Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Hızlı okunan güzel bir öykü. Yazar her ne kadar Buz ve Ateşin Şarkısı evreni ile ilgili olmadığını söylese de kitabın girişi kendini ele veriyor. Girişte kışın mı ejderhaları getirdiği yoksa ejderhaların mı kışı getirdiği ile ilgili cümleler bilin bakalım neyi hatırlatıyor. Aynı söylem Buz ve Ateşin Şarkısı’nda da geçiyordu Ak Gezenler için.

4 Beğeni

Kahramanın sonsuz yolculuğu, çeşitli mitlerden günümüze kadar ulaşmış olan hikayeleri psikanalitik açıdan irdeleyerek, bu hikayelerin arasındaki benzerlerliklere değiniyor. Çok farklı dönemlerde çok farklı şekillerde anlatılan bu mistik kahramanların yolculuklarının, Freud ve Jung gibi bilim insanlarının öğretileri çerçevesinden bakıldığında temelde aynı psikoloji üzerinden, aynı çember içinde ilerlediğini anlatmakta. Bildiğimiz popüler mitoloji kitapları kadar anlaması kolay bir kitap kesinlikle değil. Kitabı okumadan önce farklı mitolojiler ve psikoloji konusunda iyi-kötü belli bir bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor.

8 Beğeni

Paylaşılan son 3 kitap benim de okuduğum kitaplar;

@Heisenberg81 Hawking’in korkularını doğrulayan bir kurgu, şu an 2.kitap " Karanlık Orman"ı okuyorum ve dediğiniz gibi isimleri okurken hatırlamak zor oluyor…

Bir şekilde Dünya dışı yaşama ilgi duyuyorsanız buna benzer şeyleri düşünmüşsünüzdür, ya gelirlerse / ya geliyorlarsa ve bize böcek muamelesi yaparlarsa. Hep bir klişe vardır yıldızlar arası seyahat yapabilen bir uygarlık kaynaklarımız için Dünyayı istila için gelirler. Yıldızlar arası seyahat edecek bir uygarlık neden Dünya’ya gelsin, göktaşı madenciliği daha verimli olur ama ya kaynaklar değil de yerleşmek için geliyorlarsa… 4 ışık yılı uzaklıkta bir uygarlığın sizi yok etmek için yola çıktığını ve bunu bildiğinizi düşünsenize, evet daha bir kaç asır zamanınız var ama geleceğe nasıl bakarsanız, iş, kariyer, mal, mülk edinme peşinde koşar mısınız. Kitap bu kısımları toplumu çok konu edinmiyor ama okurken bunları da düşündürüyor.

@valarrr Öykü güzeldi, çizimler ve baskı da güzeldi.Buz ve Ateşin şarkısı serisi kitaplarını 2’ye bölerek yayınlayan Epsilon’dan beklenmeyecek güzellikte bir baskıydı.

@Leingrad Kahramanın Sonsuz Yolculuğu , mitoloji, fantastik gibi kahramanlı kitaplar için alt metin okuma rehberi gibi… ben de okurken biraz zorlandım ve okumayı biraz uzun dilime yayma durumunda kalmıştım.

7 Beğeni

Lejyon - Brandon Sanderson

Bu seriye de başladık bakalım. İki gün falan oluyor bitireli ve ikinci kitap da elimde bir ay sonra -en az- okurum muhtemelen. Yazım dili gerçekten hafif, Sanderson’un yazdığı gerçekten çerezlik bir seri olmasına rağmen: halüsinasyon yaratan bir baş karakter ve geçmişin fotoğrafını çekme fikirleri o kadar yaratıcı ki hele kitapta olayın nerelere bağlandığını görünce yazarın zekasına şapka çıkarıyorum. Filipinler nereden aklına gelir araştırdığımızda oradaki örgütlerle ilgili çok az kaynak var - ingilizcede daha çok olabilir tabii.

