Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Richard Paul Russo - Ship Of Fools’u okudum. Kitap 2001 yılında ilk olarak Ace Books’dan Ship Of Fools adı ile, sonrasında Orbit tarafından Unto Leviathan adıyla yayınlanmış. Yayınlandığı yılda Philip K. Dick ödülünü almış.

Bilimkurgu romanlarında bilim insanlarının veya uzay gemisi mürettebatının hakkında hiçbir şey bilmedikleri bir gezegene, uzay gemisine yada uzay üssüne inerek araştırma yaptıkları, farklı canlılar, yapılar, nesneler vs. keşfettiği, bu yerde yaşanmış olayları ve geçmişini araştırdığı konuları okumaya da, izlemeye de, oynamaya da bayılıyorum. Ship Of Fools da bu türe nokta atışı yapıyor. Zaten kitabı çok çok sevdiğim Dead Space oyunu ve Event Horizon filmine benzer bir kitap ararken denk geldim. Ship Of Fools için tam anlamıyla bu iki yapımın karışımı, Space-Horror türünün oldukça kaliteli bir örneği olan bir kitap diyebilirim.

Ana temasına yukarıda değindim, spoiler olmasın diye ne olup bittiğinden bahsetmiycem. İçinde Uzay ve Korku temalarına ek olarak Hristiyanlık çerçevesinde kısmen yüzeysel diyebileceğimiz Teoloji de işleniyor. Yazar karakterleri ve olayları oldukça dengeli şekilde ele almış. Ne olaylar arka plana itilip karakterlere odaklanıyor ne de elli sayfada elli farklı olay olup insanın aklını bulandırıyor. Karakterler de kitabın bence başarılı olduğu konulardan biri. Yan karakterleri bile içselleştirme anlamında hiçbir sıkıntı çekmedim.

Sonuç olarak sevdiğim türde ve sevdiğim konuda olan bir kitaptı. Bence gayet güzel yazılmış ve konu kliteli bir biçimde işlenmişti. Haliyle severek okudum ve oldukça beğendim.

21 Beğeni