Çeneli çeneli, yakışıklı Amerikalı abilerimiz oynuyorlar.

Tam olarak bilmediğimiz bir gelecekte zaman yolculuğu üzerine araştırmalar, deneyler yapılıyor. Deneylerde çıkan bir kaza sonucu anakarakterimiz Sam planlanmayan bir şekilde geçmişe gidiyor. Fakat bedenen değil zihnen gerçekleştiriyor bu yolculuğu. Başka insanların bedenlerine yerleşiyor. Hafızasını kaybetmiş durumda ve kendisine bir zamanlar tanıdığı profesörün gelecekten yansıtılan hologramının yardımlarıyla zamanına dönmeye çalışıyor.

Videodan dolayı biraz daha farklı düşünmüştüm hikayeyi. Engelli birinin kendinin farkına varamaması olarak yorumlamıştım.

İzlediğim dizilerin yeni bölümü gelene kadar ben adlarını unutuyorum ama bugün Sweet Tooth izledim çok güzeldi. Bilim kurguyu fantastikle çok güzel harmanlamış yazar. Çizgi romandan uyarlamaymış. Çizgi roman konusunda tamamen boş olduğum için bilmiyordum. Bazı siteler el atından çevirmiş. Heyecanlı, keyifli, merak uyandıran, bazı karakterler çok hoş olmuş. Orijinalini bilmiyorum ama benim çok hoşuma gitti. Post apokaliptik şeyleri de ayrıca bir sevdiğimden iyi denk geldi. Sadece kendimi oyalamak için açmıştım ama bir günde bitirdim.

6 Beğeni

Rome Season 2

İlk sezon da çok güzeldi fakat 2. sezon muhteşem olmuş. Taht oyunları, politik çekişmeler, siyasetin kirli yüzü, rüşvet, ticaret konuları muhteşem işlenmiş. Üstelik sadece sarayda yaşayan ülkeyi yönetenlerin siyaseti değil, bir meyhanedeki siyaset ve güç çekişmeleri, ticaret savaşları muhteşem işlenmiş.

Son derece hayran oldum.

Sonu benim için hüzünlü dolu oldu. İlk sezonda Marc Antony’i bu kadar seveceğimi düşünmüyordum ancak Octavian’ın soğukluğu beni Marc Antony’e yaklaştırdı. Askerlerle olan ilişkisi, kendinden düşük rütbelilerle sıcak ikili ilişkiler kurması ve onlarla empati yapması beni etkiledi sanırım. İkisinden birisini seçecek olsam muhtemelen Octavian’ın hayatını değil Marc Antony’yi tercih ederdim. Bu yüzden de Octavian gibilere kaybederdim muhtemelen.

Mısır tasvirleri, Roma tasvirleri tek kelimeyle muhteşem ve taht oyunlarını Game of Thrones’dan çok daha iyi anlatıyor.

10/10

7 Beğeni

image
Sweet Tooth
İlk sezonu bitirdim. Çizgi romanını okumadığım halde konuyu az çok biliyordum. İzlediğim her bölüm devamını merak ettirdi. Bundan dolayı diziyi bitirdim. Yoksa kim bilir kaçıncı bölümde bırakırdım yada ne zaman bitirirdim. İzlediğim filmlere yaptığım gibi dizilere puan veremiyorum. Diziyi sevdim ve izlemediyseniz eğer öneririm.

2 Beğeni

Yakın zamanda Mythic Quest: Raven’s Banquet’i bitirdim. Benim haftalık olarak devam ettiğim bir diziydi ama başından biraz sevdiğinizde bir oturuşta da hüpletebileceğinizi düşündüğüm bir yapım.

Ufaktan konusuna değinecek olursam; Mythic Quest isimli online rol yapma oyununun ( MMORPG ) stüdyosunda geçen bir iş yeri komedisi diyebiliriz. Orijinal karakterleri, dinamizmi ve özellikle bazı bölümlerdeki ince senaryo işçilikleri ile yakın zamanda çıkan yapımlar arasında benim favorilerimden. 1-2 hafta önce 2. sezon finalini gerçekleştirdi, apple+ yapımı ve elma abi ek desteği ile Türkçe altyazısı da yayıncı destekli olarak mevcut.

