Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

ŞE7T4N - JOE HİLL

Bazı insanlar düşüncelerini, hayal dünyalarını gerçek kılıyorlar ve bir anlamda düşünce evrenlerini gerçek evrene yerleştiriyorlar. Bu insanlardan bazıları Şe7T4N plakalı adam gibileri bunu çarpık mantıkları nedeniyle kötülük için kullanıyorlar.

Hikaye ilginç, anlatımı etkili bir kitap Şe7T4N. Joe Hill’in okuduğum ikinci kitabı ve Stephen King ne yazarsa okurum düşüncem oğlu Joe Hill için de okuduğum bu ikinci kitabıyla benim için netleşti.

İsmini yaramazlar listesine yazdıran herkese bedava Noelistan bileti Joe Hill’den. :slight_smile:

11 Beğeni

Tam yerindesin aslında bundan sonra olay akışı hızlanıyor :slight_smile:

2 Beğeni

Albert Camus - Yabancı

Kusura bakmayın ama siz Yabancı’yı çok yanlış anlamışsınız veya ironi yaptınız da ben anlamadım.

7 Beğeni

Ben gayet iyi anladım. Zaten anlamayacak bir sey yok gayet guzeldi ama ben bana tuhaf gelen tarafını söyledim.

Halbuki çoğunlukla “tuhaf” olarak bulunur.

Aksiyon derken ne aksiyonu bekliyordunuz onu anlamadım? Konusu sıradan gelebilir, doğrudur. Göreceli bir şey.

Bir kitap çok önerilince “aksiyonlu” kitap tanımına mı giriyor?

Yazdığınız spoiler’da maalesef Camus’un kafasını ve bu kitabı tam anlayamamışsınız.

İnternetteki Kafka’nın “Dönüşümün”e yazılan “bu ne böcekli möcekli…” incelemeleri gibi olmuş. (Onlar da inceleme sayılmaz gerçi de)

Hafızam silinse de keşke okusam dediğim kitaplardan biridir. Şimdi notları karıştırdım 4 sayfa not almışım. Bir şeyler karalamışım. Hiç unutmam okurken resmen kitabın filmini çekiyormuş gibiydim.

Ayrıca Hakimin karşısına ilk çıktığında düşündükleri bile apayrı bir tez konusu olarak işlenebilir.

1 Beğeni

Varoluşçulukla ilgili daha çok şey okumanızı tavsiye ediyorum deyip kaçayım.

2 Beğeni

Cthulhu’nun Çağrısı

H.P. Lovecraft gerçek bir tasvir ustası, hayal gücüne hayran olmamak elde değil.
Yazdıkları insanın içine işliyor ve hissettirmek istediklerini son derece başarılı bir şekilde hissettiriyor.
Öyküler arasında en çok Herbert West - Diriltici ve Cthulhu’nun Çağrısı’nı beğendim.
Olayların içine girmekte zorlandığım için öykü okumakta zorlanıyorum genelde ancak Lovecraft gerçek bir usta, kalemi çok kuvvetli bunu hissediyorsunuz.Bu kitabı okurken ben böyle bir sorun yaşamadım ama sakin bir kafayla okunursa yazarın kelimelerle nasıl sanat yaptığı daha iyi farkına varılır diye düşünüyorum.

Puanım 5/5

13 Beğeni

Kaplan! Kaplan! Alfred Bestler

Dolu doluydu. Karakterin değişimini hissettiğiniz kitaplardan. Hız kesmiyor. Tek paragrafı bile gereksiz değil gibi duruyor. Alfred Bestler senaryo yapısını güzel işletmiş.

Vakıf Isaac Asimov

Kütüphaneden aldığım ilk kitap ile ben de seriye giriş yaptım. Anlatım tarzına bayıldım. Başka türlü zor anlatılırdı zaten. Derdini de sevdim kitabın, bunu nasıl anlatığını da, fikrini de. Bu tarz anlatımla bile karakterleri sevdirmeyi, benimsetmeyi başarıyor.

İkinci kitap için o kadar gözüm dönmüş ki cumartesi olmasına rağmen kütüphaneye gittim. Kapalıymış.

17 Beğeni

image

Çocukluk bitti. Kitap için Tolstoy’un yarı otobiyogafik eseri deniyor ve kitap aynı zamanda Tolstoy’un basılan ilk eseriymiş.

Kitabın başı çok güzeldi, kitabın orta kısımlarıysa sıkıcıydı. Tam kitap çok sıradan derken kitap sonuyla beni az da olsa etkilemeyi başardı. Kitap yazarın diğer eserlerine göre daha hafif kalsada yazarın ilk kitabı olduğu için kitap kabul edilebilir bir seviyede.

Kitabın çevirisinde şöyle bir sorun vardı; yazar büyükannesinden bahsediyor ama büyükanne yerine anneanne yazılması gerektiği hissine kapıldım. Google Çeviri’den kontrol ettim ve iki kelimede Rusça’da babushka olarak tek kelimeyle ifade ediliyormuş( İngilizce’deki grandmother gibi). Bu konuda çevirmeni de suçlamak istemiyorum çünkü yazar da tam olarak belirtmemiş nenesinin hangi taraftan olduğunu.

