Hangi Dizileri İzliyorsunuz?

En son Merlin’i bitirdim ve onun üzerine bir sey ilgimi çekemedi. :joy: Mitolojik, fantastik bir dizi öneriniz var mı? Şöyle doğası da güzel olan :four_leaf_clover::shamrock:

Merlin kadar “tatliş” bir dizi olmasa da Amazon’un Carnival Row isimli dizisi aklıma geldi nedense. Konusuna ve oyuncu kadrosuna bakarak bir şans verebilirsiniz belki. :slight_smile:

6 Beğeni

Bu kadar güzel bir öneri olamaz :heart_eyes: hemen başlayacağım tam aradığım gibi. Çok teşekkür ederim :woman_fairy:t3::purple_heart:

1 Beğeni

Ne demek, beğenirseniz alakalı başlıkta yorumunuzu bekliyorum. :smiling_face_with_three_hearts:

2 Beğeni

Geçen ay “You” dizisini bitirdim. Dizinin konusu ilk sezon içine çekiyor ama diğer 2 sezon biraz tekrara düşüyor gibiydi. 4. Sezon umarım daha iyi olur.

Bu ay “The Boys” dizisini bitirdim. Süper kahramanlar ya düşündüğümüz kadar iyi değillerse teması işlenmiş ve gerçekten acayip hoşuma gitti. Ara ara mantık hataları olsa da dizi gayet akıyor.

Şimdi de “Californication” dizisine başladım. İlk üç bölümü izledim, şimdilik fena gitmiyor. Yazı yazamadığım şu dönemlerde, 5 yıldır “yazamayan” yazarın vurdumduymaz hayatını izlemek keyifli…

3 Beğeni

Californication çok iyi bir dizidir ilerledikçe daha çok seveceksiniz eminim, iyi seyirler :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Rick and Morty’yi seven bunu da sever.

Patriot da çok iyi bir mizah dizisi.

1 Beğeni

Şu an 6. bölümdeyim. Aşırı sinirliyim. Dünyanın en ırkçı kurulumu Netflix olmalı. Sandman niye zenci değil? Yahut niye gay değil? Herkesin zenci ve eşcinsel olmasını istiyorum. Tüm karakterlerin. Ayrımcılığınız batsın. Rezil platform. Küçük oluşumları ayrıştırmaya devam edin. Rezilsiniz.

4 Beğeni

Sandman izlemeyi düşündüğüm bir diziydi. Bölümlere ufak ufak göz gezdirdim. Dizi Sandman’ın gerçekdışı edebi çizgisini tutturamamış (Tam olarak anlatamadım ama demek istediğim olaylara kendi gözümüzden bakmak yerine Dream’in gözünden bakmamız gibi.).
Dream fazla insansı kaçmış. Her yerde kim olduğunu çıkaramadığım zenci karakterler var.

Eh zaten pek bir beklentim yoktu ama diziyi hiç izleyesim kalmadı.

3 Beğeni

Bu durum beni de çok rahatsız etti. Neil Gaiman işin içinde olup da Morpheus’u nasıl bu kadar yansıtamaz komik. Kesinlikle Netflix’in ağzıyla konuşmamıştır.

Muhtemelen izleyicinin özdeşim kurabileceği bir ana karakter olsun istediler.

Çizgi romanı okurken de ilk ciltlerde de özdeşim kuramıyorduk. Tek sezonluk olamayacak kadar geniş bir hikayeyi böyle yansıtmaları saçmalık. Yeni nesil badboy, soğuk bakışlı, az konuşan karakterlerin hastası. Sandman’in orijinal halini daha çok beğenebilirlerdi. Netflix aksini beğeneceklerini düşünerek hata yapmış.

3 Beğeni

Netflix çerezlik dizi üretir hocam. Ağır, okuyucuyu yavaşça kazanacak bir yapım beklenmemeli diye düşünüyorum.