Bir dip not da yapımın mutfağında It’s Always Sunny in Philadelphia ekibinin olduğunu belirteyim ki, benim gibi sevenleri varsa o nüktedan havayı da ufaktan hissedebileceklerini öğrenmek belki hoşlarına gider :grinning_face_with_smiling_eyes: Etrafımda izleyeni de yok gibi bişi, 1-2 kişiyi zorla başlattım, sonra hastası oldular :smiley:

4 Beğeni

Önce kitabını okuma fikri her uyarlamada aklımı çelmeye çalışır ama bu sefer başarılı olamadı. Diziyi izlemeye karar verdim. İyi ki de kitaplarına bakmadan diziyi izlemişim çünkü kitaplarından haz alacağımı düşünmüyorum. Bu olumsuz bir eleştiri değil. Malesef ki bu kitapları daha erken yaşlarda okuma şansını kaçırmışım, Narnia Günlüklerinde denediğim gibi bunda da sonucun hüsran olacağı kanaatine vardım. Bu kitapları okuyacak yaşı geçmişim ama dizi ve sinema sektörü daha farklı işliyor benim için.

Bu dizide sanki uzun zamandır yokluğunu buram buram hissettiğim bir çocuk macerasının tadına vardım. Çocuk başrollerin hem çocuklara hem de genç ve yetişkinlere hitap ettiği bir maceraya tanık oluyoruz. Evrenin mekanikler tadında, tuzunda bırakılmış. Hiçbir unsurun cılkı çıkarılmamış. Sakin başlayıp yükselen bir bölüm yapısı yok. Açıkçası her bölümün dolu dolu olduğu, her an her şeye tanıklık edebileceğimiz bir dizi. Bölüm dizaynı izleyiciyi sıkmıyor. Harıl harıl izlediğim söylenemez, boş vakit buldukça açıp izledim. Gerçekten çok keyifli 2 sezon izledim ve 3. sezonun da hakkıyla son vereceğini umuyorum. Herkese öneriyorum.

4 Beğeni

Tesadüfen bulduğum bir dizi, Joe Hill ‘in aynı adlı romanından uyarlanmış, kitabı okumamıştım, Charlie Manx adında çocukların ruhuyla beslenen bir ölümsüzün ve çocukları onun elinden kurtarmaya çalışan bir kızın mücadelesini anlatan güzel bir dizi.

4 Beğeni

Kitap uyarlaması olan dizinin ilk sezonunu keyifle izledim, bolca güldüm. İkinci sezonu diğeri kadar iyi olmasa da merakla izlenir kesinlikle. Bilim kurgu, fantastik evren ve bolca da mizah bulunduruyor yapım. Benim dizide en beğendiğim şey ise düzensizlik içinde düzen barındırıyor. Ve tabii Frodo <3

5 Beğeni

Chernobyl

İlk 3 bölümü izledim. 2 bölüm kaldı. Muhtemelen kalan bölümleri de hızlıca izlerim. Çok beğendim. Politik yönü olan ve eleştirel eserleri genellikle beğenirim. Bu dizide de politika dizinin içerisine çok iyi bir şekilde yedirilmiş.

Dizinin gerçeklerle birebir aynı olmadığı konusundaki eleştirelere aldırmıyorum. Bir sanat eserinin gerçekleri birebir yansıtması gerekmiyor. Otoriter sistemin nasıl bir şey olduğunu çok güzel yansıtmış. Bence önemli olan da bu. Şu an ülkemizde dahi dizide gördüğümüz bir çok otoriter uygulamanın benzerini yaşıyoruz.

Bu da dizinin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor bence.

10 Beğeni

Yıllardır olduğu gibi dönüp dolaşıp Behzat Ç.

Harun ne kadar öküz, patavatsız yer yer keko ve hanzo olsa da böyle bağrımıza bastık Tosun Paşa’yı. Onsuz olmuyor yeni bölümler. : (

4 Beğeni

Godless
Konusu ilgimi çekmesine rağmen beklentimi karşılamayan bir dizi oldu. Bazı sahneler o kadar zorlama olmuş ki izlerken “ne gerek vardı” diye tepki verdim.

5 Beğeni

Sadece ilk bölümü izledim ama vaat ettikleri güzel. Sezon sonuna kadar tadını bozmazsa Banshee dizisinden sonra aradığım diziyi buldum demektir. (Konu anlamında değil dövüş koreografisi benzerliğinde)

3 Beğeni

Dizi bozmuyor ama başrol konusunda fotoğrafta soldaki arkadaş ön planda değil. Dizi sağdaki arkadaşın üzerine kurulmuş. İleride ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca 2. sezon haberi yok uzun süredir. Bitmiş de olabilir bilmiyorum.

@narpal Bana da bir arkadaşım önerdi. İlk bölüm çok uzun olunca izlemem dedim. İzle pişman olmazsın dedi. İzledim ve arka arkaya 2 bölüm daha devirdim.

1 Beğeni

Öneren arkadaşlar da söylemişti pandemiden dolayı yeni sezondan ses çıkmadı diye. Normalde başlamazdım ama ilk bölüm bayağı hoşuma gitti.

@fatihcetin dövüş koreografisini ayarlayanlar galiba Raid filmini yapanlar. Ordan bir artı aldı gözümde.

