Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Jack McDevitt Engines Of God’ı okudum. Hikayenin genel başlangıcı hakkında şurada bahsetmiştim.

Kitap temelde iki ana bölümden oluşuyor. Sanki iki sezonluk bir dizi gibi ortasında ilk kısımdaki olaylar iyi kötü bir sona gelip sezon finali yapıyor. İkinci yarıda ise çözüme kavuşmamış ana hikayenin yeni olay zincirleri ile devam ettiği ikinci sezon başlıyor.

Hikaynin gizem unsurları, arkeolojik kazılarda bulunan artifactler ve bilinmeyen kadim uygarlıkların araştırılması konusu ile, gerilim ve tempo ise “zamana karşı yarış” teması ile verilmiş. Hep bir “Acaba zamanında yetişecek mi ?” durumu söz konusu. Bu tür bir temayı sevenlerin de hoşuna gidecektir.

Kitabın ilk yarısında bilinmezlikler, keşifler, diplomasi trafiği, zaman karşı yarış derken tempo hayli yüksekti fakat kitabın bu temposu ikinci yarının başında ani bir düşüş yaşadı. Yaklaşık 100 sayfa kadar sonra kısmen toparlansa da okuma temposunu sekteye uğratıyor.

Hikayedeki hemen her karakterin geçmişi ve özellikleri belli oranda detaylandırılıyor, yüzeysel şekilde geçiştirilmiyor. Yine de hikayenin yüksek temposu ve sürekli kendini koruyan gizem unsurunun yanında özellikle yan karakterler yeteri kadar ön plana çıkamamış gibi geldi. İki kişi arasında vuku bulan aşk, kavga, laf sokma vs. gibi olayların da sonraki zamanlarda etkisi hissedilmiyor. Karakterler konusunda pek başarılı bulmadım.

Yer yer hikayenin ağırlığına ters bir şekilde çocuksu kaçan veya tutarsız duran kısımlar olsa da genel olarak gizem, arkeoloji ve bilimkurgu türünün bence gayet başarılı bir karışımıydı.

15 Beğeni