Hangi Kitap Evreninde Yaşamak İsterdiniz?

Shire’da bir dubleksim olsa fena olmazdı. Ayrıkvadi’de de yazlık. Meslek olarak çiftçilik düşünüyorum. Bayii toplantıları için Gondor’a gider gelirdik. Yolda Bree’ye uğrar Sıçrayan Midlli’de biraları götürür, şarkılar söylerdik. Hanın arka tarafında karanlıklar içerisinde yalnız başına oturan lavuğu umursamazdım. İŞim olmaz tanımadığım yabancılarla. Bir de etrafa havai fişekler saçan sakallı yaşlı hokkabaz var ki, ne sen sor ne ben söyleyeyim.

Ne güzel yaşanırdı Orta Dünya’da…

Sen nerede, nasıl yaşamak isterdin?

1 Beğeni

Ben de Mirkwood’da yaşamak isterdim. Edoras da olabilir, Minas Tirith de olabilir ama ilk tercihim güneş gören, 2 katlı bir ağaç olurdu.

2 Beğeni

Harry Potter dünyasında yaşayabilirdim. Hogwarts’ ta Sihirli Resim ve Yaratıcı Sanatlar dersleri verir, Hogsmeade’ de ahşap müstakil bir evde yaşar, mavi baykuşumla ilgilenirdim. Canım sıkıldıkça tarihi ve doğal mekanlara ışınlanırdım.

4 Beğeni

Witcher evreninde Dandellion ve Zoltan’la takılmak isterdim. Arada Geralt ziyaretimize uğrardı. Büyücünün birine kur yapardım vsvs.

Bu ülkenin yan etkilerinden kurtulmamızı sağlayacak bir izole evrende yaşamak yeterince fantastik olurdu =)

3 Beğeni

kimine göre ütopya, kimine göre ise distopya olan Cesur Yeni Dünya’nın gelecek tasvirinde yaşamak uygun olabilirdi.

3 Beğeni

Wheel of time evreninde yaşamak isterdim. Hem büyüleyici buluyorum hem de oradaki insanlar burda etrafimdakilerden daha iyi. Başka bir zamanda değil doğrudan kitapta geçen zamanda bulunmak isterdim hatta olayları birlikte yaşamak isterdim. Mat ile takılıp Rand ile sohbet edeedim. Min var bir de gönlümde. Bu sene 24 yaşına gireceğim ama ne kadar çocukça olursa olsun bunları hayal etmek hala çok güzel geliyor.

Roshar’da yaşamayı da isterdim. Bir parlayan olarak mesela. Ancak Sissoylu evrenini istemezdim veya Elantris. Harry Potter da olur. Yüzüklerin Efendisinde şanlı bir Uruk-hai olmadıktan sonra yaşamak istemezdim.

Aslında eğer dostum P. yanımda olacaksa bütün dünyalar bana mavi gelir hatta bu dünya bile.

8 Beğeni

Devi ve Auri sevdam beni Kral Katili Güncesi evreni demeye zorlasa da mantığımı kullanıp Harry Potter evreni demek istiyorum. Keşfedilmeye en açık evren o gibi gözüküyor şimdilik.

3 Beğeni

Her evrenin ying-yang gibi düzenleri var. Haliyle yaşayanının bahtına ne çıkacağı meçhul. Okuduklarım arasından birinin evreninde doğsaydım ve bahtımda biraz açık olsaydı, Hainli Evreni’nde, Hainli Elçisi olmak fena olmazdı, diye düşünüyorum. Başka toplumları tanımaya çalışmak, yeri geldi mi, kültür ve ticaret elçiliğinin ötesine geçip toplumlarına yardım edebilmeyi isterdim. Zor ve yeri geldiğinde usandırıcı olacaktı; bundan hiç şüphe yok. Lakin içine sürüklendiği maceraların hangisi kolay ki, bunun kolay olmamasından şikayet edeyim?

4 Beğeni

Orta Dünya evreninde Shire’da yaşamak hoş olurdu. Rohan oldu, o da olumlu. Veya Yerdeniz’de yaşardım güzel güzel. Ejderha olamazdım kesin ama ne gam! Lebannen’in taç giydiğini görürdüm.

Kimsenin yazmayacağını yazıp Neuromancer diyeyim. Cyberpunk atmosferlere hayranım açıkçası.

4 Beğeni

Elbette yazmaya korkarız :smiley: Cyberpunk dünyalarının kahraman olgusu hayatımızla paralellikler taşıyor bence. Sprawl serisine dayanarak belirtiyorum: Sıradan hayatlarını da kaybetmemek için çabalayan, günü kurtarmaya bakan insanlar onlar. Sadece zamanlarının teknolojisi ve şartları onlara tuhaf tuhaf işler yaptırtıyor.

1 Beğeni

Yerdeniz evreninde, bir gezgin olarak yaşamak isterdim herhalde. Nedense Havnor, Roke vb adalar okurken beni çok etkileyen yerler olmuştu. Ged’in yanında arkadaşı olarak dolaşmak paha biçilemez geliyor şöyle bir düşününce.

3 Beğeni

Sadece kitap evreni değil de genel olarak bütün kurgusal evrenler diye sorulsaydı kuşkusuz Uzay Yolu evreni derdim.

Sadece kitap evrenlerine bakacak olursak ilk aklıma gelen Dune evrenidir.

2 Beğeni

Zaman çarkı Rand ın yanînda savaşmak bir onurdur.
Onun haricınde Orta dünya da Rohirim ile Gondor kuşatmasıma gitmek ,Harry Potter ile Hogswarts 'ı keşfetmek isterdim Sissoylu evreni uzak dursun her gün çelik sorgucu gormek istemezdim

1 Beğeni

Şairin Romanı’nın geçtiği Yerküre’de olmak isterdim, şairle yolculuk etmek, şiir filozofunun çırağı olmak hoş olabilirdi! Biraz Yerdeniz tadında bir evrendi; ama çok hoşuma gitmişti.

1 Beğeni

Tabiki, Zaman Çarkı’nda, o büyüleyici evrende yaşamak isterdim lakin bilindik sıradan, iyilerin tarafında değil. Terkedilmişler seviyesinde olabilmeyi dilerdim mesela. Dünyayı kurtarmak yerine karanlık işler peşinde olurdum. Bunlar hep karanlığın cazibesi yüzünden. Rand’ı severim ama seçimim bu yönde. :joy:

Ayrıca @Ishamael, senin nickin hangi tarafta olduğunu belli ediyor zaten ehehe :joy:

1 Beğeni

Sanırım bugüne kadar kendimi ait hissedebildiğim tek evren: Fantazya.

4 Beğeni

Demek ki bu hayatta aynı yolda gittiğimiz gibi Zaman Çarkı evreninde de aynı yolda giderdik biz. :blush: Sanırım uyum böyle bir şey. :slight_smile:

2 Beğeni

Isaac Asimov’dan vakıf serisi evrenindeki herhangi bir zamanda yaşamak isterdim. Günümüzden 20bin yıl sonrasında geçiyor konu. İnsanoğlu artık Samanyolu galaksisindeki yaşanabilir tüm gezegenlere yerleşmiş durumda (50 milyon gezegen).
Bu evrenin ilgimi çekme nedeni ise tamamiyle merak. Bundan yüzyıllar sonra ne olacağını bilmeyi, görmeyi çok isterdim. Çok kötü ki sadece 70 yıllık (ortalama) bir ömrümüzün olması. Geçmişte olan birçok şeyi biliyoruz ama gelecek tam bir gizem.

3 Beğeni