Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Yüzeysel İnceleme)

Aksine ilk 77’i yapımını yarıda bıraktım ,96 yapımı aşırı amerikan ve kötü olmasına rağmen hepsini izledim çünkü bazı yaratıkların çarpıklığı hayal ettiğim şekle yakındı.Kitabı sevme nedeni Prendick karakteri ve başından geçen olaylar değil.Dr.Moreau karakteri ve yarattığı çarpık dünya.The Fly kaliteli makyaj tasaramında ,Dr.Moreau’ya odaklanan bir yapım görmek isterim.

3 Beğeni

Olmadı. Daha fazla devam edemedim açıkçası. Kitap kötü mü? Kesinlikle değil. Yazarın anlatımı oldukça akıcı. Fakat ben daha çok bu tür Bilimkurgular sevmediğim için 550 sayfayı kendime eziyet etmek için bitirmeye çalışmadım. Çok fazla karakter ve olay var. Her 4 sayfada bir bölüm var neredeyse. Bunun yanında yazarın ciddi anlamda dikkat çekmesini istediği o kadar çok sorun var ki insan o geleceğin ne kadar yakında olduğunu görünce bir umutsuzluğa kapılıyor. Durağan ve bilgilendirici, farkındalık yaratan bir bilimkurgu istiyorsanız bu kitap tam size göre. Aksinden hoşlanan biriyseniz pek beklentiye girmeyin yoksa benim gibi içinde boğulup gidebilirsiniz.

24 Beğeni

Zamana karşı olan savaşını kaybetmiş bir derleme. Öykülerin %90’ı yüzünüzdeki kasları oynatmayacak kadar sıradan. İçlerinden sadece üç öyküyü beğendim. Kafa dağıtmak ve araya sıkıştırmak için oldukça kısa bir kitap.

18 Beğeni

TUHAF ÖYKÜLER

13 Beğeni

Bioshock: Rapture Şehri-John Shirley

Oyunsever biri değilim. Kitabın konusu hakkındaki bilgim de sınrılıydı. Oynayanlar kadar atmosfere hakim olmadığım için okumakta zorlanacağımı düşünmüştüm. Öyle olmadı. Yazar betimlemeler ile Rapture’yi, karakterleri okuyucuya başarılı bir şekilde aktarıyor.

İşlediği konuyu ise çok hem de çok beğendim.

Anarko-kapitalizmden, sermayeleşmiş zora.
Devletsiz toplumda sermaye, zorun kullanım hakkını elde ederek devletleşiyor.

Tavsiye ederim. Okuyun, okutun.

13 Beğeni

TUHAF, ÇOK TUHAF

13 Beğeni

image

Herkes İçin Felsefe

Antik yunandan 20. yüzyıla gelen süreçte felsefe akımlarını ve filozofları kısaca tanıtmayı hedeflemiş bir kitap. Bunu yaparken kısa metinlere ek olarak hoş ve eğlenceli çizimler/karikatürler sunmuş.

Bir çeşit felsefe başlangıç kitabı, ortaokul/lise evresindeki gençler için güzel bir rehber olabilir. Muhtemelen bizim eve de benim bu dönemlerinde girmiştir, yıllar sonra evden böyle bir şey çıkınca okuyayım dedim ama bilgi birikimimin altında kaldı. Yine de sıkılmadan bir boş günümü keyiflendirdi diyebilirim.

Kitabın orjinal adı “Philosopy For Beginners”, “For Beginners” serisine ait. Yakın zamanda bizde de bol bol türeyen ve tutan mini bilgiler sunan serilerden biriymiş gördüğüm kadarıyla. İsmini de yeni başlayanlar için felsefe olarak çevirseler daha güzel olurmuş. Gerçi kitapta herhangi bir künye sayfası yok, kim basmış kim çevirmiş bunları da bilemediğimiz için takılmamak lazım sanırım :slight_smile: Muhtemelen son birkaç yılda basılmış daha kaliteli muadilleri mevcuttur kitapçılarımızda. Ama olur da bu kitap elinize geçerse genç bir arkadaş ile yollarını kesiştirebilirsiniz.

14 Beğeni

Byung-Chul Han - Enfokrasi

5 Beğeni

Sıradan karbon çinko vatandaş için anlaşılır mı kitabın içeriği ? Yoksa tecrübe ve ilim gerekiyor mu ?

3 Beğeni

Aslında anlaşılır ama sakin kafayla okumak lazım. Terminolojiyle çok yormuyor bu kitapta.