1 Beğeni

:rotating_light: :rotating_light: SPOILER İÇERİR :rotating_light: :rotating_light:
Wandavision’ı izledim ve çok beğendim, her bölümün farklı bir havası var ve son bölümlerde evrene çok iyi bağladılar. Her ne kadar Fox evrenindeki Pietro’nun marvel evreninde sıradan bir kişi olarak gösterilmesinde hayal kırıklığı yaşasam da hala şimdiki Marvel evreninin Fox evreni ile bağlanacağına inanıyorum. Bölüm sürelerinin kısa tutulması ve neredeyse hiç gereksiz sahenin olmaması da izlerken beni hiç sıkmamasına yol açtı. Bence MCU’yu seviyorsanız bu diziye bayılacaksınız.
Falcon and the Winter Soldier’da da son bölüme geldim, çok inanılmaz bir dizi değil daha çok çıtır çerez bir dizi. Aksiyon sahneleri hoş zaten John Wick’te çalışan biri dizide önemli bir mevkide diye biliyorum o yüzden beklentim yüksekti bu konuda ve beklentimi karşıladılar. Olaylar MCU’yu elbette etkileyecektir ama inanılmaz bir etki yaratacağını sanmıyorum. Bucky ya da Sam Wilson ikilisinden birini bile seviyorsanız hemen izleyin derim. Baron Zemo’yu da çok iyi aktarmışlar. Baron Zemo hayranı olmama sebep oldu bu dizi.

2 Beğeni

Castlevania’yı 2.sezonda bırakmıştım ardından Sweet tooth izlemeye yeltendim(çizgi romanı okuyup aşırı olmasa da beğenmiştim) onu da 2.bölümde bıraktım. Çizgi romanın öyle derin bir altyapısı yok ancak atmosfer olarak karanlık ve ciddi bir tondaydı ki başka türlüsü başarılı olamazdı, Netflix ise şaşırtmayacak şekilde çocuk dizisine çevirmiş diziyi. Beğenenlere saygı duyarım ama;

2 yıla yayarak izlediğim Sopranos’u birkaç önce bitirmiştim yani nasıl anlatacağımı bilemiyorum, resmen insana alternatif bir hayat oluyor, karakterlerin sıradan yaşamlarını bile izlemek büyük zevk veriyor, kendimi dizinin evreninde gördüğüm rüyalar bile gördüm bu süreçte, olağanüstü, bambaşka bir dizi. Netflixin dizileri diziyse Sopranos, The Wire gibi dizilere dizi demek resmen hakaret olur gibi geliyor bana.
(10/10) verdiğim tek dizi olmasa da(True detective, bre bad, the wire’da benim için bu işin en en üst noktaları) Sopranos televizyon tarihinin tartışmasız en büyük yapımı. Çok çok düşük ihtimal de olsa yeni bir Breaking Bad ayarında dizi görebilir ama Sopranos benzeri,seviyesi bir şey bir daha izleyebileceğimizi hiç sanmıyorum.
Bu dizileri sabaha kadar övebilirim ama şimdilik yeter bu kadar:D

Edit: Yukarıda gördüm, unutmuşum. Tabi ki saydığım bu dizilere Chernobyl’i de ekliyorum, o da olağanüstü bir diziydi…

1 Beğeni

Anime kategorisine mi koymak lazım, dizi mi demek lazım tam bilemedim ama konu itibari ile cheezy bir amerikan militarizmi de içerince dizi demek daha doğru herhalde :smiley: Gerçekçi gözüken animasyon tekniği ile çekilmiş, ben sorun yaşamadım güzel animatedlanmış ama sevmeyen varsa rahatsız olabilir.

Zombie genre ilgi ve beğeni duymadığım bir alandır ama birkaç istisnasına zaafım var hala, Resident Evil da onlardan. Küçükken oyunları ile beni gerebilen nadir yapımlardan olması ve jovovic faktörü sanırım :smiley: Türü ve Resident evil dünyasını sevenler rahatlıkla izleyebilir, hepi topu 4 bölüm zaten ve bölümler ortalama 25 dakika.

2021 de filmler için yeni Resident Evil filmi Welcome to Raccoon City deki baş karakter olan kıza ( Claire Redfield ) ve olayın kahramanı olacak Leon elemana bu dizide de yer vermişler, zaman olarak Raccoon City olayının sonrasında geçiyor.

