Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Bana göre serinin diğer kitaplarına göre daha az akıcı başladı. Ben şimdi daha az akıcı dedim. Kitap hâlâ akıcı ve kitabı “bir bölüm daha” diyerek okuyorum.

Kitabın daha başlarındayım. Bazılarının yokluğuna alışamadım. Bir insan her Muad’Dib kelimesini gördüğünde duygulanır mı? Yeni eklenen karekterler cidden daha ilgi çekici. Frank Herbert okuyucuyu seriye nasıl devam devam ettireceğini (çok) iyi biliyormuş. Özellikle Vaiz ( Lütfen Paul olmasın). Prenses Wensicia’ya ister istemez gıcık oluyorum. Jessica’yı tekrar görmek güzel oldu. Jessica isminini görünce bile olayların karışacağını hissediyorum. Artık komplo içinde komplo mu okuruz hainlik mi okuruz bilemiyorum. İkizlerinin bölümlerini okumaktan da aşırı zevk alıyorum. Alia ne yapmaya çalışıyor daha anlayabilmiş değilim. ( Jacurutu’nun ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.) Gezegen yavaş yavaş yeşillenmeye başladı. Fremenlere ne olacağını okuyup öğreneceğiz. Yazacak başka bir şey aklıma gelmiyor açıkçası. Burya kadar okuduğunuz içim teşekkürler.

15 Beğeni

2.Leto ile Jessicanın özel konuşma bölümünde mest olmuştum. Çok etkileyiciydi.

O bölümü daha okumadım ama Ganimet ile konuşması çok hoşuma gitti. Ganimet’e karşı hissettiği sevginin farkına varıp birbirlerine güven duymaları çok güzeldi.

1 Beğeni

Son zamanlarda okuduğum en farklı kitaplardan biriydi. Kitap 5 kişilik bir grubun cehennemin “danışma” bölümünde karşılayan bir iblisle konuşmasıyla başlıyor. Kahramanlarımız asıl din olan zerdüştlüğe inanmadıkları için cehennemin babil kitaplığı olanına düşüyorlar: Bu kitaplık Borges’in tarifiyle; her kitap, dört yüz on sayfadır; her sayfa kırk satırlık, her satır da yaklaşık seksen siyah harflik. Tek seferde okunabilecek ciddi manada saran bir hikayeydi. Çınar yayınlarının karaçınar serisinden sevmediğim kitap çıkmadı :slight_smile:

16 Beğeni

Kitabın ilk sayfaları zaten harika. Kitabın kendisi de çok güzeldi. Bu tarz kitapları ve daha fazlasını Kara Çınar’dan görmek dileğiyle.

1 Beğeni

Bu iki güzide kitabı bitirdim.
Sheakespeare grup okumamız tum tragedyalarını okuyoruz. Az ve öz bir kitap olduğu için spoiler vermek istemem.
Jung psikolojisinin ana hatları ise jung a giriş kitabım. Psikanaliz yöntemlerini ruya yorumlamalarini çok fikir açıcı ve hoş buluyorum. Birazdan da son aldığınız kitaplar bölümünde jungun tamamlamış ve okuyacak olduğum kitaplarını paylaşacağım. Her iki kitabıda öneriyorum.

12 Beğeni

Harika bir serinin sonuna gelmiş bulunuyorum. Ne denir bilemiyorum. 3 sene önce radarima girmişti. Geçen sene ocakta başladım. Ve bu yıl temmuzda bitecek. Arkadaşlarımdan ayrılmış gibi bir hüzün kapladı içimi. Kitabı hemen bitirirdim ama elim varmıyor. Yavaştan alıyorum.
Danilov Beslemesinin son kitabı olan “Son Ayin” rus çarlığının bitiş dönemini anlatıyor. Harika bir fantastik seri kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Kafamda deli sorular. Yuda öldü ama bir yerden çıkar diye her sayfayı kolaçan eder duruma geldim. Bu adamdan her şeyi bekliyorum. Ama zihnimde baya yer edinen bir karakter oldu.

5. Kitaba geçmeden okumaya başladım. Seri bitince okuyun diyen çok oldu ama, @Lezek aklıma girerek öne çekmeme neden oldu. :roll_eyes: Onu dinlediğim için mutluyum tabi. Bu seri de bitince büyük boşluğa gireceğim gibi hadi hayırlısı. Spoi olur diye pek bir şey yazmak istemiyorum. Bırakalım ejder bir kez daha zamanın rüzgarlarına binsin.

15 Beğeni

72. Koğuş

72.Koğuş’u okudum. Konusundan kısaca bahsedecek olursam : Bir gün 72.Koğuş’ta ‘‘Ahmet Kaptan’’ olarak bilinen bir mahkuma, varlığını bile unuttuğu birisinden 150 lira gelir. Kimin gönderdiğine baksa ki, annesini görür. Ahmet Kaptan’ın aldığı bu parayla koğuştaki hayatı değişecektir. İnsan haysiyeti ve şerefine dair kısa ama etkileyici bir kitaptı. İnsanların menfaatleri doğrultusundaki düşünceleri ve hareketlerini, dönemin koşulları ile birlikte müthiş bir şekilde betimlemiş Orhan Kemal. Okuduğum ilk kitabıydı Orhan Kemal’in. Çok beğendim. Sizlere de okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

15 Beğeni

Valla ilk defa bir serinin neredeyse tüm kitaplarını beğenerek okuyorum. Umarım bu güzellikte kitaplar eklerler seriye. Kitapların boyutları, kapak görselleri de ayrı güzel. :blush:

