Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Evet öyle yapıyorlar Cooper’ı 24. yya değil 1932’ye gönderip Mallansohn ile tanışıp onun yerine geçmesini engelliyorlar, ayrıca İtalya da bir bilim insanına mektup yollayıp galaksiler arası yolculuğu başlatacak uranyum deneylerine başlamasını sağlıyorlar.
Fakat demek istediğim şey bu oluşan yeni evrende neden zaman yolculuğu yapmadıkları neden galaksiler arası yolculuk mümkünken bir yandan bu konuda deneyler yapmadıkları, sonuçta oluşacak o evrende zaman yolculuğunun kötü etkilerinden haberleri olmayacak. Tabi tam olarak kaçıncı yılda buluyorlar sıçrama teknolojisini bilmiyorum.
Bende şöyle örnek vereyim bende mesela 1940 yılında epilepsi için bir ilaç buldunuz, bunun bulunması alzheimer hastalığı için ilaç çalışmalarını etkilemez onun üzerinde hala çalışılır.

Bu kadar spoiler hangi kitap için muhabbeti kaçırmışım. :slight_smile:

Sonsuzluğun Sonu :smiley:

Bilimadamları ışınlanma teknolojisini gerçekleştirseler ve makul bir fiyatı olsa siz uçağa biner misiniz?

Hayır tabiki ışınlanma bulunmuş olsa her 2 durum da mümkün olabilirdi

Peki büyü vs bilim? İnsanlar büyü yapabilse bilimle ne kadar uğraşırlardı? Büyüyle uçabilselerdi uçak yapmaya kafalarını ne kadar yorarlardı?

Zamanda yolculuk paradokslara neden olan ve zorunda kalınmadıkça insanlığın kolay kolay tercih etmeyeceği bir yöntem. Uzayda yolculuk ise insanların balıklama atlayacağı bir yöntem.

2 Beğeni

Uçakta şu an gayet makul bir fiyata hizmet veriyor ama binmekten korkan insanlar var.

Dolayısıyla mesela ışınlanmanın tehlikelerini şu şekilde “Işınlanmacılık Kanunları” eklese; ışınlandıktan sonra deseler ki: “Işınladığınız konuma ışınlandıktan sonra hücrelerinizin geri toplanamama riski %1, bazı hücrelerinizi kaybetme şansınız ise %2.5” deseler yine ışınlanmayı tercih etmeyecek insanlar olur.

İstanbul’dan Ankara’ya giderken uçağı yine tercih edebilirler hatta arabayla da gidebilirler ama Dünya’dan Güneş Sistemi dışındaki bir koloniye uzay gemisiyle 10 yılda gitmek veyahutta 1 saatte gitme seçenekleri olsa yine ışınlanmamayı tercih edebilecekler mi?

Büyü konusu daha başka alana girdiği için bilim ile pek karşılaştıramayacağım ama zaman yolculuğunda paradoks riski olması dolayısıyla tercih edilmeyeceği mantıklı.

Uzayda hala “izafiyet teorisi” geçerli yalnız?
Benim değinmek istediğim asıl konu bahsettiğim risklerdi.

Hiç gidememe ihtimali varken ufak riskle ben ışınlanmayı tercih ederim. Ama başarı oranı düşük olursa evimde otururum.:joy::joy:

2 Beğeni

Oran yüksek benim için :confused:

Malezya uçağından sonra havacılık sektörü bile bir miktar sekteye uğramıştı, öyle düşünün yani :d Hem insanlar 3 km uzaklıktaki işine bile bisikletle gitmek varken boktan arabalarıyla gitmeyi tercih edebiliyorlar. Konu böylelikle “tercih meselesi” ve “kimsenin hayatına kimse karışamaza” dönüşüyor.

@narpal Bu “ilkel ışınlanmacılık konfederasyonu kanunları” için geçerli. Öngörebildiğimiz risklerin oranı böyle (:

Şimdi aklıma geldi. İnsanlar Robot teknolojisini geliştirse ve kaçınılmaz son olarak Robot İsyanı gerçekleşse ve insanlar bu savaşı kazansalar yapacakları Robotların kökünü kazımak ve bir daha Robot üretmemek olacaktır. Robot isyanını gelecek nesiller tamamen unutsa bile kolektif hafızada ufak da olsa izleri kalacak ve insanlar robotlardan nefret edeceklerdir. Zamanda yolculuğunun tekrar yapılmamasının nedeni bu olabilir.

Bu da son derece mantıklı, diğer dediğiniz şey ile de ikna olmuştum ben :joy:

1 Beğeni

Hala atom bombası ve çok daha yıkıcı etkiye sahip teknolojiler üretiyoruz.

Kusura bakmayın bugün sürekli mesajlarınıza anti-tez oluşturuyorum :d

1 Beğeni

Dune serisine başlamayı düşünüyorum.

2 Beğeni

Çok isabetli bir başlangıç olur. Bence büyük efsane seridir.

1 Beğeni

Ne demek. Burada felsefi bir tartışma yapıyoruz, keyif aldım. Fikirlerin çarpışmasından hakikat doğarmış.

Atom bombası Meksika Açmazı için üretiliyor. Atom bombasından beri kaç tane büyük savaş oldu. Sıcak savaşlar önce soğuk savaşlara sonrada vekalet savaşlarına dönüştü. Tüm insanlık korkuyorki bir daha kullanılmadı.

Yalnız atom bombası ilk kez atıldıktan sonra ikinci kez yine aynı topraklara atıldı diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum?

Ortadoğu’da kullanılan silahların da o bildiğimiz silahlardan çok az tesiri yok. Kuzey Kore ve ABD hala okyanus sularında bütün kanunları ihlal etmelerine rağmen “nükleer başlık” denemeleri bile yapıyorlar. Şükür ki bir Amerikan yapımı “Goliath” ilk sezonda bu konuya değindi.

Evet bu vesileyle ekonomik ve psikolojik darbelerin atom bombasından çok daha etkili olduğunu kanıtlamış oluyorlar insanlığa.