Kendini ana karakterin yerine koyduğunda insan cidden o kadar hayali insanın arasında delirecek gibi oluyor yani ben öyle oldum kitabı okurken “Bir salın be şu Stephen’ı” diye bağırasım geldi :smiley: Ayrıca olay örgüsü hızlı ilerliyordu, bu benim için kötü bir şey çünkü ağır ilerleyen konuları tercih ederim iyi yanı ise halüsinasyon olayının yarattığı kafa karışıklığına odaklanacak haliniz olmuyor. Kim kimdi ne yapıyordu diye düşünene kadar sahne sonuca varıyor. En sevdiğim serilerden olmadı ama beğendim.

3 Beğeni

ANGUS - Alexander McCall Smith

Kitap Alfa’nın mitoloji serisi içerisinden yakın zamanda çıkan iki kitaptan biri. Daha önce çıkmış ve tahminim çıkartacakları kitapları görselde paylaştım.

Angus Keltik düş tanrısının adıymış bende yeni öğrenmiş oldum. Yazar bu miti İskoçya’da yaşanan bazı birbiriyle bağlantılı öykülerle anlatmaya çalışmış.

Bölüm bölüm kitap, Angus’un doğum öncesinden başlayıp yaşadıklarını anlatıyor. Bir bölüm Angus’un hikayesine yer verilirken, bir bölüm gerçek hayattan Angus’la ilişkilendirilmiş öykü anlatılmış. Ve bence yazar mit ile olayları güzel bağlamış. Genel olarak beğendim zaten kolay ve çabuk okunan bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

Serinin diğer kitapları yukarıda görselde var fakat bu serinin bazı kitapları farklı yayınevleri tarafından basılmış. Bu durumdan daha önce bir yerde bahsedilmişti. Ben Sel’in bastığı “Atlas’ın Yükü” kitabınıda okuyup çok beğenmiştim. İthaki’de seriden bir kitap (Masum İsa Hain Mesih) basmış sanırım.

@Leingrad umarım faydalı olmuştur :slight_smile:

8 Beğeni

Teşekkür ederim. Bende bir sonraki sipariş listesine ekliyim :slight_smile:

1 Beğeni

İlk çıkmış beş kitabı okudum ve gerçekten anlatıldığı kadar varmış. İki ayrı ırkın hemde savaş döneminde bir kitaptan etkilenerek evlenmesini ve bu evlilikten bir çocugun olmasını konu ediniyor. Kitapta kıl olduğum sadece televizyon kafalı olan ırk heleki bir kral var 102"ekran full hd tv gibi :slight_smile:
images%20(15)

Kitap genel olarak güzel seri, 10 kitapta oluşuyor umarım yakın zamanda bu kaliteli cevirisi ile tekrar görürüz.

7 Beğeni

Rus Edebiyatının Açılımları-Birsen Karaca

Rus edebiyatı ve yazarları üzerine çeşitli makalelerden oluşuyor kitap. Birsen Karaca alanında uzman akademisyenlerden birisi. Makaleleri hem dolu dolu hem de dili itibariyle kuru ve tatsız değil. Tolstoy,Çehov,Gogol gibi yazarlar ve yapıtlarıyla ilgili makaleler kadar Yevgeni Zamyatin’in Biz kitabı üzerine olan makaleyi ve dahasını zevkle okudum.

Kitap takası için söz verdiğim Lucky Strike kitabını okudum. Ayrıntı Bilimkurgu kitaplarından okuduğum 5. ve şimdilik son kitap oldu. Serideki diğer kitaplara göre daha çok beğendiğim bir eser oldu. Böyle alternatif tarih okumak hoşuma gidiyor. 11.22.63 dizisini izledikten sonra bu türü daha çok sevmeye başladım.

Lucky Strike kitabı 2 öykü ve yazarla yapılan bir söyleşiden oluşuyor. Birinci öykü Yüzbaşı Frank January’nin atom bombasını engellemek için yaptığı işlemler, ikinci öykü peki bunlar değil de şunlar olsa neler olurdu gibi alternatif olaylar anlatılıyordu. Bu kısmı çok beğendim.