7 Beğeni

Yavaş yavaş oku hocam devamı kim bilir daha ne zaman gelir Vakıfın.

1 Beğeni

Sonsuzluğun Sonu bitti. Kitaba bayıldım dili çok güzel akıcı kurgu zaten bambaşka. Asimov’un kendisi biyokimyacı kitapta bu yüzden izotoplar, nötronlar ve elementlerin adları da geçiyor fakat sadece kimya ile yetinmemiş hem biyoloji bilgisi var (evrim ve seçilimden bahsediyor) hemde zaman yolculuğu içeren fizik ile ilgili bir evren kurup yazar olmuş. Sonu da ters köşeli bitti. Biz alışsak da böyle tersliklere o döneme göre çok çok güzel düşünülmüş, uzay-zaman, zaman yolculuğu paralellikler farklı terimler ile verilmiş ve olması muhtemel şeyler. Değişik bir romantizm hikayesi de barındırıyor hem.
Asimov’da ki akıl şahane.
Twissell zeki bir karakter. Harlan ise aklı karışmış. Kitabın adı neden Sonsuzluğun Sonu okuyunca çok net anlaşılır. Kitap ile Vakıf serisi ve İmparatorluk serisi arasında nasıl ufak bağlantı var tahmin etmemi sağladı. O serilere de bu kitapla giriş yapacağım.
Ayrıca şunu fark ettim ki kitaptaki Gözlemciler Fringe dizisindeki Gözlemciler ile aynı işi yapıyorlar.
“Makineler problem çözümünde insanlardaki zeka kıvraklığına erişemezler, yalnızca hızlıdırlar. Sadece hızlı!”
“İnsanlığın daha yüksek aşamalara gelebilmesi için büyük sınavlarla karşılaşması gerekir. Tehlike ve tedirgin güvensizlikten insanlığı daha yeni,daha yüksek zaferler kazanmaya iten bir güç doğar.”

12 Beğeni

Asimov’un bu kitabı yazdığı zamanlar için bu haklı bir yargı olabilirdi ama şu an için tamamen buna katılmıyorum. Ben katılmasam bile Machine Learning teknolojileri ve ML geliştiricileri bunları ispatlıyor.

Asimov ayrıca bir öncü sayılabilir, birçok şeyi onun yazdıklarından ilham aldık.

3 Beğeni

İnsanlık Sonsuzluğun Sonu’nda zamanda yolculuk yerine uzayda yolculuk yapmayı tercih ediyorlar böylece de Vakıf Evreni ortaya çıkıyor.

AI teknolojileri gelişti tabi o zamanlara göre ki bence hala bile çok çok geriyiz bu teknolojilerde. Bilgisayar mühendisi değilim pek anlamıyorum belki ama bu konuda iki arada bir derede kalıyorum
İlham konusuna katılıyorum

1 Beğeni

Ben de öyle olacağını tahmin etmiştim :smiley: Çok güzel bir giriş olmuş bence.

Fakat neden birini seçmek zorunda olduklarını anlayamadım gerçekte bilim her türlü yönden ilerleyen bir dal yazar neden öyle düşünmüş acaba :thinking:

1 Beğeni

Bilmiyorum burda bahsedilen erişilemeyecek zeka Asimov ve Asimov gibi insanların zekası mı? Yoksa “banane dolardan biz dolar mı kullanıyoruz sanki” diyen insanların zekası mı? Ona göre AI ve AI’yle çalışan bir sürü icadın daha zeki olduğu örnekler verebilirim.

3 Beğeni

İnsanlığın başlangıçta zamanla uğraşmalarının nedeni ışık hızını geçememeleri, yine ışık hızını geçemiyorlar ama bir hile geliştiriyorlar bu da sıçrama teknolojisi. Hiperuzayda sıçrama teknolojisini geliştirdikten sonra zamanla uğraşmak anlamsız geliyor.

1 Beğeni

Hmm pekala… Zaman mühendisliğini geliştirdikten sonra neden galaksiler arası yolculuk ile uğraşmayı bırakmışlar ben onu anlayamadım
Gerçi Noys sonunda diyor ilkel tarihi değiştirmemiz lazım diye, 2 teknolojinin gelişmesi birbiri ile ilişkili ama birinden birini seçmeleri gerek gibi. Tam anlatamıyorum :smiley:
Henüz sadece Ben, Robot ile Sonsuzluğun Sonunu okudum bu arada :frowning:

Özet

Hatırladığım kadarıyla Sonsuzluğun Sonu’nda baş karakterler zamanda yolculuğun insanlık üzerindeki olumsuz etkilerini gördükten sonra henüz zamanda yolculuğun keşfedilmediği bir çağa yolculuk ediyorlar. Burada uzayda yolculuğun gelişmesine yardımcı oluyorlar ve diğer seçenek olan zamanda yolculuğu geçersiz kılıyorlar, bir anlamda insanlık zamanda yolculuğu hiç keşfetmemiş oluyor.

Bir ağaç düşünün iki dalı var ve bu dallardan birisi hastalıklı. Siz bu ağacın yaşamasını istiyorsanız yapabileceğiniz tek şey hastalıklı dalı budamanız. Böylece ağaç sağlıklı dal üzerinden gelişip, büyüyecektir.

1 Beğeni