4 Beğeni

Kitaba başlarken bu denli akıcı ve güzel bulacağımı tahmin etmemiştim. Bir aksilik çıkmazsa serinin diğer kitaplarıyla ara vermeden devam ederim gibi duruyor.

19 Beğeni

Genel kitap okumalarımda bu aralar kitap bitirmekte zorlanıyorum. Özellikle fantastik edebiyatta. Özgün bir konu ve kurgu bulmakta zorlanıyorum.
Bunun haricinde ülkenin içinde bulunduğu keşmekeş stres ortamınında etkili olduğunu düşünüyorum.

Kitaba da özgün konusu olduğunu bildiğim için ve özellikle ejderhalara da ilgim oldugu için başladım. Konusunu buraya yazmayacağım forumca bilinen bir kitap. Girişi ile " ben bu kitabı okurum" da dedirtiyordu. Ancak gelişme kısmı için aynı şeyi şöyleyemiyeceğim. 200 sayfalık bir eğitim sureci varki devamlı sanki aynı şeyleri okudum gibi geldi. Ayrıca ben kitapta ejderhaların ve kitabın sonuna doğru yapılan savaşların iyi tasvir edilmediğini düşünüyorum. Böyle bir görsel şölene dönüşebilecek ejderha temelli bir kitap için ben internette "bu ejderha nasıl görünüyor? diye araştırmamalıyim diye düşünüyorum. Yazarın bununla ilgili hatası da mevcut kitabın başlarında Temeraire için oldukça büyük vs gibi bir betimleme yaparken ortasında ise “artık bir insan boyuna ulaşmıştı” dedi ben orda yıkıldım mesela.
Sonuç itibari ile benim için hayal kırıklığıydi boşuna 4 kitap 40tl diye satılmamış diye düşündürdu beni.

14 Beğeni

Ne kötü ne de çok iyi. Beklentiyi yükseltmeden okuyabileceğiniz altı öyküden oluşuyor kitap. En beğendiğim öykü Summer Frost oldu.

Puanım. 6/10

15 Beğeni

Isaac Asimov - İkinci Vakıf(Vakıf Serisi 3) bitti.

Serinin devamlılığında hikayeyi devam ettiren kitaplardan bir tanesi. Çok heyecanlı değildi. Kötü de değildi. Anlaşılan tüm seri bittikten sonra genel bir karar vereceğim. Tek tek konuşmak zor.

:star: :star: :star:

8 Beğeni

Bence bundan sonrasını beğeneceksiniz. :slight_smile:

3 Beğeni

ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR

çanlar kimin için ça (2)

Amerikan edebiyatının usta kalemlerinden olan Ernest Miller Hemingway’in 1940 yılında yazdığı roman. Edebiyat dünyasının temel taşlarından biridir. Okuduğum kitap, Altın Kitaplar Yayınevi’nin Ocak 1983 Baskısı ve Mete Ergin’in çevirisi olan 464 Sayfalık ciltli örnek.
Roman, 1936-39 yılların arasında yaşanan İspanya İç Savaşında yaşanan üç veya dört günlük bir kesiti anlatır. Kahramanımız Robert Jordan, Faşistlere karşı direnen Cumhuriyetçilere destek olmak için savaşan bir Amerikalı profesördür. Romanda Sürekli olarak İngles olarak anılır ve hitap edilir. İngles Gerillaların arasında kaldığı mağarada tanıştığı iç savaş kurbanı genç kız Maria’ya aşık olur. Robert Jordan’ın dağlarda yaşayan ve mağarada kalan gerillalarla olan ilişkileri anlatılır roman boyunca. Karşılıklı konuşmalar ve geriye dönüşlerle değişik kesimdeki İspanyol karakterleri çok net bir şekilde ortaya konur. Bu geri dönüşlerde İç savaşın Cumhuriyetçiler yönetimi konusunda bilgilendirmeler ve isimlerinin değiştirildiğini ve gerçek kişiler olduğunu düşündüğüm kişiler hakkında eleştiriler yapılıyor. Ayrıca iç savaşın yol açtığı dramlar hatta trajediler tüm gerçekliğiyle anlatılıyor. Özellikle. Bölümlerden birinde bir kasaba da geçen Faşistlerin ayıklanması olayı da beni çok etkiledi. Anlıyorsunuz ki savaşın kazananı yok ve kuru ve yaş hep birlikte yanıyorlar. Sonuç olarak “Çanlar Kimin için Çalıyor”, okumakta geç kaldığımı düşündüğüm kitaplardan biriydi. Okumalı mıyım derseniz okumalısınız derim.
Goodreads notu:3,98 ve 281 260 değerlendirme sonucu verilen not: 3,98
Bir okuyucu olarak notum: 7/10
Fazladan bilgi olarak Wikipediden aldığım ve ilginç bulduğum iki notu paylaşayım. Kitap bazı ülkelerde sansürlenmiş. Örneğin 1940’ta Çanlar Kimin İçin Çalıyor ABD Postanesi tarafından postalanamaz ilan edilmiş. Ve 1973’te kitap, “devlet aleyhine propaganda” içerdiği için Türkiye’de yasaklandı. Aynı yılın 21 Şubat’ında, on bir Türk kitap yayıncısı ve sekiz kitapçı “İstanbul sıkıyönetim komutanlığının emrine aykırı olarak kitap yayınlamak, bulundurmak ve satmaktan İstanbul sıkıyönetim mahkemesinde yargılandı. bir aydan altı aya kadar hapis cezası ve kitaplarına müsadere ile karşı karşıya kaldılar.”

