Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

KÜÇÜK ZACHES NAMIDİĞER ZINNOBER – E.T.A. HOFFMANN
Özgün Adı: Klein Zaches, genannt Zinnober
Çeviren: Bilge Uğurlar, Türkis Noyan

Kitap, fiziksel kusurlara sahip Zinnober’in bir peri tarafından merhamet edilip dış görünüşünün değiştirilmesi fakat dış güzelliğinin içe yansımaması sonucu başına gelen olayları anlatan bir masal aslında fakat kitabın diğer bir karakteri olan Balthasar’ın ne yaptığına, duygu ve düşüncelerine çok daha fazla yer verilmiş gibi geldi bana.

Kitapta dış güzelliğinden dolayı başarı basamaklarını tırmanan Zinnober’in etrafında işlerin yavaş yavaş çığırından çıkmaya başlamasını okuyoruz. Masaldaki bir diğer karakterimiz Balthasar’ın Candida’ya olan aşkından ötürü sürekli methiyeler dizmesi yer yer bana artık baygınlık verse bile hikâyenin tümüne baktığımızda dış güzelliğe aldanan, Zinnober’i baş tacı yapan insanların birden tersi bir durumda kendisine nasıl sırt çevirdiğini de görüyoruz. Benzer bir ders Zinnober için de geçerli.

Kitabın ortalarına doğru neredeyse bu masalı bir tiyatro oyunuymuşçasına hayal etmeye -hikayedeki insanların abartılı davranışlarından ve diyaloglarından dolayı- başlamıştım. Yazarın ön sayfada verilen bilgilerinde kendisinin zamanında tiyatro ve opera eserleri ile haşır neşir olduğunu okuyunca bu düşüncemi normal karşıladım.

Kitapta bolca dipnot ve her bölümün başında o bölümü sanki özetleyen, italik şekilde yazılmış, kısa kısa olay başlıkları mevcut. Bölümlerle alakalı ne olacağı bilinmek istenmiyorsa bence bu bölüm altı başlıkları okunmamalı; bir tanesini okurken karakterlerden birinin başına ne geleceği ile alakalı bir sürpriz bozan okumuş olduğum için sonradan bu başlıkları okumamaya başladım.

14 Beğeni