Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Tür: High Fantasy, Comedy

KONUSU

Dünyamızdan daha az ünlü harf ama daha fazla büyü içeren Arth’ın lisanslı büyücü ve savaşçıları için kötülüğün güçlerini öldürüp yağmalamak profesyonel bir iş. Kahramanlar Loncası maceracılığı bir endüstriye dönüştürdü. Canavarların ganimetleri yatırım fırsatı olarak borsada işlem görüyor ve büyük şirketler kahramanlarla sponsorluk anlaşmaları imzalıyor.

Ünlü Dwarf Berserker Gorm Ingerson da bir zamanlar böyle bir kahramandı. Ta ki görevin birinde partisinin çoğu öldürülüp, adı korkağa çıkıp kazandığı tüm ünü kaybedene dek… Yirmi yıl sonra ayyaş bir haydut olarak yaşayan Gorm, deli bir tanrıçanın rahibinin önderlik ettiği ve tamamlanacağına imkan verilmeyen bir görevi kabul etmeye zorlanır. Ama Gorm’un yeni işi çılgın bir kehanetten çok daha fazlasıdır; Arth’ın en zengin şirketi ve hükümet de bu göreve alışılmadık bir ilgi gösterir.

DÜŞÜNCELERİM

Sokakların bileklerini kesip şifa iksiri dilenen eski maceracılarla dolu olduğu, Orc ve Goblin gibi ırkların av olmaktan usanıp toplumun birer bireyi olmaya çalıştığı, ekonomisinin %40’ının maceracılık ve yan sanayisinin oluşturduğu ilginç bir dünyada geçiyor.

Hikayenin çıkış noktası Suicide Squad’a çok benziyor. Kariyeri sallantıda olan birkaç kahraman toplanıp zorlu bir göreve gönderiliyor, kimi şantaj zoruyla katılıyor kimi de yıldızımı tekrar parlatabilirim umuduyla. Ekibimiz ise oldukça renkli: kendini kehanetteki kahraman sanan bir kâtip, iksir bağımlılığı kariyerini bitirmiş bir Elf, hırsızlığa tövbe etmiş ama hiçbir enstrümanı da çalamayan bir ozan, birbiriyle hiç anlaşamayan iki büyücü, bir zamanlar ırkının kahramanı şimdiyse ırkının yüz karası olan bir Dwarf ve onun şans eseri hayatına kurtardığı bir Goblin.

Macera sırasında başka ilginç karakterlerle de karşılaşıyoruz: aşık ve utangaç bir Troll ve savaşçı halkını eğitip büyük silah şirketlerine rakip olmaya çalışan bir Orc şefi gibi.

Mizahi bir kitap olduğu için eğlenceli ve hafif bir tonu var ama sürekli öyle kalmıyor. Dünyası gereği birçok çirkin ve iç karartıcı şey de görüyorsunuz. Üç dört yerde durup kahkaha attım ve sayısız yerde kıkırdadım.

Sonuç olarak, sıradan fantastik ırkları içeren ama sıradışı bir dünyada geçen ve sizi bol bol güldürecek bir kitap arıyorsanız okuyun. Türkçesi yok ve popülerliği nedeniyle çıkmasına da ihtimal vermiyorum.

17 Beğeni