Sandman’i izledim.
Okumadım, hatta hakkında zerre fikrim yoktu. Bu yüzden yapacağım yoruma katılmayan olabilir. Ben beğendim.
Her bölümün farklı bir havası vardı ve başka tür diziler izliyormuşum gibiydi. Bunda yazarın hikayeci olmasının payı olabilir.
Şu karakter gaymiş, şu siyahmış kavgası gördüm çok. Daha öncesinde okumuş olsam daha çok etkileyebilirdi belki, şimdi yeni çıkan herhangi bir dizi gibi geldi. Bu yorumları okumamış olsam dikkat bile etmezdim herhalde. Bu yapımların bir şeyi oluyormuş: “color blind vs color conscious” diye, bu dizide color conscious yapmışlar. Yani özellikle farklı renk, etnik, cinsel grupları önemli rollere vermişler. Ben renk,ırk,yönelimleri yok sayıp aktörün role uygunluğuna bakıldığında daha çok seviyorum. (color blind) Zaten çizgi roman değil, roman/hikaye olsaydı ve betimlenmeseydi özellikle Sonsuzlar’ı cinsiyetsiz ve ırksız düşünürdüm. Belli bir görüntüye oturtmazdım.

İlk 4 bölümü çok sevdim. Ondan sonra biraz hikaye çatallandı, farklı farklı yerlere gittik. Morpheus’un gözünden görmeyi ve onun evreni olsun cehennem olsun gezmeyi daha çok sevmiştim. Rose hikayesinde baya sıkıldım. Morpheus ve Death’li bölümde eğlendim. Neşeli golden retriever bir ablanın emo ergen küçük kardeşi gibi takılmaları çok tatlıydı. Lucifer… Meh… Çok da başarılı bir ‘kötü’ lider bulamadım. Melek gibiydi daha çok. Aralarındaki düelloda şaşırdım. O kadar aksiyonlu şeylere alışmışım ki, kılıç kalkan ya da süper güç falan kullanacaklar sanmıştım. Morpheus’un öyle savaşması pek yakışık kalmazdı diye de düşünüyordum. Şaşırttı güzel oldu. Lokanta sahnesi ünlüymüş. Böyle sahneleri ben de filmlerde/dizilerde izlemekten keyif alırım. Belki de çok izlediğimden pek etkilemedi, tahmin edilebilir geldi. Sonunda Morpheus’un hemen geri alayım düzelteyim dememesi en güzel kısmıydı. Koleksiyoncuların toplantısını da beğendim. Arada sırada true-crime tüketen biri olarak daha uzun olmasını bile isterdim. Son bölüm daha çocuksu geldi. Çok etkileyici bir son olmadı ama zaten 11 çizgiromanlık bir serinin sonu da değildir. O yüzden makul.

Dizinin sadece okuyucuları için değil herkes için çıktığını düşünürsek, okumayan birisi olarak keyif aldım. Hem sezonlarını takip edip hem de kitaplarını almayı planlıyorum.

Edit: Şu kafatasından yapmak istiyorum. Biraz kil ve çokça uğraşla yapılabilir sanki. Keşke 3d yazıcım olsaydı.

Spoilerlı görsel:

Özet

4 Beğeni

Aslında hiç netflix neşterine ihtiyaç duymayan bir içerik zaten Sandman. Neil, ezelden duyarlı bir insan azınlıklara karşı. Ramazan aylarında iftardan önce kanal 7’de verilen peygamber hayatları temalı bi içerik değil yani Sandman, öyle sananlar olsa da. Her telden çalıyor. Sandman yargılayan biri değil, anlamaya da çalışan biri değil, biraz bencil ve kibirli bir puşt xd

Death’i değiştirmeseler daha iyi olurdu çünkü aynadaki akis gibiler.

sandman_and_death_by_aratithiliel_d1t8tr0-fullview

Unity ve ailesi’nin siyahi olması da, geçen burada paylaşılan roma imparatorlarının canlandırılmasına neden hepsi beyaz denmesi gibi. Tarih böyle değil yani.