Yazarla yapılan söyleşi diğer kitaplardan daha farklı geldi bana. Yazar biraz egoist sanırım. Cevapları bana öyle geldi. Ayrıca söyleşide Red Mars serisinin AMC kanalında TV dizisi olabilme ihtimali varmış. Pek olumlu düşünmüyorum ama. Çünkü söyleşide Obama dönemi filan bahsedildi. Sanırım en az 2 yıllık bir söyleşi.

Genel anlamda eseri çok beğendim. Kısa sürede okunabilir ama düşündürdüğü olaylar çok fazla.

Not: Ayrıca böyle alternatif tarihli bilim kurgu romanları varsa önerebilirsiniz.

1 Beğeni

image

Nerden baksanız 3500-4000 yıl önce yaşamış insanların, sahip oldukları inançların doğuşunu kil tabletlere kazıyarak anlattığı metinleri okuyabilmek bana kalırsa inanılmaz bir duygu. Yaklaşık 15 sayfalık bir sunuş, harita ve orijinal tabletlerin fotoğraflarından sonra 60 sayfalık kısa bir metin.

7 Beğeni

Neil Gaiman - İskandinav Mitolojisi.

Dokuz alemin var oluşundan, Ragnarök’e tanrıların nihai kaderine. Sıkılmadan keyifle okudum. Loki’yi olduğu bölümler daha bir güzeldi. Çok akıcı başlamanızla bitirmeniz bir oluyor.

Çekicimide bırakayım şuraya. Sapı uzun ama olsun. :joy:

7 Beğeni

İkinci Vakıf’ta bitti, ikinci kitap ne kadar basit, tahmin edilebilir idiyse serinin 3.sü olan bu kitapta o kadar ters köşe yapan ve beni mükemmel sonuyla dumura uğratan bir kitap oldu. Kelimelerin aslında çıktığı ağza göre çok farklı anlamlara gelebileceğini gösterdi bana.

Bir insan düşünün ki zihinsel olarak yönlendirilsin lakin bunu anlayamasın, işlenen bir planı bozduğunu sanarken planın bir parçası olsun. Bir plan düşünün ki kendini açık ederken aslında kendini gizlesin. Gerçekten mükemmeldi, tadı dimağımda kaldı. @irbis Bey, 4. kitap diye kafanızı şişirmeye geliyorum :grin:

5 Beğeni

Ah, ah! Ben yazdan beri 4. nün yolunu gözler dururum. Gelmedi vefasız, gelmedi insafsız.

1 Beğeni

Galaktik İmparatorluk geliyor ama, neden böyle yapıyorlar neden!!

1 Beğeni

Arada diğer serilerde satsın, diyorlar herhalde. Çünkü en büyük Asimov kozları Vakıf Serisi.

1 Beğeni

Sorunun kendilerinde değilde ana firmada olduğunu söylemişlerdi habire engel koyuyorlarmış kendilerine. Zaten bir defa bu seriyi basmış bir firma olan ithaki yayınları tekrar neden böyle sorunlar yaşıyor anlamış değilim.

4 Beğeni

Valla yeni serinin iki kitabını da sipariş ettim taktikleri tutuyormuş :joy: ilk kitap yola çıktı (bkm) @Husey ama ikinci kitap sıkıntı olacak gibi (kitapseç), senin kitap ne durumda?

2 Beğeni

Tedarikte daha 18 ocaga kadar yolu var :slight_smile: en geç tahminime göre diğer haftaya kargolanır. Uzun bir aradan sonra asimov okumak iyi olacak.

Bana bugün bunu yolladılar. Uzun süredir Kitapseç’ten alışveriş yapmadığım için pek anlayamadım.

1 Beğeni

Hala tedarikte ürünün var diyor. Siparişinde başka kitap varmıydı temin edilen belki onun için bu msj geldi.

Bende hala tedarik aşamasında diyor.

1 Beğeni