Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Okuma Etkinliği - Dune etkinliğine katılarak Dune’u okudum. Öncelikle yazacaklarım sadece bu kitap için geçerlidir. Serinin diğer kitaplarında cevabı vardır belki bilemiyorum. Bu kitaptan anladığım yada anlamadığım kadarıyla yorumlayacağım ve kitabın keşke şöyle yapsa dediğim yerlerden bahsedeceğim.

Kitabın ismiyle başlayacak olursak Dune kelimesi sadece iki yerde geçiyor hatırladığım kadarıyla. Kitaba Arrakis yerine Dune isminin vermesinin sebebini bulamadım. İlginç bir tercih gibi geldi bana.

Kitabın ilk kısmındaki karakteri ve olayları okuyucuya anlatış biçimini pek sevmedim. İki kişinin bildiği şeyi sırf okuyucuya aktarabilmek için soru sorarak tekrarlatması sıkıcı olmaya başlamıştı.

Kitabı okurken hep acaba diyerek okudum. Acaba Harkonnen planı olmayacak mı acaba Bene Geseritlerin gen planı yanlış mı çıkacak acaba Paul Lisanül Gayb değil mi vs vs. Böyle okurken çok keyif verdi. Yani sonu başından belli bir kitap çıktı karşıma. Fakat böyle hiç bir sürpriz olmaması hep bir beklenti içinde olduğum için beklediğimi bulamadım. Son sayfalarında bile Feyd-Rautha dan bile bir şey bekledim. Kuisatz Haderah’ın Feyd olmasını Lisanül Gayb’ın Paul olmasını bilr bekledim ama olmadı. Dediğim gibi başında anlatılan olaylar tek tek aynı şekilde oldu. Farklı hiçbir şey olmadı.

İkinci kısımdan sonraki Paul’un karakter gelişimi çok iyiydi. Keşke arada Harkonnenlerin ne yaptığını anlatsaydı. Paul’un karakteri gelişirken Feydi sadece bir arena olayı ile karakterine birşeyler eklemeye çalışmış. Bu da kitabın sonundaki dövüşte etkiledi tabi. Ana hikayeyi yapmış, yan görevleri yapmış, para verip premium özelleri açmış Paul ile sadece arena dövüşü yapmış Feyd’in karşılaşması…:sweat_smile:

Hikaye açısından bu eksikliklerini görsem de bana hissettirdiği duygular çok güzeldi. Suyun ne denli önemli olduğunu, bir damla su kaybetmemek için özel aletler geliştirmek, ölülerin bile suyunu almak. Kitapta baharat günümüzde petrol için yapılanları vs düşününce gerçekten çok başarılı bir eser.

En sevdiğim söz şu oldu:
Peygamberler çoğunlukla öldürülür.

9/10

19 Beğeni