Lucifer’in öyle bir kötülük motivasyonu yoktu evet. Seri de zaten herkes depresif neredeyse. Öyle ihtiraslı ve hırslı bir iki-kişi var.

Rose kısımlarını ben romanda da sevmemiştim. Aslında ben genel olarak sandmani çok sevmemiştim. Bana anlattıkları kadar etkileyici gelmemişti.

Çizgi romana göre dizi biraz daraltılmış ama dizideki bazı kısımlar da romana göre daha geniş ele alınmıştı sanki. Uyarlanabilir yerleri büyütmüşler sanki.

Fena değildi bence dizi ama son zamanlardaki tüm uyarlamalar gibi daha iyisi olabilirdi kuruntusu bırakıyor insanın içinde.

5 Beğeni

Dota 2’nin yeni sezonu dün çıkmıştı. Ben de oyununu yıllarca oynayan bir sever olarak ilk sezonu cok beğenmiştim. Fakat ikinci sezonla başlayan hız treni yolculuğu üçüncü sezonda başka bir boyuta ulaştı. Ancak 3 bölüm dayanabildim ve izlememek üzerek sildim. Sahne geçişleri ve hikayedeki boşluklar yetmemiş gibi kim kimden güçlü kestiremiyorum.

4 Beğeni

Dota’nın diziye sahip olduğunu şimdi sizden öğrendim, ilk sezonunu beğendiyseniz bakayım ben de hoşuma gitti :smiley:

1 Beğeni

Death benim en sevdiğim çizgi roman karakterlerinden biri, animasyonlarda bile ruhunu düzgün yansıtamamalarından şikayet eden biri olarak böyle bir oyuncu tercihine hiçbir şey diyemiyorum. Yeni black panter’in Kıvanç Tatlıtuğ tarafından oynanması gerektiğini düşünüyorum.

1 Beğeni

Konusu baya enteresan. Resmi bir unvan olmayan ama herkesin iştirak etmesiyle ciddiye alınan ikinci bir Mayor görevi var ve bu görevdeki adam suç dünyasıyla normal dünyanın dengesini sağlamaya çalışıyor. Bu yüzden ileriki bölümlerde bir hayli gerilimli bir senaryo var diye düşünüyorum. Taylor Sheridan resmi görevlilerin, büyük resim için sınırları aştığı hikayeleri anlatmayı sevdiğini Sicario senaryosunda göstermişti. Fakat oradaki suçlular harbiden empati kurulmayacak it oğlu itlerdi, burada daha local suçluların olduğu hapishane konsepti var. Şöyle “kader mahkumu” minvalinde hikayeye sahip grimsi kötü karakterler falan olursa tadından yenmez, bizim de skalamız bir iyi tarafa, bir kötü tarafa gider böylece. İlk bölüm sonlara doğru da bir anda heyecanlandıran ve hook atan kısımlar var. Bayadır listemde bekletiyordum, başladığıma memnun oldum.

3 Beğeni

“Genç ve başarılı bir şef olan Carmy, üzücü bir ölümün haberinin ardından aile dükkânını işletmek için Chicago’ya döner. Hayallerindeki restoranı oluşturmaya çalışırken mutfakta kendisine yeni bir aile bulacaktır.”

İnstagramda takip ettiğim manga sayfalarından biri önerince başladım. Syd ve çörek yapmaya çalışan eleman dizi boyunca çok tatlılardı. Favorim de Richie, rahatsız edici birisi ama olmazsa olmaz. Hikayedeki gelişim hoştu. Karakterler beklemediğin tepkiler veriyorlar. Geçmişe dair bir şeyler cevaplamak gibi bir niyeti de yok, asıl önemli olan bundan sonra olacaklar gibi.

1 Beğeni