15 Beğeni

Albert Camus - Yabancı bitti.

“Camus’nün karamsarlığı kabulleniş değil, tam aksine bir eylem hatta isyan çağrısıdır. Romanı bitirdikten sonra Meursault’ya karşı karışık hisler beslesek de dünyanın iyi bir yer olmadığına ve değişmesi gerektiğine inanırız.” [Mario Vargas Llosa]

:star: :star: :star:

10 Beğeni

images (1)

Her şeyden önce, Strugatski kardeşlerden okuduğum ikinci kitap olan Tanrı Olmak Zor İş’i çok beğendiğimi belirtmek isterim. Kıyamete Bir Milyar Yıl kitabını Bilimkurgu’ya daha yeni yeni başladığım bir dönemde okumam nedeniyle ona ısınamamış olduğumu hatırlıyorum ve bu tatsız geçmiş de bu kitaba başlarken beni bir endişeyle doldurmuştu. Her neyse, kitaba başladığım zaman neredeyse yarısına geldiğimde bu korku tıpkı yaban otları gibi tam boy verirken maharetli iki bahçıvan tarafından kesilip atıldı. Böylelikle kalan kısımlar su gibi akıp gitti.

Hem fikren hem de teknolojik olarak gelişmiş bir Dünya’dan, Ortaçağ’ın fikirlerini ve düzenini acımasız bir şekilde yansıtan Arkanar’a yapılan bu yolculukta yer yer sinirleneceğinizden yer yer de ümitleneceğinizden eminim. Çok fazla detaya girmeden son günlerde bana ilaç gibi gelen Tanrı Olmak Zir İş’i tüm Bilimkurgu severlere gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Puanım 10/10

31 Beğeni

Mahalle serisinin ikinci kitabı Sardalye Sokağı…

Mahalle serisinde Steinbeck gelecek kaygısı gütmeyen, maddiyatçı olmayan yani kısacası kafası rahat insan tiplemelerini anlatıyor. Bir nevi Diyojen gibiler. Her neyse Sardalye Sokağı eserinde de sokaktaki insanların sıradan hayatlarını okuyoruz. Kimisi bakkalcı, kimisi fabrikada çalışıyor, kimisi biliminsanı olma amacıyla hırslı bir şekilde çalışıyor bunun tam terside battı balık yan gider hesabıyla çalışmayıp çalışsalarda iki üç ay sadece çalışabildikleri buldukları derma çatma bir yerde kendileri gibi arkadaş tayfasıyla yuvarlanıp gidenler. Sıradan insanların bir nevi hikayesi ama Steinbeck o kadar samimi, sıcak yazmış ki bu sıradan insanların hikayesini okurken insanın ruhu rahatlıyor ve geçmiş yıllardaki samimiyet ortamını özlem duyuyoruz.
Puanım: 10/8.

18 Beğeni

Benim için yeteri kadar iyi değildi. Yer yer heyecanlandırıcı bölümler olsa da kitabın geneli politika, darbe planları ve Luna halkının aile içi düzenlerini anlatan paragraflarla doluydu. Ayrıca olayların tek taraflı anlatılması da ortaya çıkan bu sıkıcılığa destek olmuş. Terradaki insanların ve Başgardiyan’ın olduğu bölümleri de okuyabilseydik daha iyi bir hikaye çıkabilirdi ortaya. Ama yine de Heinlein’in amacını harfi harfine yerine getirdiği de ortada. Bu yüzden eserin kötü olmadığını ve sadece benim için yeterli olmadığını belirtiyorum.

Puanım 6/10

22 Beğeni