3 Beğeni

İnfinity Train’i izledim. Çizgi film aslında ama buraya yazmak istedim. Bence Cartoon Network’ün yaptığı en iyi şeylerden biri. Çocukları hedefliyormuş gibi duruyor ama aslında çocuklardan çok genç-yetişkin ve üstü yaş grubunu hedefliyor. Küçük çocukların bahsedilen konuları tam anlayacağından emin değilim. Owen Dennis bundan sonra ne çekse izlerim. Dikkat edin bundan sonra diyorum. Çünkü izledikten sonra yeni sezon ne zaman yayınlanacakmış diye bakarken gördüm ki iptal edilmiş. Ratinglere baktım en çok izlenen Max Original dizilerden biriymiş. Hatta yeni sezon onayı alan animasyon Close Enough’tan daha çok izlenmiş! Böyle şey olmaz. Cartoon Network’ün saçma sapan iptal kararlarına çok sinir oluyorum. Çocuk serisi olmaktan uzaklaşıyor diye iptal edilmiş. Şimdiye kadar gördüğüm en saçma iptal kararlarından biri. Gerçi zamanında Samurai Jack’i iptal etmiş stüdyodan bahsediyoruz o yüzden çok şaşıramıyorum.

Biraz da iptali bırakıp diziden bahsedeyim. Tür Bilimkurgu-Psikolojik bence. Rastgele insanlar sonsuz uzunlukta bir trene biniyorlar ve her birine bir numara veriliyor. Numaralar kişinin trendeki eylemlerine göre değişiyor. Neye göre değiştiği veya yolcuların neye göre seçildiği spoiler olur o yüzden söylemiyorum. Her vagon farklı bir temaya sahip ve çıkmak için bir bulmaca çözmeyi gerektiren birer dünya. Her sezon birbirinden farklı yolcuların hikayesini anlatıyor. Bölümler 11 dakika sezonlar 10 bölüm. Yani her sezon bir film uzunluğuna denk geliyor. Dizi değil film gibi de izleyebilirsiniz. Animasyon kalitesi iyi ama daha iyisini de gördüm. Karakterler çok sağlam yazılmış. Her sezon bağımsız olsa da bazı yan karakterler hepsinde var. Kimse iyi veya kötü değil. Kötü gibi tanıtılan karakterler bile saf kötü değil, neyi neden yaptıkları anlaşılıyor. İlk sezon biraz daha çizgi film havasında ama devam sezonlarında bu değişiyor. Hiç beklemediğim kadar sert sahneler vardı. Seslendirmeler aşırı başarılı. Özellikle Ashley Johnson, Lena Headey, Kate Mulgrew ve Kirby Howell-Baptiste’i çok beğendim. Lena Headey’i Cersei Lannister olarak Kirby Howell-Baptiste’i de gelecek Sandman dizisindeki Ölüm olarak tanıyor olabilirsiniz. Ashley Johnson’ı da The Last of Us oynayanlar Ellie’nin sesi olarak hatırlayacaktır. Birkaç bölüm figüran gibi takılan J. K. Simmons hariç diğer seslendirmenleri tanımasam da hepsi işini çok iyi yapmış.

Eğer izleyeceksiniz önceden uyarayım dördüncü sezon bir final gibi bitmiyor. Yani tatmin olmayıp daha fazlasını isteyerek kalacaksınız. Ki ben dördüncü sezonun yapılması planlanan beşinci sezona hazırlık olduğunu düşünüyorum. Biraz ilk sezonun ikinci ve üçüncüye hazırlık olması gibi yani. Zaten iptal kararı geldiğinde beşinci sezonun senaryosu tamamen hazırmış ve çekmeden kalmışlar. Yapımcı-yönetmen-yazar Owen Dennis serinin devamına dair hiç ümidim kalmazsa yayınlarım tarzı bir şey demiş. Umarım yayınlanmaz, çekilir. Kaliteli çizgi filme aç kalmışım resmen. Cartoon Network’ün son yıllardaki saçma sapan çizgi filmlerinden sonra böyle bir işi çıkartabilmeleri şaşırtıcı. Ben Samuray Jack’in yaptığı gibi Adult Swim’e geçerse çok başarılı olacağını düşünüyorum.

Son olarak; psikolojiye meraklıysanız, Doktor Who seviyorsanız, Adventure Time, Regular Show, Gravity Falls benzeri çizgi dizileri beğendiyseniz ve İngilizceniz iyiyse kesinlikle öneririm. Düzgün bir Türkçe altyazı olduğunu sanmıyorum çok popüler değil ama çok aramadım belki vardır. Bence popüler olamamasının en büyük sebebi HBO Max gibi dünyanın çoğunda olmayan bir platformda yayınlanması. Yani henüz Türkiyeden yasal yolla izleme şansınız yok. Ben beklemeyip korsan izledim ama HBO MAX Türkiye’ye gelirse üyelik alırım. Merak edenler korsan izleyebilir. Eğer vpn üzerinden HBO MAX üyeliği alan varsa kesinlikle öneririm.

Yazıyı spoiler vermeden yazmaya çalıştım. Eğer izlemiş olanlar varsa onlarla spoilerlı devam edebiliriz.

7 Beğeni