Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

image

The Witcher, Cilt 1: Camlar Konağı

Öykülerden oluşan ilk iki Witcher kitabından bir chapter okuyor gibi hissettirdi, ancak o seviyenin de biraz altında kalmış. Çizgi roman okuru olmayan biri olarak Witcher evreninden bir parça okuma niyetiyle edinmiştim. Evrene katkısı ya da yeniliği olmadığından çıtır çerez bir okumalık olarak değerlendirilebilir.

Geralt’ın çizgi romandaki karakterizasyonunu pek beğenmedim. Çizimler de pek hoşuma gitmedi, mekan ve çevre tasarımları fena değildi ama karakter çizimlerinde çizerin tarzı ile pek hoşlaşmadım. Oyunları oynamadığımdan tam emin olamasam da sanki bu çizgi roman serisinin ana esin kaynağı oyunlar gibi hissettim. Geralt’ın bol bol büyü atması ve boş boş her aksiyona dalması bu duyguyu oluşturdu sanırım bende. Sonraki çizgi romanları da okuduktan sonra biraz daha net bir kanaat getireceğim.

image

The Witcher, Cilt 2: Tilki Çocuklar

Kitaplardaki bir öykü tadında ufak bir macera şeklinde olmasıyla sıcak başladım yine çizgi romana. Hikayenin başlangıcı da gelişimi de zayıf kalmış. Geralt ve Addario gemiye katılım gerçekleştikten sonraki karşılaştığımız hemen hemen her yan karakter zayıf ve derinliksiz. Hele ki amele tayfanın üst üste yaptığı mallıklara sürekli göz devirdim maalesef.

Çizeri ilk çizgi roman ile aynı ve pek de bir fark yok, Querio’nun tarzının kesinlikle bana hitap etmediğine ikna etmiş oldu sadece.

image

The Witcher, Cilt 3: Kargaların Laneti

Hem hikaye hem de çizimler bakımından önceki iki çizgi romana göre daha çok beğendim. Çizeri farklıymış zaten, benim göz zevkime biraz daha yakın çiziyormuş demek ki.

Kargaların Laneti kitaplardan aşina olduğumuz Striga hikayesine dokunurken kendi hikayesini de oluşturmayı başarmış. Ciri ve Yenneferi de görmemiz ile beraber hoş bir anlatı ortaya sunmuş denilebilir.

Çok tatmin edici olmasa da önceki iki çizgi romandan daha iyi olmuş. Birbirleri ile herhangi bir bağlantıları da olmadığından Witcher çizgi romanları varmış, nasılmış diye düşünenler ilk olarak Kargaların Lanetini okumayı da deneyebilir.

image

The Witcher, Cilt 4: Et ve Alev

Hikayesi biraz kısa ve fazla yüzeysel kalmış olsa da çizimlerini önceki çizgi romanlardan daha fazla beğendim diyebilirim. Çerezlik bir okuma oldu yine. Dandelion da güzel bir artı oldu bu macerada.

Et ve Alev ile beraber şu ana kadar Türkçeye kazandırılan 4 Witcher çizgi romanını da okumuş oldum. Pek beklediğimi bulamamış olsam da beklentiyi kısa, eğlenceli ve çerezlik okuma şeklinde tutarak keyif alınabilir gibiler. Sonraki çizgi romanlar da Türkçeye kazandırılır ise okuyup okumamayı o anki yoğunluğuma göre değerlendiririm diye düşünüyorum.

11 Beğeni