Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Ted Chiang’ın ilk derlemesini(Geliş) okuyup çok beğenmiştim, aynı formattaki yeni derlemesini de okudum ve bunu da çok beğendim. Geçen kitapta söylediklerimi tekrarlayacağım. Benim gibi pek fazla bilim kurgu okumamış insanlara bile öneririm. Fakat her detayın açıklanmasını veya kesin bir son görmeyi beklemeden okumanızı öneririm, çünkü asıl amaç okuyucuyu düşündürmek. İçindeki her hikaye aynı doyuruculukta olmasa da hepsi ilginçti. Konularını özetlemek gerekirse:

The Merchant and Alchemist’s Gate: Zamanda yirmi yıl ileriye veya geriye götürebilen bir kapı icet eden Bağdatlı bir tüccarın ve onun dört müşterisinin hikayesi. Binbir Gece Masalları tadında kader ve özgür irade üzerine güzel bir hikaye.

Exhalation: Farklı bir evrende varolan yaşam formları hayatın kaynağını arıyor.

The Lifecycle of Software Objects: Kendi kendine öğrenebilen sanal evcil hayvanlar geliştiren bir sanatçı ve bir zooloğun hayat hikayesi. Yapay zeka, dijital dünya ve çocuk yetiştirme üzerine düşündürüyor.

Decay’s Patent Automatic Nanny: Viktorya döneminde robot bir bebek bakıcısı tasarlayan bir adamın, onun oğlunun ve torununun hayatı.

The Truth of Fact, the Truth of Feeling: Bir yanda insanların tüm anıları arasında anında arama yapıp, o anıları tekrar yaşamasını sağlayan bir cihaza karşı çıkan bir gazeteci; diğer yanda okuma yazmayı öğrenmenin kendisini nasıl değiştirdiğini anlatan bir kabile üyesi.

The Great Silence: Bir papağanın gözünden insanların uzayda akıllı yaşam arama girişimlerini anlatıyor. Ana fikri, dünyadaki canlıların kıymetini bilmeyen insanların milyonlarca ışık yılı uzaklardaki gezegenleri araması, olan kısacık bir hikaye.

The Omphalos: Genç Dünya Yaratılışçılığı’nın gerçek olduğu, arkeolog ve bilim adamlarının en dindar insanlar olduğu ve herkesin evrenin insan için yaratıldığına inandığı bir dünyada bu inançları sarsacak keşifler yapılıyor.

Anxiety is the Dizziness of Freedom: Yaptığımız her seçim evreni dallandırarak paralel evrenler yaratıyor teorisinden yola çıkılmış. Eğer bu paralel evrenleri görmemizi sağlayan bir makine olsaydı ne olurdu, seçmediğimiz şıkların sonuçlarını görmek bizi nasıl etkilerdi?

The Merchant and Alchemist’s Gate, The Omphalos ve Anxiety is the Dizziness of Freedom içlerinde en beğendiğim öyküler oldu. Buna rağmen favori öyküm hala ilk kitabındaki Hell is the Abscence of God. Umarım bir an önce çevirisi çıkar.

16 Beğeni