1 Beğeni

Şimdilik Hobbit kitabı, ama daha okuyup bitirmedim. Onun yerine en son okuduğum kitabı yazayım dedim.
Yerdeniz Büyücüsü. Ursula K. Le Guin.
Bitirir-bitirmez dedim neden şimdiyedek okumamışım ki?
Her bölümde ayrı bir macera, ayrı heyecan vardı. Resmen kendimi kitabın içinde hissettim. …aniden büyünün sözcükleri dudaklarında dondu kaldı; kalbi buz kesildi. Omuzundan geriye doğru baktı. Gölge, arkasında, teknenin içinde duruyordu. Bu kısmı okuduğumda Gölge arkamdaymış gibi hissettim. Gerçekten her şey çok inandırıcı görünüyordu. Olaylara verilen açıklamalar hepsi bir-birini tamamlıyordu. Sevmediğim tek şey bazı kırımlarının sıkıcı gelmesiydi. Bunu dışında çok sevdim. Kısacası tavsiye ederim.

8 Beğeni

http://zamancarki.net/okuma-sirasi/

Ben de 10.kitaptan sonra okumayı düşünüyordum. Eğer başlamışsanız bitirince 5’ten önce iyi oldu mu yazar mısınız? :smiley: Şuan 4. Kitaptayım.

2 Beğeni

Kitabi yarıladım, bir aksilik olmazsa bugün yarın bitirmeyi hedefliyorum. :upside_down_face: Şimdilik 5. Kitaptan önce hiç mahsuru olmaz diye düşünüyorum. Tabi bitirince daha iyi bir şekilde fikrimi belirtirim. :blush:

1 Beğeni

Olsun, siz okuduğunuz kadarını anlatın bize :slight_smile:

1 Beğeni

elimdeki kitap gece bitti de zaman çarkına mı başlasam yoksa diğer elimdekileri mi başlasam kararsız kaldım

1 Beğeni

Tamam, ilk 150 sayfayı okudum. :slightly_smiling_face: Anlatım dili Yerdeniz’den daha iyi bence. Olaylar akıcı bir şekilde ilerliyor. Hakikaten devamında ne olacak diye merak ediyor insan. Bilbo Baggins’in hiss ve düşünceleri çok güzel anlatılmış. Bazı kısımlarda sesli bir şekilde güldüğümü kabul ediyorum. Gandalf’ın en zor zamanlarda yetişmesi olayı hoşuma gitti. Gollum kısmını okuduğumda ben bile korktum, ama Bilbo kaçmayı iyi becerdi. Cebimde ne var? Bilmece kısımlarına da bayıldım. Şimdilik çok iyi gidiyor. Devamının da iyi olacağını düşünüyorum.

11 Beğeni

tenor

2 Beğeni

DÜNYALAR SAVAŞI

KONUSU

H. G. Wells, bilimkurgunun atası, türe adını altın harflerle yazdırmış en büyük yazarlardan. Zaman Makinesi, Görünmez Adam, Doktor Moreau’nun Adası gibi eserleri ve düşünceleriyle âdeta zamanın ötesinden gelen bir yazar olan Wells, Dünyalar Savaşı’nda istila altındaki umutsuz ve çaresiz bir gezegenin hikâyesini anlatıyor: Dünya’nın.
Gökyüzünden İngiltere’nin güneyine düşen silindirlerin yarattığı merak hemen sonra yerini korkuya bırakmıştır. Dünya, Mars’tan gelen canlıların istilası altındadır. Henüz ne olduğunu anlayamadan Marslılar tarafından katledilmeye başlayan insanlar, var güçleriyle karşılık vermeye ve direnmeye çalışırlar.
Uzaylıların kontrolü altındaki İngiltere’de adsız anlatıcının tanıklıkları, insanlığın kaygı verici ümitsizliğinin ve hayatta kalma mücadelesinin karanlık bir portresini çizer. İnsanlığın Dünya üzerindeki binlerce yıllık hükümdarlığı son mu bulacaktır, yoksa bir kurtuluş ihtimali var mıdır?

DÜŞÜNCELERİM

Bir savaşı konu aldığı için Zaman Makinesi’nden daha aksiyonlu ve akıcı olmasını bekleyebilirsiniz, ama Wells daha çok insanlığın ve ana karakterin sefaleti üzerinde durmuş. İçerik olarak Zaman Makinesi’nden daha zengin olsa da, belki de bu konuyu çok sık gördüğümüz için Zaman Makinesi kadar beğenemedim.

Kitabın en yorucu kısmı yer tarifleri. Wells olayları sanki biz doğma büyüme Londalıymışız gibi anlatmış. Saymadım ama en az 30 tane cadde, mahalle ismi geçmiştir. Peş peşe 6-7 yer saydığı paragraflarda hikayeden ister istemez koptum.

11 Beğeni

Ben de artık Harry Potter’a şöyle tam anlamıyla başlayayım deyip ani bir kararla Felsefe Taşı’nı sıradaki kitabım olarak belirledim, filmlerini dahi bölük pörçük izlemiş olmama rağmen bu dünyayı ve karakterleri çok sevmiştim. Şimdi kitap serisinden büyük keyif alacağımı düşünüyorum. :blush:

3 Beğeni

Ben de Harry Potter’ı okumuşam. Okuduğum en hızlı kitaptı. Bu kitabı gerçekten beğendim. :blush:

3 Beğeni

Filmleri kitaplarının yerini tutmuyor. Yer yer kitaplardaki olaylar filmlerde maalesef değiştirilmiş. Önce kitabını okuyup sonra filmlerini izlemek daha doğru olur. Keyifli okumalar dilerim :slight_smile:

3 Beğeni