Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Hyperion Cantos’un üçüncü kitabı Endymion’a başlamakta çok tereddüt ettim. İnternette nereye baksam Hyperion ve Fall of Hyperion’dan sonra hayal kırıklığı deniliyordu. Bu iki kitap favorilerimden olduğu için zayıf bir devam kitabı serinin büyüsünü bozar diye korktum. Bitirdikten sonra diyebilirim ki gerçekten de o başyapıtların yanından geçemez. Buna rağmen abartıldığı gibi kötü bir kitap değil, aksine Dan Simmons’un kaleminden çıktığı ve evreni zaten tanıdığımız için keyif veren bir kitap.

Kitap, FOH olaylarının 270 yıl sonrasında geçiyor. Lamia ve Keats’in çocuğu Aenea, Hyperion yerlisi Raul Endymion ve ilk kitaptaki android A. Bettik önceki kitabın sonundaki kehaneti gerçekleştirmek için bir zamanlar iki yüzün üstünde gezegenden geçen Tethys Nehri’nde bir yolculuğa çıkıyor. İnsanlığın yeni hükümdarları Pax ve Kilise de var olan düzeni bozmasından korktukları Aenea’yı ele geçirmek için Kaptan-Peder de Soya’yı görevlendiriyor.

Kitabın en övülesi yönü ana üçlünün sayısız gezegeni kapsayan yolculuğuydu. Hem güzel bir yol macerasıydı hem de önceden adını duyduğumuz gezegenleri bu sefer yakından görmüş olduk. Yerli hayvanların parçalarından yapılmış bir kıyafeti 11 paragraf boyunca anlatan Dan Simmons her gezegeni akılda kalıcı yapabilmiş. Uzayda geçen 80 Günde Devri Alem tadındaydı.

Önceki kitaplara kıyasla en zayıf yönü ise ne yazık ki karakterleri. Ana üçlümüzden ziyade “kötü adam” rolündeki Peder de Soya’nın bölümleri çok daha zevkliydi. Tabi ki son kitabı okuyunca ana grup hakkındaki fikirlerim değişebilir, çünkü bu kitap sadece “tüm soruların sorulduğu kitap” olmuş. İlk kitap olan Hyperion da fazla cevap içermiyordu, cevapları ikinci kitapta almıştık ama Hyperion’daki hikayelerin her biri sadece 50-70 sayfada beni karakterlere bağlamayı başarmıştı. Biri soracak olsa Hyperion 1000 sayfa, Endymion 400 sayfa falandı derdim; halbuki Hyperion 480, Endymion ise 560 sayfa.

Sonuç olarak ilk iki kitaba göre çok daha sade, kameranın fazla oynamadığı bir macera kitabı olmuş. Son kitabını okumadan bunu mutlaka okuyun veya okumasanız da olur diye yorum yapmayacağım. Serinin dünyasına hayran kaldıysanız veya FOH sonundan aklınızda kalan sorular varsa okumanızı öneririm.

12 Beğeni